kategoria: A1200
[#31] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #30

zobacz jeszcze sysinfo i zakladke Memory CHIP RAM

ciekawa sprawa jaka to wersja plyty glownej ?


zdjecie plyty jest nie wyrazne ale juz widze roznice - iny clock port i nad pamiecia CHIP jakies miejsce na kolejny prot. Zobacz czy klok port nie jest pogiety czy nie ma tam zwarcie itd ? przemyj wacikiem z alko nozki pamieci chip ..

Stawiam ze masz plyte 1B !!! BUG Version

"The 22 pin clock header was intended to be used for a battery backed up clock and an 1 MB Chip RAM expansion for the never released 1 MB A1200s."


pamieci masz tez dluzsze i o wiecej pinow niz w wersji 2B ( Tam sa kostki krotsze )



Ostatnia modyfikacja: 18.07.2011 16:32:54
[#32] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@HOŁDYS, post #31

Zdjęcia płyty jeszcze nie robiłem.

[#33] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #32

sory looknolem na post 18 gorzygi ..zrob wiec zdjecie w duzej rozdzielczosci i wstaw

[#34] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@HOŁDYS, post #33

Dodaję zdjęcia. Jest trochę kurzu w środku, gdyż amiga nie była rozbierana przez baardzo długi okres.

http://img703.imageshack.us/img703/111/a12006.jpg
http://img843.imageshack.us/img843/234/a12003.jpg
http://img189.imageshack.us/img189/342/a12004.jpg
http://img84.imageshack.us/img84/2262/a12005.jpg



Ostatnia modyfikacja: 18.07.2011 20:46:29
[#35] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #34

dokladniie o ta wersje pytalem 1D ..bug version z dlugim clock portem
wyczysc ja dokladnie moze ten kurz robi zamieszanie ..
pamiec bym na twoim miejscu przeczyscil alkoholem zobacz czy z kostakmi wszyskto jest ok

[#36] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #34

Nie znam się, ale ten żółty kabelek przylutowany tu i ówdzie, to jakoś u mnie nie było.

[#37] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@kjb, post #36

żółty kabelek jest, zdaje mi się, w każdej 1200

[#38] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@mallorn, post #37

Nieprawda, u mnie byl zielony :)

[#39] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@mallorn, post #37

Ja u siebie nie stwierdziłem żadnych kabelków przylutowanych na swoich płytach A1200 - 1D4 i 2B.



Ostatnia modyfikacja: 19.07.2011 08:44:30
[#40] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@(V)(I)mothe(P), post #39

kabelek jest od czegos innego wystepuje w pierwszych plytach i to nie zawsze.na pewno nie ma nic wspolnego z pamiecia CHIP RAM

[#41] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@HOŁDYS, post #40

A to na pewno nie ma nic wspólnego z Chip Ram - odniosłem się tylko do wcześniejszego komentarza.

Tak właśnie się zastanawiam który układ jest odpowiedzialny za kontrole pamięci na płycie głównej, bo raczej z pamięciami będzie wszystko w porządku - jedynie jest błędny odczyt przez ten ów kontroler/układ.

Jak widać system wczytuje się i nie pokazuje błędów czy komunikatów z tego co tu wyczytałem, jedyny problem to ta brakująca pamięć.

To od dnia zakupu był problem z pamięcią, czy z czasem to wyskoczyło - bo nie doczytałem?

[#42] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@(V)(I)mothe(P), post #41

Z pewnością za obsługę Fast RAM w A1200 odpowiada Budgie, ale Chip RAM pewnie Alice?

[#43] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@strim, post #42

Alice odpowiednik Super Fat Agnusa .. jednak to nie on jest tutaj winny

The Agnus is the Address Generator Chip. Its main function, in chip area, is the RAM Address Generator and Register Address Encoder which handles all DMA addresses

Kiedys mialem rozszerzenie pamieci 1 MB CHIP A600 .. miala 8 kostek na dipach .. ktoras z nic byla uszkodzona .. i rozszerzenie adresowalo tylko 256 kb CHIP .. jako ze byly na dipach wylutowalem z uszkodzonej plyty A500 4 kostki zloklalizowalem od ktorej sa problemy (metoda prob i bledow) i po wymianie na nowe kostki ram mialem znowu dodatkowe 1024 kb CHIP.

wiec byc moze sprawa wyglada podobnie (choc nie musi) ja bym skupil sie jednak wokol tych 4 kostek 512 kb

moze byc tak ze usterke metoda chalupnicza po prostu nie usuniesz a narobisz wiecej szkod..



Ostatnia modyfikacja: 19.07.2011 09:59:54
[#44] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@fazior, post #38

U mnie też.
[#45] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #34

zdjęcie jest nie ostre, ale w okolicach pamięci tak jakby lekki syf był, jeśli tam jest jakaś korozja od wody czy innej chemii to możliwe, że zeżarło ścieżkę, albo punkt lutowniczy, mogła też utlenić się cyna na lutowaniu, albo po prostu padła któraś kostka.
Pamięci są po 4Mbit więc o pomyłce nie może być mowy ;)

[#46] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@strim, post #42

Budgie jest odpowiedzialny za wystawianie sygnału kolumny i wiersza dla pamięci CHIP (9-bit szyna adresowa). Chyba, że tutaj kłamią http://www.ianstedman.co.uk/downloads/A1200FuncSpec.txt

Odkąd pamiętam, to pamięć FAST zawsze była wpięta w szynę procesora wraz z kontrolerem.


Należy sprawdzić, czy ta druga połowa chip jest rzeczywiście nie adresowana, czy po prostu nie wykrywana. Potem to już trzeba oscyloskopu lub analizatora logicznego by sprawdzić czy coś się dzieje na liniach CAS i RAS na kostkach, gdyby kostki były walnięte, to w zależności od miejsca uszkodzenia, byłby albo zielony ekran, albo pamięć by była wykryta, ale by się komputer zawieszał przy próbie dostępu do uszkodzonego obszaru, chyba, że kości uszkodziły się tak, że nie reagują wcale, lecz to by było trochę dziwne, bo musiałyby się uszkodzić obydwie na raz (32-bit szyna danych)

[#47] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@(V)(I)mothe(P), post #41

Nie ma żadnych błędów, resetów itp. Po prostu jakby to była wersja z 1MB Chip Ram.

[#48] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@rafgc, post #46

Ah ok, zawsze myślałem, że Budgie jest kontrolerem pamięci dla rozszerzeń Fast RAM, które nie mają własnego procesora.

[#49] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #47

Nie produkowano takiej wersji. Toż przecież właśnie 2 MB CHIP było jednym z podstawowych wyróżników A1200. Jeśli na rynek trafiły jakieś egzemplarze z 1 MB, to tylko przypadkowe, unikalne "firmowo spieprzone". Ale - choć czytam maniakalnie wszystko, co o Amigach napisano - na opis takiej z "okrojoną" pamięcią chip nie trafiłem. Zatem albo to unikat na skalę światową, do muzeum można sprzedać za dobra kasę, albo (co raczej bardziej prawdopodobne) uszkodzona płyta główna. Tak specyficznie uszkodzona, że maszyna (o dziwo) działa, ale nie widzi pełnej pamięci.
A co SysInfo, lubo podobny program testujący melduje? Że ile CHIP jest na pokładzie?

Z szacunkiem
Des

[#50] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Des, post #49

Na bank 1 MB. Jak znalazłem wadę to zacząłem sprawdzać każdym programem jaki miałem pod ręką. Wszędzie było 1 MB.

Jeśli HOŁDYS naprawdę spotkał się z taką sytuacją, że system nie pozwalał więcej adresować pamięci w przypadku jej uszkodzenia... to na 80% mam taką samą sytuację. Może rzeczywiście bios Amigi jest tak wyjątkowy, że sobie radzi z usterkami lepiej niż jakikolwiek inny i pozwala na dalszą pracę na maszynie.



Ostatnia modyfikacja: 19.07.2011 22:06:38



Ostatnia modyfikacja: 19.07.2011 22:07:37
[#51] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #50

Dziwne, pod każdym względem. Moim zdaniem - warto, by Twoją Ami obejrzał osobiście ktoś dobrze obcykany z hardware Amigi. Jest tu, na portalu, taki magik, Stachu niejaki;) Może by rozgryzł tę faktycznie ciekawą zagwozdkę?

Z szacunkiem
Des

[#52] Re: Amiga 1200 1 MB Chip Ram

@Arwern, post #50

Sam tego nie sprawdzisz, jak i nikt zdalnie Ci nie pomoże, bo jak bez sprzętu sprawdzisz, czy wystawiany jest sygnał RAS i CAS, równie dobrze kontroler pamięci może mieć zgubioną ostatnią szynę adresową i też będzie dostępna połowa pamięci.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem