[#481] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #480

Czyli w Early Startup / Boot options i wskazać kartę CF a kartę microSD wtedy można zostawić w PiStormie?
I jeszcze dwa zapytania:
1. Jak usunę kartę microSD z PiStorma to Amiga wybootuje z CF, ale czy wtedy również PiStorm będzie widoczny?
2. Czy na karcie microSD musi być przynajmniej 1 partycja z plikami Emu68?
[#482] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@cj grass, post #481

Ad 1 nie zagotuje bez karty microSD. Karta z plikami emu musi być w pistormie
Ad 2 tak.
[#483] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@cj grass, post #481

Jak priorytet partycji będzie wyższy niż partycji na karcie SD, Amiga wystartuje z karty CF.
[#484] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Kwiatki, post #482

Ad 1 nie zagotuje bez karty microSD. Karta z plikami emu musi być w pistormie


hmm czyli, gdy nie mam karty microSD w pistormie to nie uruchomi mi się klasyczny WB z wbudowanej zamiast dysku karty CF (nawet bez dodatkowego ramu i dopalaczy?).
Obejrzałem kilka filmów na YT oraz poczytałem o tej karcie, w jednym z testów "Retro według Miksola" jegomość uruchamiał WB z flopa, czyli flop miał wyższy priorytet, ale raczej nie usuwał karty, a pod wybootowanym systemem z dyskietki miał i dopalacz i rozszerzony ram.
Truję tu Wam trochę :) bo co prawda karta już czeka na montaż :D ale czekam jeszcze na kable co by wszystko wmontować od razu, w międzyczasie skupić się na zgłębianiu wiedzy zanim przyjdzie czas na praktykę :)

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 21:41:51 przez cj grass
[#485] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@cj grass, post #484

Na karcie sd musi być partycja fat32 plikami. Tam jest emulator Motoroli. Bez tego Amiga "nie wstanie".
Przyjmij że pistorm z emu68 na karcie sd to karta turbo z szybką motorolą, dużą ilością pamięci Fast i karta graficzną.
A to ile wykorzystasz zależy od ciebie.

Jeśli chcesz tylko szybka Motorolę i pamiecia, to wystarczy czy karta sd z plikami emu68.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 21:45:48 przez Norbert
[#486] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #485

Dzięki za wyjaśnienie, wszystko jasne.
[#487] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Elvis, post #1

Dzisiejsza nocna kompilacja FirmWare pozwoliła mi wreszcie odpalić Maupiti Island. Mała rzecz, a cieszy na Nowy Rok. OK
1
[#488] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Kitech, post #487

Chyba się pospieszyłem. Wygląda, że raczej zasługę ma ściągnięta wczoraj najnowsza wersja CaffeineOS, w której zaszły zmiany w ustawieniach WHDLoad. Mimo wszystko i tak się cieszę, że działa jedna z moich ulubionych gierek.szeroki uśmiech
[#489] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Adinfo, post #424

Panowie znajomy kupił ten wynalazek, to plus CM4, siedzi już sporo przy tym i nie umie tego szajsu zobaczyć :D
Audio jest!, kable ok, system słyszy jest powitanie i tyle, podpinał wszystkie możliwe telewizory swoje i sąsiada.
Nie rusza to na żadnym full HD ani konwertery ani zabytkowe tv.
Co radzicie na spokojnie jeszcze zrobić, pewnie to odda po Nowym Roku bo już ma nerwy na ukończeniu.
[#490] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@tombotleg, post #489

A niby skąd audio?. Na pewno nie przez HDMI RPi.
A co pokazuje się w PAL.?
Ma CaffeineOS ?

Znajomy czytaj jak to wszystko uruchomić ?
[#491] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #490

Audio skąd? pewnie z wyjścia chinch z Amigi.
W palu twierdzi że niema nic czarny ekran, Coffeine najnowszą postawił, kickstarty są podobno.
Słyszy komunikat powitalny bez sygnału video na żadnym wyjściu.
Amiga sprawna 100 procent.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 19:30:08 przez tombotleg
[#492] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@tombotleg, post #491

Jak nie ma?
Nawet jak grę puści z dyskietki ? Obraz musi być w PAL. Tak samo jak early-menu.
Jeśli nie ma obrazu, znaczy że coś ma nie tak z wyjsciem RGB.
Niech sprawdzi composite video.
[#493] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #492

Ale to nie rusza natywnie po HDMI?, tak tu ktoś pisał kilka stron wcześniej, obraz będzie i tu i tu??, ma tylko audio tyle wiem, udanego Sylwka!, pozdrawiam.
[#494] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@tombotleg, post #493

Wszystko zależy jak ma skonfigurowany system na karcie SD w RPi.
To tylko on to wie.
Na początku należy sprawdzić czy jest obraz na PAL. Early-menu.
[#495] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #494

Miałeś 100 procent racji z tym Early-menu, uruchomił to w końcu, tak to jest jak się nie czyta instrukcji, tylko żeby ją jeszcze dawali :D.
Teraz jest na etapie że wszystko leci w PAL, nie działa mu HDMI, walczy dalej ale widać światełko.
[#496] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@tombotleg, post #495

Miałeś 100 procent racji z tym Early-menu, uruchomił to w końcu, tak to jest jak się nie czyta instrukcji, tylko żeby ją jeszcze dawali :D.

Tą instrukcję dostałeś razem z A1200.
Amiga startuje zawsze w PAL. Dodatki uruchamiają się po ich inicjacji w s-s.
Coś marnie też, u twojego kolegi jest z obsługą Workbencha.
Rozdzielczość zmienia się w ScreenMode.
[#497] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #496

Niestety na tych kanapkach tyle się znam co nic i chyba nie chcę się znać :D, co mogłem to pomogłem w temacie WB screen mode i picasso.
[#498] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@tombotleg, post #497

Ale jakie kanapki.
Pistorm można traktować jako zwykła karta turbo z szybka karta z dużą ilością pamieci.
Nawet nie trzeba używać dysku na karcie SD w RPi.
Jak już twój kolega opanuje obsługę standardowej karty turbo, potem może sobie "włączyć" obsługę szybkiego dysku i karte graficzna .
1
[#499] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #498

Jednak kanapka będzie odesłana, prawdopodobnie jest coś uszkodzone, tydzień z tym walczył, porobił wszystkie ustawienia i jakiś szybki test video, dupa i tyle.
Jak to ruszy, to kolega obiecał że zrobi poradnik dla wszystkich od podstaw.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 16:37:13 przez tombotleg
[#500] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@tombotleg, post #499

A ja myślę że kolega nie zrobił wszystkiego
Jak nie wiedział podstawowej rzeczy o early-menu i uruchomieniu Amigi w PAL, a ta kanapka waga większej wiedzy.
Np. na karcie SD też jest plik konfiguracyjny do emu68
[#501] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@tombotleg, post #499

kolega obiecał że zrobi poradnik dla wszystkich od podstaw


Poradnik na temat czego?
Montażu i instalacji PiStorma? Jest tego od groma w sieci.

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 20:08:56 przez Drakon
[#502] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Drakon, post #501

Podepnę się po temat. Mam taki problem, mój PiStorm32 z CM4 działa z kartą zrobioną z obrazu CaffeineOS. Jest to kompletny system i w sumie niczego mu nie brakuje ale chciałem sobie postawić własny system z własną konfiguracją na dysku podpiętym do gniazda na płycie A1200. Znalazłem jakąś starą kartę SD 1GB (miała być tylko pod EMU68), sformatowałem ją pod FAT32, skopiowałem na nią pliki z najnowszego EMU68 oraz dograłem plik z romem w wersji 3.1.4 (oryginalny, zakupiony przeze mnie, w wersji 512KB "ROMs/unsplit_unswapped/kick.a1200.46.143" z archiwum pakietu OS3.1.4 dla A1200) zmieniając mu nazwę na "kick.rom", no i Amiga nie startuje. Po HDMI mam obraz "Strusia" ale na RGB tylko czarny ekran, stacja dyskietek nie klika, do "early startup menu" wejść nie mogę. Co robię źle, o czym zapomniałem?
[#503] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@dolek, post #502

Czy ten rom działa na karcie z obrazem CaffeineOS?
Jak wygląda plik config.txt ?

Zauważyłem, u mnie, że rpi nie widzi małych kart sd

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 13:45:42 przez Norbert
[#504] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #503

Zrobiłem dodatkowe testy i problem chyba dotyczy jednak kompatybilności kart SD z RPi. Zrobiłem 2 karty:
1. 32GB pod Windą wykrywana jako SDHC;
2. 1GB pod Windą wykrywana jako SD.
Karty robiłem tym samym sposobem za pomocą Diskparta. Na obu założyłem po jednej, małej (100MB - żeby wykluczyć ewentualność, że rozmiar partycji ma znaczenie) partycji FAT32 i skopiowałem na nie ten sam zestaw plików z EMU68 + ROM.
Karta 1(SDHC) działa, a ta 2(SD) nie. Niestety nie mam innych kart SD, żeby potestować, a użycie nowej karty 32GB tylko na potrzeby EMU68, które ma mniej niż 10MB, mija się trochę z sensem. Może jest jakiś sposób do zmuszenia tego do działania ze starszymi, mniejszymi kartami SD?
[#505] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@dolek, post #504

Żeby pistorm wystartował musi mieć podstawowe pliki na karcie SD wpiętej w moduł RPI. Wielkość karty w RPI nie powinna mieć znaczenia. ja używałem od 1gb do 128GB i każda działała.
Doprowdź do sytuacji ze system wstanie pokazując "dyskietke"
Jesli chcesz zeby pistorm robił za kartę turbo, a system miec podpiety pod oryginalne złącze to musisz postępować DOKLADNIE tak samo jakbyś to robłl z jakąkolwiek inna karta turbo. Czyli karta w oryginalnym slocie IDE musi byc FFS lub PFS.


Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 15:24:50 przez Kwiatki
[#506] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@dolek, post #504

Ludzie na necie piszą że na karcie 2GB działa im system rpi.
Czyli 2gb powinno starczyć.
Z drugiej strony karta sdhc np. 32gb kosztuje 20zl,
Albo szukać okazji na pepperze
[#507] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@dolek, post #502

Ja rozumiem ze trochę to strata miejsca na karcie SD podpiętej do maliny - żeby tylko pliki konfiguracyjne emu tam trzymać, ale zawsze możesz ją wykorzystać jako dodatkowa przestrzeń. Poza tym - ta uSD z pi będzie zwyczajniej szybsza niż IDE, więc (mi osobiście - byłoby) szkoda czasu na stawianie systemu na wbudowanym IDE.
[#508] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Kwiatki, post #505

Gdyby działało, widać by było nowy kickstart który jest na karcie SD w RPi
A ekran jest czarny
[#509] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Norbert, post #508

No dlatego w pierwszej kolejnosci to dobra konfiguracja karty SD wpietej w RPI.
Moze jednak zły rom? Moze zle zmapowany ram? itd...
[#510] Re: PiStorm32 Amiga 1200

@Kwiatki, post #509

Po testach, jakie były podane wyżej wyszło że przy tych samych plikach i takim samym traktowaniu karty SD, na karcie 1gb start nie nastąpił.

CM4 ma możliwość wyboru bootowania z karty SD i USB.
Wystarczy zmienić tylko jedna zmienna konfiguracyjną.
Z tego co czytałem można, w razie potrzeby, wrócić do ustawień domyślnych.
Jeśli zadziałało by to z PISTORM to szybciej znajdzie się pendrive o małej pojemności, którego i tak się już nie używa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem