[#1] AmigaOS i komenda echo.
Chodzi o system 3.2 oraz fizyczną dyskietkę w napędzie DF0:

Assign >NIL: ENV: RAM:ENV
Assign >NIL: T: RAM:T
Bulbmaster

o ile powyższe linijki w s/s powodują uruchomienie gry to:

Assign >NIL: ENV: RAM:ENV
Assign >NIL: T: RAM:T
echo Bulbmaster is loading...
Bulbmaster

powodują to że przed wyświetleniem "Bulbmaster is loading..." system czeka aż nacisnę klawisz ENTER/RETURN. Spotkał się ktoś z tym może?
[#2] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #1

nie sprawdzę tego pod 3.2 bo nie mam teraz jak, ale spróbuj wbić tekst w cudzysłowie:
echo "Bulbmaster is loading..."

lub sprawdź składnie polecenia echo ? może dołożyli jakieś parametry?
[#3] Re: AmigaOS i komenda echo.

@BULI, post #2

Danie tego w cudzysłów nie zmienia efektu. Poczytać musze o tej komendzie to może być dobry trop.
[#4] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #3

Czy tak się dzieje tylko gdy uruchamiasz Amigę ze startup-sequence zanim pojawi się okno CLI/Shell?
[#5] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #3

Jak zachowuje się echo w CLI i w prostym skrypcie z kilkoma echo ?
Jakie parametry pokazuje echo ?
[#6] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #1

Nie jestem pewien, czy oni nie wrzucili tego do ROM-u, choc nie wiem po co by to bylo.
Jak uzywalem echo to zawsze tekst byl w cudzyslowiu.
Mozesz sprobowac uzyc
c:echo a nie echo
ewentualnie skopiuj na dyskietke echo z WB 1.3.

Edycja, troche podobny problem byl kiedys z komenda "run" jak wrzucili ja do kicku 2.0.
Edycja2, no i startup sequence jest na Amidze tworzony, ma prawidlowy/amigowy EOL.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 09:52:23 przez Don_Adan

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 09:54:23 przez Don_Adan
[#7] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #6

gadalem juz ze Stoopim, ss ma z prawidlowymi enterami, echo nie ma znaczenia czy ma cudzyslowia. z reszta wynik echo widzi. dziwi fakt, ze na os 3.2 musi klepnac po tym enter, na kazdym innym os dziala bez problemu (testowalismy od niego adf'a)

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 09:56:20 przez juen
[#8] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #6

Echo jest wewnętrznym poleceniem Amiga DOS 2+ (sprawdź polecenie Resident), nie istnieje w formie pliku.

Ja obstawiam, że Echo czeka aż zostanie przesłany znak końca linii do standardowego wejścia przed wypisaniem tekstu. To rzecz normalna, ale coś przed tym Echo to powoduje (lub samo Echo w OS 3.2).

Co do znaku cudzysłowu nie jest on konieczny dla Echo bo ma parametr /M, czyli tekst może składać się z wielu członów.
[#9] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Hexmage960, post #4

Pojawia się po wyświetleniu w shellu info o (R).
[#10] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Norbert, post #5

Efekt taki sam jak przy jednym echo. Nieważne ile bym tych linii dał. Jak zmusić komendę echo by wyświetliła swoje parametry?
[#11] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #6

To może być dobry trop. Sprawdze.
[#12] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #10

Jak zmusić komendę echo by wyświetliła swoje parametry?

Żeby wyświetlić parametry wpisujesz znak zapytania po poleceniu:

ECHO ?

Pojawia się po wyświetleniu w shellu info o (R).

Rozumiem, że wyniku polecenia ECHO nie widzisz przed wciśnięciem klawisza ENTER (tak jak piszesz w pierwszym poście)? Bo Juen napisał, że widzisz. Pytam, żeby nie było wątpliwości.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 10:23:57 przez Hexmage960
[#13] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Hexmage960, post #8

Przeciez pisalem, zeby uzyl echo z wersji WB1.3. Wiesz ja w swoim zyciu edytowalem setki s-s, i staralem sie zawsze, zeby dany program dzialal tez na kicku 1.3, wiec nie uzywalem zadnych polecen z WB 2.0+, bo po prostu one w wiekszosci (albo nawet wszystkie) nie dzialaja na Amigach z kickiem 1.2/1.3.
[#14] Re: AmigaOS i komenda echo.

@juen, post #7

Wiec tak, z tego co pamietam to cudzyslow ma znaczenie, zalezy jakie znaki sa uzywane w danym tekscie.
Po przemysleniu sprawy to wedlug mnie jest jakis blad w s-s, typu byl edytowany na jakims PCtowym programie typu NotePad.
Po prostu brakuje Entera na koncu. Po Bulbmaster.
Gdyby to byl inny problem to na pewno bylby znaleziony wedlug mnie.
[#15] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #14

to by nie dzialalo nigdzie :). a o echo mowie w tej sytuacji ze nie ma znaczenia ".
Stoopi zapewnil mnie, ze specjalnie zrobil od zera ss na Amidze
[#16] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #13

OK, rozumiem.

Napisałeś wcześniej, że w OS 3.2 mogli przenieść to do ROM, ja chciałem tylko zauważyć, że w ROM jest wcześniej już od OS 2.0.

P.S. Ja też edytowałem wiele S-S i zgłębiałem tajniki AmigaDOS.

Przesiadłem się na OS 3.1 już na mojej pierwszej Amidze - CDTV, która oryginalnie ma Kickstart 1.3. Nie czułem później potrzeby kompatybilności z OS 1.3, chociaż pracowałem na nim sporo, poznałem i darzę równie ogromną sympatią.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 10:43:50 przez Hexmage960
2
[#17] Re: AmigaOS i komenda echo.

@juen, post #15

Musialbym zobaczyc ten s-s pod CED-em albo FileMasterem. Bo np niektore wirusy plikowe byly takie, ze mialy nazwe, ktora sie nie wyswietlala jako znak ascii, wygladaly na normalne uzycie entera. ale w edycji hex bylo widoczne, ze tam jest jakis inny znak uzyty, inny niz return.
Juz nie pamietam dokladnie, bo to bylo lata temu jak cos robilem na Amidze, ale na pewno EOL ma znaczenie. Nigdy nie lubilem tekstow z PC czy Atari ST bo musialem je przerabiac. Ja bym zaladowal ten s-s pod CED i zobaczyl co jest na jego koncu. Kick 3.2 moze inaczej traktowac EOL Amigowy i PC-towy. Bo tak to na kicku 3.2 nic z s-s by nie dzialalo, ze starszych gier i programow Amigowych z dyskietki. No chyba, ze nikt tego nie sprawdzil, bo wszyscy uzywaja WHDload.
[#18] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #17

Narazie muszę potestowac echo z 1.3 z odnośnikiem do df0:c/ i dam znać
[#19] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #18

Nie pisz tak:
Narazie muszę potestowac echo z 1.3 z odnośnikiem do df0:c/ i dam znać


Pisz tak:
sys:c/
1
[#20] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #18

Ludzie gry programują, a na echo się wykładają
1
[#21] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Davka, post #20

Panie....a kto to w ogóle gra z dyskietek. A na poważnie , tak wygląda praca nad przystosowaniem gry do różnych wersji systemu.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 13:09:52 przez Stoopi
[#22] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Wankowicz, post #19

Pisz tak:

sys:c/


A po co, można jeszcze szybciej :

c:


Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 13:29:11 przez BULI
[#23] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #18

Ogolnie pamietaj, ze jak gra ma tez dzialac pod kick 1.3, to taki Assign tez musi byc z WB1.3, a nie jakiejs wyzszej wersji WB. To w zasadzie dotyczy wszystkiego o ile dobrze pamietam to np. diskfont.library tez.

Edycja i zdaje sie ze do montowania RAM: to pod kickiem 1.3 jakis zewnetrzny plik jest potrzebny.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 13:38:07 przez Don_Adan
[#24] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #23

Edycja i zdaje sie ze do montowania RAM: to pod kickiem 1.3 jakis zewnetrzny plik jest potrzebny.


Chyba ramdisk.device.
[#25] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Hexmage960, post #12

Rozumiem, że wyniku polecenia ECHO nie widzisz przed wciśnięciem klawisza ENTER (tak jak piszesz w pierwszym poście)? Bo Juen napisał, że widzisz. Pytam, żeby nie było wątpliwości.

jest tak jak napisałem w pierwszym poscie.
[#26] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #25

No dobrze, sprawdzone z komenda df0:c/ echo z 1.3 . Sprawdzone na Amidze 500+ stockowej 1.3, na Amidze 600 3.1, na amidze 1200 tf1260 3.1 wszędzie działa. Nie działa na Amidze 1200 3.2
[#27] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #26

Bo os 3.2 sucks
3.1.4 w sumie też nie jest lepszy
[#28] Re: AmigaOS i komenda echo.

@RokiS, post #27

Uzyj TYPE.
Stworz plik tekstowy i wstaw do TYPE
[wyróżniony] [#29] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Stoopi, post #26

To rzeczywiscie dziwne, wyglada na blad w kicku 3.2. Zglos na EAB. Mozesz jeszcze sprobowac dac np. 3-10 enterow na koncu w s-s.
Albo dac komende echo w pierwszej linii, przed assignami.
Ewentualnie uzyc type ale tez musi byc z WB 1.3.

Edycja, a jest system-configuration na tej dyskietce?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 15:11:48 przez Don_Adan
1
[#30] Re: AmigaOS i komenda echo.

@Don_Adan, post #29

Jest. W DEVS/ Nawet jak mam to bez assigniw jako pierwsza komendę to muszę wciskać ENTER.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 16:41:32 przez Stoopi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem