kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 1 MB Chip Ram
Witam.

Mam jeszcze działającą, w "pełni sprawną" A 1200. Niestety, od dnia zakupu ma jedną wadę - posiada tylko 1 MB Chip Ram. Nie działają na niej gry, takie jak "Lion King", "Alladin" itp. Posiadam też Elbox 1200/8 MB Fast Ram, jednak nie rozwiązywało to niektórych problemów z brakiem chip ram. Ww gry dalej nie śmigały

Może ktoś spotkał się z takim problemem?

[#2] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #1

a skąd wiesz ze masz 1MB chip??
obejrzyj dokładnie płytę czy nie było nic grzebane

[#3] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #1

Być może masz bardzo wczesny model A1200. Instrukcja dołączana do A1200 przez Commodore wspominała chyba że A1200 ma 1MB lub 2MB RAM.

[#4] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@PopoCop, post #3

A może ma "słynną" chińską podróbkę o nazwie bodajże NorthStar o której to wspominał p.Marek Pampuch :)

[#5] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@PopoCop, post #3

nie twórzmy legend, bo taka amiga nie była nigdy produkowana

[#6] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@PopoCop, post #3

Były modele A1200 z 1MB Chip? Mam przed oczami manual z 1992 roku i jak byk stoi 2 MB 32 Bit Chip Ram.

[#7] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@frywolny_marian, post #6

Nie było takich modeli w sprzedaży, a przynajmniej nie ma takiej potwierdzonej informacji.

Prototyp A1200 mógł mieć 1MB RAM, bo pierwotnie Commodore myślało o wypuszczeniu A1200 z taką ilością pamięci. Clockport miał służyć do zainstalowania rozszerzenia pamięci z RTC. Tuż przed rozpoczęciem produkcji zrezygnowano z tego pomysłu i podobno wszystkie wyprodukowane A1200 mają 2MB RAM. Dlatego też clockport nie ma wszystkich pinów* - były w nim obsadzane tylko te potrzebne do rozszerzenia RTC, a RAM nie, bo RAM już był na płycie ;).

* - Pierwsza rev płyty A1200 może mieć źle zamontowane piny od clockportu, ale nie zaciemniajmy sytuacji.

[#8] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@PopoCop, post #3

Po uruchomieniu wb na białym górnym pasku menu jest napisana ilość dostępnej pamięci. Najwięcej Chip ram lekko ponad 1000000, i to tylko po wykonaniu 2 poleceń w startup-sequence: "loadwb" i "endcli"

Też sądziłem, że jest to specjalny model czy wersja. Jednak nigdy nie znalazłem info o A1200 z 1 MB Chip Ram. Dziś dodatkowo sprawdziłem w instrukcji i jest wyraźnie napisane "2 MB 32-Bit-Chip-Ram". Więc brak tej 1 MB uznaję za wadę.

Dziś dam jeszcze zdjęcia mojej A1200.

[#9] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #8

Jak masz nawieszane tapet, upiększaczy i innego gówna to przy 2MB Chipu jeden może być zajęty, informacja z belki górnej podaje tylko ilość wolnej pamięci.
Napisz w shellu "avail ?" i poczytaj co odpowie.


Pozdrawiam
[#10] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@RadoslawF, post #9

A najlepiej niech przytrzyma dwa przyciski myszy po resecie aż pojawi się bootmenu i wybierze opcję "BOOT without startup-sequence", potem wpisać komendę AVAIL.

P.S do autora. W przypadku posiadania pamięci 1MB, ilość wolnej pamięci jest zawsze pokazywana poniżej 1000000

[#11] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@rafgc, post #10

A nie ponizej 1048576?;) Oczywiscie odejmujac biblioteki zaladowane do RAM, samego WB... bufory. Wlasnie! Moze zbyt wielkie bufory sa ustawione na HDD?

[#12] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@RadoslawF, post #9

Nie używam tapet czy innych tego typu zabawek w Amidze. Jest to wersja tylko ze stacją dysków, więc bawienie się tapetami jest bezsensu

Jak obiecałem umieszczam zdjęcia z WB. Na pierwszym jest użyta komenda "avail", na drugim pasek z WB. Obydwa użyte z opcją "BOOT without startup-sequence".

http://img853.imageshack.us/img853/425/a12001.jpg
http://img191.imageshack.us/img191/8826/a12002.jpg

Zdjęcia niestety są robione telefonem.

Udawało mi się osiągnąć więcej niż 1000000 wolnej pamięci Chip na pasku. Samo pojawienie się różowego screen z prośbą o WB 3.0 zabierało kilkadziesiąt KB pamięci. Również użycie opcji QUIET w startup-sequence dodawało parę KB.

@jw_amigowiec
Nie mam HDD, chyba, że czegoś nie wiem. Co do tych buforów - mogą być one zabierane jeszcze przed uruchomieniem czegokolwiek z dyskietki?

Zakładam również, że sama pamięć Chip nie jest uszkodzona. W przeciwnym razie, Amiga bardzo często by się wieszała.



Ostatnia modyfikacja: 17.07.2011 17:27:20
[#13] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #12

Bardzo dziwna sprawa... Masz fast-ram, więc wszelakie możliwe dane są tam pierw pchane (bufory itp). Są dwie możliwości, albo naprawdę ta A1200 ma tylko 1MB chipu, albo część pamięci jest uszkodzona (zimne luty?) - prawdopodobnie jest ona automatycznie konfigurowana przy starcie komputera - pewnie jak nie ma kontaktu z częścią pamięci, AmigaOS uznaje, że jest tylko 1MB chipu.



Ostatnia modyfikacja: 17.07.2011 17:49:52
[#14] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #12

Faktycznie masz tylko 1MB chipu, stawiam na uszkodzenie pamięci lub jej kontrolera.
Ewentualne możesz zajrzeć do środka czy ktoś nie wylutował dwu kości ?
Szukaj nowej Amigi, płyty głównej lub ewentualnie fachowca.


Pozdrawiam
[#15] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@RadoslawF, post #14

Szukaj fachowca elektronikia który może stwierdzić czy da się to naprawić jak nic nie da się zrobić Amige sprzedaj na części a w jej miejsce kup nową 1200-tkę to bardzo popularny model i z nabyciem zadbanej Amigi lub nawet nowej nie będziesz miał problemów.



Ostatnia modyfikacja: 17.07.2011 18:11:20
[#16] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@miro_78, post #15

wyjmij FAST RAM, napisz ile wtedy Ci będzie pokazywało pamięci.
Nie chce mi sie wierzyć żeby to było uszkodzenie ....
Co najwyżej sprawdź czy rzeczywiście ktoś nie wymontował kostek.
SPRAWDŹ Ami bez FASTu i napisz co tam pokazuje.

[#17] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #1

jak możesz to daj zdjecie plyty głównej

[#18] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@bombermax, post #16

@bombermax

Mogę od razu odpowiedzieć na to pytanie. Będzie to samo co na 1 zdjęciu, tylko w miejscu Fast Ram będzie 0 oraz trochę więcej zużytej pamięci Chip.

Również wątpię w uszkodzenie kontrolera. Gdyby tak było prawdopodobnie źle by adresował Fast Ram. A ten działa bardzo dobrze. Uszkodzenie pamięci jest możliwe, jeśli system może sobie z tym poradzić. Chociaż nie znam takiego biosu, które zmienia zakres adresowania pamięci, jeżeli wykrywa, że ta jest uszkodzona.

Ta Amiga służy mi już ponad 16 lat i szczerze wątpię, by coś było uszkodzone. Brak przypadkowych resetów, wyłączeń czy zawieszeń.

Dam linki do zdjęć, jak tylko rozkręcę swoją Amigę.

Ktoś wie, które kości na płycie głównej odpowiedzialne są za chip ram?



Ostatnia modyfikacja: 17.07.2011 19:53:38
[#19] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #18

http://tomdalby.com/retro/images/a1200_inside.jpg - 2MB to są cztery takie same, poziomo ułożone kostki, powyżej romów (nad gniazdem clockport). Jeżeli masz dwie, to sprawa jest jasna :)



Ostatnia modyfikacja: 17.07.2011 20:15:02
[#20] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #18

Kolego a może spróbuj odpalić np WB 2x i wpisać avail czy tam info w CLI? może to coś z systemem coś nie tak?

[#21] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@gorzyga, post #19

Są 4 kostki. Czyli dalej nie wiadomo, dlaczego nie widzi 1 MB ram. Jutro dokładniej przyjże się płycie i zrobię parę zdjęć. Mam nadzieje, że wadę da się łatwo naprawić.

Co do WB 2x, chodzi o same dyskietki z takim WB? Jeśli tak to próbowałem i dalej ten sam rezultat.

[#22] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #21

ściągnij program memcheck i wklep takie polecenie:

memcheck add from 100000 to 200000 seg

jesli polecą błędy, to znaczy, że fizycznie pamięć nie ma kontaktu z kontrolerem (zimne luty, przerwane ścieżki, brak jednej linii adresującej)

jeśli nie będzie błędów, to z jakichś powodów jej nie wykrywa, a to już będzie ciężki temat do ogarnięcia.

[#23] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #18

A nie zdziwiło Cię, że jak kupowałeś tą A1200 16 lat temu, to miała tylko 1MB RAM? Trzeba było od razu reklamować u sprzedającego.

[#24] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #21

nader dziwna sprawa .. Amiga nie powinna sie odpalic .. powinna sygnalizowac uszkodzenie pamieci CHIP zielonym kolorem.
Jaka to wersja plyty ? przeczysc kostki ram jakims alkoholerm (nozki)

[#25] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@HOŁDYS, post #24

A nie może mieć Radu założonego w chipie?
[#26] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@MisOr, post #25

mozna

[#27] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@HOŁDYS, post #26

Sprawdz moze w devsach czy nie masz ikonki rad.
[#28] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@MisOr, post #27

Nie wymyślajcie, komenda avail podała ilość chipu jako 1047552 czyli dokładnie tyle ile w mojej A2000 która fabrycznie ma go tylko 1MB.
Chcecie to porównajcie to w innych sprzętach z jedno megowym chipem i nie wprowadzajcie innych w błąd.


Pozdrawiam
[#29] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@MisOr, post #27

Chyba nie czytałeś całego wątku. RAD po odłączeniu zasilania znika.
Poza tym uruchomił avail bez sekwencji startowej.
Tak jak pisał kolega rafgc w poście 22, musi zrobić test segmentów.



Ostatnia modyfikacja: 18.07.2011 14:58:21
[#30] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Jacenty, post #29

Dzięki wszystkim za propozycje.

RAD-u na pewno nie mam. Wielokrotnie to sprawdzałem. Zresztą, sam się nim bawiłem gdy dokupiłem 8 MB Fast Ramu by emulować HDD ;)

@PopoCop

Pewnie, że ciekawiło. Jednak po za dwoma wyjątkami wszystko chodziło. W DP5 mogłem tworzyć obrazy HAM8. Pojawiło się stwierdzenie, że mój DF0: nie czyta niektórych dyskietek. Po za tym, w ten czas miałem 12 lat i przechodziłem z C64 ;) Nie wiedziałem czego szukać.

Dziś sprawdzę programem "memcheck" oraz dodatkowo "whichamiga".

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem