kategoria: A1200
[#1] Lampa UV do wybielania
Panowie.
Chciałbym sobie zorganizować stanowisko do wybielania plastiku w dni takie jak dziś.
Czy polecicie jakiś szczególny model, moc, wskazaną ilość lumenów?
Dziękuję.
[#2] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #1

Był wątek o wybielaniu to po co chcesz ciągnąć nowy???
[#3] Re: Lampa UV do wybielania

@Madman, post #2

Zgubiłem go z oczu :) …
[#4] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #1

żółtko wraca
1
[#5] Re: Lampa UV do wybielania

@Dorian3d, post #4

Wiem.
ZAWSZE.
Wybielałem już wiele sprzętów, ale wyłącznie w okresie gdy słońce świeciło wysoko, długo i intensywnie. Nigdy zimą.
Planuję zrobić sobie w "garażu" stanowisko do wybielania wbrew pogodzie.
Stąd pytanie o lampę UV. Sam proces jest mi znany - nie wiem tylko ile lumenów ma mieć żarówka, żebym później nie płakał nad obudową "w kropki bordo".
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
[#6] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #5

Ja wybielalem w Lutym bez zadnych lampek tylko nadtlenek wodoru. Poprostu wybielacz do wlosow. Trwalo to z 10 dni ale narazie zolc nie powraca a juz na pewno nie tak jak na poprzednim zdjeciu. Tylko cieplo jest katalizatorem nie promienie UV. Tak gdzies czytalem i dzialalo. Po niecalym roku moja A1200 wyglada tak.
[#7] Re: Lampa UV do wybielania

@Elvis, post #6

Tylko cieplo jest katalizatorem nie promienie UV.

pomysł
przy większej ilości perhydrolu pomaga grzałka akwariowa :)
która trzyma stałą temp.
pomysł
[#8] Re: Lampa UV do wybielania

@Cezarykl, post #7

Hehehe. No tak tez mozna ale ja klawisze mialem z hermetcznie zamknietym woreczku plastikowym na kaloryferze. A duze czesci zapakowane w folie aluminiowa blisko wspomnianego kaloryfera. W Anglii nie ma az tak zimno ale poswiecilem troche gazu. Pozatym to bylo przed wojna to i wegiel byl szeroki uśmiech
1
[#9] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #1

Może ten filmik ci jakoś pomoże, 8bit guy montuje w nim te lampy uv których nadal używa i chwali
https://youtu.be/_GH0ZpaTwqs
2
[#10] Re: Lampa UV do wybielania

@Cezarykl, post #7

Używam tylko oxydantu (woda utleniona w kremie 12%). Perhydrol… mam pewne opory.
[#11] Re: Lampa UV do wybielania

@Elvis, post #6

Zmywałeś żel i wymieniałeś na nowy czy 10 dni z tym samym „okładem”?
[#12] Re: Lampa UV do wybielania

@jaster, post #9

Dzięki!!!
[#13] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #11

10 moze 12 nie pamietam ale nie zmienialem okladu. Nie pamietam rowniez stezenia ale chyba 18 %
EDIT:
Znalazlem zamowienie. To bylo 12%. Wtedy 7 Funtow na Amazonie. Marka chyba nie gra roli. Bo to byl tzw. No Name szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 17:39:23 przez Elvis
[#14] Re: Lampa UV do wybielania

@Elvis, post #13

Obłożyłem wodą utlenioną w kremie 12% i położyłem na kaloryferze.
Jeśli to ciepło jest katalizatorem a nie uv to czas trwania utleniania raczej tego nie potwierdza.
Utleniacz 16% i majowe słońce załatwia sprawę w 6 godzin.
Tutaj też zostały podjęte dwa różne sposoby wybielania: perhydrol i woda utleniona w żelu.
Podejrzewam, że działanie ciepła i UV jest inne w każdym z przypadków.
[#15] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #14

To mozliwe. Autor tego watku pyta o mozliwosci w zimie. Pozatym widzialem geniuszy co wystawiali takie sprzety na promienie UV przy zamknietym oknie a efekt byl ten sam. Oczywiscie nie polecam wkladania klawiszy do piekarnika na dwie Zdrowaski. Cieplo jest katalizatorem bez wzgledy na jego pochodzenie. Kazdego chemika o to zapytaj.Szczegolnie jesli to wybielanie ma byc w miare trwale to nie poze przebiegac blyskawicznie. Ja nie twierdze iz moj sposob jest najlepszy ale taki mi sie sprawdza. A szkol jest wiele. Rowniez slyszalem o wybieleniu i zaraz potem pokrycie lakierem bezbarwnym czy tam czymss. Ale jesli moja Amiga znow bedzie zolta poprostu powtorze proces.
[#16] Re: Lampa UV do wybielania

@Elvis, post #15


Sprawdzam Cię :)
P.S. Autor wątku to ja ;) …

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 18:22:36 przez wilkwcieniu
[#17] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #1

Ja mogę z czystym sumieniem polecić ten model:



Wybieliłem tym zestawem kilkanaście Amig, od A500, A600, A1200, A4000 po obudowy Elboxu.

Link do produktu: https://www.velleman.eu/products/view/?id=346395
Można ją kupić na Allegro: https://allegro.pl/oferta/lampa-ultrafioletowa-uv-15w-45cm-czarna-7495183416
[#18] Re: Lampa UV do wybielania

@Tomarkus, post #17

Dzięki! Biorę. Jaką metodą robiłeś i jak długo naświetlałeś?
Dosyć słaba moc tej lampy. Kolega wyżej polecał 8bit’a, który stosuje 60v…

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 18:31:41 przez wilkwcieniu
[#19] Re: Lampa UV do wybielania

@Elvis, post #15

Są impregnaty do tworzyw sztucznych, które chronią przed UV.
[#20] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #16

Powodzenia. Moze ja i nie tylko sie czegos naucze. J tez moge Ci sprzedac wszystko co Cie uszczesliwi. Szczegolnie jesli masz sprzedac czysciutka Amige a potem niech sie martwi nowy wlasciciel. Jeszcze raz powodzenia i nie jest to sarkazm
[#21] Re: Lampa UV do wybielania

@snifferman, post #19

No wlasnie mi to przypomniales. Dzieki
[#22] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #18

Utleniacz Joanna 12%, naświetlanie od kilku do kilkunastu godzin z 10 cm. Kilka fotek z całego procesu:
https://imgur.com/a/2nf9VL1

Generalnie, tak jak napisali koledzy wyżej, ze swoich własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że nie warto i szkoda czasu i energii... żółtaczka powróciła już po kilku latach do stanu pierwotnego. Były nawet robione ciekawe eksperymenty, w których wybielone sprzęty pewien człowiek zamknął w zupełnie ciemnej piwnicy na kilka lat i efekt był dokładnie taki sam - żółtaczka wraca. Perhydrol też ma pewien negatywny wpływ na sam plastik - sprawia, że staje się on mniej elastyczny i bardziej "kruchy".
1
[#23] Re: Lampa UV do wybielania

@Tomarkus, post #22

Pokilku latach nie brzmi tak tragicznie. Z tym ze ta lampa wydaje rowniez cieplo o ktorym wspomnialem. CIEPLO nie promienie UV. Zrozumcie to. Jakakolwiek lampa wytwarza cieplo. Kiedys byly lampy tzw. Kwoki by sie kurczaczki wykluwaly. Tez nie chodzilo o swiatlo a cieplo. Oczywiscie bedzie dzialac. Ale nawet w piwnicy efekt wybielania bedzie taki sam. Chodzi o to ze lampa rowniez swieci. Jakie UV? Nasze Amigi byly w swietle UV przez dekady. Jest tu jakis chemik ?
Juz sie nie bede wiecej wypowiadal w tym temacie poniewaz moja wiedza nie jest akceptowalna. Tu przejmuje pewna Muza moje zadanie ktora nazywa sie "Kup To" czy jak wolicie Komercja.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 19:28:34 przez Elvis
[#24] Re: Lampa UV do wybielania

@Tomarkus, post #22

Mam rozumieć, że żadna metoda nie daje długotrwałego efektu? Która wobec tego jest najlepsza?
[#25] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #24

LAKIEROWANIE
:)
1
[#26] Re: Lampa UV do wybielania

@Cezarykl, post #25

Byłem śmiechłem ;) …
[#27] Re: Lampa UV do wybielania

@Elvis, post #23

A najciekawsze jest to, że po takim wybieleniu żółcieje szybciej niż żółciała w epoce, przynajmniej takie odniosłem wrażenie jak wybieliłem swoją a1200 i po jakiś 4 latach żółtaczka wróciła
[#28] Re: Lampa UV do wybielania

@jaster, post #27

Mam to samo spostrzeżenie.
[#29] Re: Lampa UV do wybielania

@Dorian3d, post #4

Czytam ten wątek, patrzę na zdjęcia i zastanawiam się zerkając na leżące obok mnie A1200 i Atari130XE od czego zależało to żółknięcie. Moje 'sprzęty' nigdy nie były wybielane a wyglądają jakbym dopiero co je kupił (może przesadziłem, ale naprawdę nie widzę na nich upływu czasu).
[#30] Re: Lampa UV do wybielania

@AmiClassic, post #29

moja a1200 leżała w pudle zakopana na dnie szafy i też jak nówka wygląda,

a to co miało styczność z kurzem i słońcem (nie wspominając o dymie papierosowym)
to ma żółtaczkę
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem