kategoria: A2000/A3000
[#1] A2000 usterka
Cześć Koledzy.

Trafiła do mnie A2000. Według ofiarodawcy zimna - zupełny brak reakcji.

Pierwsze co sprawdziłem to napięcia na zasilaczu, który okazał się się martwy (pokazywał jakieś szczątkowe napięcia). Wymieniłem wszystkie elektrolity (poza tymi wielgachnymi 680uf/250V) i zasilacz ruszył. Tu dziwna sprawa, bo nie za każdym razem po włączeniu przyciskiem, zasilacz się uruchamia, ale jak już wystartuje, to wszystkie napięcia są OK. Zasilacz gada (tym, że nie za każdym razem startuje - zajmę się później). Wykręciłem płytę główną z obudowy i zacząłem ją oglądać z obu stron. Uwagę zwrócił wylany akumulator, który zdemontowałem. Po wstępnej ocenie, nie narobił wielu szkód. Nie zauważyłem zwarć, pęknięć czy uszkodzonych ścieżek. Wymieniłem podstawki pod CPU i ROM-em, miejsca wycieku (z naddatkiem) i "zieleni" potraktowałem sokiem z cytryny, octem i na końcu IPA. Po tym zabiegu, przedzwoniłem wszystkie ścieżki i połączenia: AGNUS <->CPU <-> ROM. Wszystko cacy, myślę sobie, dobra nasza :) Odpalam :). Po uruchomieniu - dupa - czarny obraz...

Podłożyłem do innej Amigi wszystkie duże układy - okazały się sprawne, za wyjątkiem AGNUSA, który dawał zielony kolor. Po wymianie i próbie uruchomienia wskakuje dalej czarny obraz, ale UWAGA! po około 2 sekundach znika i jest zupełny brak sygnału (czyli jest postęp:)). Podejrzenie padło na rezonator kwarcowy - wymieniłem - bez zmian. Myślę sobie, może kurde to jednak zasilacz.... Podłączyłem zasilacz od grzyba, dalej to samo... Po podłączeniu klawiatury, zapala się capslock. Po czterokrotnym wciśnięciu klawisza gaśnie i się zapala, po tym brak reakcji (dioda nie pali się). CPU i AGNUS normalnie są ciepłe (czyli pracują), poza tym nic nie jest gorące. Zacząłem wyciągać drabinki rezystorowe... Kończą mi się pomysły i możliwości... Z doskoku bujam się już z tym chyba ze 2 miesiące... Już mnie normalnie nerwa bierą :). Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł, co można sprawdzić/zrobić? Płyta 312723 rev. 6.
1
[#2] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #1

.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 13:06:02 przez _Skiba_
[#3] Re: A2000 usterka

@_Skiba_, post #2

Wydaje się, że już to uczynił: "Wymieniłem podstawki pod CPU i ROM-em". Pytanie czy pomiary napięcia i przejścia na ścieżkach były zrobione bez podstawek bezpośrednio na PCB.
[#4] Re: A2000 usterka

@Adinfo, post #3

Płytę przedzwoniłem po wylucie starych podstawek (po pcb) i już po montażu nowych (z podstawek do pcb). Sprawdziłem też połączenia AGNUSA z pcb (za podstawką). Napięcia zasilana i masy na cpu i rom też są ok.
[#5] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #1

CPU i AGNUS normalnie są ciepłe (czyli pracują)

czy masz możliwość spr AGNUSa w innym sprzęcie?
lub innego AGNUSa w tym sprzęcie?
bo może to on robi problemy ?
[#6] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #5

okazały się sprawne, za wyjątkiem AGNUSA
[#7] Re: A2000 usterka

@Drakon, post #6

czyli do KOSZA z nim !
jak w żadnym sprzęcie nie hula

(ps.
można by spr go "naprawić" poprzez nagrzanie hotem)


Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 14:00:25 przez Cezarykl
[#8] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #1

przedzwoniłem wszystkie ścieżki i połączenia: AGNUS <->CPU <-> ROM

Bardzo dobrze. Dość często przelotki są przeżarte.
A połączenia z pamięcią CHIP?

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł, co można sprawdzić/zrobić?

Nie zrobiłeś najważniejszego:
Sprawdzenie oscyloskopem wszystkich sygnałów zegarowych, sprawdzenie oscyloskopem sygnału RESET, sprawdzenie oscyloskopem wszystkich linii adresowych i danych (zaczynając od CPU, potem ROM, potem pamięć CHIP, potem układy specjalizowane) czy jest na nich jakaś aktywność.

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 18:14:56 przez stachu100
[#9] Re: A2000 usterka

@stachu100, post #8

Nie zrobiłeś najważniejszego: Sprawdzenie oscyloskopem ...

trzeba mieć oscyloskop
:)
[#10] Re: A2000 usterka

@stachu100, post #8

A połączenia z pamięcią CHIP?

słuszna uwaga - tego jeszcze nie robiłem - sprawdzę w weekend.

Sprawdzenie oscyloskopem...

i tu się właśnie moje możliwości pomiarowe kończą :(. Oscyloskop by się przydał, ale niestety, są inne priorytety. Dodatkowo, elektroniką zajmuję się amatorsko i sprzęt byłby po prostu niewykorzystany.

Pogrzebię jeszcze w płycie przez weekend.

Tak przy okazji. Czy znalazła by się jakaś pomocna dłoń (z oscyloskopem:) ), w okolicach Katowic?
[wyróżniony] [#11] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #10

i tu się właśnie moje możliwości pomiarowe kończą :(. Oscyloskop by się przydał, ale niestety, są inne priorytety.


Rozumiem, ale dość często w naprawach retro sprzętów bez oscyloskopu (nawet najprostszego używanego do 10MHz) ani rusz.
Koniec.

I oscyloskop nie rozwiązuje problemu, on co najwyżej może wskazać co jest nie tak.
A dopiero od używającego oscyloskop zależy czy znajdzie to, czego szuka.
1
[#12] Re: A2000 usterka

@stachu100, post #8

Sprawdzenie oscyloskopem wszystkich sygnałów zegarowych, sprawdzenie oscyloskopem sygnału RESET


To od biedy można sprawdzić lepszym miernikiem z pomiarem częstotliwości.

Tak przy okazji, to sygnał zegara z X1 na rev6 idzie przez FB101. Bez oscyloskopu można zmierzyć napięcie. Jak nie miałem to tak "wykrywałem" wiszące linie lub porównywałem z działającą płytą.
[#13] Re: A2000 usterka

@snifferman, post #12

Panowie. Dzisiaj sprawa ma się tak:
- wszystkie połączenia pamięci - OK,
- sygnał zegara na FB101 - jest.

Zauważyłem, że czasem podczas dłuższego podawania napięcia (przy pomiarach) zaczyna się całkiem nieźle nagrzewać PAULA (która jest sprawna - podkładałem do innej płyty)... Dziwne...

Pomyślałem, że skoro nie ma obrazu to może pojadę "od dupy strony" i zacznę sprawdzać od wyjścia video. Napięcia na wyjściu OK. Nie wiem czy to nie błędny trop, ale coś mi nie pasują U205 i U206 (74HCT244). Podglądałem ich datasheet i coś mi napięcia nie pasują...
Teraz wpadłem na taki pomysł, że spróbuję podłączyć kartę graficzną na płytę... Wtedy (jeśli tor Video jest spaprany), powinien się pojawić obraz albo jakiś inny objaw.

Jeszcze takiej zarazy nie miałem do naprawy :/
[#14] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #13

nie musisz podlaczac karty graficzne, po prostu sprawdz czy czyta dyskietki
[#15] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #1

Wymieniłem podstawki pod CPU i ROM-em

to może jeszcze pod agnusem??

https://youtu.be/a8R2Qljq5Wo?t=690
[#16] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #13

Amiga może pracować bez układu generującego obraz (Denise)... po prostu nie ma obrazu, ale normalnie odpala i bootuje. Nie może za to pracować bez Agnusa, bo jest to m.in. kontroler pamięci chip (odświeżanie DRAM i kanały DMA). Podpinanie karty graficznej nie pomoże, bo krytyczne elementy systemu muszą być sprawne, tak czy inaczej.
Natomiast dobrze by było, abyś wszelkie testy robił na DiagROMie, a nie kickstarcie. Diagrom zadowoli się minimalną funkcjonalnością chipsetu.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 20:12:18 przez wali7
2
[#17] Re: A2000 usterka

@wali7, post #16

Macie rację. Odpuściłem wpinanie grafiki i podpiąłem FDD. Zero reakcji... Mój pomysł z U205 i U206 trafił do kosza. Podstawka pod Agnusem jest cacy. Obdzwoniłem już wcześniej z prockiem i bez.

Wydawało mi się, że mam przełom, bo w Garym namierzyłem, że na jednym pinie nie było masy - wymieniłem podstawkę - masy teraz są tam gdzie trzeba, ale objaw dalej ten sam :/. Obdzwoniłem też Denise i Paule. Posprawdzałem jeszcze raz napięcia i masy...

DiagROM-u nie mam i jeszcze nie miałem się okazji z nim zaprzyjaźnić :P. Mógłby któryś z kolegów go dla mnie zaprogramować i podesłać albo udostępnić do sprawdzenia u siebie? We 2 zawsze raźniej :D. Odwdzięczę się jak tylko będę mógł, np. biletami NBP albo wodą ognistą, tudzież innym napitkiem.

Tak serio, to już mam dość tej płyty. Umęczyła mnie cholernie, ale jeszcze się nie chcę poddawać. Nie chcę iść na łatwiznę i prosić (póki co), kolegów bieglej poruszających się w tematach napraw takich ciężkich przypadków, o pomoc -> przekazanie płyty do naprawy.



Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 19:49:22 przez yoo_gas
[#18] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #17

Spróbuj odpalić Amige bez ukladu Buster.
Może wina leży w układach U604 lub U603?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 13:19:48 przez _Skiba_
[#19] Re: A2000 usterka

@_Skiba_, post #18

Zrobione - bez Bustera dalej to samo.

Dzisiaj moją uwagę zwrócił U607 (74LS08). Wg. datasheet masa powinna być na pinie 7. U mnie jest masa na 7, 9 i 10. Dodatkowo jakieś dziwne napięcia są:
1 - 4,6V,
2 - 4,6V,
3 - 4,6V,
4 - 4,6V,
5 - 4,6V ale czasami spada do 3,1V,
6 - 3,1V ale czasem spada do 0,14V albo wzrasta do 7,1V,
7 - 0V,
8 - 0,14V,
9 - 0V,
10 - 0V,
11 - 4,6V
12 - 4,6V,
13 - 4,6V,
14 - 4,6V.

Jak myślicie? Chyba coś tu nie teges, nie?
1
[#20] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #19

Z tego co widzę ze schematu U607 to jest bufor od sygnału resetu. Wyjście 6 idzie tylko do złącza z tyłu komputera, nie wiem czemu masz tam takie dziwne napięcie. Ale reszta wydaje się OK z tym, że na linii 5V masz w tym miejscu tylko 4.6V a to jest trochę mało. Albo coś przeciąża linie 5V albo masz słabe wyjście 5V z zasilacza albo coś źle mierzysz :).
[#21] Re: A2000 usterka

@bfgmatik, post #20

Jeszcze żeby uzupełnić, ważne żeby na wyjściu 3 układu U607 był stan wysoki ponieważ ten sygnał resetu idzie na układy CIA i parę innych podzespołów. Ale u ciebie jest stan wysoki tylko pytanie czemu na linii 5V jest tylko 4.6V. Ta linia zasila wszystkie układy cyfrowe i jest najważniejsza.

Niektórzy twierdzą, że Amiga jest bardzo wyczulona na napięcia zasilania ale ja tego nie sprawdziłem bo używam dobrego zasilacza ;).
[#22] Re: A2000 usterka

@bfgmatik, post #21

Dzięki za podpowiedź. Oryginalny zasilacz odłożyłem, bo miał coraz większy problem z załączeniem się :/. Używam teraz zasilacza z PC, który faktycznie na linii 5V ma 4,6V. Ogarnę inny zasilacz który daje właściwe napięcie...
[#23] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #22

Ma 5V bo to zasilacz ATX który nie jest odpowiednio dociążony stąd takie ceregiele.
[#24] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #22

Daj obciążenie na 12V (rezystor).
[#25] Re: A2000 usterka

@SimonGK, post #24

Zasilacz (linię 12V) dociążyłem halogenem 20W. Napięcia idealne. Po podłączeniu do płyty i uruchomieniu tam gdzie ma być +5V jest 4,15V, a tam gdzie +12V mam 9,53V. Podłożyłem inny zasilacz - to samo. Zwarcie gdzieś mam na płycie czy co? Teraz dla urozmaicenia przy starcie nie zapala się już capslockszeroki uśmiech. Sześć razy reaguje po wciśnięciu a później zero reakcji.

Chyba zajmę się lepiej florystyką i zacznę sadzić Begonie :/
[#26] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #25

Ale musisz zasilać Amigę z tego zasilacza jednocześnie obciążając linie 12V, może nie halogenem, czymś mniejszym ale dobrze, żeby kilkaset mA leciało. ATX chyba stabilizuje napięcie w odniesieniu do linii 12V i jeżeli ta linia jest słabo obciążona to zasilacz będzie dawał dziwne napięcia. Albo spróbuj z tym halogenem, to tylko 1.5A niby na 12V.
[#27] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #22

Jeszcze jedna sprawa z zasilaczem ATX. Czy przestawiłeś zworkę o ile dobrze pamiętam J300 na wewnętrzny sygnał TICK? Czy używasz jakiegoś adaptera który ma generator sygnału TICK?
[#28] Re: A2000 usterka

@SimonGK, post #27

Tak. Zwora przestawiona. Zaczynam się kręcić w kółko :/. Musze sobie zrobić chwilę przerwy - może mi się coś przyśni :P
[#29] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #28

Jeszcze raz polecam DiagROM. Genialne narzędzie diagnostyczne, wiele rzeczy które uniemożliwią wystartowanie kickstartu, na DiagROMie nie robią wrażenia, więc można postawić diagnozę.
Np. brak sygnału TICK uniemożliwia wystartowanie kickstartu, DiagROM normalnie wstaje i za pomocą diagnostyki CIA można wykryć przyczynę akurat tego problemu.
Jak jakiś czas temu kończyłem lutowanie A2000EATX, to w ferworze nie wlutowałem całej jednej strony scalaka przez który szły sygnały przerwań. Na kicku był oczywiście czarny ekran, DiagROM wystartował normalnie i po wybraniu testowania IRQ wyszło szydło z worka :) To naprawdę wspaniałe narzędzie diagnostyczne.
Ściągasz ze strony https://www.diagrom.com/, wypalasz w 27C400 (lub większym) i wsadzasz w miejsce kickstartu.
[#30] Re: A2000 usterka

@wali7, post #29

Sprawdź proszę PW.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem