kategoria: A1200
[#121] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_DiskDoctor_, post #120

Cóż. Argument ceny w kontekście pasji ma znaczenie... To, że chciałbym coś mieć, a co mogę mieć kształtuje cena... Być może wydać 5-10tys na kartę z 060+RTG to dla niektórych groszowa sprawa, a 4000ki podkładają pod stolik żeby się nie bujał... Ale dla mnie jest to zaporowa kwota... Natomiast otrzymać taką ilość dobra za okolice tysiaka... To lubię :) Może gdybym skupiał się na jednym komputerze, czy platformie, a nie miał ich kilkadziesiąt... Poszalał bym z droższymi kartami... Niemniej dalej pewnie byłoby mi przykro, że wydałem furę siana na kartę, którą objechał OpenSource'owy projekt za grosze :)
1
[#122] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #121

Słowo "pasja" wzięło się ze wściekłości. Że nie mam, a chcę. Zatem dla chcącego nie ma nic trudnego.

Jeśli masz kilkadziesiąt komputerów to rozumiem, że nie będziesz się "pieścił" z wydatkami na jedną Amigę.

Dlatego właśnie ja mam 8 komputerów, że jest to po pierwsze poręczne (nie mieszkam w willi), po drugie wszystkie regularnie używam (bo nie prowadzę muzeum), toteż ergo każdy z nich wypieszczam nie bacząc na cenę.

Oczywiście stosy komputerów to wtedy na wydatki się inaczej patrzy... To też wybór.

Zresztą, kolega pong777 mówił mi kiedyś że "retro to nie jest wcale drogie hobby". Zapytałem jakie zna inne przypadki i powiedział mi "4x4". Więc są rzeczy droższe, są też rzeczy tańsze (ryby). Gdyby ktoś mi powiedział żebym kupił moje retro komputery z akcesoriami "naraz" to też bym powiedział, że to "zaporowa kwota".

Rozbiłem ją na 38 miesięcy i mam.
[#123] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_DiskDoctor_, post #120

Ja akurat mam 4 PiStormy. Gdybym miał kupować 4x060+RTG... no cóż. Sam policz :>

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 23:32:12 przez _arti
1
[#124] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_DiskDoctor_, post #122

toteż ergo każdy z nich wypieszczam nie bacząc na cenę.

Dla każdego celem "wypieszczania" może być co innego. Jedni mogą chcieć powolny zabytek, inni - sprzęt możliwie najbardziej nadający się do zabawy lub użytku (to drugie to oczywiście bardziej z przymrużeniem oka).
[#125] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #124

Dokładnie... Zresztą definicja retro to temat wywołujący burze absolutnie zawsze... Spotkałem się już z opinią, że TF, Warp itd to też "ble", bo nie z epoki... Inni mówią, tylko 500ta i dyskieta...

Warto też dać znacznik "support"... Jeśli chodzi o PiStorma to jest to opcja support'owana pięknie. Cały czas coś dochodzi... Cały czas uruchamiane są jakieś dodatkowe opcje. Ostatnio nawet pakiety WHDLoad potrafią wysterowywać kartę tak, by gry działały optymalnie... A w planach WiFi, USB, ethernet, alternatywna dźwiękowa, obsługa dysków NVMe... Projekt żyje :)

A czekam też na TF2040 i po roku czasu na tą chwilę mam zrzut z DiagRom, że odpala Amiga...
[#126] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #125

@ for all

No, ale każda karta, która nie ma fizycznie 68k, a tylko go emuluje, to chyba zaprzecza retro?
Inaczej mój C64 Maxi też jest retro (moim zdaniem nie jest - to fajny emulator w obudowie stylizowanej na C64). Znów zacznie się g...oburza, ale dziwi mnie to, jak łatwo ludzie dopasowują swoje poglądy do sytuacji.
2
[#127] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@KM_Ender, post #126

Tutaj różnica jest taka, że Pi samo w sobie jest w stanie emulować całą Ami... Jednak droga jaką idzie ta karta jest możliwie jak najbliżej fizycznej Amigi... Pewnie, że można by było stworzyć fizyczny procesor oparty o koncepcje Emu68... Tylko kto za to zapłaci? Produkcja układów jest uzasadniona ekonomicznie, jeśli sprzedadzą się ich miliony... Z kolei 060 100MHz to ściana dla rozwoju ostateczna... Może to, że da się ją przeskoczyć... Nie jest takie złe...

Warto też pamiętać, że PowerPC to też nie jest procesor z rodziny 68k, a jednak w epoce ludzie patrzyli na te karty jak na nadzieję...
[#128] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #127

Powstały już procesory "emulowane", w naszych czasach, 68k.

080, w FPGA.
[#129] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@KM_Ender, post #126

No, ale każda karta, która nie ma fizycznie 68k, a tylko go emuluje, to chyba zaprzecza retro?

Które rozwiązanie będzie największą ujmą na Sądzie ostatecznym?
2
[#130] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #129

Ja mam karty 060 i 040 i 030 i jakoś nie czułbym się grzesznikiem kupując pistorma. Patrząc jednak na karty 030 mam ACA i Blizzarda i jakoś z większym sentymentem patrzę na Blizzarda, chociaż ACA jest szybsza i ma więcej Ramu.

Pistorma też kupię. Trinity nie kupię. Dlaczego? Bo mam już karty 060 i bardziej zależałoby mi na czymś z epoki.
[#131] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #129

Bardziej chodziło mi o to, że coś raz jest ok. i retro, a za chwilę podobne rozwiązanie jest be. Oczami wyobraźni widzę jak pojawia się szejk Abdul NiechKtośToZrobi i przynosi AMIGĘ z fizycznym procesorem 68k np. 060 1Ghz, DSP, kartą Delfina, Sata, AGA+Ati9600, 2GB Ram i usłyszy, że to nie jest Amiga, nie jest retro i nie jest rulez. Wcale bym się nie zdziwił. szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 17:24:10 przez KM_Ender
[#132] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #129

Które rozwiązanie będzie największą ujmą na Sądzie ostatecznym?


Właśnie rzecz w tym, że żadne... Co za różnica z czego ktoś ma fun... szeroki uśmiech
[#133] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #132

Chyba, że ktoś chce doznać zbawienia poprzez ascezę...
[#134] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_DiskDoctor_, post #128

080 nie emuluje nic oprócz interfejsu 68000 (w przypadki vampire dla a500, 600 i 2000) albo 68020 (w przypadku vampa dla a1200) czy też wreszcie 030/040 dla A3k/4k.
Cała reszta architektury jest autorską wizją apollo team (głównie Gunnara jeśli chodzi o sam rdzeń CPU). Emulacja to zawsze jest udawanie jednego systemu przez inny system.

Teraz odnośnie pistorma - tutaj jest tłumaczenie w locie instrukcji 68k do ARM (i translacja adresów), nic poza tym nie jest emulowane. Dla purystów ... wyrzućcie wszystkie turbo z innym procesorem niż był w waszej amidze. CPLD na karcie dopasowuje sygnały obu procesorów czyli z punktu widzenia amigi "udaje" oryginalny CPU pod kątem interfejsu. Czyli go kurła emuluje!
5
[#135] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@abcdef, post #134

Dokładnie... I jak się okazuje robi to na tyle sprawnie i dobrze, że praca na Amidze jest kurcze... Przyjemna :) Ostatnio stawiałem system na A500Plus z FAST+IDE. Po przesiadce z PiStormowej Amigi, to się zastanawiałem, czy wszystko z tą 500ką jest ok
[#136] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@abcdef, post #134

Samodzielny Vampir to dla mnie taka nowa (ewolucyjna) wersja Amigi 68k. Tak dla mnie to Amiga. Ma kilka wad np. obudowa. No, ale najbardziej boli, że tak słabo się przyjęła.
[#137] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@KM_Ender, post #136

Samodzielny Vampir to dla mnie taka nowa (ewolucyjna) wersja Amigi

Tak samo "ewolucyjną wersją Amigi" - a może nawet jeszcze bardziej - może być WinUAE. I nie ma problemu z obudową.
2
[#138] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@miki1406, post #127

Zwróćcie uwagę na to, że ta polaryzacja wobec Pistorma i podnoszenie jego niekoszerności (czy wprost obrzydzanie takiego rozwiązania) wynika często z faktu, że właściciele klasycznych/neo-klasycznych kart opartych na Motoroli 060 nierzadko ponieśli dość wysoki koszt upgrade'u (sama karta plus procesor 060 po 2019 roku). Nagle okazuje się, że można to samo (a nawet więcej) na niedrogiej i ponownie dostępnej od ręki malinie i jak teraz uzasadnić wobec siebie niemałe sumy zainwestowane w sprzęt...

Ja bym tę sytuację porównał do kupienia super wydajnej i drogiej karty graficznej celem uruchomienia swojej ulubionej zasobożernej gry. Po czym wjężdża na rynek Nvidia z usługą Geforce NOW i okazuje się, że mając abonament i dobre łącze można rzeczoną grę uruchomić na sprzęcie z 2009 roku bez specjalnych inwestycji w hardware. Dla niektórych graczy, zwłaszcza z gorszym sprzętem taki serwis jest zbawienny, z kolei dla hardkorowych graczy za mało "koszerny" i niepotrzebnie niwelujący różnice między sprzętem z punktu zbierania elektrośmieci a tym z wyższej półki.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 14:04:59 przez charliefrown
[#139] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@charliefrown, post #138

Oczywiście, że w dużym stopniu o to często chodzi. "Jak mogę tolerować nowego taniego Pistorma, który za niewielką kasę emuluje mój kilkukrotnie wolniejszy procesor, na który przecież wydałem majątek?" Można do tego dodać "...i być może przez tego Pistorma mój 060 straci na wartości."...

Przy czym przykład nvidii nie do końca odpowiada przykładowi Amigi. Nvidia ma cały czas praktyczne zastosowania więc każde rozwiązanie nowocześniejsze będzie chętnie widziane przez użytkowników. Amiga nie ma praktycznego zastosowania poza zabawą w retro. I tu dlatego dochodzą do głosu kwestie religijno-majątkowe, o których piszesz bo wielu takich próbuje uzasadniać swój wybór sprzętu nie względami praktycznymi tylko względami ideologicznymi.

Ciekawe czy ci tak koszerni użytkownicy montują 2.5 calowe HDD zamiast kart pamięci? W czasach Amigi, a nawet długo późnej, nie było przecież takich rozwiązań. Można pomyśleć również nad stosowaniem transformatora 230-->220V bo przecież takie wówczas było napięcie w sieci. Będzie dzięki temu "bardziej autentycznie".

Trochę to przypomina wojnę Atari z Commodore w latach '80. Gdy sprzęt był tak drogi, że można było sobie pozwolić tylko na jeden komputer. Ten drugi komputer był zły właśnie głównie z powodów ideologicznych. O ile można rozumieć taki fanatyzm u nastolatków, to u dzisiejszych dziadków jest jednak chorobliwy.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 14:31:25 przez prz
2
[#140] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@abcdef, post #134

Raczej to nie jest to samo, tylko dosc specyficzna emulacja 68k. Zeby to bylo to samo to taki ARM musialby miec taka sama obsluge CCR jak ma 68k, a raczej jej nie ma, choc nie znam sie na ARM. Obsluga CCR to jest zawsze najwolniejsza czesc emulacji kazdego procesora. Bo sama emulacja dzialania instrukcji bez CCR na sprzecie, ktory ma bardzo duzo RAM-u i duzo rejestrow jest dosc prosta i szybka. A jesli Emu68k nie obsluguje CCR tak jak to robi 68k to mozna go pewnie wywalic jak jakis koder by tego chcial. Zdarzaja sie programy Amigowe, ktore w jednym miejscu ustawiaja jakis bit CCR, a sprawdzaja ten bit nie w nastepnej instrukcji tylko duzo dalej. Do tego jeszcze tez dochodzi, obsluga bitu T z SR czyli sledzenia. Kiedys Gofer napisal taki program, ktory tego uzywal, zeby uruchomic TeenAgent ECS. Dzialalo, ale bylo za wolne na 68000. A crack gry ECS, tak zeby wymagal 68020+ nie mial sensu.
[#141] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #139

Moimi zdaniem te psychoanalizy są absurdalne, ponieważ:
- CPU Motoroli wcale nie tracą na wartości, nie traciły przez Vampire, nie tracą przez Pistorma, wręcz pną się w górę wraz z wysypem kart, które można nimi obsadzić ("symulowane" CPU to zupełnie inna nisza w niszy)
- nic nie stałoby na przeszkodzie by właściciel turbo z klasycznym CPU nabył Pistorma i uleczył swoje rzekome prędkościowe kompleksy

Można by odwrócić tok myślenia w drugą stronę: "nie mam "prawdziwego" CPU 68k w turbinie, kompatybilność czasem kuleje, ale za to mam lightning fast"
No i git, niech każdy ma co chce.

P.S.
A co tam z "Buffee"?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 14:42:56 przez Jacques
2
[#142] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Jacques, post #141

Jak się pojawił Vampire to też takie dyskusje były.

Zasadniczo takie same.
1
[#143] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Jacques, post #141

No ok, ale te płacze o Pistorma są jednak bardzie widoczne u użytkowników Motoroli. Ci, którzy już kupili pistorma po prostu cieszą się jego wydajnością.

W latach '90 również byli tacy, którzy kurczowo trzymali się Amigi i udowadniali jej wyższość nad światem (vide Magazyn Amiga) i tacy, którzy rzucili Amigę w kąt i cieszyli się z nowoczesnych pecetów.

To nie żadna "psychoanaliza" jak piszesz tylko obserwacja.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 14:53:00 przez prz
1
[#144] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@prz, post #143

Mocno subiektywna obserwacja z tymi rzekomymi bardzo widocznymi płaczami
A psychoanaliza zaczęła się w pierwszym Twoim zdaniu #139, gdzie dopisujesz sobie jakieś dziwne frustracje (i ich powody) wśród użytkowników 68k.
Ale OK, nie ma co tego ciągnąć, bo większość użytkowników tego czy owego po prostu sobie z zadowoleniem używa.

każda sroczka swój ogonek chwali



Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 15:12:55 przez Jacques
1
[#145] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@_DiskDoctor_, post #142

Vampire2 ma gorszą kompatybilność, wolniejszy cykl wydawania poprawek i zapowiedzi AGA na ECS niestety pozostaly zapowiedziami. Po wprowadzeniu emu MMU trudno będzie rozróżnić pistorma od 68k.
2
[#146] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@michal_zukowski, post #145

Kiedyś się skończą źródełka 060 i wtedy gadki też się skończą bo ewentualne nowe karty będą właśnie obsadzone rozwiązaniami typu pistorm.
1
[#147] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@mikecios, post #146

Ale Amig nie jest nieskończona liczba, więc może i Motorolek wystarczy?
2
[#148] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Don_Adan, post #140

W samej rodzinie 68k niektóre procesory dane instrukcje wykonywały nieco inaczej. Opieranie się na funkcjonalności konkretnego egzemplarza nigdy się dobrze nie kończyło jeśli chodzi o kompatybilność. Zawsze były z tym cyrki. PiStorm wnosi swoje problemy, ale te wnosiło też 020, potem 030 dzięki cache, a potem 040 i (w szczególności) 060. C'est la vie...
[#149] Re: Trinity 1200 - nowe turbo z 060 dla A1200.

@Jacques, post #141

No jak co? Pierwsza sprawa - dostępność starych Sitara od TI. Słabo... Drugie - spaprane wykonanie pierwszej wersji płytki. Po trzecie... jednak interfejs GPMC nie do końca nadaje się sam do obsługi sygnałów 68k w amidze więc trzeba dodać logikę programowalną i jeszcze ją podkręcić (co stawia pod znakiem zapytanie po uj w ogóle sitara na Cortex A7 iirc).
Efekt jest taki, że rzekomo zajedwabisty SoC od TI jednak nie jest taki zajedwabisty i niebezpiecznie trzeba się zbliżyć do tego co już zrobiono w pistorm więc sens realizacji jest znikomy. Nie inaczej jest z nowym Agnusem, miało być pięknie, FPGA 5V tolerant... a wyszło jak zawsze. Niedostępny, inna wersja nie taka tolerant. Nie myli się ten co nic nie robi, ale tutaj trochę fakapów wyszło więcej niż bym się spodziewał po kimś kto ma wykształcenie i doświadczenie. Nie sądzę by te projekty doczekały się poprawnej implementacji dla szerszych mas...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem