[#1] To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB
Witam!
I tak otwieram temat wałkowany setki razy, ale niestety przeszukałem i nie mogę znaleźć jasno wyjaśnionych i konkretnych informacji. W więc zaczynamy!
Dostałem kolejną Amigę do własnej zabawy. A1200, 030/50 mhz, 8 mb ramu i KS 3.0.
Siedzi tam dysk 125 mb... no trochę za mały. Innych nie mam. Znalazłem Maxtora 40GB na ATA i teraz....
Instalację planuję zrobić na WinUAE. No i od czego zacząć? Podejrzewam że będzie potrzebna jakaś łatka umożliwiająca korzystanie z takiego dysku (czy może to jest tak że ami dysk widzi, tylko nie da się zrobić większej partycji, czy umieścić ją wyżej niż 4GB)?
Będzie chyba trzeba odpalić nową wersję scsi.device czy tak?
Jak to zrobić i od czego zacząć?
Proszę o pomoc, bo takich rzeczy to nigdy nie robiłem heh..



Ostatnia modyfikacja: 30.07.2009 19:01:55
[#2] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #1

Odnośnie pojemności HD i A1200 z romem 3.0:

http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=67158&t=67137#reply_67158

Najprościej, to byłoby zainstalować SFS:

http://home.wtal.de/js/

Ale trzeba sprawdzić rewizję ROM i porównać ją z dokumentacją SFS (SFS da się zainstalować na romie 3.0 od jakiejś rewizji wzwyż).
Tu więcej:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=66968&t=66954#reply_66968

[#3] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #2

I dało się szybko i bezboleśnie a nie bla bla bla temat już był.
I tak trzymać
[#4] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #2

Czytałem to czytałem.
Moja rewizja KSa to 39.106. Pobrałem SFSa, zerknąłem do guida, ale tam tylko jest że minimalna wersja 2.04.
W każdym razie co najpierw? Zainstalować system na partycji o nie dużym rozmiarze (no powiedzmy że w moim wypadku do 200mb wystarczy). A potem? Zainstalować SFSa i będzie działać?

[#5] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #4

Jak pisze w readme były zmiany w dokumentacji i faktycznie jakoś znaleźć tego nie mogę. Ale w FAQ jest jeszcze jeden limit (na samym końcu) - scsi.device 52.2+. Na starszych są problemy (zwieszki a nawet zginięcie partycji). Ech... Czyli na mojej A1200 (ROM 3.0 scsi.device w wersji wcześniejszej niż 52.2) nadal nie da się zainstalować SFSa. A już się ucieszyłem, że wreszcie i ja sobie SFSa zainstaluję w normalny sposób...
Enyłej sprawdź, jaką wersję scsi.device posiadasz.

[#6] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #5

SFS działa na A1200 z romem 3.0, sam z 8 lat temu instalowałem znajomemu. Jak masz duży dysk to musisz podmienić scsi.device, najlepszy jest 43.45, o scsi.device 52.2 to pierwsze słysze. Gdzie to wyczytałeś?

[#7] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

Hmm sprawdziłem i okazuje się że mam wersję 37.64 scsi.device.
A jak podmienić scsi.device?
Kurde teraz nieco inne pytanie. Pojawił się problem pod WinUAE.
Na tym dysku miałem linuksa, coś tam grzebać zacząłem, skasowałem partycję.
Ale cały czas wyrzuca mi Warning:The drive safety check is active. Selected drive is not empty and non-rdb partitioned.
Próbowałem także z parametrem -disableharddrivesafetycheck ale to samo
Może lepiej podłączyć na początek dysk do amigi i go sformatować, żeby rdb miał?

[#8] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

No przecież pisałem, że w FAQ, na końcu

Q: Does my device support the commands required for SFS's "safe
writing" (see SFS_OLD.guide) correctly?
A: Unfortunately I don't know it for most devices either, but here is a
small list of devices for which I know it for sure, addtitions
welcome.

Known device drivers which work correctly:
- a1ide.device
- cybppc.device (AmigaOS4 CyberStormPPC SCSI driver)
- it8212ide.device
- lsi53c8xx.device
- sii0680ide.device
- sii3112ide.device
- sii3114ide.device
- sii3512ide.device
- scsi.device version 52.2+ (A1200/A4000 motherboard IDE using ATA
drives, i.e. HDs)

- scsi.device (A600/A1200/A4000 motherboard IDE using ATAPI drives,
for example DVD-RAM)
- scsi.device (A3000/A4000T motherboard SCSI)

[#9] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #7

LoadModules scsi.device

albo

LoadResident scsi.device

Restart i gotowe ...

[#10] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #8

Tam ktoś zrobił byka, albo to do czegoś innego się odnosi.

Patch jest tutaj na ten, który jest w BB2 dla AOS3.9
http://aminet.net/package/driver/media/SCSI4345p

spatch -paa300.pch -oDEVS:scsi.device4343 RAM:scsi.device4345

http://www.morphzone.org/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=5243&forum=42



Ostatnia modyfikacja: 30.07.2009 23:39:56
[#11] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #7

Podłączyłem go pod Ami, bo na PC nie moge z nim nic zrobić (chciałem go sformatować żeby RDB miał). Pod HDToolBoxem ma coś takiego
http://i30.tinypic.com/2n16pz4.jpg
Mam też program o nazwie MounterSCSI i tam go wykrywa
http://i28.tinypic.com/1pyzo8.jpg
Czyżby HDTB go nie widział bo za duży rozmiar?
Bo zastanawiałem się nad low level format (może lepiej pod PC go wykonać?)

[#12] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #11

Low level do niczego już nie jest potrzebny. Jak dysk jest bez badów to
formatujesz pod AOS systemowym Format z szybkim formatowaniem.

[#13] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #12

Tak ale mi dysku nie widzi (przynajmniej pod HDTB).

[#14] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #13

Na zdjęciu widać, że widzi dysk, tylko nie zainstalowałeś jeszcze.
Na tej stronie masz ładnie opisane http://valwit.net/uaehd.html

[#15] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

no własnie. Gdyby HDTB nie widział dysku, to to by wyglądało tak:

http://www.apc74.ppa.pl/T/HDTB.png

(Zaghostowane guziki, czysta lista). HDTB u ciebie nie widzi nazwy dysku, ale to akurat mu się zdarza i nie powinno stanowić problemu.
Jeżeli nie ufasz HDTB, to może wypróbuj HDInstTool?

[#16] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #14

Robiłem wszystko wg. tej strony. Ale mam taki komunikat:
http://i25.tinypic.com/ws79tc.jpg
Potem w HDTB gdy ustawię uaehf.device w ustawieniach ikony to samo co na zdjęciu kilka postów wyżej (inna sprawa że było robione na prawdziwej Ami).



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 00:40:52
[#17] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #16

To już lepiej instaluj dysk na prawdziwej Amidze, tylko wpierw załaduj (do instalacji / zakładania partycji) nowszy scsi.device, bo masz dysk 40GB



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 01:27:21
[#18] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #16

Albo wyczyść ten dysk pod PC jakimś programem z obsługą partycji linuksowych.



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 08:20:39
[#19] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #16

No chyba coś takiego powinno wyskakiwać. To tylko ostrzeżenie o wyłączonym "zabezpieczeniu" dysków, oraz o wykryciu "niepustego" dysku nie RDB (czyli nie Amigowego). Teraz wystarczy w uae kliknąć zakładkę add harddrives i wybrać właściwy dysk (w Twoim wypadku będzie to jakiś Maxtor). Następnie uruchomić emulator z dyskiem install z wb. Jak się odpali Workbench to odszukaj HDToolBoxa i w tooltype ikonki zmień sterownik na ten z uae (uaehf.device??). To że na dysku był linuch nie ma nic do rzeczy. Dysk i tak będzie od nowa partycjonowany więc wszystko co jest na dysku (włącznie z tablicą partycji) pójdzie w cholerę. Jeżeli chcesz zainstalować SFS to stwórz sobie na początku tylko partycję systemową w FFS a resztę zostaw. Napisałeś że masz 030/50 MHz w tej A1200. Blizzard? Jeżeli tak to Blizzkickiem ładujesz scsi.device (opcjonalnie rom 3.1). Nie pamiętam dokładnie, ale chyba nowy scsi.device wymaga chyba romu 3.1 (nie jestem pewny).

[#20] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@Red_Bullet, post #19

Więc od początku. Zdenerwowałem się i odpaliłem z płytki Hirens Boot Service Kill Diska. On go "przeczyścił". Resztę zrobiłem już pod emulatorem.
w HDTB maksymalnie mogłem dać jej rozmiar 163mb, tak zrobiłem zresztą. Sformatowałem w FFS.
Teraz jestem w trakcie instalacji systemu.
Tak mam blizzarda.
A co sądzicie o tym patchu: http://aminet.net/disk/misc/frap_v1.0.lha ?



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 12:53:11
[#21] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@Red_Bullet, post #19

> Nie pamiętam dokładnie, ale chyba nowy scsi.device wymaga chyba romu 3.1 (nie jestem pewny).

Już sprawdzone, nie wymaga, ale bez nowego scsi.device i tak będzie miał dosętep do partycji, które leźą na początku dysku, reszta partycji >4GB tylko w bootmenu będzie widoczna. Jednak i tak wartko używać np. BlizKicka, bo już samo przeniesienie romu do fastu daje widoczne przyspieszenie całego systemu.

[#22] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #20

[#23] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #22

APC74 napisał(a):

> Zajrzyj tu:
>
> http://www.apc74.ppa.pl/PPA/4GB/Amiga1200_ROM_3.0_i_SFS.html

Maly komentarz z mojej strony: Do formatowania partycji SFS mozna uzyc programu SFSFormat, ale nie trzeba szeroki uśmiech Zwykly format z opcja QUICK wystarcza.

[#24] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@szuler, post #23

A widzisz, skoro już się wychyliłeś (HA! I PO CO CI TO BYŁO... ), to ja mam pytanie właśnie odnośnie systemowej komendy format w AOS 3.0. Czy to polecenie przewiduje sytuację, gdy formatujemy partycję o rozmiarze większym niż 2GB - znaczy się, potrafi sformatować partycję np. 5GB? Bo powiem szczerze, że zawsze bałem się testować... Przypominam, że chodzi o format z AOS 3.0.



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 14:48:24
[#25] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #24

APC74 napisał(a):

> A widzisz, skoro już się wychyliłeś (HA! I PO CO CI TO BYŁO...
> ),

MSPANC po prostu :)

> to ja mam pytanie właśnie odnośnie systemowej
> komendy format w AOS 3.0. Czy to polecenie przewiduje sytuację,
> gdy formatujemy partycję o rozmiarze większym niż 2GB - znaczy
> się, potrafi sformatować partycję np. 5GB?

Powiem szczerze, ze bym nie ryzykowal. Zarowno NSCMD jak i TD64 powstaly po premierze AOS 3.0. W zwiazku z tym liczylbym na to, ze systemowa komenda format wychodzac poza granice 4GB zacznie niszczyc dane na poczatku dysku (*).

> Bo powiem szczerze,
> że zawsze bałem się testować... Przypominam, że chodzi o format
> z AOS 3.0.

Ja bym nie testowal szeroki uśmiech Tym bardziej, ze szybki format w 99.999% przypadkow jest wystarczajacy i bezpieczniejszy :)

(*) Format z opcja QUICK powinien zadzialac poprawnie. Opcja QUICK powoduje, ze komenda format wysyla tylko pakiet ACTION_FORMAT do systemu plikow. Bez tej opcji systemowy format zamazuje najpierw zawartosc partycji (uzywajac permanentnie inkrementowanej wartosci DOSID), a dopiero potem wysyla pakiet ACTION_FORMAT.

[#26] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #22

No zacząłem wg. tego zabawę.
Pojawi się inny problem..w mojej amidze nie działa kilka klawiszy po lewej stronie (Ctrl, Shift i być może lewy A- tego nie mam jak sprawdzić).
Po co mi reset? Bo dysk chyba za długo startuje... ba czasem jak włożę dyskietkę systemową to od razu go nie widać tylko po jakimś czasie się pojawia ikonka.
Zaraz sprawdzę czy programowy reset zadziała, tylko przełożę dyski (jeszcze raz...).
Edycja: Nic z tego, dysk sam nie startuje. Wcale nie chce zestartować.
I od razu po uruchomieniu komputera przez chwilę cały czas świeci się dioda H.Disk.
Pod emulatorem wszystko OK, ale pod Amigą już nie.



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 15:47:06
[#27] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@szuler, post #25

RAPORT Z POLA WALKI: ;)

Pomyślałem sobie - raz kozie śmierć - sprawdzę to. Znaczy się zebrało sie-mi-sie na odwagę... :P

Zrobiłem backupa całego dysku (Diavolo rulez), nagrałem to na płytki i zrobiłem sobie dyskietkę ratunkową (HDToolBox, Format, SFSformat, Diavolo, obsługa CD itd...).
Odpaliłem HDTB i połączyłem partycje 3 i 4 (DH2: i DH3: ) w jedną (DH2: ), o rozmiarze ~2,8GB. Oprócz tego, że partycja ma więcej niż 2GB, to jej końcówka "wystaje" za granicę 4GB. Czyli mam teraz tak:
DH0: - FFS
DH1: - SFS
DH2: - SFS

Gdy użyłem systemowego formatu z opcją QuickFormat wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów - musiałem tylko trochę poklikać w ostrzeżenia.

Pełny format zakończył się tak, że właśnie przywracam dysk z kopii. :D

Wniosek: Miałeś rację. Co zostało dowiedzione empirycznie. :)

KONIEC RAPORTU. ;)

[#28] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #26

Zakładam, że nie zapomniałeś w HDTB zaznaczyć gadżetu Bootable przy partycji systemowej?
Taśma na pewno jest sprawna i dobrze dociśnięta?
Czasami na takie dziwne zachowanie pomaga przecięcie żyły nr. 1 (sprawdzone na A1200 kolegi).

[#29] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #28

Nie, bootable jest zaznaczony (a boot priority 0)
Dziwnie się zachowuje. Czasem wcale komputer nie wykrywa dysku. Czasem gdy pojawia się ekran KSa to wkładam dyskietkę systemową i albo widzi dysk- albo trzeba włączyć HDTB on zacznie mielić...i dopiero wyskoczy ikonka dysku.
Ogólnie dopiero przed chwilą udało mi się- sam wystartował, nawet ekran KSa się nie pojawił. Szkoda że reset mi nie działa....
I jeszcze jedno (co prawda nie odpalilem scsi.device nowej wersji, na starej jadę) dlaczego system mi widzi tylko 800 pare cylindrów, czyli tylko 163 mb?



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 17:14:33
[#30] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #29

I jeszcze jedno (co prawda nie odpalilem scsi.device nowej wersji, na starej jadę) dlaczego system mi widzi tylko 800 pare cylindrów, czyli tylko 163 mb?

Jak dla mnie to ten dysk jest coś nie teges, (albo masz dziwny problem z połączeniem). Na standardowym, mieszczącym się w ROM scsi.device, + standardowym FastFileSystemie nie powinno być żadnych problemów do granicy 4GB. I tyle Amiga powinna obsłużyć od razu.

Jeszcze coś mi przyszło do głowy. Ten Blizzard - jesteś na 100% pewien, że jest sprawny? Próbowałeś odpalić Ami bez niego?



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 17:22:17
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem