[#1] Amiga dla początkującego
Ostatnio jako zbieracz i fan takich rzeczy jak Commodore,Atari itp. stwierdziłem iż brakuje mi przedstawicieli Amig, więc jaki model polecacie na początek(,żeby wydać tak do 200pln), interesuje mnie przede wszystkim gra DUNE 2(jako iż mam wieczny sentyment do tej gry), ale też inne klasyki i emulacja c64.Jaki model byś Cie mi mogli polecić(jak ktoś ma na sprzedaż to może odkupie).
[#2] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #1

Na początek proponuję A1200

[#3] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #1

Zdecydowanie A1200...

... + rozszerzenie pamięci, + HD, + WHDLoad... ;)

[#4] Re: Amiga dla początkującego

@5h00n4y, post #3

5h00n4y napisał(a):

> Zdecydowanie A1200...
>
> ... + rozszerzenie pamięci, + HD, + WHDLoad... ;)
>
>
....i 200pln będzie za mało ;P

[#5] Re: Amiga dla początkującego

@adater, post #4

Jakby się dobrze pokręcił, to rozszerzenie 8MB za jakieś 50PLN może kupić, licencji WHDLoad nie potrzebuje na początek do sporej większości gier (choć nie pamiętam czy Dune2 prawie chodzi bez niej) a staruśkiego HarDyska to po kumplach może znaleźć lub za grosze w ramach pozbywania się gratów z chaty kupić choćby na OjaAlleDrogo.

[#6] Re: Amiga dla początkującego

@5h00n4y, post #5

Dune 2 chodzi z twardego jak marzenie i bez WHD... :)
[#7] Re: Amiga dla początkującego

@recedent, post #6

Ano właśnie tys prowda, mam świra na punkcie tego najbardziej przydatnego programu w historii Amisi klasycznej i czasami zapominam że bez niego gry też działają ;)

[#8] Re: Amiga dla początkującego

@5h00n4y, post #5

Do Dune2 nie potrzeba wdhload
spóźniełem się



Ostatnia modyfikacja: 30.11.2008 20:42:39
[#9] Re: Amiga dla początkującego

@adater, post #8

Znalazłem w domu dysk twardy IDE 44 6GB(2'') z laptopa, nada się taki??
[#10] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #9

i jeszcze jedno: co z transferem danych z PC na Amigę??
[#11] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #9

nada się

[#12] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #10

Ja mam przejściówkę USB2IDE w PC, na nim właśnie sformatowałem HD pod WinUAE i tak też przenoszę dane.

[#13] Re: Amiga dla początkującego

@5h00n4y, post #12

A coś innego???
Słyszałem o kartach pamięci z adapterem na PCMCIA.
[#14] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #13

Pewno, są też przejściówki na podłączenie do złącza dysku twardego.
Wiesz, generalnie to ogromnie dużo na ten temat zostało już wszędzie napisane, poszukaj na forum PPA, w artykułach technicznych czy ogólnie na Google.

[#15] Re: Amiga dla początkującego

@5h00n4y, post #14

Nie za bardzo mi się chce czytać tysiące stron, jak by ktoś mógł mi to w skrócie streścić to będę wdzięczny
[#16] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #15

To musisz się na jakiś sposób zdecydować ;)
Ja bym polecał mój, USB i do PC - według mnie najprostszy.

[#17] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #15

Zaimwestuj w cdrom i kilka płyt cdrw, nagrywarka jest teraz w każdym pececie

[#18] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #15

Kup za ok 20 zł kartę sieciową PCIMCIA (koniecznie 16 bitowa, bo tylko ta będzie obsługiwana) do Amigi 1200 i problem z przenoszeniem danych masz z głowy.

[#19] Re: Amiga dla początkującego

@AS, post #18

a jakieś sterowniki trzeba mieć na Amidze do CD,karty flash czy karty sieciowej???
I co z emulacją c64??
[#20] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #1

DUNE2 dziala na A500 1MB, to w sam raz wystarczy gola A1200 + adapter ide dla dysku o ktorym wspomniales to koszt okolo 100zl.

[#21] Re: Amiga dla początkującego

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #20

Jaki adapter IDE masz na myśli(daj linka do jakiejś aukcji)?



Ostatnia modyfikacja: 30.11.2008 21:34:47
[#22] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #19

> I co z emulacją c64??

do grania i ogladania dem taniej wyjdzie kupic C64.

[#23] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #21

aha masz dysk 44 to wystarczy sama tasma ide. chodzilo mi o taki zwykly 44pin-40pin a do tego podpinasz zwykla tasme 3,5 cala na 2 urzadzenia.

[#24] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #19

Dart_Mage2 napisał(a):

> a jakieś sterowniki trzeba mieć na Amidze do CD,karty flash czy
> karty sieciowej???
> I co z emulacją c64??
Na Amigach do 040 włacznie - MagiC64.
Powyżej 040 - Frodo.

Ale i tak lepiej uzywac oryginalnego komodorka :D

[#25] Re: Amiga dla początkującego

@OSH, post #24

http://allegro.pl/item491232945_amiga_1200_osprzet.html opłaca się to kupić(+ ewentualnie jakieś dodatki)???
[#26] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #25

Gdyby się nie opłacało, to nie byłoby tylu chętnych :) . Jak dasz radę się przebić to kupuj, sprzęt jest w dobrym stanie.

[#27] Re: Amiga dla początkującego

@AS, post #26

dokładnie tak jak mówk kolega. Opłaca się na pewno bardziej niż np

http://allegro.pl/item491886060_amiga_1200_okablowanie_joystiki_200_dyskietek.html

swoją drogą rozśmieszył mnie wystawiający komentarzem... 200 dyskietek największym zbiorem?
Nie licząc tego że w czasach "no HD" miałem ok 300, to na dzień dzisiejszy wydaje się to śmieszne (nawet licząc 200 x 1MB = 200MB).

Edit: w sumie koleś ma trochę racje, bo kto w dzisiejszych czasach mając A1200 ma 200 dyskietek ;).

Edit 2: a ja bym się zastanowił na twoim miejscu nad tym:

http://allegro.pl/item487106436_amiga_1200_turbo_1230_40mhz.html

Mając taki sprzęt nie tylko w miarę dobrze zaemulujesz C=64, ale także pograsz np. w Napalm (pod warunkiem że będziesz miał >16MB pamięci na karcie) czy Dooma (jeżeli będziesz chciał zobaczyć jak Doom działa na sprzęcie który już był dostępny gdy ID Software twierdził że Amiga Doom'a nie pociągnie ;) ).

Tylko nie wiedomo jaką cenę osiągnie sprzęt pod koniec licytacji.



Ostatnia modyfikacja: 01.12.2008 10:52:04
[#28] Re: Amiga dla początkującego

@Dart_Mage2, post #1

Amigowy klimat pozwala poczuć A1200 z fast RAMem + jakiś twardy dysk i cedek. C64 to sobie lepiej dokup osobno, bo do jego przyzwoitej emulacji potrzeba mocnej Amigi.
[#29] Re: Amiga dla początkującego

@Daclaw, post #28

Daclaw napisał:
> Amigowy klimat pozwala poczuć A1200 z fast RAMem + jakiś twardy
> dysk i cedek. C64 to sobie lepiej dokup osobno, bo do jego
> przyzwoitej emulacji potrzeba mocnej Amigi.

Zgadza się. Choć amigowy klimat pozwala też poczuć A500. Ale tak czy tak, nie ma to jak prawdziwy komputer. A C-64 ze stacją dysków i dobrym kartridżem to jest super kombinacja.



Ostatnia modyfikacja: 01.12.2008 13:26:24
[#30] Re: Amiga dla początkującego

@OSH, post #29

Choć amigowy klimat pozwala też poczuć A500.

Ja jednak, na początek, zalecam, mimo wszystko, A1200. Bardziej przystaje do współczesnych realiów - łatwiej można sobie radzić z ADF-ami czy WDHLoad na przykład. Poza dosłownie kilkoma wyjątkami i kolejnymi kilkoma konwersjami z PC, można na niej odpalić wszystkie amigowe gry i sporo scenowych produkcji. A500 dobrze się sprawdza jako druga Amiga w kolekcji, po wstępnym rozeznaniu specyfiki amigowego hobby.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem