kategoria: A1200
[#1] PiStorm lite + CM4
Posiadam pistorma lite i właśnie idzie do mnie z Archi-TECH - Adapter z RaspberryPi CM4 (no eMMC).
I teraz zaczyna się mój dylemat, czy karta jaką mam do lite będzie bez problemu działać ? czy mam podmienić pliki na wersję bez lite.
Na stronie Michała S. jest dość nie jednoznacznie opisane,

" Pamiętaj, aby wybrać wersję pasującą do Twojego modelu PiStorm. Użytkownicy klasycznego PiStorma (A500/A600/A1000/A2000) powinni wybrać Emu68-pistorm.zip. Ci z Was, którzy używają PiStorm32-lite, powinni wybrać Emu68-pistorm32lite.zip."

Teoretycznie wszystko wskazuje, że mam wgrać wersję dla klasycznego PiStorma, ale nie ma tam amigi 1200/4000.

dziękuje z góry za pomoc.
[#2] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #1

Mam taki sam zestaw od kilku dni. W swoim pistormie 1200 lite wymieniłem rpi 3 na cm4 z tym adapterem, też mam od Architekta. Karta micro sd jest ta sama. Przekładasz i działa. To co zauważyłem, po zmianie sprzętu nieco inaczej wyświetla mi obraz, niektóry soft przestał działać, ale na yt było pokazane co trzeba zrobić np. Silkcut (w opcjach pistorm w caffeine os trzeba wyłączyć fast cache). Na rpi 3 chodziło mi bez dodatkowych zabiegów.


.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 16:23:49 przez misiek2
1
[#3] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #1

Skoro masz wersję Lite, to dlaczego uważasz że powinieneś użyć EMU68 dla klasycznego PiStorm?

Nie ma znaczenia co wepniesz do Lite - to nadal jest Lite.

Swoją drogą zabawny jest ten powrót do kanapkowania rozszerzeń używanych w A1200 jak to miało miejsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych i nie było mile wspominane przez użytkowników.
[#4] Re: PiStorm lite + CM4

@lord_spider, post #3

Ale tu nie ma kanapkowania rozszerzeń ;) To jest jedno rozszerzenie.
[#5] Re: PiStorm lite + CM4

@lord_spider, post #3

Moje pytanie wynikało z tego, że zazwyczaj oznaczenie "lite" odnosi się do czegoś prostego, podstawowego - w przypadku samego "lite" mamy mniej złącz i najprostszą malinę, a z CM4 i dodatkowymi złączami mamy coś pełnego w 100%, i malina 3 już nie zarządza kartą. Dla tego myślałem, że potrzeba jest jakaś inna wersja emu, która "zobaczy" wszystkie możliwości. Myślałem bardziej że trzeba będzie podmienić, lub zmienić jakieś konfigi, ale jeśli nie to ok.
[#6] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #5

tutaj lite oznacza lite złoto
[#7] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #5

CM4 wpinasz w adapter i dopiero to w Pistormlite.
Dodatkowe złącza są na adapterze.

Czyli "kanapka", ale taka przemyślana szeroki uśmiech
[#8] Re: PiStorm lite + CM4

@Norbert, post #7

"kanapki" są fajne :) Dla mnie to dodatkowa zabawa...składasz, podłączasz, konfigurujesz, kombinujesz - bo nigdy nie działa w/g poradników. A potem .... jest... mogę uruchomić - superforga ;) - żartuje oczywiście.
pozdrawiam wszystkich i dziękuje za wyjaśnienie
[#9] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #1

No zainspirowałeś mnie, nie zauważyłem że pojawiły się już adaptery do CM4. Dawaj znać jak zsetupowałeś. Ja zamówiłem też, co prawda CM4 mam tylko wolny z emmc na pokładzie, ale powinienem dać rade go zaprogramować.
[#10] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #5

CM4 z adapterem to RPi 4 o mniejszym poborze mocy przy maksymalnej dostępnej wydajności - czyli idealne pod klapkę w A1200 bez zabawy w wiatraki i radiatory.
No i ładnie wyprowadzone złącza taśmą na port pod stacją dyskietek.

Z każdą maliną Lite ma te same możliwości pod EMU68 - różnica to dostępna pamięć i maksymalna szybkość procesora.
Na teraz LAN, USB, WLAN i BT nie są wspierane, z dostępnych złącz EMU68 korzysta z HDMI i microSD.

Lite w nazwie jest stąd, że skończyły się podzespoły użyte pierwotnie do stworzenia PiStorm32 - aby kontynuować projekt, użyto innych i dodano Lite do nazwy.

Link.


Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 14:16:50 przez lord_spider
2
[#11] Re: PiStorm lite + CM4

@lord_spider, post #10

mogło tak być jak mówisz :)
Dziękuje raz jeszcze.
[#12] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #11

Panowie posiadacze PiStorma dla A1200. Dajcie znać czy rzeczywiście to jest rozwiązanie alternatywne dla WARP. 040/060 + RTG + WiFi.

Z tego co wiem, tylko brak MMU -- ale to się _bardzo_ rzadko przydaje.

Pytają mnie czasem znajomi, a ja nie chcę wprowadzać w błąd. Z góry dziękuję.
[#13] Re: PiStorm lite + CM4

@_DiskDoctor_, post #12

emu nie ma wifi, a rtg to jest tylko bufor ramki, reszta robiona stricte programowo...
[#14] Re: PiStorm lite + CM4

@abcdef, post #13

będzie wifi przecież, z tego co wiem trwają prace dość zaawansowane, a co do RTG - to w praktyce działa jak RTG - nie zauważyłem na razie żadnych niedogodności.
1
[#15] Re: PiStorm lite + CM4

@przem0c, post #14

Mogą być różne rzeczy, dziś nie ma. RTG to tylko standard interfejsu - mogą za tym stać jakieś rozwiązania z akceleracją sprzętową, ale nie muszą. W pistorm nie ma żadnej akceleracji. Może kiedyś będzie. Może nie. Tak jak z USB i Wifi.
[#16] Re: PiStorm lite + CM4

@abcdef, post #15

Zapomniałem o USB.

Czy USB w PiStorm występuje?

Dziękuję za pozostałe info.
[#17] Re: PiStorm lite + CM4

@_DiskDoctor_, post #16

USB występuje w niektórych konfiguracjach. Jeśli nawet jest (np. usb jest dostępne w adapterze, który jest dostępny u Architekta) to aktualnie nie jest obsługiwane.
[#18] Re: PiStorm lite + CM4

@misiek2, post #17

cześć

2 miesiące temu kupiłem pistorm lite + cm4 z caffineOS 922 (amiga 1200)

wszystko pięknie chodzi łącznie z mocnymi demami np: Eon

teraz nagrałem na kartę obecną caffine 923 i nic nie chodzi :( przy odpaleniu dema "you need chipmem up to $66000 (544 kbytes) to run this program". No fakt na pasku pokazuje 431 680 bytes....a na wersji starej 1 741 896....
to się jakoś ustawia ? czy moja wersja caffeine 923 jest jakaś lewa?
[#19] Re: PiStorm lite + CM4

@slawomir21, post #18

Najnowszy caffin to 926.
Pamiętaj aby plik konfiguracyjny RPI z partycji FAT, zachowac przed aktualizacja
[#20] Re: PiStorm lite + CM4

@Norbert, post #19

Jest gdzies do sciagniecia? czy trzeba aktualizowac z 923
[#21] Re: PiStorm lite + CM4

@Norbert, post #19

... proszę trochę jaśniej bo ja lamer jestem ;) ....

- ściągam wersję 926
- formatuję kartę na fat32
- w windows i diskimage instaluję caffine na sd
- wkładam do amigi ....

co źle robię?
[#22] Re: PiStorm lite + CM4

@slawomir21, post #18

odpalasz Caffeine na RTG?
[#23] Re: PiStorm lite + CM4

@Kwiatki, post #22

nagrywam w windows kartę i wkładam do amigi i odpalam i chodzi , tylko że pokazuje mi zbyt mało chipramu by cokolwiek uruchomić, reszta cała działa
[#24] Re: PiStorm lite + CM4

@slawomir21, post #23

na jakim monitorze widzisz obraz? po HDMI czy po SCART ?
[#25] Re: PiStorm lite + CM4

@Norbert, post #19

Gdzie pobiorę Caffeine Os 926?
1
[#26] Re: PiStorm lite + CM4

@Maciek44, post #25

Podobno ktoś wyżej polecił Discord (ten drugi).

Ale i mi link nie działa.
[#27] Re: PiStorm lite + CM4

@Maciek44, post #25

Właśnie ściągam link
[#28] Re: PiStorm lite + CM4

@Kitech, post #27

Dzięki za link, może komuś się przyda. Zapomniałem o opcji update w caffeine, zaktualizowałem do 926
[#29] Re: PiStorm lite + CM4

@slawomir21, post #18

Domyślnie Caffeine OS ustawiony jest na 0,5 MB Chip.
Wyedytuj plik cmdline.txt z katalogu Boot (partycja EMU68 na karcie SD) i tam zamień wpis
enable_c0_slow
na:
move_slow_to_chip
Po resecie system zobaczy całą dostępną pamięć Chip.
[#30] Re: PiStorm lite + CM4

@Sounder, post #29

Jesteś pewien? Ja mam "enable_c0_slow" i 2MB CHIP. Testowałem już kilka wersji CaffeineOS (nie mówię o update'ach) i zawsze miałem 2MB CHIP.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem