[#1] Sprzęt do zgrywania video z Amigi
Cześć,
potrzebuję jakiegoś w miarę niedrogiego sprzętu przy pomocy którego mógłbym zgrać sobie do pliku film (najlepiej z dźwiękiem) z Amigi. Dobrze aby obsługiwało możliwie szeroki zestaw złącz i standardów - absolutne minimum to RGB 15 kHz (czyli tzw. eurozłącze), ale dobrze byłoby mieć wejście composite (chinch), S-Video, VGA (RGB >30 kHz). A jakby jeszcze były wejścia cyfrowe (DVI czy HDMI) to bym chyba zszedł ze szczęścia. Ale absolutne minimum to Amigowe RGB.
Lagi nie maja znaczenia, bo chodzi o robienie materiałów do filmów na YouTube.
Istnieje coś takiego w miarę niedrogiego? Allegro, ebay, aliexpress?
[#2] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #1

Moglbym ci polecic DVD Recorder z wbudowanym HDD.
Mam taki model LG.
Co prawda nie posiada wejsc/wyjsc 31kHz. Ale ma RGB (Euro), S-Video, Component, Composite.
Tyte ze bylby dla ciebie pewnie upierdliwy w obsludze.
Bo trzeba material najpierw nagrac na HDD (ale mozna go edytowac, glownie wycinac niepotrzebne elementy)
a pozniej zgrac na DVD i dopiero VOBa zapodac w internety.
[#3] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Phibrizzo, post #2

Hmmm.... o tym nie pomyślałem, rzeczywiście byłoby to upierdliwe, ale z braku innych możliwości nie byłoby to (chyba) złe rozwiązanie. Plus ma taki, że mam w szrotowisku na półce ze trzy takie urządzenia, i chyba nawet działają... Któreś z tych urządzeń ma zdaje się złącze FireWire, więc być może da się ominąć etap zgrywania na DVD... tyle że nie mam nawet pół urządzenia z FW.
Ma ktoś inne ciekawe pomysły/sugestie? szeroki uśmiech



Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 13:25:47 przez wali7
[#4] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #1

Mozna np. tak:
1. zestaw kina domowego/tuner/dekoder z wejściem SCART i z dyskiem
2. TV z opcją nagrywania po USB
3. TV z opcją live steamingu po sieci + coś nagrywającego live stream (smartphone?)
(jak TV nie ma SCART to jeszcze ew. coś konwertujacego)
[#5] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@orila, post #4

W swoich filmikach robię tak: Amiga RGB -> OSSC -> HDMI capture taki jak ten -> stary MacBook z QuickTime Player -> funkcja New Movie Recording i tam wybierz zewnętrzną kamerę USB.
[#6] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@orila, post #4

ad.2
Na USB nagrywany jest sygnał cyfrowy (DVB) w TV
Sądzisz że TV będzie w stanie sygnał analogowy przerobić na skompresowany cyfrowy i nagrać go na USB ?
Czy nie jest tak że dane nagrane na USB są kodowane i da się je odtworzyć tylko na TV ?
[#7] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #3

tyle że nie mam nawet pół urządzenia z FW.


Ani jeden Miniacz, Power Mac, albo PowerBook Ci się nie ostał?
[#8] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@recedent, post #7

Mam PowerBooka G4 z Morposem. Nie wiedziałem że ma FW, bo nigdy nie potrzebowałem. Teraz sprawdziłem - ma :)
A da się to obsługiwać Morphosem, czy muszę przekopywać internet w poszukiwaniu jakiegoś OS X PPC?
W sumie to liczyłem najbardziej na jakąś zgrabną skrzyneczkę, niedrogą (bo z Ali :) ) i prostą w obsłudze - jakieś bezpośrednie zgrywanie na SD, lub w ostateczności po USB na peceta... To co opisał miau wydaje się najbliższe temu wyobrażeniu. Tak czy inaczej sprawdzę różne opcje.
[#9] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #3

Ale to FW w nagrywarce (DVD-HDD) służy tylko jako wejście.
Na przykład, aby z nagrać z kamery film na DVD

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 15:49:28 przez Norbert
[#10] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #8

A da się to obsługiwać Morphosem, czy muszę przekopywać internet w poszukiwaniu jakiegoś OS X PPC?


Jeśli urządzenie pod FireWire zgłasza się jako dysk - powinno banglać pod MorphOS-em.
Ale jeśli jest tak jak pisze Norbert i FW działa tylko "w jedną stronę" to, niestety, nici z naszego kombinowania.
[#11] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Norbert, post #9

Może tak być, niestety....
[#12] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Norbert, post #6

Sygnał kodowany jest na nagrywarkach kiedy nagrywają na HDD lub DVD jeśli sygnał cyfrowy ma zawarte wymaganie na protekcję.
Mój stary tv (10 letni ) wyświetlany obraz potrafi zamienić na cyfrowy tak że mogę go podglądać na smartfonie ( tv wystawia streaming serwer). Jesli chodzi o nagrywanie w tv to są rożne podejścia... albo przesyla na urządzenie nagrywające w jakimś protokole transmisji.... albo sam kompresuje do skonfigurowanego formatu.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 20:37:53 przez orila
[#13] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #1

Wali, Tobie potrzebny jest po prostu jakiś grabber choć tak bardzo tanie to one chyba nie są ale to musieliby się wypowiedzieć retro-youtuberzy
[#14] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #1

Ja bym poszedł w stronę zewnętrnzego urzędzenia typu:
ossc
gbscontrol + konverter vga - hdmi (najtańsza opcja)
retrotink

+
do tego jakiś grabber hdmi (nawet taki najtańszy u mnie sie sprawdza) - podeślę przykładowe video później
[#15] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Madman, post #13

Ja używałem do nagrywania grabbera gembird USB, niska cena. Z kamery VHS było ok. Niestety podłaczenie tylko cinch lub svideo

https://allegro.pl/oferta/grabber-usb-video-nagrywarka-obrazu-dzwiek-adapter-13654984265
[#16] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #11

Piotrek to jest przekichany temat. Ja ostatnio najlepszą jakość do zgrywania materiału z Amigi (15 KHz) uzyskuję kombajnem DVD recorder Pionier do którego podłączam Amigę... ten DVD recorder robi tak naprawdę jako UpScaler bo ma wyjście hdmi i "Upskaluje" znacznie sensowniej niż wynalazek "majnfrejndów" z Allegro przy okazji nie psuje proporcji przy rozciąganiu obrazu. Taki obraz z DVD Pioniera przechwytuję Elgato HD60. Efekty można zobaczyć np. tutaj.



Niestety sam szukam sposobu jak zgrać film z wyjścia VGA.
[#17] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@ARTtysta, post #15

Jakość zrzucanego materiału z tego słaba jest, z kamery VHS możesz nie zauważyć. Przerabiałem kilka takich urządzeń i tylko jedno miało dostatecznie dobrą jakość, choć też strata była.

Tak że tego, sprawdź to np z C64 jak nagrywa, ja prawie pewny jestem że będzie drżący obraz, kolory "migające" na czarno-białym obrazie i rozjechana wizja z fonią.
[#18] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #1

Tak jak pisał jmichie sprawa wygląda bardzo słabo. W zasadzie nie ma "jednej skrzyneczki" która by miała i RGB i S-Video, a na dodatek te rozwiązania które są (zazwyczaj S-Video i composite) mają zazwyczaj słabą jakość zrzucanego obrazu. Najlepszym wyjściem jest jakaś starsza karta frame grabber z w.w. wejściami ALE do której masz sterowniki (!!!). Inaczej nie ma sensu brać karty bez sterowników, jest mała szansa że je znajdziesz.

Ogólnie to próbowałem kilka różnych grabberów z S-Video i composite i tylko ten jeden miał dosyć dobrą jakość obrazu (widać na zdjęciach).

Znalazłem też ciekawy grabber VGA z "regulowaną ramką" który może złapie tryby i 15 i 30kHz. Daję linka poniżej, żebyś zerknął. Jednak uprzedzam że go jeszcze nie próbowałem.
1
[#19] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Solo Kazuki, post #18

Znalazłem też ciekawy grabber VGA z "regulowaną ramką" który może złapie tryby i 15 i 30kHz. Daję linka poniżej, żebyś zerknął. Jednak uprzedzam że go jeszcze nie próbowałem.



Zaryzykuję . Może uda mi się zgrać jakieś dema z PC(era Dos).
Teoretycznie mam tak "upscalerek" VGA-HDMI, ale ELGATO nie potrafi złapać z niego sygnału. :(.

Inna sprawa to to że "chinczyki" dają paskudny obraz. I naprawdę człowiek musi sporo kasy wydać aż trafi na dobry sprzęt.
[#20] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Solo Kazuki, post #18

a co wg sądzicie o
http://medusa-sc.org/index.php?title=Description

?
może z odpowiednią przejściówka będzie ok?
?
[#21] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Cezarykl, post #20

Ale meduza tania nie jest i ma też swoje minusy. Oglądnij sobie
https://youtu.be/40tJjSFP9R4?feature=shared
https://youtu.be/oxyhpCKVOAc?feature=shared
https://youtu.be/JvDBM2BMWK0?feature=shared
[#22] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Madman, post #21

Jeżeli chodzi o zgrywanie np. dem to w sumie mogą być opóźnienia raczej lepiej mieć dobrą jakość, gorzej jak to ma służyć do gier.

Co tu dużo pisać. Jest takie demo grupy Zenon pod tytułem Bees. I całe demo jest w PAL poza jednym efektem który chyba jest w NTSC albo ktoś bawi się synchronizacją na układzie.... tak czy siak demo to ciężko zgrać bo jak pojawia się ten efekt to większość nowych monitorów szwankuje.
Inna sprawa to problem gdy demo przełączy tryb z lowres na laced. Też już kiedyś pisałem jak mi na Xenium demo poszło z dodatkowymi efektami (ale zostałem uprzedzony przez organizatorów więc do nikogo nie mam pretensji).
Tak jak pisze z tym zgrywaniem z Amigi to jest problem. Co innego z prymitywnych komputerków czy konsol jak nes, snes.... A inna sprawa to podobnie jest ze zgrywaniem materiału z MS-dos.
[#23] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Madman, post #21

Jak juz kupujesz scaler, to zdecydowanie zdecyduj sie na retrotink. X5 jest maszyną, której użyjesz nie tylko do amigi, ale do właściwie każdej konsoli, https://www.retrotink.com/product-page/5x-pro
[#24] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@sand, post #23

Dlatego nie ma to jak emulator WinUAE! Tam zrzut video to bajka...
3
[#25] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Motyl, post #24

Ale to chyba chodzi o zrzucenie z prawdziwego sprzętu a nie emulatora. W prawie każdym emulatorze zrzut nie stanowi większego problemu, ale to będzie zrzut z emulatora.
[#26] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Solo Kazuki, post #25

Zdecydowanie tak. Trudno abym robiąc filmy o sprzęcie i ich działaniu ilustrował to filmikami z UAE :)
[#27] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #26

U mnie moze jakosc nie powala ale sposob mam prosty dosc , wyjscie z Ami po svideo na wejscie starego tunera tv w starym pc.
[#28] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Mirq, post #14



https://m.youtube.com/watch?si=FwjB_dvxDe4_nulY&v=OVuo0ExBAPg&feature=youtu.be

Tutaj ossc + tani grabber hdmi jak powyzej. Do ossc/gbsa można dokupic koryuu wtedy mamy takie rozwiązanie all-in-one.



Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 17:09:46 przez Mirq
[#29] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@wali7, post #3

Przecież to jest znakomity pomysł. Doskonała jakość, żadnych lagów. Zgrywasz materiał na DVD, potem wkładasz płytę do kompa, identyfikujesz odpowiedni plik .vob i konwertujesz na co tam potrzebujesz. Da się to zrobić nawet na klasycznej Amidze - jest ffmpeg i ma wszystko, co trzeba. OK

Jakoś nie wierzę w tanie akcesoria z chińczyka.
[#30] Re: Sprzęt do zgrywania video z Amigi

@Daclaw, post #29

Ale już zgranie na DVD to jest spora strata jakości jak na dzisiejsze standardy. Wolałbym nie mieć etapu pośredniego z aż tak dużą kompresją stratną i tak małą rozdzielczością.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem