kategoria: A500
[#31] Re: Rozbudowa A500

@wali7, post #30

A ile do a500 można wepchnąć maks pamięci przez te różne karty turbo.. ile przez jaką itp, np. ile można upchnąć przez Mega Ram Hdd ? 8mb?

[#32] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #31

To zależy od ew. karty turbo...
Na początek teoria:
Generalnie procesory do 68EC020 włącznie (czyli te w modelach A1000, A500, A2000, A600, A1200) potrafią obsługiwać 16 MB RAM. Chipset Amigi zabiera do różnych swoich potrzeb (Kickstart, ChipRAM) na okrągło licząc 8 MB (warto przyjrzeć się mapie pamięci w instrukcji). Tak więc zostaje 8 MB wolnego, ciągłego obszaru, który spokojnie można zamapować dodaną pamięcią fast (fast - pamięc do której ma wyłączny dostęp procesor) - każda Amiga zdolna jest adresować 8 MB pamięci fast w dolnych 16 MB przestrzeni adresowej (to tzw. pamięć ZII). Do tego w A500 (nie wiem czy w innych modelach też) udało się znaleźć wolne obszary adresowe ponad 1 MB w obrębie tych 8 MB gdzie jest chipram i Kick - stąd rózne rozszerzenia pamięci "pod klapkę" do (zdaje się) 2.3 MB.
Drugą sprawą jest możliwość fizycznego podpięcia tej pamięci 8 MB - tu w najgorszej sytuacji są posiadacze A600, bo ich maszyna na żadnym złączu nie ma pełnej szyny adresowej i danych niezbędnych do podpięcia rozszerzenia fast ramu. Inne Amigi mają takie złącza (A500 - złącze rozszerzeń po lewej stronie, A2000 - złącza ZorroII, A1200 - złącze pod klapką, o A1000 nie wiem). Więc rzeczone rozszerzenia Fast RAM do wspomnianych Amig istnieją (w różnych formach), stworzone je również do A600 jako nakładka na procesor (w sumie jedyne miejsce w A600 gdzie wszystkie niezbędne sygnały są obok siebie).
Jeśli w Ami mamy lepszy procesor (pełny 68020 w górę - czyli większość kart turbo do starszych Ami, oraz A3000 i A4000), to jego przestrzeń adresowa jest już wiele większa (4 GB - obszar ten nazywany bywa ZIII). W praktyce to ile RAMu można upchnąć do takiej karty zależy od jej producenta np. BlizzardPPC 256 MB, CyberstormPPC 128 MB, Apollo1240 64 MB....
Czasami producenci kart turbo nie instalują osobnego kontrolera pamięci i podpinają procesor i pamięć na żywca do tej samej magistrali wychodzącej z Ami - wtedy taka karta może obsłużyć tylko pamięć w obszarze ZII - czyli max 8 MB. Przykładami takich kart jest Mtec68030 , Blizzard1230 (jedynka, dwójka obsługuje obszar ZIII).
A teraz w praktyce:
A500 - 8 MB Fast (np. wspomniany MegaRAM HD) plus rozszerzenia "pod klapkę" ze sprzętowymi trickami - w sumie wychodzi trochę ponad 10 MB (normalnie, bez żadnych cudów można rozszerzyć do 9 MB)
A600 - 8 MB Fast plus rozszerzenie chip ramu pod klapką do 2 MB, razem 10 MB
A1200 - 8 MB Fast, razem z zamontowanym 2 MB chipramu daje równe 10 MB
A4000 - 16 MB fast (taką ilość przewidział producent) plus 2 MB chip - razem 18 MB
Oczywiście, zastosowanie karty turbo obsługującej przestrzeń ZIII pozwala w każdej Amidze używać ilości fast ram zależnej wyłącznie od wyobraźni producenta karty.
[#33] Re: Rozbudowa A500

@wali7, post #32

Ja dodam jeszcze że:
najwięcej co znalazłem to do Amigi 500 można włożyć 128 MB Ramu poprzez kartę turbo Viper 530. I właściwie tylko ta karta się wyróżnia, gdyż inne dają najczęściej 8 MB, czasami 16 MB.

Ale napisałem to w poście 18, więc warto czytać dokładnie i popatrzeć w http://www.amiga-hardware.com/.



Ostatnia modyfikacja: 28.01.2009 09:51:21
[#34] Re: Rozbudowa A500

@wali7, post #30

wali7 napisał(a):

> Co do Internetu, to nie trzeba jakiejś super dopalonej Ami - ja
> z powodzeniem pierwsze kroki w necie stawiałem z Blizzardem IV
> (68030 50 MHz) i 16 MB RAM. W sumie to krytyczna sprawą w
> przypadku A1200 jest ilość pamićci RAM - myślć, że A1200 z
> tanim rozszerzeniem fastu do 8 MB i sieciówce w PCMCIA
> wystarczyłaby na początek (w sumie to A1200 w takim właśnie
> konfigu wala sić u mnie w warsztacie - jak znajdć czas, to
> podepnć do netu i sprawdzć w praktyce moje dywagacje :) ).

Był okres ze miałem Blizarda4 z 8MB plus KingMax na PCMCIA i siec działała na tym - tryb tekstowy czyli poczta, IRC, FTP świetnie, strony WWW znośnie.
Kolega miał A1200 z 4MB fastu i działało całkiem znosnie wszystko poza przegladarkami do stron WWW.
Stosy TCP mielismy obaj na AmiTCP, to tez mialo znaczenie.

Pozdrawiam
[#35] Re: Rozbudowa A500

@HOŁDYS, post #22

"Azzorek: dla lansu zmien sobie 1230 na 1260 )) w podpisie"

Jak na razie to karta czeka na odebranie (wiem bo dzwoniłem na pocztę), a od poniedziałku siedzę w Warszawie i wrócę dopiero w piątek. Towerka Mikronika jest już w domu (wraz z nowiutkim logo boingball Amigi), oraz z kontrolerem i przejściówką klawiatury (obudowa klawy to Infinitiv). Wszystko jest bialutkie i w świetnym stanie - tak jak każdy mój sprzęt ;) . W środku towerki zamontowana płyta główna A1200 rev 1B2 z ROMami 3.0 (zmienię na 3.1). Jak to wszystko poskładam, zainstaluję system i przetestuję to z czystym symieniem uaktualnię podis ;) . Na razie jestem prawie posiadaczem Blizzarda 1260/50MHz z SCSI Kit i 256M FAST RAM, następnie będe posiadaczem, a w końcu użytkownikiem :D . Jak wszystko złożę i przetestuję zrobię fotki i zamieszczę linka do fotosika gdzieś na FORUM PPA.

Pozdrawiam

Azzorek



Ostatnia modyfikacja: 28.01.2009 16:44:06
[#36] Re: Rozbudowa A500

@Azzorek, post #35

A gdybym zdobył kość "Super Fat Agnus" która obsługuje już te 2mb z chipu, to dałbym rade bez żadnych problemów wpiąć w rozszerzenie kartę 1,5mb? bo na płycie jest te 0,5...

[#37] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #31

Jak sie powyginasz to wsadzisz 060 ze 128mb fastu :]

[#38] Re: Rozbudowa A500

@arti4-92, post #37

Mhm.. czyli po wpięciu wszystko musi działać idealnie tak ? :"3

[#39] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #38

Odwiedziłem dziś allegro i znalazłem kilka ciekawych aukcji...

1) http://www.allegro.pl/show_item.php?item=546522325

Czy jest jakaś możliwość podłączenia tej stacji do a500? I żeby odczytywała te dyskietki 120mb?

2) http://www.allegro.pl/show_item.php?item=546103329

Tą klawe da się wpiąć w a500 jakoś aby działała?

3) http://www.allegro.pl/item546800015_amiga_500_rozszerzenie_pamieci_do_2_mb.html

Jak działa to rozszerzenie? Są przy nim jakieś sloty ale co się w to wpina? Po za tym a500 jest w stanie obsłużyć aż 2mb pamięci z slotu pod klapką?



Ostatnia modyfikacja: 03.02.2009 09:55:57
[#40] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #39

1. Napęd LS zadziała z Amigą, ale od systemu 3. Z Amigą 500 gołą raczej nie zadziała.
2. Ta klawiatura to stara od PeCeta. Commodore produkowało też PeCety. Do Amigi wepniesz ją tak samo jak i obecne klawiatury od PC.
3. To rozszerzenie zadziała z Amigą 500, można włożyć pod klapkę tyle pamięci. Wpina się w złącze pod klapkę, a ten przewód pod rom.

[#41] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #40

Czyli można w to rozszerzenie zaaplikować jeszcze jakiś drugi rom.. np. w płycie mam 1.3 a w to wsadzę jakiś nowszy i będzie działać to jak przełącznik rom'ów?

No a ten napęd to jakbym wsadził kick 3.0 to wtedy by działał?

[#42] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #41

Ta podstawka jest pod Gary, nie pod ROM.
[#43] Re: Rozbudowa A500

@ami_stuff, post #42

Fakt, pod Gary.
Pomyliło mi się, gdyż w wyższych modelach Gary jest "innego kształtu".



Ostatnia modyfikacja: 03.02.2009 12:01:21
[#44] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #43

A po co ona jest? (ta podstawka pod Garego)



Ostatnia modyfikacja: 03.02.2009 22:53:43
[#45] Re: Rozbudowa A500

@AS, post #40

LS120 podłączany jest do złącza IDE. Więc w A500 bez kontrolera IDE na pewno nie zadziała.
[#46] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #10

Do A500 bezproblemowo podłączysz zewnętrzną klawiaturę od dużych Amig, lub CDTV (to są w zasadzie te same klawiatury, mogą być problemy z obsługą resetu, ale sama klawiatura będzie działać na pewno jak nalezy).
Oczywiście musisz sobie we własnym zakresie taką klawiaturę podpiąć do płyty A500 (jeśli nie cierpisz na lutownicofobię i syndrom dwóch lewych rąk to z przylutowaniem 4 kabelków na pewno sobie poradzisz :) ).



Ostatnia modyfikacja: 03.02.2009 22:05:50
[#47] Re: Rozbudowa A500

@wali7, post #46

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=556743823

Czy za pomocą tej stacji dałbym rade czytać dyskietki nagrywane na pc? Bo pisze że obsługuje dyskietki pc 1,44mb.... na mojej a500?

[#48] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #47

Każda amigowska 'klasyczna" stacja odczyta dyskietki nagrywane/formatowane na PieCu. Pod warunkiem, że (jak to będzie stacja DD) dyskietki będą zaformatowane na 720 kilo, a Ty w swoim systemie będziesz miał uruchomioną opcję PC0.
Owszem, są napędy "gęste" FDD (Micronik takie produkował) ale do A1200/A4000, czyli do kicków od 3.0 w górę. Te napędy czytały teoretycznie wszystko. Teoretycznie, bo bywalo, że z jakichś tajemniczych powodów gryzły się z niektórymi tysiącdwusetkami i czerotysiączkami. To "gryzienie się" znam tylko z teorii - w przypadku moich Amig pracowały bez zarzutu.

Z szacunkiem
Des
Ps. Tak w ogóle, to polecam rezygnację z FDD. Dziś to zabytek li tylko. W swojej A1200 mam sprawną stacje, prawda. Ale sto lat minęło od czasu, kiedy ostatnią dyskietkę do niej zapakowałem.

[#49] Re: Rozbudowa A500

@Des, post #48

Dzięki, byłem po prostu ciekaw bo pierwszy raz się spotkałem właśnie z takimi napędami ^.^"

[#50] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #49

Kolejne pytanie ^^

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=554965520

Czy to jednak pójdzie przy amidze czy jak sprzedawca tam na dole dopisał że tylko do pc.. czy jak w sumie? Bo jeśli by to poszło pod ami to było by całkiem opłacalnym dyskiem twardym jeśli o to chodzi.. tylko pytanie czy ami dała by to rade obsłużyć... Bo jeśli chodzi jeszcze o te wtyczki tam na klawiaturę czy na coś to bardzo wątpię żeby to miało w sobie interface do obsługi klawiatur do do amigi.. a nawet jeśli to do tych nowszych....

[#51] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #50

Nie zadziała to z Amigą. No chyba że napiszesz sobie sterowniki i zaopatrzysz swoją Amigę w nowszy port równoległy i gniazdo do podłączenia klawiatury.
Jak chcesz sprzęt który zadziała z Amigą, to zacznij od przejrzenia http://www.amiga-hardware.com/
[#52] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #50

W życiu nie kupiłbym niczego od gościa, który pisze "niemożna" i "niemam".
[#53] Re: Rozbudowa A500

@Daclaw, post #52

Witajcie,

Nie chcę nowego wątku zakładać, a sprawa dotyczy A500+.

Chciałbym, aby koledzy podzielili się wiedzą na temat instalacji w systemie 2.1 (A500+) CDROMu i softu do niego.

Dokupiłem wreszcie CDROM SCSI zewnętrzny (Nec MultiSpin 4x) i podłączyłem go do zewnętrznego kontrolera HD od A500+. Do tej pory działał dodatkowo ZIP, a teraz chciałem jeszcze CDROM odpalić. Skopiowałem z mojej A1200 (OS 3.9) CDFileSystem i CacheCDFS do L, oraz mountliste CacheCDFS o nazwie CD1 do DEVS. Oczywiście wpisałem w CD1 mój sterownik SCSI czyli rtScsiDisk.device i dałem unit 4 (resztę zostawiłem bez zmian) - Screen.
Urządzenia zewnętrzne SCSI są podłączone do kontrolera Amigi następująco:

1. ZIP100 (Unit 5)
2. Streamer (Unit 3)
3. CDROM (z włączoną terminacją) (Unit 4).

Problem polega na tym, że Amiga nie rozpoznaje że włożona jest płyta choć jest włożona (gdy nie ma płyty podczas startu systemu wyskakuje komunikat "Brak dysku w rtScsiDisk.device unit 4" , czy jakoś tak). Oczywiście próbowałem różne płyty, tłoczone, kopie, itd., na wszystkim to samo.
Poza tym jeśli jest płyta włożona Amiga lubi nagle się "ZGurować" ;/ .

Czy jest to kwestia poprawnie dobranej mountlisty CacheCDFS, czy może problem sprzętowy?

Pozdrawiam,


Azzorek
[#54] Re: Rozbudowa A500

@Azzorek, post #53

Jaka masz pewnosc ze cd filesystem z 3.9 zadziala poprawnie na kick 2.1 ?
odpalasz mountliste z ikony ?
podaj tooltypes w ikonie.
probowales DISKCHANGE CD1

Sprawdz http://aminet.net/package/disk/cdrom/AmiCDROM-1.15


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 23:43:28 przez Norbert
[#55] Re: Rozbudowa A500

@Norbert, post #54

Nie mam pewności, czy z 3.9 zadziała w 2.1 na gołej motorolce, dlatego chciałem podpytać jak inni instalowali CDROM na takim konfigu lub podobnym. Próbowałem też wcześniej z diskchange cd1 i wyskakuje komunikat, że nie ma dysku. Mountlista jest ładowana z User-startupa podczas botowania systemu komendą "mount devs:CD1".

Pozdrawiam,

Azzorek
[#56] Re: Rozbudowa A500

@Azzorek, post #55

sprawdz czy CDROM jest poprawnie wykrywany. FINDDEVICE z pakietu idefix (aminet)
[#57] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #1

[#58] Re: Rozbudowa A500

@TUPCOM, post #57

Estetyka wykonania poniżej zera.
Gniazdo SD na wierzchu oraz te cztery przyciski.
Zupełnie nie wiem czemu ludzie tak "dziwnie" montują wyświetlacz. Przecież tej ramki nie powinno być widać.

Co tam tak piszczało? Zasilacz?
[#59] Re: Rozbudowa A500

@Moldis, post #1

Mam zamiar rozszerzyć nabytą niedawno Amigę 500+ o przystawkę boczną (Ram + HD). Która z poniższych jest lepsza i dlaczego? A może są jednakowe? Nie mam wielkiego pojęcia o hardware Amigi, stąd prośba o pomoc.
GVP Impact A500 HD+8 Series II
Protar A500 HD
MegaRam HD Elsat
Pomijam fakt że dwa pierwsze mają kontrolery SCSI a ostatni IDE.
[#60] Re: Rozbudowa A500

@cemaxx, post #59

A nie lepiej jakieś turbo 030 z 64Mb RAM i IDE.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem