kategoria: A1200
[#1] TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1
Zainstalowalem sobie TF 1230, ale niestety nie moge na razie uruchomić systemu 3.1, ktory normalnei dziala na golej A1200. Karte compact flash mam podlaczona pod kontroler IDE na karcie TF1230, kicki 3.2 hyperion wlozone (maja wbudowana obsługe ide z karty turo). System przy ladowaniu wola o icon.library i worbench.library. Wiem, ze ten kick ich nie ma dlatego system o nie wola. Wgralem w LIBS icon.library i poszlo dalej. Teraz wola o workbench.library, wrzucilem juz kilka roznych wersji i to nic nie daje, dalej o nie prosi. Kombinowalem tez cos w startup sequence zgodnie z jakimis poradadmi z sieci- dalej wola o workbench.library. Co powienienem zrobic, zeby w koncu ruszylo?
[wyróżniony] [#2] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@moulder, post #1

trzeba mieć najnowsze wersje (- ver: 47.37 (17.12.2022)) workbench i icon library w LIBS:
lub w romie :)

ze starymi wersjami, właśnie takie wyskakują błędy !

i zdaje się .. dopiero kick 3.2.2 działa z workbench`em 3.1



Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 17:42:41 przez Cezarykl
[#3] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@moulder, post #1

WB 3.2 sucks :p
2
[wyróżniony] [#4] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@RokiS, post #3

mam ten sam problem dodatkowo system nie pamięci fast ram o ile w ogóle się załaduje...
[#5] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@Amaru, post #4

No ja walczę. Jak uda mi się to ogarnąć to dam znać. Dopiero teraz mam czas ta karta sie zajac. 2 miesiące temu na starym kicku na chwile ja sprawdzałem i w systemie tez nie było ramu. Ściągnij sobie ten tester -https://archive.org/details/Advanced_Amiga_Analyzer_v2.00_1995-03-30_Wilcom - mi tam karte poprawnie wykryło i cały ram tez. Więc obstawiam, że to kwestia poprawnie postawienia systemu na nowym kicku. O dziwo karty nie widać w early menu, ale to podobno normne przy nich
[#6] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@Cezarykl, post #2

Masz jakies linki do tych wersji bibliotek? Nie moge ich znalezc.
[wyróżniony] [#7] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@moulder, post #6

icon.library

a workbench.library z oryginalnego Workbencha 3.2 :)

nie wiem czy to producenci tych kart pokarali was kickstart-em 3.2 czy sami tego chcieliście?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 19:58:24 przez RokiS
[#8] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@RokiS, post #7

workbench.library z oryginalnego Workbencha 3.2 :)

zrób update do 3.2.2, bo dopiero od tej wersji jest OK.
[#9] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@RokiS, post #7

Wielkie dzieki. W koncu system ruszyl. Widzi ram z karty, zaraz dalsze testy. W końcu!
Ten kick 3.2 to jakis koszmar, ale jak piszesz taki dostalem z karta TF1230 bo na nim mam wgrany sterownik do IDE na tej karcie.
[#10] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@moulder, post #9

mnie się wydaje że driver ehide można dograć do każdego kickstartu... na pewno ten device będzie działał z kickstartem 3.1 :)

Ten kick 3.2 to jakis koszmar
no koszmar - bo najważniejsze funkcje zostały z niego wyrzucone :)
jedyną zaletą kick 3.2, za którą większość "amigowców" gotowa jest oddać życie, to scsi.device który umożliwia używanie dużej pojemności dysków... hehehe

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 20:16:03 przez RokiS
[#11] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@RokiS, post #10

jedyną zaletą kick 3.2, za którą większość "amigowców" gotowa jest oddać życie


dla mnie to funkcja przeciągania okien poza ekran workbench a :) super sprawa :)
[#12] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@Cezarykl, post #11

Fajny 'ficzer', ale dla mnie to jakaś słaba implementacja PowerWindowsNG, który jest darmowy i pod 3.1 działa lepiej



Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 20:48:31 przez AmiClassic
[#13] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@AmiClassic, post #12

W czym PowerWindowsNG działa lepiej od tej funkcji w OS3.2?
[#14] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@wali7, post #13

Już Ci na ten temat odpowiedziałem: link
[#15] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@AmiClassic, post #14

Aha, no mi akurat się ten "tik" podoba.
Co więcej podoba mi się to, że ulepszenia w 3.2 są zaimplementowane wewnątrz systemu, a nie są serią mniej, bądź bardziej brudnych łatek.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 00:56:55 przez wali7
[#16] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@wali7, post #15

Dodam jeszcze, że co do "darmowości" PowerWindowsNG, to lista ficzerów i ulepszeń AmigaOS3.2 nie ogranicza się jedynie do nowego scsi.device i funkcji wyciągania okien poza ekran (chociaż te dwie rzeczy zapewne wymieniłbym na górze listy).
https://www.hyperion-entertainment.com/index.php/news/1-latest-news/290-amigaos-42-for-all-classic-amigas-released-and-available
[#17] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@wali7, post #16

tak wiemy wiem
dlatego ja na dzień dobry w 3.1.4 i w 3.2 zamieniam scsi.device na lepsze od Doobrey-a bądź Don Adan-a :)
a inni co do np WB 3.2 zaczynają od pytania co doinstalować do 3.2 żeby był użyteczny jak 3.1 język
[#18] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@wali7, post #16

Gdyby ten system był pisany od podstaw z nieznanymi w świecie OS'u 3.1 rozwiązaniami to bym się z Tobą zgodził, niestety jest to tylko 'wpinanie' istniejących od lat 'brudnych hack'ów' w 'czysty' organizm systemu.
Być może w pewnych obszarach jest on bardziej user-friendly dla nowych użytkowników, ale 'achy' i 'ochy' ze strony starych użytkowników (30 lat OS'u 3.1 to wystarczający czas, żeby się przyzwyczaić i zniwelować jego wady czy braki) ździebko mnie dziwią.
Przecież to nadal implanty, tyle że uruchomione inaczej.
Ja w razie jakiejś 'awarii' wyłączę je sobie średnikiem w startupach, sfrustrowany użytkownik nowego OS'a musi czekać na kolejną aktualizację licząc, że błąd zostanie usunięty.
Jeśli jednak, ktoś chce płacić za coś co może osiągnąć za darmo, jego sprawa.
[#19] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@RokiS, post #17

To 'mityczne' wręcz 'scsi.device' według mnie jest zdecydowanie 'przereklamowane'
Wersja zawarta w KS 3.1 dla sporej liczby użytkowników jest wystarczająca.

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 09:30:57 przez AmiClassic
[#20] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@AmiClassic, post #18

Nie uważam aby OS3.2 był bardziej przyjazny dla użytkownika niż OS3.1. Zwłaszcza instalacja 3.2 jest o wiele bardziej wymagająca niż 3.1 (przy 3.1 wrzucam na żywca zawartość dyskietek systemowych do odpowiednich katalogów, gdy 040/060 to jeszcze dodatkowo biblioteki dla tych CPU).
Dla mnie 3.2 po prostu ma wiele rzeczy poprawionych w stosunku do 3.1 (patrz lista ficzerów) i kilka użytecznych dodatków. Uważam jednak, że są lepiej zintegrowane z systemem niż łatki na 3.1. Chociażby dlatego, że twórcy 3.2 podczas dodawania tych ficzerów dysponują kodem źródłowym systemu. Twórcy łatek dla 3.1 nie mają takich możliwości.
Jeśli ktoś nie chce płacić za 3.2, to zostanie przy 3.1 jest zupełnie wystarczające (natomiast kradzież 3.2 jest poniżająca dla złodzieja), nawet jego łatanie jest całkiem ciekawym zajęciem.
Co do tego co zalinkowałeś, to nie było żadne "czynienie OS3.2 równie użytecznym jak 3.1", tylko dodanie różnych programów ułatwiających pracę z nim np. wygodny manager plików. Bez tego typu programów OS3.1 jest jeszcze mniej użyteczny niż goły 3.2.
P.S. Plus dla Ciebie, że nie chcąc płacić za 3.2 po prostu używasz 3.1 OK

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 11:10:17 przez wali7
[#21] Re: TF1230, kick 3.2 problem z uruchomieniem OS3.1

@wali7, post #20

Dla mnie 3.2 po prostu ma wiele rzeczy poprawionych w stosunku do 3.1 (patrz lista ficzerów) i kilka użytecznych dodatków. Uważam jednak, że są lepiej zintegrowane z systemem niż łatki na 3.1. Chociażby dlatego, że twórcy 3.2 podczas dodawania tych ficzerów dysponują kodem źródłowym systemu. Twórcy łatek dla 3.1 nie mają takich możliwości.
Nie zaprzeczę, tylko ja nie widzę w tych dwóch podejściach 'drastycznej' różnicy.

Co do tego co zalinkowałeś, to nie było żadne "czynienie OS3.2 równie użytecznym jak 3.1", tylko dodanie różnych programów ułatwiających pracę z nim np. wygodny manager plików. Bez tego typu programów OS3.1 jest jeszcze mniej użyteczny niż goły 3.2.
Nie ja to linkowałem, ale zgadzam się, że jest to tylko 'bajerzenie' i ułatwianie pracy z systemem, tu się oba systemy w niczym nie różnią

P.S. Może jestem zbyt sentymentalny, ale 3.1 to dla mnie część historii Amigi, a 3.2 to tylko zbyteczny biznes na nostalgii, którego mogłoby nie być i nic by to nie zmieniło w temacie 'amigowania'.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem