kategoria: A600
[#1] [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system
Cześć.
Odpaliłem po latach 600-tkę. Trochę rozszerzyłem konfigurację z gołej (KS3.1, WB3.1, 2MB CHIP, karta xT [68000/28MHz], microSD 2GB jako HDD, Gotek jako DF2) i próbowałem uruchomić sobie kartę CF do przenoszenia danych PC>Ami. Dokupiłem moduł PCMCIA-CF w którym - na razie - mam kartę 16MB (tylko taką dysponuję). W karcie xT zmieniam żeby było "PCMCIA Friendly" czyli tylko 4MB FAST i nie było konfliktu z PCMCIA. Po wsunięciu karty do PCMCIA cały system się... zamraża i mam "stop-klatkę" na ekranie. Dopiero wyjęcie karty z portu i wszystko wraca do normy, myszka działa, wszystko rusza. Wsadzenie karty i znów zamrożenie.
Myślałem, ze problemem może być xT, ale bez karty jest to samo.

CF jest problemem?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 23:24:07 przez AlaN
[#2] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@AlaN, post #1

CF jest problemem?

najprawdopodobniej, pokaż zdjęcie tej karty i adaptera moduł PCMCIA-CF
[#3] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@AlaN, post #1

Użyj CardPatch
link
[#4] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@AlaN, post #1

Czy dobrze rozumiem? Wkladasz najpierw adapter a nastepnie karte? Z tego co wiem nie wolno tak robic. Moze to trwale uszkodzic karte. Wklada sie karte do adaptera i to razem do portu. Tak samo nie wolno wyjmowac samej karty tylko razem z adapterem.
2
[#5] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@AlaN, post #1

wczesniej karte przygotowałeś jak bozia przykazała diskpartem i sformatowałes w fat32?
[#6] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #5

I oczywiście w L jest fat95 a CF0 w DEVS:DosDrivers?
[#7] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@AlaN, post #1

Tutaj masz stronę poświęconą temu zagadnieniu Boot-CFD-FAT95.

A tutaj bezpośredni link do Google drive gdzie znajduje się spreparowany ADF.
[#8] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Cezarykl, post #2

[Odpowiedź zbiorcza]

Zdjęcie karty i przejściówki wrzucę później, nie ma mnie w domu. Karta stara, dostałem ją z aparartem Canon A60 kupe lat temu.
PS: właśnie odnalazłęm starą kartę 256MB z inną przejściówką, sprawdzę czy ta zadziała (o ile pamiętam, działała mi z A1200).

--
CardPatch - dzięki, sprawdzę

--
Wkładanie karty - oczywiście wkładam najpierw CF w moduł a potem moduł z kartą w port PCMCIA

--
Tak, karta była w discpart na PC przygotowana. Co ciekawe, jeśli odpalę PrepCard z Workbencha do przygotowywania kart PCMCIA jako RAM albo dysk, i dopiero potem wsunę moduł z kartą do portu, to w PrepCard zgłasza się moja karta CF i zamrożenia nie ma ale której nie mogę przygotować ani jako dysk ani RAM bo dostaję info, że karta jest zabezpieczona przed zapisem; ok, wiem że tak to działa. Jeśli teraz z kartą w porcie zamknę PrepCard, to następuje zamrożenie systemu. Wyjmę kartę z portu i system ożywa. Dziwne....

--
Co do sterowników: tak, fat95 mam w L:, CF0: w DEVS:DosDrivers i carddisk.device w DEVS:.

--
@iC-e_Jay, dzięki, sprawdzę.

====
Na razie jak wrócę do domu, to sprawdzę tą drugą kartę 256MB z innym czytnikiem czy zadziała i dam znać.


Dzięki za pomoc i odzew.
[#9] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@AlaN, post #8

karty CF nigdy w życiu nie przygotujesz jako dysk twardy lub ram. NIGDY. By tak zrobić potrzebujesz karty SRAM. Ceny kart 8mb SRAM to obecnie kilka dobrych stówek i flaszka. :P
[#10] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #9

SRAM lub DRAM z maszyn CNC/urzadzen sieciowych CISCO

na moje oko brakuje ci w startup sequence C:LoadModule >NIL: L:cardres.ld.strip REVERSE
jest on wymagany przy twojej konfiguracji i ROM 3.1


[url= http://boboo.szm.com//cardres.lha]link[/url]

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 21:22:19 przez HOŁDYS
2
[#11] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #9

Jak to nie przygotuje CF jako dysk twardy ?
Normalnie, robi się to tak
W HDToolbox w miejsce scsi.device wybiera się compactflash.device, a dalej to już jak z normalnym HDD. Odczyt dysku, podział na partycje .
Fakt, nie da się z takiego CF w pcmcia wystartować Amigi, ale taki CF jest pełnoprawnym dyskiem amigowym, który w adapterze CF2IDE, zadziala "od strzała"

Dlaczego się wszyscy uparli że na wszelkie kłopoty z PCMCIA i CF, pomoże posiadanie fat95.
Nie powinno być takiego "freezowania" systemu po samym włożeniu adaptera CF do pcmcia.
Tutaj wychodzi słaba kompatybilność amigowego pcmcia ze standardem pcmcia.
Czasami zgodność jest poprawiania przez patche podawane wyżej
[#12] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Norbert, post #11

nie da się z takiego CF w pcmcia wystartować Amigi


z TYM to się NIE zgodzę !
2
[#13] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Cezarykl, post #12

Na standardowym kickstarcie 3.1 , i czytniku CF na pcmcia się nie da.
[#14] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@HOŁDYS, post #10

@Stoopi: W ten sposób nie, ale jak ktoś niżej pisze, HDToolBox-em można. Oczywiście wiem, że tylko z karty SRAM można wystartować - mam sporo takich kart i czasami ich używam w CC0: .

@HOŁDYS: Akurat tego mi nie brakowało, znaczy się nie mam tego u siebie, ale już problem rozwiązany :)

==
Udało się. Problemem okazała się jednak karta 16MB od Canona. Po włożeniu odnalezionej 256MB Kingston'a, karta od razu pokazała się na blacie jako CF0 :) . Sprawdzałem obie karty na obu czytnikach PCMCIA<>CF i 16 nie działa a 256 bez problemu. Więc oba posiadane czytniki są ok, tylko że TA akurat karta Canona nie ruszy z Amigą i ją zamraża; w sumie dziwne, bo obie karty pracowały w aparacie bez problemu :)
Niżej fotki tej "wadliwej" karty i dwa czytniki jakie posiadam. Jeśli macie gdzieś tutaj spis (albo gdzieś w ogóle jest) działających i nie działających kart, to można tego Canona dopisać jako szrot ;)




1
[#15] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Norbert, post #11

autor i ja mówimy o karcie CF w slocie PCMCIA.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 07:12:32 przez Stoopi
[#16] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #15

Ja również.
Mowa jest o czytniku kart CF, SD, MS w porcie pcmcia Amigi.
[#17] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Norbert, post #16

Nie, ty piszesz o adapterze CF2IDE.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 15:53:02 przez Stoopi
[#18] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #17

Cały czas pisze o adapterze CF na PCMCIA.
Wspomniałem tylko (o CF2IDE) że taki CF przygotowany na PCMCIA zadziała i zabootuje w przejściówce CF2IDE.
[#19] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Norbert, post #18

Więc piszmy o adapterze CF pod PCMCIA, a nie o tym że się go da przygotować by działał jako dysk twardy w CD2IDE. Autor i ja piszemy o karcie CF w interfejsie PCMCIA, nie da się jej przygotować jako twardego dysku by pracowała jak on w PCMCIA. Do tego potrzeba kart SRAM.
[#20] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #19

Można przygotować CFke w PCMCIA, aby działała tak samo jak w IDE. Amigowe systemy plików, partycje itd. Po przełożeniu jej z PCMCIA do IDE zadziała, tak, jak dysk HDD czy karta CF z Amigowym systemem.
Nie da się z niej tylko zabotować z PCMCIA bez modyfikacji kicka (3.1 nie ma możliwości bootowania z tego miejsca). Można sobie przygotować dyskietkę, która to "załatwi", albo zmodyfikować KS.

Większość używa PCMCIA do przenoszenia danych i dlatego używa FAT. Jest łatwiej taką kartę obsłużyć w PC. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by były tam partycje Amigowe i system.

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 17:50:34 przez snifferman
[#21] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@snifferman, post #20

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by były tam partycje Amigowe i system.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dodać do tego jeszcze partycje FAT.
Pecet wtedy widzi tylko partycje FAT, a Amiga FAT i swoje (amigowe)
[#22] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Norbert, post #21

Tak mozna zrobic hybrydowy dysk z MBR i RDB i bedzie tak sie zachowywal jak Norbert napisal
[#23] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@snifferman, post #20

No to jeszcze raz. NIGDY NIE PRZYGOTUJECIE KARTY CF/SD TAK BY PRACOWALA W PCMCIA JAKO DYSK TWARDY. JEST TO MOZLIWE Z KARTA SRAM. I NIKT MNIE NIE PRZEKONA ZE JEST INACZEJ. Rzekłem.
[#24] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #23

I NIKT MNIE NIE PRZEKONA ZE JEST INACZEJ

niewierny Tomasz,
rozumiem, że musiałbyś to zobaczyć jak działa na swoim sprzęcie, aby uwierzyć ?


Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 10:29:38 przez Cezarykl
1
[#25] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #23

Tylko ja taką kartę miałem i też mnie nikt nie musiał przekonywać. Poprostu działała w IDE i w PCMCIA. Może teraz jakaś tajemnicza siła na to nie pozwala. Wkradła się do mojego warsztatu i rzuciła urok na wszystkie Amigi. Ba, nawet miałem kicka co pozwalał z niej bootować.

Nawet miałem kicka, który bootował do pulpitu WB bez innych nośników (dyskietka, hdd, sd, pcmcia, cf).

Poprostu moje Amigi nie wiedziały, że nigdy nie przygotuje takich gadżetów, bo nie wolno i na to pozwoliły.

Także nie wiem czy twoje nigdy tyczy się tylko przyszłości, bo w przeszłości działało. W uroki nie bardzo wierzę, więc może filmik z empirycznym testem przekona?
1
[#26] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #23

hop
1
[#27] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Drakon, post #26

Testowałem to. Nie da się zbootować z tego systemu. Ale jest workaround. Potrzebny będzie dysk z którego można wystartować, choćby dyskietka z przygotowanym poleceniem MoveSYS. Wskazujesz kartę CF i system powinien zbootować. Warunek: CFkę trzeba sformatować na FFS i zainstalować tam system.
[#28] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@Stoopi, post #23

Skoro już oddalamy się od właściwego tematu, to co robi w boot-menu CC0 jako jeden z elementów w liście "Select Boot Device", oraz CC0 w "Control Active Devices" ze znajomo brzmiącym "carddisk-0". Czy karta w gnieździe PCMCIA nie jest poprawnie inicjalizowana (Gayle-Reset-fix ?), że niemożliwe jest bootowanie z niej Amigi?
[#29] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@sq7bti, post #28

Do obsługi CFki wymagane jest compactflash.device i ewentualnie fat95 jeśli chcesz mieć obsługę fat. Tego nie ma w ROMie, więc albo dograsz z dyskietki i po resecie amiga wystartuje, albo zrobisz sobie Kicka z wymaganym device. Karty SRAM są za to obsługiwane fabrycznie i bootują na standardowym Kicku. I pewnie do tego jest CC0 w boot-menu.



Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 18:55:06 przez snifferman
[#30] Re: [PCMCIA] włożenie karty CF zamraża system

@QkiZ, post #27

Zgadza się.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem