kategoria: A1200
[#1] Mediator dla A1200
Witam
Nie widziałem nigdy wcześniej Mediatora w działaniu, więc może to trywialne pytanie, ale ...
Jak podłącze go w A1200 do portu rozszerzenia to gdzie potem podłączę kartę procesorową? Mam konkretnie Apollo 1260. Zadziała to razem?
TIA

[#2] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #1

Do Medka dostajesz przejściówkę, dzięki której możesz podłączyć kartę procesorową "powyżej" Mediatora. Sytuacja analogiczna jak ze slotami Zorro do A1200.

http://www.ppa.pl/graffiti/obrazki/sprzt/strim/3038_2011.03.19.17.45.26.jpg

Zdjęcie niezbyt wyraźne, ale wiadomo o co chodzi.

[#3] Re: Mediator dla A1200

@strim, post #2

Myślę, że najlepiej widać to tutaj:

http://www.bboah.com/index.php?action=artikel&cat=77&id=3539&artlang=en

[#4] Re: Mediator dla A1200

@recedent, post #3

Mam pytanie
Do czego można wykorzystać ten dekoder MPEG2/DVD EM8300, bo akurat takowy posiadam w gratach elektronicznych ?
Jak to zainstalować i co on daje w amidze? .
Czy można będzie oglądać DVD na kompie?
[#5] Re: Mediator dla A1200

@Jacol, post #4

Akurat te dekodery są na liście supportowanego sprzętu na stronie Elboxu opisane jako "in development", więc nie liczyłbym na wiele...

[#6] Re: Mediator dla A1200

@recedent, post #5

Hmm.....
To po co one tam widnieją ?
Co mogę osiągnąć mając taki dekoder w Amidze?
Może po prostu szkoda tracić slotu pci na ten sprzęt?
[#7] Re: Mediator dla A1200

@Jacol, post #6

Co mogę osiągnąć mając taki dekoder w Amidze?


Obecnie nic.

[#8] Re: Mediator dla A1200

@strim, post #7

Żadna to dla mnie odpowiedź.
Pytam się dalej co ten dekoder daje bo przecież amiga w teraźniejszych czasach też nic nie daje a jednak inspiruje.
Więc co można uzyskać mając ten dekoder?
[#9] Re: Mediator dla A1200

@Jacol, post #8

Więc co można uzyskać mając ten dekoder?


Nic, gdyż sterownik do niego nie istnieje. Czy to jest lepsza odpowiedź?



Ostatnia modyfikacja: 22.09.2011 22:28:23
[#10] Re: Mediator dla A1200

@strim, post #9

Dobra to wywalam go na śmieci !!
Jak nie można z tego sprzętu nic uzyskać to jest bezużyteczny i tylko miejsce zajmuje.
[#11] Re: Mediator dla A1200

@Jacol, post #10

Sprzedaj na allegro, może komuś innemu się przyda.

[#12] Re: Mediator dla A1200

@strim, post #11

Dokladnie, nie ma jak tego uzyc to nie daje nic. Takto moglbys zapiac do Ami czytnik DVD i ogladac filmy.
A w tym momencie tylko zajmuje slot i czerpie niepotrzebnie energie z zasilacza.

[#13] Re: Mediator dla A1200

@Jacol, post #10

mi go sprzedaj. Ch.tnie się nim zaopiekuje

[#14] Re: Mediator dla A1200

@recedent, post #3

strim, recedent - dzięki za zdjęcia :)
mam kolejne pytanie w tym temacie.... bo w piwnicy znalazłem (nie wiem jak to sie uchowało) kartę permedia 2, którą kupiłem kilkanaście lat temu bo "miała wsparcie dla openGLa" jako jedna z pierwszych. czy to się jakoś przyda jak już będę miał medka? czy wogule się przyda do pracy z amigą?

TIA

[#15] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #14

www.elbox.com poszperaj na tej stronie a znajdziesz informacje co mozesz wsadzic do mediatora

[#16] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #14

W Medku nie zadziała niestety. Niektóre busboardy obsługują Permedię.

Jeśli ta karta jest na złacze PCI to rozważ proszę sprzedanie mi jej, bo w NetBSD trzeba poprawić sterownik .

[#17] Re: Mediator dla A1200

@Jacol, post #4

tytaj link pisze do czego można wykorzystać karte z tym układem EM8300 pod Linuksem, a wg. tej listy są nawet sterowniki dla procesora 68k.

[#18] Re: Mediator dla A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #17

są nawet sterowniki dla procesora 68k


Nie zupełnie, ten sterownik jest niezależny od platformy więc powinien działać na dowolnej architekturze. Tyle tylko, że dla Linuxa nikt nie napisał sterownika do żadnego Amigowego busboardu PCI (kiedyś niejaki Adam Kowalczyk pracował nad sterownikiem do Mediatora ale nigdy go nie ukończył)...



Ostatnia modyfikacja: 26.09.2011 18:00:46
[#19] Re: Mediator dla A1200

@strim, post #18

@strim
karta jest na PCI'u
mam w planach złożenie starego PCta (tak, wiem, wiem ;) ) na P100 i z tą kartą i z linuxem - takie zboczenie w skłądaniu trektro komputerów, które kiedyś miałem...
jak by się za pare tygodni okazało że nie mam na to ani mocy ani środków to się odezwę i się dogadamy.

[#20] Re: Mediator dla A1200

@recedent, post #5

co do tego "in development" to może dałoby rade wyciągnąc jakąs wersję beta z Elboxu ? Albo niech udostępnią to co mają i na pewno ktoś by dokończył. W końcu mamy homebrew sterownik SCSI ;)

[#21] Re: Mediator dla A1200

@recedent, post #3

Tak się zastanawiam po jakiego to jest na osobnej karcie/przejściówce, żeby kanapka była smaczniejsza? Nie można tego było na PCB mediatora zamontować, przecież każdy kto korzysta z mediatora korzysta też z karty turbo, a tak to jeszcze kolejne złącza do dociskania w skanapkowanych Amigach.
[#22] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #1

OK witam ponownie. Chciałbym odświeżyć wątek... bo mediatora już mam ;)
ale
okazuje się że w mojej towerce Infinitive'a nie mogę go podłączyć - bo mam inne końcówki kabli zasilających
pytanie jakiej przejściówki potrzebuję? da się to normalnie kupić w sklepie/giełdzie?
no i jakim kabelkiem od zasilacza będę to podłączał? tym który idzie np do dysku twardego/cdromu? bo innego kabelka wolnego do podłączenia z zasilacza nie mam (albo nie widzę)
TIA
[#23] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #22

okazuje się że w mojej towerce Infinitive'a nie mogę go podłączyć - bo mam inne końcówki kabli zasilających


Potrzebne Ci to: http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=363

Ewentualnie jeśli masz mediatora TX to możesz wymienić zasilacz na ATX i podłączyć go bezpośrednio do Mediatora.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 16:26:39 przez strim
[#24] Re: Mediator dla A1200

@strim, post #23

Dzięki
jestem znowu o krok dalej ale...
wkładam w mediatora kartę z S3 virge DX
mediator chyba jest widziany (vide załączone zdjęcia)
a pciinfo pisze że " no PCI devices in mediator"
kartę przekładałem do wszystkich slotów PCI i nic? czyżby karta zwalona?

any ideas?
troche pogooglowałem ale nic konkretnego nie ma w sieci a to co jest sprawdziłem...

załączniki
pic 1
pic 2

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 17:08:44 przez carrion

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 17:09:14 przez carrion

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 17:09:57 przez carrion

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 17:10:41 przez carrion
[#25] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #24

1. Upewnij się, że Mediator dobrze przylega do przejściówki i czy przejściówka przylega dobrze do turbo itd.
2. Sprawdź czy ustawienie zworek na Medku jest poprawne. W szczególności, czy zworka config jest poprawnie dla Twego turbiacza ustawiona (choć gdyby była źle to pewnie Amiga by nie odpaliła).
3. Poza tym zworka memory window nie może być ustawiona na 0MB jeśli chcesz używać karty graficznej.
4. Sprawdź z jakąkolwiek inną kartą PCI 5V czy będzie widoczna.
[#26] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #24

Przypomina mi się historia z moim pierwszym kupionym medkiem. Koniec końców zwróciłem go sprzedawcy (bywalcy tego forum) i kupiłem inną sztukę, która zagadała od ręki.
[#27] Re: Mediator dla A1200

@strim, post #25

Tak sobie mysle czy zasilacz moze byc problemem? Nie kupowalem przjsciowki do infinitiva tylko wymienioem zasilacz na AT. Koncowki pasują do mediatora, ale nie znam sie wiec pytam czy taki zasilacz może być powodem problemów? Zasilacz jest 200W.
Btw. Sprawdzalem z apollo 060 i z blizardem 030. Ale medek nie widzi s3 virgea.
[#28] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #27

wymienioem zasilacz na AT. Koncowki pasują do mediatora, ale nie znam sie wiec pytam czy taki zasilacz może być powodem problemów?


Może być przyczyną jeśli nie jest sprawny . Jeśli jesteś pewien, że jest OK, to nie powinno stanowić problemu, bo Mediatory są przystosowane do zasilania ze zwykłego zasilacza AT (oraz ATX w modelu TX Mediatora).

Wracając do problemu. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka:
- niesprawny Mediator
- niesprawna karta PCI (dlatego pisałem byś sprawdził z inną kartą, powinna być widoczna nawet jeśli nie ma sterowników dla niej)
- niesprawna przejściówka A1200-Mediator-turbo
- niesprawny zasilacz (mniej prawdopodobne)
[#29] Re: Mediator dla A1200

@carrion, post #27

Karta na 100% sprawna (w PC sprawdzałeś osobiście)?
A nie masz innej karty do sprawdzenia?
Np sieciówki 10Mbit.
[#30] Re: Mediator dla A1200

@stachu100, post #29

@strim, @stachu
Poszukam jakichsś kart jutro i sprawdze. Dam znać
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem