[#1] 1200 040 szybsza od PentiumII!?
Nie dawno prez przypadek dowiedziałem się o małym sklepiku Amigowzm w Kole. Widziałęm tam pracę Amigi1200 Blizzars 040/50Mhz z FastAtą i Voodoo praz 32MB pamięci Ram. Mój dziadek ma Pc PentiumII na Celeronie też Voodoo, i 32MBram i mam takie dziwne uczucie, że jest on wolniejszy od naszej Ami1200. Czy to jest złudzenie czy wrodzone przekonanie wyższości Amigi nad blaszakami?
[#2] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Mleko, post #1

AMIGA RULEZ !! A tak na poważnie to taka amiga jest znacznie wolniejsza od Pentium II. Pewnie widziałeś jak działaja systemy na tych kompach :). Jak każdy wie wINdoWs nie jest popisem programistów i słowo optymalizacja jest mu całkowicie obce :) , dlatego odnisołeś wrażenie że ami jest lepsza ( bo jest ).
Na mojej A2000 MC68030-33MHz 16 MB RAM i kartą PicassoII 1MB system działa szybciej (IBrowse, WordWorth7, te programy wręcz mi śmigają ) i sprawniej niż na moim 2GHz Celeronie z 512 MB RAM i 128MB Radeonem.
Po prostu amiga lepiej wykorzystuje zasoby sprzetowe niż grzyb ;)
[#3] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Olo, post #2

Owszem to była praxa systemów. Sam word2000 pod W98 uruchamiał się z 5sekund a na Ami natychmiastowo. I Windows ma być jedynym słusznym systemem operacyjnym. Kiedy przez pewiemn okres czasu nie miałem Amigi (pożyczyłem) i słuchałem na tym Pc MP3 poprzez MusicMatch myślałem, że mnie szlak trafił jak chciałem coś zrobić podczas ostwarzania muzyki. Mp3ujki sie przycinały a opcja wstecz w oknie z cofnięcia z folderu Techno do Hip-Hop trwało chyba z 20sekund - już myślałem , że się zawiesił aż tu pochwili okno się cofa do porzedniego folderu.AMIGA RULEZ!!! :D
[#4] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Mleko, post #3

word 2000 ladowal sie kilka sekund na twojej amidze? a skad mozna zassa worda na amige?... moze wordworth?... a moze to nie byla amiga?...
[#5] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@KAM_, post #4

MSWord jest na maca iu mozna emulowac(only PPC,a tak o Celeronie..PieC z 32mb. RAM,niezaleznie od procka pod Win>niz 95 bedzie kulal,jak diesel na mrozie i jesli do tego Twoj dziadek nie "czysci" go regularnie to moja Amiga z 040/25 by byla w stanie chodzic bardziej plynnie))...co z tego,ze komp sam w sobie szybki...ale, jak dziadzia kompa puscisz pod Linuxem,przekompilujesz kernelka to juz inny swiat))...ale jezeli chodzi o wykorzystanie zasobow to Amiga z GFX i karta turbo jednak wiele potrafi)).pozdro
[#6] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@KAM_, post #4

To nie był Word a WortWorh7 (chyba tak to się pisze) ja zawsze mówie na jaki kolwiek edytor tekstu Word może to dla tego, że wszyscy moi koledzy mają Pc a ja Amigę i nie zamieżam jej zamienić na jaki kolwiek inny komputer według mnie jest to najlepsz komputer jaki kiedy kolwiek powstał i powstanie. :D
[#7] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@MrT, post #5

Pc dzoadka stoi już od kilku lat używany tylko prze ze mnie w nagłych przypadkach nie posiadania Ami.
[#8] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Mleko, post #6

Mleko tak trzymaj :):)

Ami Rulez :D:D:D
[#9] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Mleko, post #1

To drugie.
Przede wszystkim, Amiga nigdy nie była wołem obliczeniowym. Działa żwawo, ale gdy trzeba czystej siły procesora (choćby do renderingu 3D), to wypada zawsze kiepsko. Siła i sprawność tego komputera polega na czym innym.
[#10] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Daclaw, post #9

Odpowiedź po 19 latach. Czy to rekord PPA?
7
[#11] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Daclaw, post #9

Amiga nie była wołem, ale dzięki Emplantowi ludzi w USA kupowali ją bo była szybsza niż konkurencyjne Macintoshe.
[#12] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@michal_zukowski, post #11

Co to jest Emplant?
[#13] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Krashan, post #10

Wątek ma potencjał.
2
[#14] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Kilos, post #13

Wątki są jak dobre wino....
1
[#15] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Kilos, post #13

Potencjał uśpiony od 19 lat?
No i ten Pentium II. Były już dyskusje Ami vs. Pc ale to raczej w kategoriach 386, 486....

P2 to już era AGP no i pomiędzy wspomnianymi 486 były jeszcze zwykłe Pentium i wersje MMX.

W 99 roku kolega miał Celerona 333 chyba z Matroxem a drugi miał K6 400 nie pamiętam z jaką kartą(chyba VooDoo). Nawet stawiając obok Amigę z 060@100Mhz budziłaby żal i politowanie. Oczywiście nie w oczach hobbysty, a surowego gracza gdzie w Q3 każdy FPS się liczy. Ja jakoś w tym okresie miałem P200MMX i do A600 była to przepaść. D


To były fajne czasy, ale nie dla Amigi Dla zagorzałych Amigowców fajne, bo mogli kupić tanio sprzęt. Dużo ludzi uciekało wtedy z tonącego okrętu. Właściwie to już z wraku na dnie
[#16] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@ZbyniuR, post #12

http://amiga.resource.cx/exp/emplant

autor softu do Emplanta (Jim Drew) przerobił tenże soft, żeby nie wymagał Emplanta i potem wydał jako Fusion. Na EAB opisywał, że w USA kupowali tego na tony bo Amiga + Emplant była dużo tańsza niż Macintoshe.
[#17] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Krashan, post #10

Może warto sprawdzić, czy kwalifikuje się do zapisania w księdze Guinessa :)
[#18] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@michal_zukowski, post #16

Bardzo ciekawi mnie tylko kwestia jakiej rozdzielczości używali i czy bez karty graficznej było nadal lepiej/szybciej niż na Macu. Standardowa rozdzielczość to 640x480 zdaje się, a nasz hires laced, no cóż...
No chyba, że duże Amigi udawały Maki, to by miało chyba większy sens, zresztą A1200 chyba tam prawie nie istniała.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 07:39:55 przez Jacques
[#19] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@michal_zukowski, post #16

Moje subiektywne wrażenie z użytkowania Amigi z emulatorem vs Maki 68k jest takie, że Amiga była jakaś... normalniejsza. Można było podłączyć każdy monitor (gdy się miało kartę RTG, oczywiście), wybrać bez ceregieli rozdzielczość, był normalny port Parallel, niemal wszystkie twarde dyski działałały. Mac w owym czasie miał wszystko własne i jakieś pokombinowane.
[#20] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Daclaw, post #19

Nie wiem jak z drukarką, ale na IDE, Maki sie przesiadły chyba nawet ciut wcześniej niż Amigi. Choć jeśli Amigowcy mieli z nimi kontakt to raczej z paroletnimi a nie najnowszymi, więc mogli nie być tego świadomi.
[#21] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Mleko, post #3

Pc MP3 poprzez MusicMatch myślałem, że mnie szlak trafił jak chciałem coś zrobić podczas ostwarzania muzyki.


na p133 moglem slucha normalnie mp3 i robić coś w tle a co dopiero PII
[#22] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@ZbyniuR, post #20

Z tego Co pamietam dopiero szare PowerMaki G3 mialy wbudowane i SCSI i IDE na mobo. To byl 1997 rok. Wszystkie Maczki 68k maja SCSI tylko.
[#23] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@ZbyniuR, post #20

Może i tak. Ale każdy dysk można było podłączyć, czy tylko taki z firmware Apple?

P.S. Porównuję emulację ekwiwalentnie: Amiga 020/030 vs seria ci/si/fx, Amiga 040/060 vs Quadra. Porównanie z nowszymi generacjami (PPC) nie ma już żadnego sensu.
[#24] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@ZbyniuR, post #20

Maki przesiadły się na ide, 2 lata po Amidze bo w 1994 roku (quadra 630 - 68k)

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 13:39:08 przez michal_zukowski
1
[#25] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@michal_zukowski, post #24

Masz na myśli wbudowane IDE, bo rozszerzenia IDE do Amig były dostępne wcześniej.
[#26] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Daclaw, post #9

1
[#27] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@snifferman, post #25

Tak własnie miałem na myśli. Nie wiem czy były karty Nubus czy PDS z ide.
[#28] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@stachu100, post #26

Dziękuję!
Nie posiadam się wprost z satysfakcji.
2
[#29] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@Daclaw, post #28

Mam na swojej A1200 z TF060 skonfigurowanego maca pod Shpeshifterem (IMHO Shapeshifter sprawia na TF060 mniej problemow niz Fusion), do tego podlaczona stara drukarke Epsona, 24 iglowa. Drukowanie z Worda, czy z Excela smiga jak ta lala.
Musialem sie niezle napocic aby zmusic tego emuMaca, aby zobaczyl ta drukarke, udalo sie.
Radosc z wykorzystania real Ami do czegos wiecej niz sporadyczne testowanie swoich procedurek do ewentualnych intr na real Ami - bezcenne.
3
[#30] Re: 1200 040 szybsza od PentiumII!?

@michal_zukowski, post #24

Faktycznie Google mi wyszperało że pierwszymi Makami z IDE był model 630 z 1994, dostępny w obudowach LC, Quadra i Performa, a są to maszynki ze 040. A wcześniej były tylko karty firm 3ich do Maców II, ale to nie były modele równie przystępne cenowo. Do lodówek też raczej nie było, bo w środku chyba by sie nie zmieściły, a na zewnątrz nie byłoby do czego podczepić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem