[#31] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #30

Blizzard jest dobry - mam inny dysk, który do tej pory siedział w tej ami (też jakiś Maxtor - ze 125 mb). Wszystko dobrze działa.
Od taka ciekawostka - teraz zrobiłem reset, i znów wywalił mi ekran Kickstarta. Zaraz załaduję system z dyskietki...ciekawe czy zobaczy dysk( Edit- jednak już go nie zobaczył).

Dysk zdaje się jest dobry. Działał na nim Linux do tej pory.
Przy okazji taki sam rozmiar miałem pod UAE.
Teraz nasuwa mi się pytanie - może lepiej byłoby kupić sobie kartę Compact Flash...tylko ciekawe czy też jakiś jaj nie będzie...



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 17:31:14
[#32] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #24

Format replacement w/ >4GB support
http://aminet.net/package/disk/misc/Format64

- ale zwykły format nie ma wszystkich opcji, który ma SFSFormat.

btw. odnoście szybkiego formatowania, źe jest wystarczający, pisałem już w poście nr 12.



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 17:42:11
[#33] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #29

> I jeszcze jedno (co prawda nie odpalilem scsi.device nowej wersji, na starej jadę) dlaczego system mi widzi tylko 800 pare cylindrów, czyli tylko 163 mb?

Bo do przeprowadzania instalacji dysku i zakładania partycji musi być włączony support dla dużych dysków, tak samo jest jak ma się kontroler FastATA i 4xEIDE. Nie wiem czy teraz jak załadujesz nowy scsi.device coś to zmieni. Musisz od nowa instalować dysk. Na UAE się nie znam, ale tam też masz taki rozmiar. UAE nie ma supportu dla dużych dysków?



Ostatnia modyfikacja: 31.07.2009 18:07:21
[#34] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #32

No wiem, że wystarczy. Ale z QickFormatem nie ma zabawy. ;)
A tak:

Diavolo Restore in progress - 47% completed
Elapsed: 1:41:23 5,7 MB/Min To go: 01:49:50

:D

[#35] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@APC74, post #34

A ja myślałem, źe się dopiero później od szulera dowiedziałeś ;)

[#36] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #31

Tak czytam to i czytam. I widzę, że masz "wielki" problem, który już przecież dawno temu został rozwiązany. Ale w twoim wypadku lepiej będzie jak sobie kupisz kikstart 3.1 na kostkach i AmigaOS3.9. Nie będziesz miał żadnych problemów z wielkimi dyskami, czy za późno rozkręcającym się dyskiem.

I oczywiście wszystko zrobisz na Amidze, bez zaprzęgania do tego UAE.
[#37] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #1

Sprawa przedstawia się tak. Wywaliłem ten dysk, znalazłem jakiegoś IBMa 20 GB. Niby wszystko OK. Spatchowałem scsi.device, ffs, zainstalowalem sfs.
Problem jest taki ze na HDInstTool widzi mi cały dysk, mogę też zakładać partycje, jednak po formacie i tak będę miał np. dla DH1 dałem 5GB, ale po formacie jest tylko 1,5GB, DH2 to było 11GB, a mam tylko 3-coś GB. Formatowałem oczywiście SFSformat. HDTB widzi mi tak samo dysk (tzn. widzę że świruje, bo w sumie wychodzi na to że dysk ma tylko...6GB, partycje mają taki sam rozmiar jak właśnie po formacie, mimo iż HDIT widzi rozmiary partycji takie w jakich pierwotnie zakładałem.
Chciałem przelecieć jedną z partycji sformatowanych w SFS program QBTools, ale wyrzucił mi okienko żebym wybrał system plików w której został sformatowana partycja, a potem skończyło się to "uszkodzeniem partycji" tzn. pisało NDOS. Wybrałem systemowe format i właśnie formatuje tym zwykłym formatem.
Cóż lepsze 5GB niż nic...
Edit: Po formacie DH1 rozwalił mi cały dysk czyli wszystko od początku...



Ostatnia modyfikacja: 01.08.2009 12:24:49
[#38] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #37

To wina starego dos.library, nawet w AOS 3.9 nie ma jeszcze nowego 64bit tylko jest zrobione już później obejście w filesystemie i patch potrzebny raczej do wypalania całych płyt DVD bez dzielenia. W locie to nawet DVD DL możesz wypalać bez patcha, ale bez FastATA lub SCSI to się nie obejdzie. Jak zapełnisz partycje to już będzie dobrze pokazywał wielkość wolnego miejsca, a z plikami nic się nie stanie. Ja nie stawiam partycji tak, żeby leżała na 4GB, tylko do granicy 4GB i po 4GB i jeszcze między partycjami stawiam odstępy na granicy 4GB, a partycje do granicy 4GB po założeniu sprawdzam bez odpalonego sterownika, czy jest widoczna bez supportu i z testowymi plikami wszystko jest ok. Co innego mam też dysk 60GB z jedną partycją w SFS, ale podłączony jest do drugiej taśmy, zero problemu.



Ostatnia modyfikacja: 01.08.2009 18:11:52
[#39] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #37

> Chciałem przelecieć jedną z partycji sformatowanych w SFS program QBTools

do partycji w SFS to są inne programy np. SFSCheck i SFSSalv.



Ostatnia modyfikacja: 01.08.2009 17:47:40
[#40] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@pwe, post #37

Nie zapominaj, że pierwsza partycja powinna być mniejsza od 4GB.
[#41] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #38

> To wina starego dos.library, nawet w AOS 3.9 nie ma jeszcze nowego 64bit

Nieprawda. Nawet AmigaOS3.5 poprawnie odczytywał wielkości partycji i wolne miejsce. Dodatkowo HDToolBox z AmigaOS3.9 bezproblemowo widzi i obsługuje dyski podpięte pod standardowy kontroler lub jakieś inne SCSI.
[#42] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #39

] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [ napisał(a):

> > Chciałem przelecieć jedną z partycji sformatowanych w SFS
> program QBTools
>
> do partycji w SFS to są inne programy np. SFSCheck i SFSSalv.

A ja bym radził najpierw aby wszystkie partycja zrobił sobie w FFS (najlepiej jakby miał AmigaOS3.9) i jak już wszystko dobrze poustawia i będzie działać, to niech pozmienia sobie FFS na SFS. Chociaż osobiście wolę FFS od SFS.
[#43] Re: To jak to wkońcu jest z dyskami większymi niż 4GB

@kmilota, post #42

Wy tu gadacie o KS3.x, a ja mam pytanie w związku z Amigą 600 z KS 2.05 37.350. Chce wpiąć tam kartę cf przez adapter. Czy w związku z tym na 600 da rade użyć większych kart jak 4 GB

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem