kategorie: A500, Sklepy, Sprzęt
[#31] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@ppill, post #30

tylko na tym schemacie jest 1 masa dla całego AUDIO
1
[#32] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@Cezarykl, post #29

W samym tytule aukcji jest kłamstwo, bo to nie jest kabel koncentryczny. Widziałem przewody RGB-SCART zrobione z takiego kabla, przy czym autorzy tych przewodów bardzo podkreślali, że kabel jest ekranowany. Zewnętrzny ekran ma niewielkie znaczenie dla jakości obrazu. Po pierwsze pozomy sygnałów video i audio z Amigi są rzędu jednego do kilku woltów, przez co ich wrażliwość na zewnętrzne zakłócenia jest niewielka. Po drugie zewnętrzny ekran nie zabezpiecza przed przesłuchami między przewodami.

Oprócz tego, że zrobiłem kilkaset amigowych przewodów RGB-SCART, wykonałem też symulacje różnych błędów wykonania przewodów i ich skutków na jakość obrazu. Lista w kolejności od najgorszego błędu do najmniej istotnego wygląda tak:
  • prowadzenie mas sygnałów audio i video wspólnym przewodem/przewodami
  • brak ekranu między przewodami video i audio
  • brak dopasowania impedancji (torów koncentrycznych 75 omów dla sygnałów RGB)
  • brak zewnętrznego ekranu

Użycie kabla z zalinkowanej aukcji kończy się najczęściej błędem numer 1 (oraz 2 i 3). Policzmy przewody sygnałowe: sygnały RGB (3), CSYNC, 2 razy audio, oraz sygnały stałoprądowe PIXELSW i RGB_MODE. Razem osiem, tyle co żył w tym przewodzie. Na masę zostaje tylko ekran... Wspólną. To powoduje powstanie silnego przesłuchu indukcyjno-rezystancyjnego między torami sygnałowymi, amplituda zakłóceń może wynieść do około 100 mV, co będzie dobrze słyszalne w sygnale audio.

Z tego można wybrnąć, po pierwsze wchodząc przewodami audio do wtyku SCART, a nie DB23 (muszą być wtedy tak długie jak cały kabel), po drugie przesyłając tylko +12 V z Amigi do SCART-a i tam we wtyku umieszczając oporniki dla PIXELSW i RGB_MODE. Zyskujemy wtedy trzy przewody na masy RGB, wyprowadzamy też masę audio poza kabel, co w zasadzie eliminuje też błąd 2 (oprócz błędu 1). Pozostaje niedopasowanie impedancji i wzajemne przesłuchy między torami video. W praktyce na większości telewizorów LCD może to być trudne do zauważenia wobec konwersji A/C i filtra blurującego. Zwłaszcza na obrazach innych niż jednolite tło.
6
[#33] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@Krashan, post #32

Gdzieś widziałem ze ktoś przecinał kabel vga i rzeczywiście sygnały rgb miały oddzielne jakby cienkie koncentryki z ekranem. Ale czy daje się taki kabel kupić na metry? Pewnie tylko z fabryki od Chińczyka jak się dobrze poszuka.
[#34] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@bfgmatik, post #33

Daje się, chociaż cena trochę niszczy. Można też upolować na wyprzedażach interkonekty SCART, one mają jeszcze lepszy kablel, bo wiązka audio ma dodatkowy własny ekran. No ale to już nie jest z metra.
[#35] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@wali7, post #4

A czy te stacje od PC są nowe?
[#36] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@_DiskDoctor_, post #35

Nie wiem, nie przyglądałem się.
Jak sobie przeglądam moją niewielką kolekcję stacji PC, to jest zauważalna tendencja do zmniejszania ilości zworek w miarę kolejnych generacji flopów. Więc pewnie im starsza stacja, tym prościej uda się ją przystosować do Amigi (w idealnej sytuacji obejdzie się bez lutowania, czy jakiejkolwiek ingerencji w elektronikę).
Stacje od PC w przypadku A500 maja jeszcze jedną zaletę: są niższe, przez co zostaje pod stacją więcej przestrzeni do wykorzystania - ostatnio robiłem taką rozbudowaną A500, pod stacją zamontowałem płytkę z gniazdem CF* i zrobiłem pod szczeliną flopa niewielką szczelinę dla CF (nienajgorzej się to prezentuje, na pewno lepiej niż koszmarne drukowane narośla pod ekraniki/przyciski Goteka). Problem z oryginalnym flopem jest taki, że nie dość że grubszy, to jeszcze talerz od spodu nie jest osłonięty, a kabel IDE idący pod spodem miał tendencję do wyginania się do góry i dotykania talerza, czego efektem były błędy R/W. Montaż cienkiej i osłoniętej od spodu stacji rozwiązał problem.
A jakie stacje były sprzedawane - to jest pytanie do sprzedawcy. Ważne, że działają.

*W tej A500 jest 68030TK2 z jednym "stałym" CF w adapterze wewnątrz Amigi i drugim ze szczeliną pod stacją - do wymiany danych. Fajnie działa.
[#37] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@wali7, post #36

Ważne, że działają


No ale jest różnica w czasie średnim działania używanej stacji i nowej.

Dobra, pogadam z gościem, wyślij proszę namiar na PM.
[#38] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@_DiskDoctor_, post #37

Stacje pecetowe montowane w komputerach prywatnych na początku lat 00 z reguły były używane tylko do odpalenia sterownika CD (instalacja Windows) i jakiegoś sporadycznego przenoszenia plików. Nie były tak eksploatowane jak te amigowe w latach 90.
[#39] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@_tBn_, post #38

racja
[#40] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@_tBn_, post #38

No może z wyjątkiem szkół, gdzie jak pamiętam każdy miał własną dyskietkę i to na niej właśnie uczyliśmy się DOSa i obsługi wszelakich plików.
Jeżeli chodzi o prywatne, jak napisałeś to pełna zgoda.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 13:18:38 przez nostrum666
[#41] Re: Stacja dysków do Amigi 500 - kupię

@Krashan, post #34

Ja kupowałem sobie kabele VGA takie przedłużacze do rzutnika. 20m za jakieś 30zł. Ekranowanie było dla przewodów RGB plus oplot całości. Audio na osobnym przewodzie słuchawkowym gdzie nie było oplotu (plecionego) tylko taki "luźny" i każdy kanał w osobnej izolacji. Wychodziło to tanio i na własne potrzeby działał idealnie.

interkonekty SCART, one mają jeszcze lepszy kablel, bo wiązka audio ma dodatkowy własny ekran.

Nie wiem czy chodzi ci o to samo, ale kiedyś sobie kilka takich kupiłem ze złotymi wtyczkami z lat 80-90. przewody SCART-SCART i tam ekranowanie jest osobne dla 6 lub 7 lini. Minusem jest duża sztywność i grubość takiego przewodu. Plusem cena (płaciłem jakieś 2zł za szt) i pozłacane wtyki dla których w sumie to kupiłem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem