kategoria: A1200
[#31] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #28

To kupcie sie lampy i pogadamy jak to mowisz po 4 latach.
Nigdy nie powiedzialem ze to ma byc na zawsze. To po pierwsze.
Po drugie taki plastik w tych czsach byl. Mozliwe ze Commodore cos oszczedzalo ale mozliwe jest tez ze ESCOM robilo podobnie.
Jaki problem jest z tym aby wybielic Amige po 4 latach? Nic nie jest na zawsze.
Przemalujcie swoje urzadzenia na czarno raz pozadnie i bedzie spokoj pomysł

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 21:37:10 przez Elvis
[#32] Re: Lampa UV do wybielania

@Cezarykl, post #30

Moja w zasadzie cały czas leży na wierzchu od prawie 30 lat, nie wspominając że dużo palę i to mnie zastanawia.
[#33] Re: Lampa UV do wybielania

@AmiClassic, post #32

Nikotyna robi dobrze na obudowy Amigi
Wiecej dbasz wiecej klopotow widac. I na odwrot.
Pozatym jest tu pewien zagorzaly Amigowiec "Szary Wilk" to doradzi w kwestii wszystkich Amig (Nawet tych co jeszcze nie powstaly) hehehe


Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 21:48:52 przez Elvis
[#34] Re: Lampa UV do wybielania

@Tomarkus, post #22

sprawia, że staje się on mniej elastyczny i bardziej "kruchy"

Wybielałeś kiedyś perhydrolem? To Twoja opinia czy wyczytana gdzieś w internetach? Masz jakiś link?
Niedawno sobie kupiłem litr i miałem zabrać się za to kilka dni i spróbować na klawiszach z Commodore 64, rozrabiając z wodą pół na pół, tak jak gdzieś wyczytałem. No ale teraz mnie zastrzeliłeś...
[#35] Re: Lampa UV do wybielania

@Lapka555, post #34

Perhydrolem zj****sz to. K**** mac uwierz mi. strach

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 22:01:43 przez Elvis
[#36] Re: Lampa UV do wybielania

@Elvis, post #35

ok, no to wierzę na słowo i nie biorę się nawet w takim razie.
[#37] Re: Lampa UV do wybielania

@Lapka555, post #36

A ja to już oswoiłem się ze swoimi żółtaczkami są jak patyna, wybielić łatwo ale weź wychoduj taką żółć
1
[#38] Re: Lampa UV do wybielania

@Lapka555, post #34

Wybielałeś kiedyś perhydrolem? To Twoja opinia czy wyczytana gdzieś w internetach? Masz jakiś link?
Niedawno sobie kupiłem litr i miałem zabrać się za to kilka dni i spróbować na klawiszach z Commodore 64, rozrabiając z wodą pół na pół, tak jak gdzieś wyczytałem. No ale teraz mnie zastrzeliłeś...

Nie słuchaj tych co mówią, że perhydrol niszczy. Jak ktoś tego nie rozcieńcza z wodą tylko wali pełne stężenie to nie dziwne. Ja kupowałem perhydrol w stężeniu 35% i mieszałem z wodą pół na pół i topiłem obudowę w dużym, przezroczystym pojemniku kupionym bodajże w Jysk (tym z castoramy brakowało dosłownie 1cm żeby obudowa się zmieściła a żaden producent nie podaje wewnętrznych wymiarów) i w lecie, na balkonie, pięknie mi wybieliło obudowę jak i klawisze, te zalałem w słoiku litrowym i co jakiś czas wstrząsałem go aby się przemieszały. Oczywiście zawsze należy doglądać procesu wybielania, to nie jest tak, że zostawisz na x godzin i będzie ok, zawsze można przegapić odpowiedni moment.
1
[#39] Re: Lampa UV do wybielania

@Madman, post #38

Jak jesteśmy już w temacie… czy jest jakaś sprawdzona metoda na restaurowania wewnętrznych osłon?

[#40] Re: Lampa UV do wybielania

@Lapka555, post #34

Wybielałem kiedyś bardzo wiele swoich starych komputerów (ponad 20 sztuk) i takie były moje obserwacje po użyciu perhydrolu o różnym stężeniu (sam eksperymetowałem z metodologią). Nie jestem chemikiem więc ciężko mi stwierdzić jakie procesy chemiczne za tym stoją, ale podsyłam ciekawe linki, gdzie inni też piszą o tym efekcie:

https://news.ycombinator.com/item?id=28668219#:~:text=Another%20downside%20is%20that%20because,chemically%20recompose%20the%20butadiene%20polymer.

https://www.reddit.com/r/chemistry/comments/qgjm6w/abs_plastic_and_hydrogen_peroxide_question/?utm_source=share&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_term=1&utm_content=share_button

Tak jak pisze kolega Madman, zdecydowanie warto uważać że stężeniem. Z tego co pamiętam, a było to ładnych kilka lat temu, uznałem, że lepiej jest dłużej moczyć plastikowe elementy w stężeniu poniżej 10%, niż krócej w większym.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 12:29:36 przez Tomarkus
[#41] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #39

Moja metoda to marketowy Dremel z zestawem końcówek - do rdzy używam końcówek z metalowym "włosiem", a filcowych końcówek do polerowania.
1
[#42] Re: Lampa UV do wybielania

@Tomarkus, post #41

Muszę się w coś takiego zaopatrzyć.
[#43] Re: Lampa UV do wybielania

@AmiClassic, post #32

https://youtu.be/8P1OVj0IcqY?t=757
[#44] Re: Lampa UV do wybielania

@Tomarkus, post #40

Tak jak pisze kolega Madman, zdecydowanie warto uważać że stężeniem. Z tego co pamiętam, a było to ładnych kilka lat temu, uznałem, że lepiej jest dłużej moczyć plastikowe elementy w stężeniu poniżej 10%, niż krócej w większym.

Mi się po prostu nie chciało chrzanić z robieniem jakichś kremów, żelu, itp. bo po co? Później weź to nałóż równomiernie i jeszcze owiń folią tak by nadal było to równo pokryte substancją i doglądaj co 5 minut, przecież przez taką maź trudno zauważyć na jakim etapie jest wybielanie a tak, wrzucasz do pojemnika, zalewasz, zamykasz i patrzysz sobie przez pojemnik albo otwierasz i na moment wyciągasz i od razu widzisz wszystko. Stężenie miałem pewnie tak z 15-17%.
[#45] Re: Lampa UV do wybielania

@Tomarkus, post #40

lepiej jest dłużej moczyć plastikowe elementy w stężeniu poniżej 10%, niż krócej w większym.


Przy okazji odpada problem "skąd zdobyć perhydrol" bo stężenie 3% (nadal poniżej 10%) wodnego roztworu nadtlenku wodoru jest dostępne w każdej aptece za rogiem pod nazwą handlową "woda utleniona".

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 16:58:19 przez recedent
[#46] Re: Lampa UV do wybielania

@recedent, post #45

Tylko nie w każdej aptece mają litrowe buteleczki, a raczej 100ml . Może dostępność jest, ale już ekonomicznie nie wychodzi dobrze
[#47] Re: Lampa UV do wybielania

@snifferman, post #46

To mówisz, że chciałbyś na jutro zamówić wodę utlenioną 1 kg firmy FARMINA (żeby było łatwiej znaleźć - nr BLOZ 6196906, kod EAN 5907529109502). I z rana następnego dnia odbierasz butlę spienionego płynu w cenie około 16 złotych.
[#48] Re: Lampa UV do wybielania

@recedent, post #47

Czyli musisz chodzic, albo dzwonić i pytać, prosić. 12% możesz kupić online bez przeszkód prawnych i odebrać w paczkomacie. Do 1L dolewasz 3L wody i masz 4L 3% "wody utlenionej". Wyjdzie dużo taniej i nie wiem czy odebranie paczki jest liczone jako "problem dostępności".

Jak chcesz wybielać klawisze i akurat wyszło słońce, to spoko. Możesz sobie kupić małe buteleczki i działać. Do wybielania większych gratów musisz już mieć więcej roztworu. Oczywiście nie zniechęcam, do przepłacania w aptece. W końcu amigi tanieją, to wiekszy budżet zostaje na wybielanie
[#49] Re: Lampa UV do wybielania

@snifferman, post #48

Patrząc na ilość sztuk Amig, to raczej będziesz musiał zamówić
beczkowóz tego specyfiku i wybielać Amigi w basenie.
Inna sprawa, to jaki zostawiasz ślad węglowy, bo,
szczerze mówiąc, jak wejdą paszporty węglowe, to nie
chciałbym być w twojej skórze

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 20:20:25 przez mmarcin2741
[#50] Re: Lampa UV do wybielania

@wilkwcieniu, post #39

Zalezy jaki efekt sie chce uzyskać.
Jesli nie musi byc to idealny połysk oryginału, to można użyć aluminium w sprayu.
Teoretycznie lepiej użyć farby chromowej akrylowej i polerowania.
Kumpel trenował na metalowych łyżeczkach.
Ale to wyższa szkoła jazdy.
[#51] Re: Lampa UV do wybielania

@mmarcin2741, post #49

jaki zostawiasz ślad węglowy,


Co masz na mysli?
[#52] Re: Lampa UV do wybielania

@recedent, post #47

To mówisz, że chciałbyś na jutro zamówić wodę utlenioną 1 kg firmy FARMINA (żeby było łatwiej znaleźć - nr BLOZ 6196906, kod EAN 5907529109502). I z rana następnego dnia odbierasz butlę spienionego płynu w cenie około 16 złotych.

To za małe stężenie, będziesz to wybielał tydzień Mi do wybielania stykło 10l 35% perhydrolu, do tego dolałem 10l wody. Wybieliłem i amigę i atarynkę, więcej rzeczy nie miałem do wybielania ale obleciałbym tym więcej obudów a tak... wylałem ;) No i kupowałem w hurtowni chemicznej, wtedy bez podawania NIP ale teraz to też nie problem. Widzę kolega ks-aptekę, bloz i pewnie pharmindex dobrze zna...

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 22:11:07 przez Madman
[#53] Re: Lampa UV do wybielania

@Madman, post #52

Zauwazylem ze najsilniejszy efekt wybielania nastepuje w momencie odparowania plynu z powierzchni.... to odkrycie kosztowalo mnie zastaw klawiszy.... choc nadal nie wiem jak tym sterowac
[#54] Re: Lampa UV do wybielania

@orila, post #53

Ja, jak pisałem, klawisze wybielałem w słoiku więc mogłem obserwować jak ten proces przebiega. Przy klawiszach trzeba częściej doglądać procesu, lepiej wyciągnąć wcześniej niż za późno, zawsze możesz je z powrotem wrzucić do roztworu.
[#55] Re: Lampa UV do wybielania

@Lapka555, post #34

sprawia, że staje się on mniej elastyczny i bardziej "kruchy"

Wybielałeś kiedyś perhydrolem? To Twoja opinia czy wyczytana gdzieś w internetach? Masz jakiś link?


To jest temat na pracę doktorską z dziedziny materiałoznawstwa i mówię to całkiem poważnie. Jest tu bardzo wiele zmiennych i nie da się wypracować kilku uniwersalnych zasad na podstawie jednostkowych doświadczeń pojedynczych osób. Żeby taki jednoznacznie zdefiniować najpierw mechanizm żółknięcia, a potem wybielania.

Z w miarę szerokich obserwacji empirycznych, zaryzykuję tezy:
1) Niektóre tworzywa stają się kruche przede wszystkim z wiekiem. Dlatego, im starsza elektronika, tym trudniej nie połamać np. zaczepów obudów.
2) Np. tzw. trytki potrafią szybko tracić właściwości i stawać się kruche, gdy stosuje się je na zewnątrz - pytanie, czy to nie jest efekt działania UV?

Może się okazać, że lampa UV jest bardziej szkodliwa, niż Perhydrol. Z którym, zresztą, mam bardzo dobre doświadczenia, aczkolwiek żółtaczka potrafi wracać nawet już po pół roku.
[#56] Re: Lampa UV do wybielania

@Daclaw, post #55

Dodałbym tu kolejna tezę czy raczej fakt - niektóre obudowy nie żółkną, inne po wybieleniu znów żółkną a inne nie. No i tu powstaje pytanie - dlaczego? Inna fabryka? Inna mieszanka tworzywa sztucznego? Inna technologia? Czy te żółknące obudowy są bardziej wrażliwe na zmiany powierzchni czy wręcz przeciwnie? Itd. itd... Mnie też się zawsze wydawało, że to wina dymu papierosowego, wina słońca (bo obudowa żółkła z jednej strony a z drugiej nie), cholera wie ;)

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 11:24:08 przez Madman
[#57] Re: Lampa UV do wybielania

@Madman, post #56

Mnie też się zawsze wydawało, że to wina dymu papierosowego, wina słońca (bo obudowa żółkła z jednej strony a z drugiej nie), cholera wie ;)


No i mamy jeszcze casus żółknięcia sprzętu przechowywanego głęboko w szafie...
[#58] Re: Lampa UV do wybielania

@Daclaw, post #57

To jeszcze raz link do wyjaśnienia.
[#59] Re: Lampa UV do wybielania

@nostrum666, post #58

I to by wyjaśniało to co mnie tu zastanawiało. Moja A1200 i Atari130 są prawie jak z fabryki. Miałem kilka magnetofonów do ataryny i tam 4 na 6 dopadła potworna żółtaczka, natomiast stacje XF nadal wyglądają jaz z fabryki. Zasilacz amigowy prawie jak z fabryki. Powtórzę tylko: dużooo palę (chociaż od kilku lat nie robię tego już w domu), ale jak czytam nie to większego wpływu na ten proces.
[#60] Re: Lampa UV do wybielania

@AmiClassic, post #59

dużooo palę (chociaż od kilku lat nie robię tego już w domu), ale jak czytam nie to większego wpływu na ten proces.


widać to u wszystkich palących kumpli, (jak często nie zmieniają, piorą firanek)

to wszystkie te firanki w pokojach gdzie się pali są żółte i śmierdzące dymem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem