@Mleko,
post #20
Mleko? Ten sam Mleko, który to parę lat temu udzielał się na (bodajże) PPA i chciał kupić (bodajże) Pegaza?
Otóż! Parę sprostowań:
- po pierwsze - ja bym tak łatwo nie ferował wyroków, który system zostanie prędzej czy później "zaniechany". Przyszłość niepewna jest. Dla MorphOSa jednak zdecydowanie pewniejsza niż jeszcze 2 lata temu. Wydanie 2.4 na sprzęt Appla może dać systemowi "drugi oddech" i zapewnić przyzwoitą bazę użytkowników. Może. I oczywiście nie musi. OS4 też jest aktualnie w znacznie bardziej komfortowej sytuacji niż jeszcze przed tygodniem. Ale czy (nadal produkowana) SAM 440 i ambitne projekty Friedenów wystarczą, żeby przyciągnąć do systemu kogoś więcej niż "starogwardzistów"? Przyszłość pokaże. Jeśli planujesz wspierać Amiga OS 4.x to powinieneś kupić właśnie SAM 440. W eFunzine za wolniejszą wersję płyty głównej zapłacisz (z systemem) 2649 zł.
- po drugie - programy napisane pod PPC zadziałają bez problemu pod PPC (chyba, że korzystają z Warp3D, wtedy powinny bez problemu ruszyć pod MorphOSem, chociaż OS4.x też już się chyba doczekał rozwiązania problemów ze starszymi grami Hyperionu). Do internetu żaden sprzęt działający pod MorphOSem (ani Amiga OS) routera nie potrzebuje, wystarczy kabel sieciowy podłączony do wbudowanej sieciówki (a w przypadku Pegasosa II - nawet dwóch). Przeglądarki internetowe są i własne (słabe IBrowse i AWeb), jak i "cudze" - w postaci portów z innych systemów - OWB, Netsurf (zarówno OS4.x i MOS), oraz Sputnik (MOS). Póki co najlepszą przeglądarką pod obydwa systemy jest OWB. Trwają prace nad portem Firefoxa pod OS4.x. Kodeków do filmów nie trzeba instalować, wystarczy obsługujący dany format player (np. MPlayer - OS4.x i MOS), czy DvPlayer (OS4.x).
- nie rozumiem, czemu Maca Mini nazywasz rozwiązaniem pośrednim. Jeśli dlatego, że ktoś zasugerował, że braki w natywnym sofcie możesz uzupełnić odpaleniem OSX, to zastanawiam się, czy masz jakieś doświadczenie z klasykiem (gdzie braki w natywnym sofcie uzupełniało się odpalając Shapeshiftera, albo Fusion i Mac OS). Jeśli sądzisz, że maszyny działające z OS4.x braków w oprogramowaniu nie mają i nie potrzebują "rozwiązań pośrednich", to się srodze zawiedziesz - proponuję zapoznać się z projektem Cygnix (wywiad z Edgarem Schwanem, Total Amiga edycja polska, numer 26). Lepiej napisz jakich programów chcesz używać to dostaniesz odpowiedź, czy takowe istnieją w natywnych wersjach OS4.x/MOS.
Co by o Mini nie mówić, jest to z pewnością najtańszy i najszybszy z dostępnych obecnie Amisprzętów. Zresztą co tu dużo gadać - zbierz się i pojedź na jakieś spotkanie użytkowników (być może w listopadzie/grudniu w Krakowie). Obejrzysz, dotkniesz, poklikasz sobie na Efice/Samancie/Pegazie/Mini (a kto wie, może nawet na A1), otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania i zdecydujesz sam czy i co kupić.