kategoria: A1200
[#1] Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)
Tak jak w temacie, czy Ktokolwiek zna Firmę lub Osobę która
zajmuje się takimi przypadkami (Najchętniej w Polsce)

Poniżej poglądowa fotka płyty głównej. Jakie są Wasze opinie na temat stanu tego gniazda rozszerzeń?
Czy umożliwi ono działanie jakiejś Karty Turbo… lub chociaż samej dodatkowej pamięci RAM?
[#2] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #1

Moim zdaniem nie ruszy. W akcie desperacji można pocynować, próbując zalać przecięcia, ale to będzie ciągły problem z utlenianiem się powierzchni, do tego styki karty się zdegradują (złoto na kontaktach pokryje się cyną i przez zwiększoną cyną grubość złącza styki się rozegną).

Rozważyłbym przekładkę chipsetu na nową płytę ReAmiga.
3
[#3] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Krashan, post #2

Do tego ocynowanie spowoduje nierówności, a problem nie łączenia turbo z mb Amigi to chleb powszedni ;)
[#4] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #1

Ten kto tą płytę tak załatwił (a widać, że czymś ostrym po niej przejechał) to powinien się w piekle smażyć...
[#5] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Krashan, post #2

Dziękuję Wam za odpowiedzi. Niestety właśnie takich się spodziewałem. Chociaż w głębi duszy miałem nadzieję że może jednak się mylę. Szkoda przekładać części do ReAmiga.

Ponieważ, to jest oryginalna płyta A1200 od Commodore (rev 2B).
Ponadto, Amiga jest sprawna… tylko to nieszczęsne gniazdo rozszerzeń płacz

Pomysł z ratowaniem gniazda wydaje się słuszny, lecz wspomniane metody nie są trwałe. Może istnieje jeszcze jakaś inna możliwość regeneracji ? Jeśli nie, to chyba tylko pozostaje mi opcja z ReAmiga :/
[#6] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Krashan, post #2

W akcie desperacji można ... zalać przecięcia

hmm,
to może coś takiego ?

https://allegro.pl/oferta/pasta-termoprzewodzaca-klej-elektroprzewodzacy-do-sciezek-polaczen-0-3ml-12510705685
?
[#7] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #1

Dlaczego nie widzę tego zdjęcia?
[#8] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #5

Trzeba by sprawdzić w jakiś sposób czy po wpięciu gniazda, siedzi ono na tyle głęboko, że te nacięcia nie przeszkodzą w kontakcie albo znaleźć takie gniazdo które złapie kontakt. Lutowanie... to już trzeba spytać profesjonalnego elektronika, ludzie ratują ścieżki na płytkach pcb nawet lutując do nich ścieżki aluminiowe z taśm sygnałowych więc pytanie - czy to rzeczywiście spowoduje jakąś reakcję w przyszłości i degradację styku? Pomyślałem też o taśmie jak w foliach klawiatur ale raczej trudno byłoby znaleźć dwustronną i docisnąć, niewykonalne raczej...
[#9] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@koczis, post #7

Bo jest źle wstawione i chrome go nie widzi:)
Spróbuj na innej przeglądarce
1
[#10] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@RokiS, post #9

W czym problem? Jakoś kolega pOsu w dziale grafiti umiał zamieścić zdjęcia.


Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 15:14:43 przez koczis
[#11] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Cezarykl, post #6

@ #6
to może coś takiego ?
Można się bawić, ale to będzie ciągła walka ze zanikającymi połączeniami.

@ #8
nawet lutując do nich ścieżki aluminiowe z taśm sygnałowych
Spróbuj kiedyś coś przylutować do aluminium. Kształcący eksperyment.
2
[#12] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #1

A to na pewno jest nacięte aż do laminatu? Z doświadczenia przy drutowaniu prototypów wiem, że ciężko "przypadkiem" przeciąć taką grubą warstwę miedzi. Chyba, że ktoś zrobił to specjalnie :).
[#13] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Krashan, post #11

Wybaczcie ze zaklucam wam watek, ale...
Spróbuj kiedyś coś przylutować do aluminium. Kształcący eksperyment.

Chciesz napisac ze sie nie da?
Otoz da sie jak najbardziej. Zalezy tylko jak duzy element aluminiowy chcesz lutowac.
Tak, mam na mysli lutowanie zwyklym stopem cynowo-olowianym.


Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 16:09:17 przez Phibrizzo
[#14] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@koczis, post #7

@koczis

Dlaczego nie widzę tego zdjęcia?

Spróbuj z tym linkiem



@koczis

W czym problem? Jakoś kolega pOsu w dziale grafiti umiał zamieścić zdjęcia.

Przed chwilą dodałem zdjęcie do działu Graffiti, jego aktualny status: "Obrazek zgłoszono do moderacji"



@bfgmatik

A to na pewno jest nacięte aż do laminatu? Z doświadczenia przy drutowaniu prototypów wiem, że ciężko "przypadkiem" przeciąć taką grubą warstwę miedzi. Chyba, że ktoś zrobił to specjalnie :).

Raczej wygląda na nie przypadkowe
[#15] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #14

Tutaj cos dla ciebie:

Efekt wygląda nieźle.
Oczywiście nigdy nie będzie to oryginał, na ale...

link

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 16:27:32 przez stachu100
3
[#16] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@stachu100, post #15

Interesujące rozwiązanie Na filmiku nie widać przerwanych ścieżek. Wnioskuję że w tym materiale pominięto ten szczegół i zaprezentowano metodę. Zaraz po nałożeniu cyny na uszkodzonych ścieżkach (jeśli się mylę, proszę mnie poprawić).

Czy po zastosowaniu tej metody, nie będzie ciągłej walki z zanikającymi połączeniami ?
Najprawdopodobniej każe zdemontowanie Karty Turbo, przyczyni się do osłabienia gniazda rozszerzeń.
[#17] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #16

Bo to niestety służy do (chyba galwanicznego) pokrywania wytartych powierzchni styków, raczej tak grubych wżerów to nie pokryje...
[#18] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #16

Czy po zastosowaniu tej metody, nie będzie ciągłej walki z zanikającymi połączeniami ?


Nie sądzisz chyba, że autor filmiku (nie ja) odpowie Ci na to pytanie.
I jeszcze da Ci gwarancję na pracę którą sam wykonasz.
Ale możesz zapytać.
[#19] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #16

Cynę to gość właśnie zdejmował. Moim zdaniem powinien ją jeszcze zeszlifować delikatnie aż do miedzi. Cyna jest bardzo miękka i pokrycie jej cienką warstwą złota spowoduje jego starcie się po pierwszym wsadzeniu złącza w gniazdo.
1
[#20] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Krashan, post #19

Zapewne tak.
Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zakup cienkiej sztabki złota, rozwalcowanie, docięcie uzyskanej folii ze złota na kształt padów, a następnie przylutowanie do wszystkich padów aby złoto przylutowało się od strony oryginalnych padów.
A druga powierzchnia była ze szczerego złota.

Zabawy mnóstwo, ale kto bogatemu zabroni. Koszt złota jest pomijalny.

Lepszej metody nie znam.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 20:03:23 przez stachu100
[#21] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@stachu100, post #20

Lepszej metody nie znam.
Moim zdaniem lepszą metodą byłaby przekładka chipów. Na płytę ReAmiga, albo kupić oryginalną w dobrym stanie z uszkodzonym chipsetem.
3
[#22] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Krashan, post #21

Wybór docelowego turbo (np. TF, żeby nie było szkoda) i przylutowanie na stałe do płyty
[#23] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Krashan, post #21

W sensie lepszej metody ratowania oryginalnej płyty.
[#24] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@stachu100, post #23

gdzieś w sprzedaży widziałem gotowe, miedziane pady lutownicze

więc po takim zakupie, została by tylko ich wymianka :)
[#25] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #1

A gdyby tak zeszlifować parę mm całą krawędź i adekwatnie wcięcia? Styki karty dotarłyby do nienaruszonych obszarów. Problematyczna może być przelotka przy padzie 150 i rezystor, ale pewnie można zrobić jakieś obejścia. Tak, wiem że brzmi to brutalnie szeroki uśmiech
[#26] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #5

tylko to nieszczęsne gniazdo rozszerzeń


Jak domniemam, próbowałeś montować jakieś rozszerzenia i żadne nie działa?
[#27] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #14

Naprawiałem takie uszkodzenie, ale na mniejszej ilości styków. Moja metoda to było naklejenie taśmy kaptonowej na nieuszkodzone miejsce i odkryte było tylko miejsce z przerwą. Wyczyszczenie szczeliny i zalutowanie rysy. Nie cynuj całego pola styku, bo jak się utleni, to przestanie łączyć. Nie może też być za dużo cyny, żeby nie było górki. Gniazdo karty turbo powinno w teorii łapać styk na większej długości, więc jak miejsce naprawy się utleni, to zawsze będzie kontaktować trochę wyżej lub niżej.

Lutowanie na możliwe najmniejszej długości styku i możliwie płasko, ale też nie minimalistycznie, bo pęknie przy naprężeniach jak będziesz ruszał turbo. Później pozostaje wymiana laminatu albo naklejanie nowych padów.
Laminat nie jest duży i drogi więc raczej byłbym za tą opcją jeśli nie zależy ci na starym
[#28] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #14

Tragedi nie ma, ciekawe jak zdrugiej strony. Najwyraźniej podczas transportu karta wypadła ze złącza i narobiła szkód.
[#29] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@stachu100, post #18

Widziałem jak ktoś przylutował na stałe apollo do a 1200
[#30] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #1

A gdyby wkonac cos na zasadzie risera. Z tego co p[amietam Elbox mial w swojej ofercie same przejsciowki
do Mediatora. Moze taka przejsciowke dalo by sie dolutowac jakos do plyty glownej?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem