[#61] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Andrzej Drozd, post #1

Z powodu braku (aktualnie) pretekstu do narzekania i bycia "uciazliwym" uzytkownikiem AOS4, lubie czasami po prostu odpalac sobie nowy soft i sprawdzac co to jest.

Odpalilem najnowsza wersje Rangera (programu diagnostycznego). Fajny, pokazuje mi np. ile zostalo wolnej pamieci w BVision (chociaz sugeruje ze to CVisionPPC :P )

Czy mozna sprawdzic pamiec GFX czyms innym, czy aktualnie potrafi to tylko Ranger?

Dowiedzialem sie ze mam takze 135MB ramu. To juz wydaje mi sie nieco dziwne, poniewaz mam 128+2 :)

Mozna monitorowac takze Net, a wlasciwie z jakiego sterownika korzysta sieciowka, jakie ma IP itd.
Mozna sprawdzic takze duzo wiecej rzeczy. Polecam.
[#62] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Andrzej Drozd, post #61

Czy mozna sprawdzic pamiec GFX czyms innym, czy aktualnie potrafi to tylko Ranger?

Mozesz na belce Workbencha wyswietlic stan pamieci z GFXa.

[#63] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Lokaty, post #62

OK. Kolejne pytanie dotyczace grania/emulowania.

FRODO z OS4Depot.

1. Co zrobic aby zmusisc go do pracy na pelnym ekranie? Granie przez lupe na okienku jest malosensowne. Wczesniej uzywalem na OS3 wersji WOS i nie bylo z tym problemu (wersja WOS nie posiada GUI i nalezy recznie dopisywac komendy).

2. Co zrobic aby zalaczenie dzwieku (AHI), nie powodowalo wywalenia sie programu i grimowania?

3. Joystick podlaczony do Amigi nie dziala poprawnie (poki co nie sprawdzalem jeszcze zadnych gier, oprocz Frodo). Mianowicie emulator "nie widzi" puszczenia Joya i uparcie kontynuuje wykonany ruch. Zastopowac go mozna wykonujac dopiero ruch przeciwny. Byc moze cos trzeba ustawic w AmigaInput. Jezeli tak, to co?
[#64] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Andrzej Drozd, post #63

1. Co zrobic aby zmusisc go do pracy na pelnym ekranie? Granie przez lupe na okienku jest malosensowne.

Niestety nie wiem - zajrzyj do dokumentacji. Prawdopodobnie bedziesz musial ustalic tryb dla komcia i wywolac requester (tak jak dla WOSowej wersji...)

... wersja WOS nie posiada GUI i nalezy recznie dopisywac komendy ...

Dziwne - ja jakos odpalalem z GUI?!

2. Co zrobic aby zalaczenie dzwieku (AHI), nie powodowalo wywalenia sie programu i grimowania?

Gdybys zajrzal do dokumentacji wiedzialbys, ze wersja dla OS4 nie posiada zaimplementowanej obslugi dzwieku...


Mozesz jeszcze sprobowac z emulatorem maszyn komodorowskich VICE - nie uzywalem go jeszcze, ale cierpliwie na mnie czeka ;) ...

[#65] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Lokaty, post #64

1. zajrzyj do dokumentacji

Niestety jest bardzo ogolnikowa (w HTML) i dotyczy kilku systemow/platform. Opisane sa tylko te funcje, ktore sa w GUI. Na temat AmigaOS (nie OS4) jest tylko mala wzmianka o dodatkowych opcjach z gornego menu.

Prawdopodobnie bedziesz musial ustalic tryb dla komcia i wywolac requester

Ale jak to zrobic bez dokumentacji specjalnie dla wersji OS4?


(tak jak dla WOSowej wersji...)

[ps. wycialem ten fragment, poniewaz sam nie jestem tego pewny] ;)


2. gdybys zajrzal do dokumentacji wiedzialbys, ze wersja dla OS4 nie posiada zaimplementowanej obslugi dzwieku...

Nie widzialem dokumentacji do wersji OS4. Newsow tez nie pamietam/nie czytalem.



Mozesz jeszcze sprobowac z emulatorem maszyn komodorowskich VICE - nie uzywalem go jeszcze, ale cierpliwie na mnie czeka ...

Moge. Tez nie za bardzo uzywalem.
Ja jednak mam sprzetowego C64 z 1541. Nie potrzebuje niczego wiecej, jak odpalic emulator z dzwiekiem. Nie potrzebuje zadnych p******ek typu - "automatycznie odpal".d64 i innych bzdetow.

Gdy juz mam C64 (emulowanego), to dokladnie wiem jak uzyc np.

load"$",8

list

run

i tego typu "dupereli" :)

No nic, wyprobuje jeszcze wersje WOS, moze zadziala na emulacji...

PS. Frodo sciagnalem z OS4Depot.



Ostatnia modyfikacja: 19.04.08 14:56
[#66] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Andrzej Drozd, post #65

Moze troche bardziej ogolnikowo tym razem.
Skoro Frodo jest multiplatformowa aplikacja to moze nasunac sie pewna odpowiedz (przynajmniej mi sie nasowa... ) - parametry powinny byc identyczne z poprzednimi wersjami tej aplikacji, w koncu nadal pracujemy na platformie "amigowej".
Skoro masz komcia sprzetowego to nie wiem po co Ci emul ;) ... sprzet realny jest o niebo lepszy. :)
Co do dokumentacji dla Frodo - wzmianka o dzwieku jest "jak byk" tu: http://os4depot.net/index.php?function=showfile&file=emulation/computer/frodo.lha



Ostatnia modyfikacja: 19.04.08 15:11
[#67] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Lokaty, post #66

parametry powinny byc identyczne z poprzednimi wersjami tej aplikacji

Parametry dzialania programu tak, ale sposob wyswietlania na poszczegolnym systemie juz nie. Np. w Win wystarczy "win"+"tab" i kazda aplikacja przechodzi do dolnej belki lub pelnego ekranu (lub okienka na Win). W AmigaOS to raczej nie jest takie proste.

Co do tego, ze sprzetowy C64 lezy w szafie, a ja lubie pograc na Amidze ( w koncu predkosc jest zadawalajaca, choc bez PAL), to po prostu nie mam miejsca (dwie Amigi, PC i PSX oraz oprocz tego jeszcze TV...dodac do tego dwie gitary itp. Za malo miejsca w M1 :) ).

OK, sprawdze dokumentacje.
-----

Tak przy okazji, zauwazylem blad ze schowkiem w IB (uzywam wlasnie tego do wklejania i komentowania).
Gdy raz juz cos skopiuje, to nie moge nic wiecej skopiowac. Czyzby sie zapelnial i nie potrafil oproznic przed wklejeniem czegos nowego?



Ostatnia modyfikacja: 19.04.08 15:35
[#68] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Lokaty, post #64

Sprawdzilem VICE.
Jest swietny, ale...predkosciowo nie wyrabia na 603e. Predkosc emulacja stacji dyskow to juz calkowita porazka.
Widac ze jest duzo dokladniejszy od Frodo, ale wciaz ma np. problem z gra Scorpius (ta gra to taki fajny tester). Udalo mi sie odpalic takze FrodoWOS, ale po "konsultacji" z VICE, stwierdzilem ze to juz nie to...

No nic, do VICE potrzeba mocniejszej maszyny, a poki co przyda sie on chocby do grabowania screenow i porostu odpalenia czegos aby poogladac grafike. Ale w tym to chyba lepiej i z plynnym dzwiekiem sprawdzi sie FrodoWOS.
[#69] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2 - FAST-ATA2

@Andrzej Drozd, post #1

W zwiazku z tym ze musze zrzucic z jednej partycji na druga kilka GB (ten sam HD), postanowilem wiec odpalic sterownik ATA3.driver.

W zwiazku z tym ze mam FastATA2, to Wiadomo ze odpalenie go, wywola odpowiedni komunikat. Aby go nie widziec (co bardzo przeszkadza podczas ladowania systemu, chociaz mozna go uruchomic juz po zaladowaniu), wymyslilem sobie ze uzyje niezawodnego RUN >NIL:
Czyli aktualnie po SetPatch mam taka linijke:

C:CheckLMB
IF WARN
SYS:Prefs/ATA3Prefs
ENDIF
run >nil: C:ATA3.driver QUIET


Dobrze to wymyslilem czy mozna inaczej?


PS. Ogolnie zauwazylem ze wszystko dziala, chociaz nie mam nic aktualnie podlaczone do Secondary. ATA3Prefs na poczatku dlugo skanowal ten port, az zgodnie z prawda doszedl do tego, ze nic nie jest do niego podlaczone.
Oczywiscie przyrost predkosci jest znaczny i sam nie wiem dlaczego tak dlugo meczylem sie bez ATA3.driver. :)

PS. Udalo mi sie takze odpalic Tools Daemona w wersji dla OS3.9

Ogromne dwa plusy za te dwie sprawy. Czego nie moge na ten temat powiedziec o MOSie PUP.
[#70] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2 - FAST-ATA2

@Andrzej Drozd, post #69

Z RUN nie uzyskasz zadnego efektu - tutaj jak mi dobrze sie przypomina raczej Petunia "dochodzi do glosu" i komunikaty tego typu niestety zawsze beda sie pokazywaly bez znaczenia w jaki sposob wywola sie program... .

[#71] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2 - FAST-ATA2

@Lokaty, post #70

Z RUN nie uzyskasz zadnego efektu

Uzyskalem. Wlasnie dlatego o tym napisalem. Nie wiem jaki bedzie efekt gdy wpisze >nil: na koncu. Skoro dziala na poczatku, to tak to zostawie. :)
Myslisz ze bedzie lepiej z samym >nil: na koncu?



Ostatnia modyfikacja: 26.04.08 14:58
[#72] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2 - FAST-ATA2

@Andrzej Drozd, post #71

Aha, to pieknie - zle cie zrozumialem Andrzeju - w takim razie skoro dziala to zostaw jak jest, sam sprawdze. Dzieki za informacje. :)

[#73] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2 - FAST-ATA2

@Lokaty, post #70

z run >nil: nie wyskakuje okienko z ta informacja, ja tez tak mam od poczatku.

[#74] Re: Pierwsze wrazenia z OS4 - wersja Nowara cz.2

@Andrzej Drozd, post #1

Zdekalowalem sie jakis czas temu, ze zrobie porownanie OS4 Classic do MOS PUP.

Im dluzej uzywam OS4, tym bardziej jest przekonany ze, nie powinienem zrobic takiego porownania.
Np. dlatego, ze caly czas uzywam OS4, natomiast MOSa uzywalem czesto, jednak caly czas wracalem do OS3.

Nie ukrywam ze lepiej mi sie dziala na OS4 niz na MOSie. Cale porownanie byloby dosc subiektywne. Jedno jest tylko pewne - OS4 dziala lepiej na klasykach niz MOS.
Oczywiscie jak zwykle bede marudzil na temat dzialania i "zakonspirowanych" bledow, ukrywanych przez devoloperow. I dementowal "pomadki" swerwowane przez tyle dluuugich lat. :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem