kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 2000 + tandem ide
Witam
Czy ktoś z Was używał tego w połączeniu z A2000??
jak to się sprawuje

[#2] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Skiba, post #1

Ja niegdyś dość krótko z A1200T + ZorroII. Sprawowało się jak niebootowalny, dość wolny kontroler IDE z aktywnym tylko jednym kanałem (bo drugi jest starożytnego standardu Mitsumi, z tego co pamiętam).

[#3] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Skiba, post #1

Strasznie wolne bo nie obsluguje DMA przez co bez karty turbo bedziesz mial transfery rzedu 50 kb/s (dla porownania A2091 z DMA na golutkiej A2000 wyciaga ok 2 MB/s).
A no i oczywiscie nie zapominajmy o tym, ze tandem nie obsluguje autobootowania czyli nawet jak podlaczysz do tego HDD to i tak bedziesz musial startowac Amige z dyskietki. Ja tego przez jakis czas uzywalem do podlaczania CD-ROMu do A2000 ale szybko wymienilem na CD-ROM SCSI.



Ostatnia modyfikacja: 15.12.2010 22:31:40
[#4] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Skiba, post #1

Odpowiedz brzmi nie . Z tego co sie orientuje (lecz moge byc w bledzie) jednym z najlepszych rozwiazan, oprocz odpowiedniej karty turbo z ide jest zakup mostka scsi-pci(te mostki sa niezalezne od stacji roboczej i do niedawna byly produkowane z racji, ze nagle skoczyly parametry dyskow ide i spadly ich ceny a sporo starszych serwerow mialo tylko SCSI i wiecej nie potrzebowalo) sa takie, a przynajmniej byly w produkcji jeszcze do niedawna. Nawet na jakims zagranicznym forum czlowiek sie chwalil, ze tego uzywa z A2000. Wtedy bodajze da sie nawet bootowac z karty CF. Jednakze rozwiazanie to (jak zreszta wiekszosc rzeczy do A2000) tanie nie jest.

BTW: Jako, ze zyjemy w czasach w ktorych pani Rowling wchodzac na czat o HP zostala uznana za "nuuba" bo na czacie byla od niedawna, ja chcialem sie zapytac tylko czy masz cos wspolnego z Tym skiba ?
[#5] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Skiba, post #1

jesli masz mozliwosc omojaja szerokim lukiem ... tak jak paskudna krowe A2000 ;)

[#6] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Czarek, post #3

Można polecić również kartę Oktagon 2008. Nie dość że SCSI na pokładzie, funkcja autoboot to jeszcze 8MB FAST-u można dołożyć. OK
Nie wiem jak karta sprawuje się w A1200 ze slotami ZORRO, ale w A2000 i A4000 śmiga ładnie. Więck myślę że w A1200T ze slotami ZORRO również będziesz zadowolony.

Edit:
Szukasz do A2000 a nie do A1200T (teraz doczytałem), także jeszcze lepiej.



Ostatnia modyfikacja: 16.12.2010 08:40:32
[#7] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@stachu100, post #6

Oktagon tez nie obsluguje DMA czyli transfery beda zalezne od procesora...
Najlepszy kontroler sam w sobie bez dopalacza to GVP HC+8, obsluguje do 8 MB RAM i ma bardzo szybkie SCSI z DMA. Chip jest ten sam co na ostatnich wersjach Commodore A2091, ktory jest tak samo szybki tylko obsluguje max 2 MB RAM. Jedyne szybsze SCSI od tych dwu sa na kartach Blizzard 2060 i DKB Wildfire :D
Btw. pomimo, ze GVP obsluguje wiecej RAMu to i tak wole kontroler Commodore ze wzgledu na lepsza obsluge ze strony systemu - nie trzeba zadnych fast prepow, obsluga taka sama jak z kontrolerem wbudowanym w A3000 (praktycznie to samo co A2091 tylko wlutowany na plycie).



Ostatnia modyfikacja: 16.12.2010 10:35:05
[#8] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Czarek, post #7

Czy są jakieś przeszkody aby uruchomić na tandemie dyski 30GB lub 6,4GB??
[#9] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Skiba, post #8

Przeszkody są takie same, jak na standardowym kontrolerze IDE pod AmigaOS3.1. Więc do rozwiązania. Ale tak jak pisali poprzednicy, unikaj Tandemu. Najlepiej kup dowolny kontroler SCSI.
[#10] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@kmilota, post #9

mam scsi i nawet kupiłem już dysk, tandem i dysk na nim ma służyć jako magazyn danych, a prędkość przesyłu nie gra roli
[#11] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Skiba, post #10

A Tandem jest tańszy od przejściówki IDE -> SCSI ? Jeśli nie, to po co kupować Tandem.
[#12] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@kmilota, post #11

Chyba SCSI-IDE, nie wiem osobiscie nawet gdzie mozna takie kupic - i jak wyglada stosowanie ich z innymi urzadzeniami SCSI, terminacja itd itp?

Podpinam sie do tematu, bo sam kombinuje nad rozwiazaniem TandemIDE. Potrzebuje zrobic sobie interface do kart CF (CF-IDE). Do archiwizacji i przenoszenia gier (WHDLoad) i programow. Dyskietki sa strasznie niewygodne, a przenoszenie pliczku na CD-R to tez niezbyt fajna sprawa ;). Oczywiscie przy takim rozwiazaniu wiadomo - "hot swap" nie bylby mozliwy.
[#13] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@jw_amigowiec, post #12

A nie lepiej byloby kupiz ZIPa SCSI (Ami) i ZIPa USB (PC). Komplet to jakie 50-70pln a chodzi szybciej od starego dysku SCSI, mozna nawet startowac z tego system. I przenosnosc jest z PC bez problemu. Na PC ZIPy zapisuja sie bardzo szybko, na Ami tez. I mozna ominac CFki i przejsciowki SCSI-IDE.
Naped ZIP miesci sie w dodatkowej wnece A2k bez problemu. Dyskietki do ZIPa nie sa drogie i sa dostepne, zadko nawalaja.
[wyróżniony] [#14] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@jw_amigowiec, post #12

ja polecam taki adapter.
http://allegro.pl/adapter-cf-to-ide-3-5-sledz-ssd-f-vat-i1836448707.html
Mozna go podłączyć bez żadnego problemu.
Jednak drugi dysk i tak by mi się przydał, bo kupiłem tylko 1Gb na scsi.
[#15] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@jw_amigowiec, post #12

Chyba SCSI-IDE, nie wiem osobiscie nawet gdzie mozna takie kupic - i jak wyglada stosowanie ich z innymi urzadzeniami SCSI, terminacja itd itp?


Osobiście mam coś takiego:
SCSI-to-IDE Bridge Adapter
Działa z moim UWSCSI na CSPPC bezproblemowo. To urządzenie idealnie wchodzi w złącze dysku IDE, tak że dysk wydaje się być nie dyskiem IDE tylko UWSCSI. ID urządzenia ustawia się normalnie zworkami, terminację także.
Tylko dlaczego to teraz kosztuje 249 USD? Ja chyba dałem za to 40 USD (już nie pamiętam).
[#16] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@kmilota, post #15

Pewnym rozwiązaniem jest przejściowka scsi-scsi uw. Tylko nie wiem czy taka będzie działać.


Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 06:26:58 przez Skiba
[#17] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@Skiba, post #16

Nie ma sensu używać przejściówki SCSI - UWSCSI. Jeśli masz w Amidze SCSI to kupujesz odpowiednią przejściówkę, np:
SCSI - IDE
[#18] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@kmilota, post #17

A nie można tego kupić gdzieś bliżej i taniej ?


Pozdrawiam
[#19] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@RadoslawF, post #18

szukałem nie znalazłem. wole scsi-uwscsi, przynajmniej jest o wiele taniej niż scsi-ide





Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 19:36:19 przez Skiba
[#20] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@pitb, post #13

Zastanawiam sie czy OS X (intel) obsluzy mi ZIP (powinien). Napedy ZIP USB z tego co widze tanie nie sa i jest tego malo.

CF uzywam z Amiga 1200, wiec CF w A2000 klopotem by na pewno nie bylo. Transfer? Moze byc i tak wolno jak z dyskietki, bylebym z FDD do przenoszenia danych w obie strony korzystac nie musial. ;) Jakie to dane? Backup systemu (b. rzadko, tu predkosc dla mnie nie ma znaczenia) i (czesciej) przenoszenie dem i gier (WHDLoad) na A2000 na dysk. Predkosc dysku SCSI w Amidze 2000 tez nie ma dla mnie znaczenia. System odpala sie szybko (razem z skickiem z romem 3.1) i gry WHDLoad odpalaja sie sprawnie.

Dlatego dalej rozwazam TandemIDE => IDE-CF na sledziu.

Innym, drozszym rozwiazaniem bylaby karta sieciowa na Z II (tylko do FTP) - za to zdecydowanie wygodniejszym.

Tandem + tasma + IDE-CF to koszt ok 150 zl.
[#21] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@jw_amigowiec, post #20

Dopnę się do w/w wątku - ponieważ dotyczy do bezpośrednio mojej A2000 i jej finalnej konfiguracji.

Zamierzam zakupić kontroler Tandem IDE + przejściówka IDE<>CF na śledziu PCI celem przenoszenia danych z PC do A2000, bez zabawy w smażenie CD.

Zakładając, iż mam A2620 - jakie realne transfery można osiągnąć na tym czymś?

Czy ktoś zna może lepszą alternatywę do przenoszenia danych (z pominięciem karty Ethernet ZII)?

Pozdrawiam,
[#22] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@XeNeS, post #21

Czy ktoś zna może lepszą alternatywę do przenoszenia danych (z pominięciem karty Ethernet ZII)?


Dlaczego koniecznie chcesz pominąć najlepsze rozwiązanie?
[#23] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@strim, post #22

Bo jest najdroższe, karta sieciowa jest przeważnie droższa niż kompletna A2000 z kontrolerem SCSI.
Transfery będą ograniczane przez Z2 więc nie licz że będzie szybciej niż na posiadanym dysku SCSI.
Jeśli ta A2000 stoi obok jakiegoś innego komputera to do przesłania pojedynczych plików tanim rozwiązaniem może być kabelek NULmodem, do przerzucania stada DMSów jednak szybsze i wygodniejsze będzie wypalenie na płytce CD.


Pozdrawiam
[#24] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@RadoslawF, post #23

To wszystko nie zmienia faktu, że karta sieciowa jest rozwiązaniem najwygodniejszym :)

Transfery będą ograniczane przez Z2


To chyba nie ma znaczenia, bo nie ma kart sieciowych Zorro III (wszystkie istniejące są karty sieciowe Zorro są kartami Zorro II), więc czy w A2000 czy w A4000 karty te są tak samo szybkie/wolne (zależnie od tego z której strony patrzeć ).
[#25] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@strim, post #24

Przepraszamm mogłem to inaczej sformułować.
Druga linijka ta o ograniczonych transferach nie dotyczyła karty sieciowej a transferu z kontrolera twardego dysku, bez znaczenia że IDE czy SCSI.


Pozdrawiam
[#26] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@RadoslawF, post #23

Dokładnie tak.

Projekt aby był zakończony to brakuje mu elastycznej funcjonalności wymiany danych. Karta sieciowa będzie może w przyszłości, obecnie na pewno nie.

Kabelka nie rozważam, bo jest upierdliwe mniej więcej jak CD a i prędkość całości powala in minus.

Coś jeszcze można wziąć po uwagę?
[#27] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@XeNeS, post #26

Przy tych założeniach chyba niedrogi kontroler IDE będzie najbardziej odpowiedni.
[#28] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@stachu100, post #27

OK, dziękuję za uwagi więc szukam kontrolera IDE.
[#29] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@XeNeS, post #28

[#30] Re: Amiga 2000 + tandem ide

@RadoslawF, post #29

Dziękuję za czujność - nawet już się kolegi glichtańskiego pytałem ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem