kategoria: CD32
[#1] Problem z CD32 zielony ekran
Kupiłem uszkodzoną CD32 na allegro, objawy migająca dioda power, zielony ekran i po chwili reset. I tak w kółko. Zrobiłem recap (jeszcze niepełny bo brakuje mi kondensatorów 47 uF, ale wyglądają dobrze). Dwa kondensatory były wylane więc wszystko posprzątałem ale efekt dalej ten sam. Już po ponownym uruchomieniu znalazłem info że dwa THT o pojemności 1000 uf trzeba wlutowac odwrotnie niż są oznaczenia więc to też poprawiłem ale dalej nic. Znalazłem też filmik gdzie gość ma podobny problem ale u niego była przerwa pomiędzy ramem a akiko. U mnie wszystko wygląda na całe a płyta przed recapem wyglądała na nie ruszaną. Ktoś ma jeszcze jakieś pomysły co sprawdzić. Mi do głowy przyszło żeby coś z ramem podziałać bo zielony ekran sugeruje mi właśnie pamięć.
[#2] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #1

Sprawdź wszystkie połączenia szyny danych i adresowej oraz sygnały sterujące tych pamięci (ciągłość połączeń ścieżek). Jak się okażą ok, to problem jest z którymś układem.
Zielony ekran to problem odczytu/zapisu pamięci chip w pierwszych 256kb.
[#3] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@MariuszK, post #2

No właśnie pobieżnie sprawdziłem. Wszystko wygląda ok. Z tego co czytałem to zielony ekran może też oznaczać problem z układami Agnus i CIA. Czy ten drugi w CD32 w ogóle jest ? Z doświadczenia z A500 obstawiam jednak raczej ram. Tu są 4 kostki po 512 kB, układy U16 - U19, czyli te pierwsze 256 to pewnie w U16. Mój plan jest taki żeby wylutować wszystkie i po kolei wlutowywać je na miejsce U16. Powinienem w ten sposób ustalić który jest sprawny a który nie. Tylko pytanie czy CD32 ruszy z 0.5 MB?
[#4] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #3

To może być ChipRAM, ale tak go nie sprawdzisz - kości mają szerokość 8 bitów - muszą być wszystkie obecne, nie da się ich pojedyńczo sprawdzać.
[#5] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #3

To tak nie ruszy, a dlaczego to już ALT Ci napisał. Wymieniasz albo wszystkie na raz, albo diagromem możesz szukać błędnych.
[#6] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #1

Nie sugeruj się informacjami z netu w sprawie dwóch kondensatorów 1000uF. Tylko cześć płyt miała źle wlutowane fabrycznie. Trzeba sprawdzić miernikiem polaryzację. Jeśli jeszcze nie rozlutowałeś to sprawdź czy po włączeniu kości RAM się grzeją. Bardzo często jeśli są uszkodzone to mocno się grzeją.
1
[#7] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Marcin74, post #6

Grzeją się też jak pracują... a jak będzie "stuck-bit" to wcale nie będzie miało to wpływu na temperaturę, albo ten wpływ będzie znikomy.
[#8] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Marcin74, post #6

Sprawdziłem te dwa kondki i faktycznie przy recapie źle je wlutowalem bo zasugerowałem się tym '+' na laminacie. Sprawdzone miernikiem.
[#9] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@MariuszK, post #5

No to tak, sprawdziłem raz jeszcze wizualnie całą płytę nic nie wygląda podejrzanie. Nic też się nie grzeje. Co do diagroma to czy jest jakaś polska instrukcja jak go nagrać w wersji CD32 a potem używać? Programator mam więc eprom mogę sobie nagrać (tylko na jaką kość?) i czy ktoś ma gotowca dla CD32?). Czy samego diagroma można używać przy użyciu pada do CD32 czy konieczne będzie podpięcie się programatorem pod złącze klawiatury ?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 12:34:52 przez Bluefish
[#10] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #9

jak go nagrać w wersji CD32 a potem używać?

zgodnie z instrukcją:

For CD32:
Take a 27C800 prom, either join the hi and lo files, in order first "HI" and then "LO". Or as I have a 27C4096->27C400 adapter with jumpers for banks.
Set it to bank 0, program "HI" then put adapter in bank 1 and program "LO" and it will work.


Czy samego diagroma można używać przy użyciu pada do CD32 czy konieczne będzie podpięcie się programatorem pod złącze klawiatury ?

wystarczy sama myszka.


Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 12:59:02 przez Cezarykl
[#11] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Cezarykl, post #10

Dobra, rom sobie spreparowałem. Niestety nie mam kości 27C800 więc zanim przyjdzie to dam sobie spokój z dalszym szukaniem. Póki co testowo zamieniłem dwie kości miejscami U16 i U18, po zamianie ekran przeważnie czarny ale dioda power przestała migać. Po powrocie do początkowego ustawienia znów zielony ekran, więc pewnie jednak któraś kość walnięta.
[#12] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #11

nie mam kości 27C800


może być też kość 27C160, ale 2x więcej trzeba danych w niej nagrać.
[#13] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #11

Jakbyś potrzebował kości to coś powinienem mieć :)
[#14] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@alt_, post #13

Dobrze wiedzieć. Rozumiem że chodzi o RAM.
[#15] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #14

Tak, RAM.
[#16] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Cezarykl, post #10

No dobra, przyszedł Eprom 27C800. Zaprogramowałem zgodnie z instrukcją, włożyłem kostkę zamiast kickstartu i efekt jest taki że wyświetla się taki ekran jak na zdjęciu a w tle miga zielony ekran. Mógłby to ktoś zinterpretować?
[#17] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #16

Brak pamięci Chip.
[#18] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@alt_, post #17

Dzięki za pomoc z pamięcią. Już wymieniona i amiga ożyła. Niestety to nie koniec problemów, do sprawdzenia jest jeden kanał audio bo coś słabo gra, ale to sobie raczej ogarnę. Drugim problemem jest brak obrazu po chich (jest tylko po svideo) ale to nie problem i też raczej bez problemu do zrobienia. Na chwilę obecną największym problemem będzie nie działający laser. To znaczy działa (świeci na czerwono) ale nie czyta płyt. Zastanawiam się czy jest sens bawić się w zwiększanie mocy lasera potencjometrem czy od razu szukać nowego.
[#19] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #18

W CD32 było wyciszenie wyjścia audio przy uruchomieniu. Sprawdź czy wyjście słuchawkowe gra ok. Będziesz wiedział na którym etapie jest niższy sygnał. W ATK możesz puścić czystego sinusa i porównać poziomy sygnału na poszczególnych etapach. Z oscyloskopem będzie łatwiej.

Brak obrazu to przeważnie w A600 i A1200 uszkodzenie filtrów Z i okolic. Nie wiem jak to jest rozwiązane w CD32. Możesz sprawdzic czy mają przejścia jak zaznaczone tutaj

Co do lasera, to nie czyta nic czy coś tam załapuje? Jak masz tłoczoną płytę audio to sprawdź na niej. Można go wyregulować i jest nawet filmik na YT o tym dość szczegółowy chyba 4h. Raczej bez oscyloskopu może być ciężko.



Widziałem jeszcze inne filmy na ten temat, ale nie oglądałem.
[#20] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #18

Cieszę się że mogłem pomóc :) co do audio - pewnie kondensatory coś nabroiły...
Laser - można próbować podkręcić, zanim wymienisz na nowy.
Protip: CD32 udaje że źle czyta płyty dopóki nie założysz górnego ekranu na płytę główną...
[#21] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@alt_, post #20

No to ten protip muszę sprawdzić bo testy były bez ekranu 👍
[#22] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #18

Spróbuj delikatnie zwiększyć moc lasera. Nie ruszał bym tych potencjometrów na płycie sterownika przed ewentualna wymianą lasera.
[#23] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@alt_, post #20

A jak ja nie mam górnego ekranu i laser mi działa?
[#24] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@snifferman, post #23

Z tego co widziałem to są dwie rewizje płyty głównej, może dotyczy to tylko jednej z nich. Mimo wszystko warto sprawdzić, tym bardziej że znajomy mi właśnie napisał że u niego też tak było że bez ekranu nie chciała czytać więc może coś jest na rzeczy.
[#25] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@nekroskop, post #22

Założyłem ekran, i zacząłem bawić się potencjometrem lasera. Niestety delikatne korekty niewiele dały więc stwierdziłem że idę na całość i albo zacznie czytać albo dioda laserowa w końcu się spali (no bo co mam do stracenia). Ostatecznie kroczkami co 10 ohm schodziłem w dół i z pierwotnych 1060 zjechałem na około 440. W tym momencie odczytało mi płytę Audio i płytę CDR z nagranym Sim city na CDTV. Na jedynej oryginalnej płycie jaka mam do CDTV czyli American Heritage Encyclopedic czasem wyświetla się kursor i dalej nic, tak raz na kilka prób. Poniżej tej wartości laser dostaje czkawki i już nic nie odczytuje. Niestety nie mam w tej chwili żadnych płyt CDR żeby coś do testów nagrać z CD32 a płyt CDRW nie rozpoznaje mi. Więc na razie uznaje że jest w miarę dobrze i biorę się na spokojnie za szukanie nowego lasera.
[#26] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@Bluefish, post #25

z ciekawości, porównaj jak jest bez ekranu, ale z założoną obudową i napędem
[#27] Re: Problem z CD32 zielony ekran

@alt_, post #26

Jeśli chodzi o ekran to nie zauważyłem różnicy, czy jest czy nie ma.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem