kategoria: A500
[#1] Rozbudowa A500
Witam, mam pytanie odnośnie rozbudowy A500, co trzeba by było w nią wsadzić i za ok. ile aby była maksymalne rozbudowana i już bardziej się nie dało ? :"3 I co powinienem po kolei kupować aby dojść do takiego stanu i było tak jak najbardziej korzystne?

Ah. i czy da się podłączyć jakoś osobną klawiaturę np. taką od pc albo inną która jest w miarę dostępna i nie droga?



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 16:34:23
[#2] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #1

"Za ok ile"?

Stary... . Sam akcelerator 68030/50MHz z koprocesorem 50MHz to wydatek 1050zł (patrz niedawno zakończona aukcja poniżej):

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=400021449643

Do tego Kontroler HD (w dobrym stanie gdzieś ze 200zł), przełącznik kickstartów (gdzieś 100zł), a jeśli z romami 1.3 i 3.0 to droższy, CDROM SCSI (do podpięcia do kontrolera HD) gdzieś z 50-100zł, commodorowski monitor w dobrym stanie - 150zł (chyba że LCD, ale musi być scandoubler), scandoubler (brak migania w graficznym trybie interlace) - 500-600zł ..... powodzenia !!!!

Pozdrawiam

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 17:06:06
[#3] Re: Rozbudowa A500

@Azzorek, post #2

albo karte za 1260 / 50 mhz za 1600 zl :) ha ha ha :D

[#4] Re: Rozbudowa A500

@HOŁDYS, post #3

To było co innego - maksymalna motorolkowa dopałka i do A1200 :P . Poza tym kolega się pytał o ceny to podałem orientacyjne. Niech wie ile teraz Amiga kosztuje jak chce się ją rozbudować. W większości przypadków płacisz za białokruczyzm niż za fizyczne korzyści ;) .

Pozdrawiam

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 17:27:21
[#5] Re: Rozbudowa A500

@Azzorek, post #2

Zapomniałeś o wypasionych Joyach, i myszy, dolicz 100zł jeszcze :P

[#6] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #1

Najmocniejszy procesor jaki można włożyć do Amigi 500 to M 68040, ale powiem szczerze, że nie widziałem jeszcze w sprzedarzy tej karty np.:
http://amiga.resource.cx/exp/progressive540
Można też amigę 500 przełożyć do obudowy tower (np. Micronik 500 Tower) i zaopatrzyć w sloty Zorro II i tym samym w karty pod to zorro np.:
http://amiga.resource.cx/exp/micronik500
(te sloty mają port procesora od Amigi 2000, więc można włożyć kartę turbo od tego modelu)
Do tego flickerfixer, jeśli karta turbo nie ma to kontroler HD, napędy i już :D

Ps. Jeśli chcieć aby taka była Amiga 500 to najpierw obudowę i sloty, gdyż później można wybierać karty np. turbo od Amigi 2000. Ta obudowa ma port dla klawiatury zewnętrznej. Tylko, że tutaj taniej i łatwiej w zdobyciu będzie kupić od razu Amigę 2000.



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 18:56:49
[#7] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #6

OPrócz w gazecie nigdy nie widziałem Towera do A500

[#8] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #6

Dzięki wam wszystkim za odpowiedzi, ale lepiej by było tak jak mówi Azzorek zdobyć/mieć tą kartę z CPU 68030/50MHz FPU 50MHz czy tą drugą o której mówi AS? Lub czy jakąś kartę turbo od tej a2k ? I jak wygląda podpięcie tego portu wbudowanego w obudowę do płyty amigi?

Oraz czy da się i/lub co trzeba kupić żeby podpiąć zwykła klawiaturę do gołej ami?

Ah, i jaką amige by się najbardziej opłacało kupić do rozbudowywania etc. np żeby odpalić internet działający w miarę normalnie..



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 19:40:30
[#9] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #8

@Hubez

Widziałem taką towerkę do Amigi 500, nawet miałem ją w ręku. Była to obudowa Micronika i w roku 1993 lub 1994 widziałem ją w jednym sklepie ze sprzętem amigowym. Zobacz na http://www.amiga-hardware.com - Tower Kids: Micronik 500 Tower (jest dużo ładniejsza od tej późniejszej plastykowej do A1200).

@Moldis

Kartę turbo do Amigi 500 albo wkłada się pod procesor, albo jest ona podłączana we własnej obudowie do szyny procesora (z lewej strony Amigi). Ta pod procesor to jedną z najlepszych jest ta co podałem wyżej, a ta z boku to GVP A 530. Jeśli byś chciał podłączyć kartę od Amigi 2000 (tu najlepsza to Blizzard 2060) to trzeba mieć sloty rozbudowy Micronika.
Jeśli chcesz mieć Amigę do internetu to najlepiej nowe rozwiązania jak: Pegasos 2, czy Samm440. Jeśli jednak klasyka to Amiga 4000, 3000 lub 1200 rozbudowana o procesor PPC i kartę graficzną i najlepiej system MorphOS czy AOS 4

Ps. Koszty rozbudowanych maksymalnie Amig klasycznych przekraczają nowe rozwiązania typu: Pegasos2, czy Sam440.



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 21:00:07
[#10] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #9

Yhy, czyli myślę że zainwestuje sobie kiedyś w Pegasosa.. no a jak już kiedyś zostanę milionerem to zabawie się w rozbudowywanie amig klasycznych :3

Póki co to chcę jeszcze tylko wiedzieć jak pod amige a500 podpiąć klawiaturę.

A i jakbym zdobył tą towerkę to ona ma te sloty rozbudowy o których móisz? (zorro?)

[#11] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #10

Do klawiatury potrzeba jakiegoś interface - nie kojarzę obecnie co jest dla Amigi 500.
Jeśli chodzi o tę Towerkę dla Amigi 500 Micronika, to te sloty zorro były sprzedawane oddzielnie, choć przystosowane specjalnie jako komplet. Jest duża szansa, że ktoś będzie sprzedawał je razem. Niedawno (miesiąc, dwa temu) były na Allegro sloty zorro dla Amigi 500, jednak bez obudowy.

[#12] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #11

O ile sie nie myle, to owe sloty pochodzily z mojej dawnej A500T. Jezeli tak, to nowy wlasciciel nie bedzie mial z nich zbyt duzej radosci, poniewaz brakowalo w nich kilku ukladow scalonych odpowiadajacych m.in. za obluge Zorro (ulegly one uszkodzeniu w wyniku zwarcia) ;)

Moja dawna konfiguracja A500T:
- Apollo 2030 (030+882/35MHz)
- GFX CyberVision 64/3D
- Oktagon 2008 SCSI + HDD 600MB + CDRW 2x/4x/4x
i cos tam jeszcze, juz nie pamietam



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 23:01:14
[#13] Re: Rozbudowa A500

@ami_stuff, post #12

A posrałbyś sobie przypomnieć co to i czy to jest jakoś do zdobycia i w jakich cenach? Ponieważ jeśli to będzie nie drogie to bardziej będzie mi się opłacało to kupić jak Drugą A500 na części ponieważ w mojej nie działa klawiatura ><"

A odnośnie tej towerki.. to jak myślicie jest jakaś szansa że będzie ona kiedyś na allegro ? :3

[#14] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #10

jak ja bym mial rozbudowywac A500, to:
- kupil bym raczej tylko to zewnetrzne rozszerzenie z dyskiem + 8 MB Fast, ktore ma azzorek. to byla by pierwszorzedna rzecz. koszt chyba cos od 200 pln ostatnio widzialem na allegro
- jesli mialbym juz brac karte turbo, to wybralbym z procesorem 030, bo jest bardziej kompatybilny niz 040. wiec albo rybki, albo akwarium. ja stawiam na ilosc oprogramowania ktore moge odpalic, niz na szybkosc. swoja droga, z tym co mozna odpalic pod ECS, to najmocniejsza 030 bedzie i tak nadwyzka. gierki fpp ktore sa dostepne pod ECS i tak beda chodzic juz w pelni plynnie. jesli chodzi o programy, to jesli sa jakies bardzo wymagajace ktore chodza pod ECS, to i tak 030/50 powinno zapewnic calkiem przyzwoita szybkosc
- jesli mialbym pakowac A500 w obudowe typu tower (dla mnie brak klimatu), co bylo by pewnie z poczatku ciekawa bajera, to juz zastanawilbym sie np nad A2000 tak jak ma *y. ostatnio kupil do niej 060/50 i jest bajera! =)

[#15] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #13

A ja mam inne pytanie:
czy Twoim celem jest rozbudowa KONIECZNIE A500, czy może złożenie Amigi nadającej się do (ograniczonych) zastosowań internetowych?
[#16] Re: Rozbudowa A500

@wali7, post #15

A ja kiedyś (obecnie nie wiem gdzie tego szukać, ale postaram się znaleźć) widziałem na sieci turbo z AGA do A500 :) Nie pamiętam czy był to tylko układ graficzny czy był tam jakiś szybszy proc. Co do rozbudowy 500-ki to lepiej bawić się 1200, „Lepiej Prościej Taniej” Sam nam 500 PLUS i nie pozbędę się jej nigdy.

[#17] Re: Rozbudowa A500

@BananB, post #16

Zapomnij - historie o AGA do A500 to urban legends. Wiele razy pojawiały się w sieci pogłoski na ten temat, jednak za każdym razem okazywały sie nieprawdziwe. A500 i A1200 zbyt wiele róźni, aby kiedykolwiek było opłacalne wyprodukowanie czegoś takiego. Nie mówiąc juz o kiepskich osiągach.
[#18] Re: Rozbudowa A500

@speedy, post #14

To nie tak z tym procesorem. W Amigę 2000 wkłada się 060, a przecież kości są te same co w Amidze 500. Zależy co się chce uzyskać na Amidze 500. Jeśli tylko gry, to i tak nikt nie będzie rozbudowywał maksymalnie Amigi 500. A jeśli użytki, to tu potrzeba lepszego procesora i warto wymienić romy na najnowsze. Wtedy i tak 040 będzie za wolny. Jeśli chodzi o kompatybilność to z 040 nie jest tak źle w grach (przy pewnych tytułach można go wyłączyć), a przy użytkach każda dodatkowa moc jest cenna.
Problemem jest natomiast co innego. Wątpię, czy obecnie da się dostać do Amigi 500 karty turbo z 040, czasami pojawiają się z 030 i są niestety drogie. Najlepiej jest dopracowana GVP A 530, ale to jest drogi rarytas (można w niej wymienić 68EC030/40 na pełną 68030/50 i tak samo koprocesor), choć inne rozwiązania dają większe możliwości np. Viper 530 montuje się w środku Amigi 500, ma możliwośc uzyskania do 128 MB Ramu i ma sterownik do dysku twardego (ide i SCSI II). Kwestia dostania tego sprzętu i jeśli się uda to kwestia kosztów. Tak samo jeśli chodzi o obudowę przystosowaną do Amigi 500 (nie przerabianą z PC) np. Micronik - to biały kruk. Nie ma co gdybać, że lepiej nie kupować tego czy tamtego, gdyż i tak ciężko jest coś dostać mocniejszego do Amigi 500.

[#19] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #8

Ah, i jaką amige by się najbardziej opłacało kupić do rozbudowywania etc. np żeby odpalić internet działający w miarę normalnie..

A1200 (bo można podłączyć tanie i dostępne sieciówki na PCIMCIA) z kartą GFX. Niech ta karta będzie nawet na ZorroII, byle była. Do tego procesor minimum 030 i COŚ się już da w necie zdziałać. Niestety, spore ograniczenia występują po stronie oprogramowania.
[#20] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #1

Witam, mam pytanie odnośnie rozbudowy A500, co trzeba by było w nią wsadzić i za ok. ile aby była maksymalne rozbudowana i już bardziej się nie dało ?

Maksymalnie powiadasz... Po wpakowaniu Amigi w towerkę z ZorroII dałoby się wsadzić Blizzarda 060 od A2000, jakąś kartę GFX, muzyczną, sieciową. Koszt takiej zabawy szedłby w tysiące złotych. Nie wiem, czy ma to sens, bo obudowy tower są z natury swojej brzydkie, a Amigi wyglądają w nich jak stare pecety. Słowem - klimatu brak.

Maksymalną rozbudowę Amigi 500 Z ZACHOWANIEM JEJ SPECYFIKI I KLIMATU umożliwia przystawka GVP 530+. Zapewnia ona procesor 030, fast, SCSI i możliwość podpięcia sprzętowego emulatora PC286 ;). Trudno o lepszą propozycję w zakresie retrocomputingu.
[#21] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #18

> To nie tak z tym procesorem. W Amigę 2000 wkłada się 060, a przecież kości są te same co w Amidze 500.

No wlasnie, te same. Dlatego zamiast szukania obudowy do A500, zasugerowalem zastanowic sie nad A2000. Przy tej wersji, takze rozbudowa wydaje sie byc latwiejsza, choc nie wiem jak to wyglada w praktyce bo nigdy sie tym modelem glebiej nie interesowalem.

Co do klawiatury, A500 lataja przeciez na allegro za grosze. Proponuje kupic jedna i przemontowac z niej klawe. Amiga z PCtowa klawiatura zewnetrzna wyglada okropnie ;)

[#22] Re: Rozbudowa A500

@Azzorek, post #4

Azzorek: dla lansu zmien sobie 1230 na 1260 ;))) w podpisie

[#23] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #13

Moldis napisał(a):

> A posrałbyś

Prosze bardzo - wlasnie wrocielem z ...

Zeby nie byl ot dodam, ze kontroler SCSI GVP do 500 kupilem w 2002 za 20 pln. Sprzedalem go za 100 i teraz zaluje.
[#24] Re: Rozbudowa A500

@speedy, post #21

No własnie to napisałem w poście 6. A w następnych sugerowałem, że jeżeli już klasyk, to lepiej w oparciu o Amigę 4000 lub 3000 ew. 1200.

[#25] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #24

W sumie to po prostu ciałem wiedzieć w co trzeba by było wyposażyć taką amige 500 aby była najlepiej rozbudowana jak się da.. żeby może w przyszłości sobie taką zrobić...

@MisOr wybacz literówka ^^"

Odnośnie klawiatury to no cóż.. większość które teraz widziałem niestety są niemieckie.. a ja potrzebuję qwerty.. Po za tym jeśli już są te qwerty to zazwyczaj w całych opchanych na maksa zestawach i drogo schodzą.. ><"

Dlatego myślałem o podłączeniu zwykłej klawy, w miarę możliwości, po za tym to większy lans móc podłączyć zwykłą klawe pod a500 :3

@waliZ

Nie, nie koniecznie musi być a500.. ale chciałem wiedzieć co by w nią wpakować aby była przybyczona maksymalnie ^.^" Ponieważ mam sobie taką i byłem ciekaw.. póki co i tak mnie nie stać na poważniejsze inwestycje :3

Internet tez nie jest moim celem.. po prostu uznałem to za rzecz która pociągną faktycznie tylko niezwykle mocne amigi... Więc powiedziałem o nim.

Jestem ciekawy ile by kosztowało/zajęło czasu(na np. zdobycie części) złożenie na klasycznej miej więcej kompa do współczesnych zastosowań ale okrojonych do praktycznego minimum które by poszło na tych już najlepszych.

[#26] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #25

Na pierwszy ogień kontroler HDD, najlepiej na SCSI podłączysz do niego CD-ROM a nawet CD-RW, skaner ZIP itp. Z reguły większość takowych kontrolerów posiada dodatkową pamięć, co jest dość przydatne w A500. Dołóż pamięć CHIP pod klapkę i ewentualnie przełącznik kickstartów. Dwa dobre dżoje (nawet 4, na zapas :) ), mysz i jakiś monitor czy telewizor. Jak zaczniesz grać to się od tego nie oderwiesz

[#27] Re: Rozbudowa A500

@BananB, post #26

Ym a pro po klawiatury wewnętrznej w a500 to myślałem że są tylko 2 wersję aka. qwerty(usa) i qwertz(niemcy) a właśnie obczaiłem że są jeszcze szwedzkie itp. Więc konkretniej to potrzebuję qwerty (polską jeśli istnieje) lub tą angielską. W każdym razie ta która posiadam ma taki sam układ klawiszy jak te do normalnego pc aktualnie. (qwerty bez tych np. A z dwoma kropkami itp).

[#28] Re: Rozbudowa A500

@BananB, post #26

Brawo BananB! Opisałeś moją A500! Gdzie ja widziałeś? :D

[#29] Re: Rozbudowa A500

@Kitech, post #28

Nie widziałem twojej , opisałem moją A 500 :) http://www.ppa.pl/graffiti/index.php?user_id=3079, ale taki config to jest wymagany, aby była użyteczna. W obecnych czasach nie da się żyć bez HDD.



Ostatnia modyfikacja: 26.01.2009 22:22:57
[#30] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #25

Najtańsza i najprostsza do rozbudowy Amiga to A1200. Na dzień dobry przewyższa A500 we wszystkim (aby upgradeować A500 do poziomu A1200 z najtańszym rozszerzeniem fast ram musisz zdobyć wiele trudno dostępnych i bardzo drogich rozszerzeń - to jest zabawa tylko dla tych którzy chcą rozbudować KONIECZNIE A500), a rynek rozszerzeń do Ami to 90% urządzenia dla A1200 (jest też sporo kart Zorro, ale te też można używać w odpowiednio rozbudowanej A1200).
Co do Internetu, to nie trzeba jakiejś super dopalonej Ami - ja z powodzeniem pierwsze kroki w necie stawiałem z Blizzardem IV (68030 50 MHz) i 16 MB RAM. W sumie to krytyczna sprawą w przypadku A1200 jest ilość pamięci RAM - myślę, że A1200 z tanim rozszerzeniem fastu do 8 MB i sieciówce w PCMCIA wystarczyłaby na początek (w sumie to A1200 w takim właśnie konfigu wala się u mnie w warsztacie - jak znajdę czas, to podepnę do netu i sprawdzę w praktyce moje dywagacje :) ).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem