kategoria: Sprzęt
[#1] Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire
Ostatnio pojawia się sporo gier na dwa niezależne przyciski fire, grałem kilka dni temu choćby w Final Fight Enhanced czy Breakthru. Sam używam joy'a QuickShot Maverick QS-128F, który po przełączeniu w tryb SEGA ma dwa niezależne fire. Czy były jeszcze jakieś joysticki QuickShot lub QuickJoy albo inne z epoki DB9, które były tak wyposażone ?

Naturalnie wiem, że można sobie samemu zrobić modyfikacje, ale chodzi mi w tym temacie o fabryczne modele z taką funkcją.
[#2] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@brain030, post #1

Był na pewno pad do Amigi z dwoma guzikami, Action Pad.
Joysticki miały być tanie i stąd zapewne brak takich
wodotrysków jak 2 niezależne guziki.
Na zachodnich forach można wyczytać, że sporo Amigan-
tów ratowało się padami od Segi właśnie.
U nas raczej tych padów nie było w sprzedaży, dlatego
wiele osób nie wiedziało, że dużo gier ma taką opcję.

Teoretycznie możnaby sobie samemu przedrutować
zwykłego joy,a, żeby miał 2 guziki, bo Amiga nie
używa do tego celu żadnego scalaka.
[#3] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@brain030, post #1

W Bajtku nr 10 /91 są reklamy joyów 3ech firm i są podpisane które mają 2fire.
W QuickShotach to te 4 rodzaje na żółtym tle.
1
[#4] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@ZorrO, post #3

W Bajtku nr 10 /91 są reklamy joyów 3ech firm i są podpisane które mają 2fire.


Joysticków z dwoma fizycznymi fajerami było sporo. Chodzi o te, które pod Amigą są wykrywane jako dwa niezależne Fire1 i Fire2.
[#5] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@kempy, post #4

Nie ucz ojca dzieci robić, tylko tam zajrzyj.
1
[#6] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@ZorrO, post #3

Rzeczywiście, te modele są multisystemowe i mają przełącznik do danej platformy, a skoro jest opcja dla Segi to najpewniej mają 2 niezależne fire. Dzięki za trop. Zamieszczam tą stronę z Bajtka.

1
[#7] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@brain030, post #6

Rzeczywiście, te modele są multisystemowe i mają przełącznik do danej platformy

Tylko Maverick i Python. Może znajdziesz, bo sporo ludzi swego
czasu sprowadzało sobie rzadkie modele z Anglii.
Sam miałem Pythona, Mavericka planowałem, ale nigdy nie
nabyłem.

Poleciłbym tego, tylko że pad a nie joy:




Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 01:37:51 przez Marcin27411
[#8] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@brain030, post #6

W tym samym Bajtku są reklamy innych firm QuickJoy i Turbo, i niby jest tam podane ile mają Fire, ale czy chodzi o ilość przycisków czy o ich rozpoznawanie to trudno po reklamie skapnąć. Wiem że niektóre QuickJoye mają przełącznik ale tylko między Atari i Amstradem, miałem kiedyś taki pożyczony i na CPC rozpoznawał 2 fire, ale czy w Atari też to nie mam pewności. A to znaczy że nawet jak nie to łatwo to przerobić. Może zajrzy tu jakiś właściciel takiego i się wypowie. :)
1
[#9] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@brain030, post #6

Miałem pierwsze cztery z tego obrazka jak i Warriora i nie pamiętam aby obsługiwały 2 niezależne przyciski. Warriora miałem w wersji analogowej ale to już podłączany przez adapter do amigi.
[#10] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@ZorrO, post #8

W tym samym Bajtku są reklamy innych firm QuickJoy i Turbo, i niby jest tam podane ile mają Fire, ale czy chodzi o ilość przycisków czy o ich rozpoznawanie to trudno po reklamie skapnąć

Nietrudno. Chodzi jedynie o liczbę fizycznych przycisków, bo np. QJ Superboard ma opis "6 Fire", a oczywiście nie są one niezależne.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 09:03:57 przez Jacques
[#11] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@Jacques, post #10

W czasach Amigi tych dżojów z dwoma przyciskami fire nie miałem, tylko wcześniej (na amidze to Supercharger lub Megastar lub ten z gałka po lewej stronie Quickjoy), więc nie do końca mogłem sprawdzić czy naprawdę tam są dwa buttony niezależne, jednakże:

PYTHON w trybie MSXa i w trybie CPC ma DWA PRZYCISKI FIRE - testowane z Nekorskopem jak był u mnie w tamtym roku, więc możliwe, że na AMidze też działa drugi fire. Były też Pythony bez trybów MSX i CPC jak dobrze pamiętam.

MAVERICK fajowy joy, szkoda, że na gumy i dlatego nie przetrwał u mnie do Amigi. Jednak na C64 była super funkcjonalność w nim, podłączałeś obydwa kable do obydwu portów i drugi fire działał jak spacja. Standard w C64, ale rzadko który (żaden inny?) joy miał dwa kable. Wreszcie można było normalnie grać w Gryzora na C64 (choć słaba konwersja). Jednak czy ten drugi fire w przypadku AMigi przy podłaczeniu jednym kablem działał jako FIRE 2m nie wiem.

Na szczęście dziś jest Joycart i można sobie pykać bezproblemowo na 2 czy 3 fire.
1
[#12] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@RetroBorsuk, post #11

No tak, bez przełącznika, to te wszystkie QS i QJ w trybie Atari/Commodore miały fire-y powielone.

Współcześnie dla mnie dobrym rozwiązaniem jest interfejs TOM - na Amidze z padem Logitecha ma się pełną funkcjonalność pada CD32, a z Competition Pro USB również ma się 4 niezależne przyciski fire.
Rzecz jasna ergonomicznie używa się tylko tych po jednej stronie (przełożyłem sobie i po lewej stronie na dużym FIRE mam A, a na małym B

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 10:47:02 przez Jacques
[#13] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@RetroBorsuk, post #11

W czasach Amigi tych dżojów z dwoma przyciskami fire nie miałem

Bo takowych nie było przecież. Były, owszem, joy'e w funkcją
kompatybilności z Sega Master System.
Warto zrobić swap pinów 5 i 7 jeżeli ktoś ma.
[#14] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@RetroBorsuk, post #11

Jednak czy ten drugi fire w przypadku AMigi przy podłaczeniu jednym kablem działał jako FIRE 2m nie wiem.
Tak działa, Maverick podłączony jednym kablem, po przełączeniu na tryb Sega ma dwa niezależne fire. Nie działają one w żadnym innym położeniu przełącznika również MSX.

Sprawdziłem pudełka tych modeli z reklamy i zarówno bezprzewodowy QS-127 (starfighter) jak i QS-129F (flightgrip) mają opisane fire jako A i B (tak jak Maverick) dlatego w trybie Sega mają z dużą pewnością dwa niezależne fire. Python 1, czyli QS-130F nie ma opisu A i B, więc trzeba by to zweryfikować na Amidze.
[#15] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@RetroBorsuk, post #11

Do dzisiaj ostał mi się tylko Quickshot II Turbo i on ma przełącznik ale powiem szczerze, że nigdy z amigą nie używałem go w trybie cpc bo sądziłem, że to należy używać tylko gdy ma się amstrada. Miałem też megastara i on miał trzy fire ale wszystkie to był jeden fire jednak miał on jakiś przełącznik ale nie pamiętam już jakie posiadał funkcje. Mam jeszcze jakiegoś quickshota czy quickjoya, na blaszkach, podobny do tego pierwszego ze zdjęcia aczkolwiek ma w podstawie po jednym, okrągłym, czerwonym fire, z lewej i prawej, to jeszcze joy z czasów atari, nie pamiętam czy miał przełącznik, w sumie tych fire miał 4. Muszę sobie kiedyś sprawdzić czy rzeczywiście te joy'e da się przestawić w tryb 2przyciskowy i czy to zadziała z atari czy amigą Że też człowiek dowiaduje się o tym dopiero po kilkudziesięciu latach ;)
Mam Tom 2+ ale dla mnie ten adapter jest nie do końca fajny bo przez jego rozmiar, łatwo się wysuwa z portu a autor wyraźnie pisze, że nie wolno go podłączać do włączonego komputera więc zawsze muszę się z nim i komputerem obchodzić jak z jajkiem, coś podkładać pod niego aby się nie wysunął, trudno go przykręcić bo ma dwa wyjścia (db9 i usb).

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 12:16:57 przez Madman
[#16] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@Madman, post #15

Niestety tryb dwuprzyciskowy CPC i MSX są odmienne od Amigowego. Amigowy 2B+ jest zgodny z Atari. Wiec tak jak pisze kolega powyżej te joye pewnie nie obsługiwały dwóch przycisków na Amidze. Chociaż widzę, że kolega powyżej sprawdził, że w trybie SEGI działają, no i elegancko. Czyli można powiedzieć, że w czasach Amigi były joye dwuprzyciskowe
Toma miałem, ale on się nadaje do podłączenia do jednego kompa, który jest stale używany, a jak zmieniasz kompy na biurku to się nie nadaje. Za delikatne ustrojstwo.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 13:08:05 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 13:08:58 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 13:09:04 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 13:15:28 przez RetroBorsuk
1
[#17] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@RetroBorsuk, post #16

Poprzednio taki wątek o 2 fajerowych joyach był w kwietniu. I wyjaśniło się tam że te QuickShoty np Python mają taki schemat że na MSX i CPC mają dwa niezależnie przyciski, ale na Atari Komodzie czy Amie oba fire działają jako przycisk 1.

Dopiero przełączenie joya na tryb Sega daje w tych komputerach dwa niezależne fire, choć jednocześnie odłącza volty więc w takim trybie nie działa autofire.

Nieszczęściem tego rozwiązania jest że informacji o tym jak przełączyć joya w tryb 2-fajerowy nie ma na pudełku do joya i wielu jego właścicieli nigdy tego trybu nie odkryło. Tym bardziej że najczęściej jednocześnie trzeba było także w opcjach gry ustawić że korzystamy z 2fajerowego joya, i dopiero spełnienie tych dwóch warunków dawało taką funkcjonalność.

Link do posta z linkiem na schemat z którego korzystały QuickShoty, z którego jasno wynika że tak właśnie jest. tzn. Jasno dla tych co ogarną schemat.

https://www.ppa.pl/forum/amiga/45483/joystick-python1#m784546


A w QuickJoyach (choć może nie we wszystkich) przełącznik komputerów ma tylko dwie pozycje, Atari i CPC. Wiem że w CPC widzi dwa niezależne fire, ale czy w Atari podobnie, czy raczej wpadli na ten sam (moim zdaniem głupi) pomysł co konstruktorzy QuickShotów, to bardzo chciałbym wiedzieć.
1
[#18] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@ZorrO, post #17

Czyli kwestie techniczne mamy wyjaśnione. Tematu o którym mówisz nie znalazłem wcześniej choć szukałem coś na ten temat, pewnie dlatego że w tytule był tylko Python. Chodzi mi teraz głównie o znalezienie tych urządzeń (z epoki), które fabrycznie miały możliwość użycia dwóch przycisków na Amidze, czy to w trybie Sega, czy w inny sposób. Mamy na razie :

1. QuickShot Maverick QS-128F (tryb Sega)
2. QuickShot Starfighter QS-127 (tryb Sega)
3. QuickShot Python 1 QS-130F (tryb Sega)
4. QuickShot Flightgrip QS-129F (tryb Sega)

Czy będzie coś jeszcze ?
1
[#19] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@brain030, post #18

[#20] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@brain030, post #18

A czy mógłbyś wkleić tu także stronkę nr 43 z QuickJoyami, z tego samego Bajtka. Może ktoś skojarzy po obrazku że ma taki joy pod ręką. I byłby skłonny przetestować.
Jeszcze by trzeba podać nazwy paru popularnych gier które obsługiwały 2 różne fire. np Mortal Kombat. Bo zdaje się QJ to była 2ga po QS najpopularniejsza firma "joyowa" w PL.

Jest tam wzmianka o tym że były testowane w Bajtku 1/91 str 31. oraz w Top Secret 3/91 (nie mam go) Może tam coś jest o trybach na 2x fire.
Test joyów był także w Bajtku 3-4/90 ale tłumaczenie ze zagranicznej gazety i słowa nie ma o fajerach. Oraz w TS 1/91 i tam jest tabelka podaje ile mają przycisków, ale to nie znaczy że je rozróżnia. Oraz które mają przełącznik na CPC, a to może być trop że one mogą je rozróżniać. Czyli w SV-123, SV-124, SV-125, SV-126, SV-127, SV-128, i SV-130.

Podejrzewam że skoro mają przełącznik na CPC to muszą obsługiwać 2gi fire. bo 1-fajerowe joye podłączone do CPC działają zwyczajnie jak na Atarkach i nie potrzebują żadnego przełącznika. Jedynie 2gi fire jest w CPC na innym pinie niż w tych amerykańskich komputerkach.
1
[#21] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@ZorrO, post #20

Podejrzewam że skoro mają przełącznik na CPC to muszą obsługiwać 2gi fire.

Mało prawdopodobne, żeby tryb cpc obsługiwał 2 guziki. Miałem
tego pythona 1m multisystem i w ten sposób się dowiedziałem,
że Amiga obsługuje 2 przyciski w grach; tak w okolicach roku
2005 to było.
[#22] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@Marcin27411, post #21

O joyach z innej firmy jest teraz mowa więc nie motaj.
Jak to jest w QuickShotach już jest wyjaśnione, teraz chodzi o QuickJoye.

Ja też nie sądzę by tryb CPC dawał Amigom 2fire, raczej tryb Atari o to podejrzewam.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 17:09:47 przez ZorrO
1
[#23] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@Marcin27411, post #19

Ten Python 3 dla SMD jest na mikrostykach/sprężynkach?
[#24] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@Jacques, post #23

Nie wiem, nie miałem tego joya. Kilka razy przewinął się na aukcjach,
ale jakoś nie kupiłem. Są osoby, które kolekcjonują, powinny
wiedzieć.
Amstrad CPC ma fire na pinie 6 i 7; Amiga ma fire na pinie 6 i 9.

Miałem 2 QJ. Megastar i Megastar Junior. Oba miały 3 sztuki
guzików, każdy o takiej samej funkcji.

edit:
na gumowych stykach jest:


Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 17:38:24 przez Marcin27411
[#25] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@Marcin27411, post #24

CPC ma w standardzie obsługę dwóch buttonów, tylko producenci gier mieli to w dupie, producenci joyów często także. Jeżeli masz joya 2B do CPC a gra go niby nie wykorzystuje, zaś posiada redefinicje klawiszy to możesz podłożyć drugi przycisk. Na przykład w Exolon

Standard ten nie jest zgodny z Amigowym jak zauważyłeś powyżej. Amgowy jest oparty na Atarowskim i 2B+ tu działają identycznie i z tym jest zgodny 100%. Tylko, że mało joyów miało stricte tryb Atari / Amiga 2B, one działają dwuprzyciskowo w trybie SEGI. Gier 2B na Atari prawie nie było, teraz już są modyfikacje nawet na 3B znanych hitów. Standard wieloprzyciskowy na C64 też jest trochę odmienny. Zgodność 100% występuje tylko Atari i Amiga (można tych kartridży do wieloprzyciskówek w Joycarcie używać zamiennie).
1
[#26] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@Marcin27411, post #19

I to mnie naprowadziło na stronę link cała masa urządzeń dla Segi, do wyboru do koloru :)

Na prośbę wklejam jeszcze stronę z Bajtka odnośnie QuickJoy'a, ale nie sądzę aby te modele zadziałały.

1
[#27] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@ZorrO, post #22

Mam złą wiadomość. Znalazłem stronkę ze schematem do SV-125 i przełącznik CPC jedynie wyłącza volty po to by włączenie autofire nie blokowało w CPC przycisków. A joy ma tylko 7 żyłek w kablu więc jest jedno fajerowy.
Jeśli pozostałe QuickJoye mają podobny schemat to wynika z tego że jedynym łatwo dostępnym i o nieudziwnionym kształcie joyem jaki miał 2x fire był Python1. No to nic dziwnego że opowiada się o takiej funkcji jak o Yeti. :D
1
[#28] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@ZorrO, post #27

QS-137F także ma na dolnej części obudowy przełącznik trybów i w trybie MD Amiga rozpoznaje i korzysta z obydwu przycisków. Zresztą to całkiem udana konstrukcja, mam 2 takie i są bardzo wygodne.
[#29] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@nostrum666, post #28

To też jest Python1 tyle że na sprężynkach zamiast gumek.
Kto co lubi. Ja miałem obie wersje i sprężyn nie lubię bo mają opóźnienia, ale jeszcze gorsze jest że piekielnie głośno pstrykają. Jak chcesz pograć w nocy to nie możesz bo wszystkich budzisz. A nie da się tego ściszyć tak jak głośników.
[#30] Re: Joystick DB9 z epoki z dwoma niezależnymi fire

@nostrum666, post #28

QS-137F

To ten Python1 multisystem chyba. Pamiętam, że kilka lat temu
była możliwość kupna nowych w folii. Z "M" na pudełku to
wersja na mikrostykach.

A teraz pozostaje czekać na Unijoya od firmy unithor OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem