kategoria: A1200
[#31] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@snifferman, post #27

@snifferman

Naprawiałem takie uszkodzenie...

Czy po naklejeniu nowych padów nie będzie problemów z utlenianiem się powierzchni ? Czy pojawią się kłopoty z zanikającymi połączeniami ?




@snifferman

...Laminat nie jest duży i drogi więc raczej byłbym za tą opcją jeśli nie zależy ci na starym

Przepraszam za moje pytanie (które może wydawać się infantylne, nie chcę nikogo nim urazić).
Masz na myśli nową płytę główną i przełożenie do niej części z oryginalnej ?
Czy może jakiś fragment z nowym gniazdem rozszerzeń ?




@Phibrizzo

A gdyby wkonac cos na zasadzie risera. Z tego co p[amietam Elbox mial w swojej ofercie same przejsciowki
do Mediatora. Moze taka przejsciowke dalo by sie dolutowac jakos do plyty glownej?

Ciekawy pomysł Jeśli by wypalił, to chyba będzie mnie czekać przesiadka z Desktop na Tower. Na pewno go rozważę




@Drakon

Jak domniemam, próbowałeś montować jakieś rozszerzenia i żadne nie działa?

Aktualnie nie mam żadnej Karty Turbo więc nie mogę tego jeszcze przetestować




@koczis

Tragedi nie ma, ciekawe jak zdrugiej strony. Najwyraźniej podczas transportu karta wypadła ze złącza i narobiła szkód.

Druga strona ma się znacznie lepiej. Poniżej poglądowa fotka.
[#32] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Phibrizzo, post #30

Można, trochę jednorzędowych pinów w rastrze 1,27 mm i pasek płytki drukowanej ze złoconymi stykami i padami do przylutowania końcówek pinów. Oryginalne złącze można wtedy obciąć, zostawiając jakieś 3 - 4 mm do lutowania pinów. Nie jest to nawet szczególnie żmudna robota dla ogarniających lutownicę. Wada jest oczywista - złącze będzie o około centymetr wysunięte względem oryginału, więc spora część kart będzie nie do założenia w oryginalnej obudowie. Pozostaje wieża.
[#33] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #31

Czy po naklejeniu nowych padów nie będzie problemów z utlenianiem się powierzchni ? Czy pojawią się kłopoty z zanikającymi połączeniami ?


Nie, ale może pojawić się problem z odklejaniem. Jest to też żmudna praca i małoopłacalna gdy są dostępne nowe płyty PCB.

Masz na myśli nową płytę główną i przełożenie do niej części z oryginalnej ?
Czy może jakiś fragment z nowym gniazdem rozszerzeń ?


Całą.

Sugeruję jak wyżej naprawę poprzez cynowanie tylko uszkodzonego fragmentu. Jest to najmniej pracochłonne i najmniej inwazyjne. Jak zrobisz to dobrze, to powinno działać. Zawsze można w razie porażki brać inną opcję.

Druga logiczna opcja to przeszczep na nową PCB.

Reszta rozwiązań to albo żmudne i precyzyjne dłubanie. Dolutowanie przejściówki zmusi do przesiadki na tower.

Jak nie umiesz dobrze lutować, to daj to komuś, kto umie.
[#34] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@snifferman, post #33

Dziękuję Wam za odpowiedzi oraz szczere i dobre intencje dobre wibracjejupi!


@snifferman

...Moja metoda to było naklejenie taśmy kaptonowej na nieuszkodzone miejsce i odkryte było tylko miejsce z przerwą. Wyczyszczenie szczeliny i zalutowanie rysy. Nie cynuj całego pola styku, bo jak się utleni, to przestanie łączyć. Nie może też być za dużo cyny, żeby nie było górki. Gniazdo karty turbo powinno w teorii łapać styk na większej długości, więc jak miejsce naprawy się utleni, to zawsze będzie kontaktować trochę wyżej lub niżej...

...Sugeruję jak wyżej naprawę poprzez cynowanie tylko uszkodzonego fragmentu. Jest to najmniej pracochłonne i najmniej inwazyjne...

Wobec tego chciał bym zacząć od cynowania tylko uszkodzonych fragmentów. Gdy ta metoda zawiedzie, to wtedy skorzystam z innej opcji.


Zlecę pracę do wykonania tej czynności dla Kogoś kto dobrze włada lutownicą.
Czy jest Ktoś zainteresowany ? Jeśli tak, to proszę o kontakt na PW i podać sugerowaną cenę. Pozdrawiam
1
[#35] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #34

chciał bym zacząć od cynowania tylko uszkodzonych fragmentów. Gdy ta metoda zawiedzie


Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy na takim złączu na pewno nie działają rozszerzenia, a później próbował naprawiać... W sumie wystarczy multimetr, żeby to sprawdzić - ale co kto lubi ;)
1
[#36] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Drakon, post #35

@Drakon

Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy na takim złączu na pewno nie działają rozszerzenia, a później próbował naprawiać... W sumie wystarczy multimetr, żeby to sprawdzić - ale co kto lubi ;)

Sprawdziłem multimetrem, ścieżki są przerwane
1
[#37] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #36

Ja też wpierw próbowałbym włożyć jakąś kartę rozszerzeń i sprawdził czy działa. Możliwe że styki dotykały by padów za przerwami i by to działało.
Już wiele padło propozycji ale ja mam jeszcze jedna, radykalną metodę. Można by spróbować obciąć kilka mm złącza aby karta mogła wejść głębiej. Wiem że to już dość extremalny sposób i prawdopodobnie trzeba by też "dostosować" złącze samej karty poprzez ewentualne doszlifowania krawędzi złącza aby mogła się osadzić głębiej bez problemu, ale kto wie, może by się dało w ten sposób.
[#38] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@nostrum666, post #37

@nostrum666

Ja też wpierw próbowałbym włożyć jakąś kartę rozszerzeń i sprawdził czy działa. Możliwe że styki dotykały by padów za przerwami i by to działało...

Aktualnie nie mam żadnej Karty Turbo więc nie mogę tego jeszcze przetestować. Mam zamiar kupić "Dopałkę"... lecz nie chcę skończyć z kupioną kartą której nie będę mógł użyć
Jeżeli Ktoś mi pożyczy do testu, to wtedy chętnie sprawdzę
[#39] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #38

Gdzie mieszkasz?
[#40] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@wali7, post #39

@wali7

Gdzie mieszkasz?

Łódź
[#41] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #40

Jestem ze Zgierza ale w Łodzi też masz ludzi z amigami.
Jak by coś zapraszam z płytą do mnie na testy.
Chyba że ktoś w Łodzi zechce pomóc to ok.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 06:45:31 przez mwb113
1
[#42] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #40

Ja z Krakowa, więc trochę daleko na wypożyczanie karty (chyba, żebyś planował być w Krakowie przejazdem, to weź Amigę i zapraszam :) ). Ale już widzę, masz kogoś bliżej. Powodzenia.
1
[#43] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #40

zapraszam na priv
1
[#44] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Mirq, post #43

Dziękuję za miły gest z Waszej strony Dzięki uprzejmości kolegi Mirqdobre wibracjePojawiła się możliwość przetestowania gniazda rozszerzeń. Po przeprowadzeniu próby, dam znać jaki jest jej rezultat.
[#45] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #44

Przetarłem styki, okazało się że nie są przeciete do końca. Jeden czy dwa wygladaja kiepsko, ale karty turbo dzialają.



5
[#46] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #36

Sprawdziłem multimetrem, ścieżki są przerwane

Ścieżki są przerwane a karty działają? szeroki uśmiech
2
[#47] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@jarek72, post #46

A czy wszystkie linie są wykorzystane we wszystkich kartach? Jeśli nie, to można sobie wyobrazić, że uszkodzone są te ścieżki, które nie mają większego wpływu na działanie przynajmniej niektórych z kart.
[#48] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@misiek2, post #47

Wszytskie ścieżki są nieprzerwane, sprawdziałem multimetrem. Może p0su w stresie o czymś zapomniał testując ;)
Natomiast tak czy inaczej szpary pomiędzy próbowałbym czymś wypełnić.
[#49] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@jarek72, post #46

@jarek72

Ścieżki są przerwane a karty działają? ::szeroki uśmiech::

Owszem, prawdopodobnie gniazdo 150 pin łapie styk na większej długości pola i szczeliny na ścieżkach nie są na tyle głębokie oraz rozległe aby w tym kolidować.

Natomiast nawiązując do mojego pomiaru multimetrem, to robiłem test na nie przetartych ścieżkach (nie mam alkohol izopropylowego) więc pomiar był... lecz nie rzetelny.

Druga sprawa. Miernik którym badałem ścieżki, jest wyprodukowany przez firmę "krzak" i został kupiony na "bazarku". Nie był potrzebny więc przeleżał wiele lat w szafie. Muszę sprawić sobie miernik z normalnego sklepu.


Odnośnie testowania gniazda rozszerzeń, to jestem bardzo miło zaskoczony że działają na nim Karty Turbo szeroki uśmiech szeroki uśmiech szeroki uśmiechdobre wibracjetrampolina Jeszcze raz wielkie dzięki za udostępnienie "Dopałki" do testu szeroki uśmiech szeroki uśmiech szeroki uśmiech szeroki uśmiech szeroki uśmiech
[#50] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #49

robiłem test na nie przetartych ścieżkach (nie mam alkohol izopropylowego) więc pomiar był... lecz nie rzetelny.

pomysł
zwykłe, 40% też by zrobiło robotę :)
[#51] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #49

szczeliny na ścieżkach nie są na tyle głębokie oraz rozległe aby w tym kolidować.

Nie chodzi o szczeliny tylko o to, że nie ma przerwy. Jak działa to narazie nie ma co naprawiać. Włożyć kartę i się cieszyć.OK
[#52] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@misiek2, post #47

Albo np. masa występuje na wielu złączach (jak w gniazda procesorów PC), uszkodzone jedno lub wiele złącz nie ma wpływu na działanie.
[#53] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@Hubez, post #52

Ja bym uszkodzone pady pobielił cieniutką warstwą cyny i koniec tematu. Powinno działać.
[#54] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@zilog, post #53

Cynowanie się utleni i nie będzie kontaktu. Lepiej pozostawić tak jak jest, bo styki są pokryte warstwą ochronną. Prawdopodobnie są złocone. Zasilanie i masa są na kilkunastu stykach, więc uszkodzenie kilku nie powinno uwalić gniazda rozszerzeń. Gorzej gdyby nie łączył styk sygnałowy. Jedna linia może popsuć ci dzień.

Jeśli już upierać się przy naprawie, to raczej ocynować tylko miejsce zarysowania o czym pisałem wyżej. Cyna nie może też być zbyt wypukła, bo odepchnie styk do góry i kontakt będzie gorszy.
[#55] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@snifferman, post #54

Chodzi mi o cynowanie tylko przerwanych padów. Tak, utleni się to po pewnym czasie i trzeba będzie wtedy poprawić, ale wiele komputerów w historii miało tak właśnie zakańczane pady, czyli cynowane, np. pierwsze modele płyt ZX Spectrum I większość ZX80/81
Mam takie Spectrum w kolekcji, działa do dziś.

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 13:30:14 przez zilog
[#56] Re: Amiga1200 - Regeneracja Gniazda Rozszerzeń (150 pin Trapdoor)

@p0su, post #40

Mnie płytę główną w Łodzi naprawił darkpath mail do niego jest na portalu Alle...
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem