kategoria: A2000/A3000
[#31] Re: A2000 usterka

@wali7, post #29

Przez weekend próbowałem dojść dlaczego mam takie spadki napięć na płycie. Przyczyna okazała się prozaiczna... Do połączenia płyty z zasilaczem, użyłem trochę zbyt cienkich i w dodatku za długich przewodów. Wymieniłem je i wszystkie napięcia teraz mam jak ta lala. Posprawdzałem też jeszcze raz wszystkie główne napięcia wg. schematu. Wszystko teraz jest książkowe.

Dziś odebrałem z paczkomatu zakupiony DiagROM. Z nadzieją zamontowałem go w płytę, odpaliłem zasilacz i... dupa blada. Nic. Null. Cały czas to samo (co wcześniej). Wskakuje na pół sekundy ciemność i później wywala brak sygnału. Przy wyłączeniu zasilacza, dokładnie to samo - na pół sekundy czarny obraz i później brak sygnału. Dokładnie tak samo dzieje się z wyciągniętym DiagROM-em (i ROM-em).

Z wygody używam Samsunga 741MP, ale wytarmosiłem z czeluści szafy 1084S-D2. Podłączyłem płytę do monitora i po podaniu napięcia na płytę nic się nie stało. Monitor wyświetlał cały czas obraz jak by nie było żadnego sygnału...

DiagROM sprawny. Sprawdzałem na innej płycie i bangla.

Co jeszcze mogę spróbować na tej cholernej zarazie???
[#32] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #31

kiedyś miałem przypadek taki, że po kablu rgb/scart/euro nic nie było na ekranie
a w tym samym czasie po złączu mono/composite obraz był, wiadomo, że cz-b ale był.

ps.
ciekawe czy po podłączeniu kabelka amiga-PC, z tym diagromem byś miał coś w konsoli na PCcie
?


Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 22:15:14 przez Cezarykl
[#33] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #32

No właśnie, przydałoby się jeszcze podłączyć kabelek RS-232->USB i zobaczyć czy DiagROM coś wypluwa po porcie szeregowym. Potrzebny jest konwerter z poziomów RS-232 (nie TTL) do USB, najlepiej na FT232RL i odpowiednie podłączenie. A dalej to już chyba tylko analiza aktywności na magistrali procesora.
[#34] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #31

Wrzuć kilka zdjęć dobrej jakości jak masz to podłączone i zbliżenia płyty głównej.
[#35] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #32

Cezarykl - Po złączu mono brak reakcji. To sprawdzałem na początku. Zerkną dzisiaj jeszcze raz z DiagROM-em.

bfgmatik - Będę musiał chyba popełnić taki kabelek - może wtedy coś faktycznie więcej się dowiem. Zrobię sobie DB25 <-> DB9.

SimonGK - fotki wrzucę wieczorkiem.
[#36] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #35

Cezarykl - złącze mono, brak reakcji z DiagROM-em.

SimonGK - Foty trochę ważą, więc je spakowałem i wrzuciłem tu.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2023 20:14:10 przez yoo_gas
[#37] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #36

Nullmodem zrobiony. Posiłkowałem się schematem ze strony. To była ta łatwiejsza część. Pół niedzieli kombinuję co zrobić żeby połączyć płytę Amigi z PC. Wujek Google też jakoś nie specjalnie chętny z podpowiedzią. Na PC zainstalowałem AmigaExplorer i za skarby świata nie mogę się połączyć przez żaden port (wywala mi błąd - Error reading from COM <serial> port).

Co trzeba zrobić, żeby uzyskać obraz z diagrom-u? Używam PC z XP.
[#38] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #37

Używasz standardowego programu (na PC) typu konsola do komunikacji przez serial np. Putty. Port w PC ustawiasz na 9600 baud, 8 data bits, no parity, 1 stop bit.
To masz opisany przykład korzystania z Diagromu przez serial: http://wordpress.hertell.nu/?p=735
1
[#39] Re: A2000 usterka

@wali7, post #38

Wracam po przerwie, bo mnie już narwa zaczęły brać na tą upierdliwą pacjentkę i musiałem trochę ochłonąć.

Program zainstalowałem, ustawienia zrobiłem. PC dalej nie może się połączyć z Amigą. Sam przewód sprawdzony dwa razy. Próbowałem na lapku i stacjonarnym poprzez RS (OS XP). Czy uszkodzenie płyty może być tego typu, że DiagROM nie będzie nic pokazywać nawet poprzez nullmodem? Spotkaliście się już z taką usterką? Już tego już zupełnie nie kumam :/

BTW - jest sens zaopatrywać się w taki "oscyloskop" - FNIRSI DSO152 od majfrendów, czy ten wynalazek to totalna porażka? Starczy "toto" do moich amatorskich zastosowań raz na X lat?
[#40] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #39

a czy same porty serial i parallel są sprawne ?
diagrom potrafi to zdiagnozować z zewn. modułami/donglami.

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 12:18:25 przez Cezarykl
[#41] Re: A2000 usterka

@yoo_gas, post #1

Ja bym się skupił na sprawdzeniu ścieżek wokół tej wylanej baterii a także przewłok w płycie w jej okolicach. Skupiłbym się też na stanie kondensatorów elektrolitycznych - najlepiej wszystkie beczułki od razu wymienić. Potem sprawdziłbym czy w ogóle wstaje procesor, tj. czy dostaje sygnał zegara, zasilanie, czy jest masa, aktywność na szynach. Sprawdziłbym też Denise - jak wyżej a także ścieżki ze schematem w ręku pomiędzy CPU, Denise i Agnusem a także portem RGB.

Kilka dni temu reanimowałem Amigę 600 zakupioną od handlarza - oszusta, na znanym wszystkim serwisie. Amiga była pożółkła, z rozpadającą się obudową, nie działała klawiatura i obwód resetu. 3 tygodnie zabaw w tym 1 już po zakupie wszystkich niezbędnych części i z nosem w Amiga PCB Explorer oraz schematem na drugiej karcie przeglądarki i Amiga hula. Przyczyną awarii było kilka przeżartych ścieżek i walnięty timer 555 od resetu (KB_RESET). Ścieżki były ofiarą wylanych elektrolitów i nie wszędzie było widać że wylały. W dwóch miejscach był brązowy osad, ewidentny znak, że kwas wyciekł, ale w innych miejscach nie było żadnych śladów a 2 ścieżki były zżarte.
[#42] Re: A2000 usterka

@zilog, post #41

niezbędnych części i z nosem w Amiga PCB Explorer oraz schematem


niestety tu: https://www.amigapcb.org/
nie ma A2000 a w szczeg. nie mogę nigdzie doszukać się schematu do wersji REV4.1

tu jest tylko rev6 :(
https://locator.reamiga.info/locator.php?project=A2000

ktoś coś? szukam REV4.1
:)
[#43] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #42

tutaj masz jeszcze Pliki od A2000 remake.
[#44] Re: A2000 usterka

@snifferman, post #43

https://youtu.be/m44hAaH5C5Y?t=793

tu widać, że przy samym procku są 4 drabinki rezystorowe 4k7 i 10k
RP100
RP101
RP900
RP901

tylko które są gdzie?
:)


Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 20:10:58 przez Cezarykl
[#45] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #44

Wątpie żeby na schematach nowszych rewizji oznaczenia się zmieniły. Jak ja naprawiałem swoją to zdjołem podstawkę od CPU i wszystko miałem jak na dłoni.
Moja rev to 4.3 i mam gdzieś fotki ścieżek po zdjęciu podstawek. Chcesz to znajdę i tutaj wkleję.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 21:43:49 przez snifferman
[#46] Re: A2000 usterka

@snifferman, post #43

https://github.com/Floppie209/Amiga2000-remake

po tym przykładzie w BOM,widać, że
w nowszych rev6, nie ma już tych 2 drabinek rez.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 22:15:52 przez Cezarykl
[#47] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #46

Tak jest w rev 4.3








Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 22:15:41 przez snifferman
[#48] Re: A2000 usterka

@snifferman, post #47

ok, thx,
więc jakie wartości mają poszczeg. drabinki rez?
[#49] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #48

Nie pamiętam już. Po co ci ta informacja?
[#50] Re: A2000 usterka

@snifferman, post #49

pomieszałem drabinki, i nie wiem co gdzie było :D
[#51] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #50

ok,
Dla potomnych: znalezione w:

https://archive.org/details/a-2000-system-schematics-pn-314135-01-1990-aug/A2000_System_Schematics_PN-314135-01_1990_AUG/page/n7/mode/2up

.

2
[#52] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #51

po miesiącu nie odpalania a2000, włączyłem sprzęta i pupa xD

już się nie uruchamia, szare lub białe tło i nic,
na diagromie jest białe tło z migającymi żadkimi czanymi kreskami
ocb?
czy ktoś miał podobnie?
czyżby siadł ram?
[#53] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #52

Odpal samą płytę bez fdd i dodatków. Przy ramie przewaznie jest zielony ekran

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 16:26:59 przez snifferman
[#54] Re: A2000 usterka

@snifferman, post #53

tak, płyta jest goła,

po kilku błędnych uruchomieniach, udało mi się odpalić diagrom poprzez port serial,
przetestowałem pamięć, jest OK, ale i tak diagrom się zwiesza
i po ponownym uruchomieniu,

mam to:



po czym następuje "zamrażarka".

"przedzwoniłem" wszystkie połączenia procesora z ROMem, jest OK

czyżby AGNUS się, z niewiadomych mi przyczyn, skaszanił ??
?



Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 18:49:01 przez Cezarykl
[#55] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #54

tu jest coś bardzo podobnego:

https://youtu.be/aM4rvTanKWI?t=1152
[#56] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #54

Ciekawe, błędy są nawet na ekranie, brakuje niektórych literek :).
[#57] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #54

czyżby AGNUS się, z niewiadomych mi przyczyn, skaszanił ??
?


AGNUS sprawdzony w innej amidze, działa OK,
więc już nie wiem,

qFa, jednak potrzebny jest oscyloskop
.
[#58] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #57

czy ktoś mnie oświeci?

w jaki sposób na tej stronie włączyć podświetlanie, np ścieżek? którędy i gdzie one "lecą" ?

żeby np: po wybraniu któregoś pinu na procku lub romie, widać było gdzie ta ścieżka idzie,
bo zgłupiałem i już sam nie wiem.
pomroczność jasna, a raczej ciemna xD

https://locator.reamiga.info/index.php
[#59] Re: A2000 usterka

@Cezarykl, post #58

Nie da się. To nie Amiga PCB Explorer. To tylko lokator komponentów (jak sama nazwa wskazuje).

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 20:19:25 przez Drakon
[#60] Re: A2000 usterka

@Drakon, post #59

to może ktoś wie jak w tym PCB Explorer dla a2000 to uzyskać ?

https://www.amigapcb.org/





Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 20:28:55 przez Cezarykl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem