[#1] Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora
Nyyyndza. Pisze od strony zwyklego myszkownika (przesuwacza ikon). Zdobylem os4, zainstalowalm nawet, ustawienie odpowiedniej podzialki dla 17 caalowego lcd kosztowalo mnie z 5 zwisow i pare komunikatow ponurego zniwiaza. Ten sysyem jest z clasikowo-amigowy pod prawie kazdym wzgledem. Sypie sie jak wzieta prostytuta, jest podobnie goly jako i ona i do tego przasny do granic mozliwosci - reaction boli... bardzo*. Po zainstalowaniu systemu chcialem zobaczyc o co kaman, wiec standardowo, na pierwszy rzut chcialem instalnac Heretica (jak zwykly klikacz-giercman) i przypomnialem sobie ze najbardziej amigowy z systemow nie lyka WarpUp, czyli najfajniejsze giery napisane na amippc, na systemie napisanym dla ami z ppc, moge sobie wsadzic gleboko w zoltara oko:P. Nastepnie chwycilem za plyty z ami gazet, coby jakies demko albo cos odpalic i buhahaha z 10 testowanych na badz co badz classik amidze, ze starymi gnatami, z podpietym 1084S zdane nie raczylo wstac - ponury zniwaz albo zwiecha. Jak posiedze dluzej to sie odezwe, jak narazie to z pozytywow moge jedynie bezbolesna instalacje podac.
*nawet nie probowalem zubozyc tej biedy, jak proponuja na konkurencyjnym portalu-bo jak mozna bawic sie na workbenchu z systemuv 3.0 i podniecac sie ze ladnie chodzi na ppc, skoro to samo mozna na 020 za 100 PLN zrobic.



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 01:56
[#2] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Fazior, post #1

Ciekawe i zastanawiajace spostrzezenia.
To teraz proponuje sie przyjrzec dokladnie strukturze systemu i co w sobie MA zaraz po instalacji. Szkoda, ze nie mam sieciowki, dzwiekowki badz USB ... ale coz mediator by ulatwil testy, a tak zadowalam sie tym co jest. :)

[#3] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #2

Zaraz po intstalacji powiadasz:), ano ma w sobie NIC jedno wielkie NIC, az boje sie ciungnac p******y z os4depot bo sie boje ze moja starucha wyciagnie kopyta przy jakimkolwiek "natywnym" programiku.

[#4] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Fazior, post #1

Łee. Pewnie jakieś zabezpieczenie antypirackie czy coś.. ;]

[#5] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Fazior, post #3

To jest to co ja sciagnolem z OS4Depot (i nie tylko), a nie jest konieczne do poprawnego dzialania systemu lecz do odpalenia natywnych aplikacji:

klasy MUI - betterstring, nlist, texteditor, thebar, toolbar (czyli caly katalog klas z OS4Depot)
biblioteki - asyncio, mpega_libmad, jpeg_lib, libicu, pthreads, reqtools, sdl, sobjs, zlibrary, wizard
mile dodatki - 7zdec, xad_7z, xpkgzip, amigaamp-dec, apache, autoupdatewb, bzip2, cmeditor, AmiDVD, lame, png.iconmodule, tunenet+decodery, unrar, unzip

A NIC to jest w MorphOS dla klasika. I co z tego, ze ma emulacje WOSa/PUPa skoro brak 3D dyskwalifikuje odpalenie aplikacji pod Warp3D - jak juz cos chcesz przyrownywac zrob to na jednym poziomie (sprzetowym, oczywiscie...) - chociaz nic nie pisales o MorphOSie to wiedz, ze wersja dla klasika pod pewnymi wzgledami jest znaaaacznie biedniejsza w porownaniu do OS4, naprawde... . Wiec mala konkluzja - skoro posiadasz sprzet, aby odpalic OS4 proponuje na tej samej maszynie odpalic MOSa i dla przykladu (bez jakich kolwiek ingerencji w system - czyli pozostawic go swiezym, takim jaki autorzy ten rozpowrzechnili) rozpakowa archiwum lha ... mnie sie to nie udalo, wiec zycze powodzenia. OK



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 11:03
[#6] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #5

morphos MA 3d na klasykach poprzez
a) g-rexa i voodoo3 z natywnym 3d
b) sterowniki 3d z warpd3d 68k

proszę nie rozpowszechniaj nieprawdziwych informacji bo można to traktować jako wszczynanie flamewaru

ps. na płytce z mosem jest natywna wersja lha.

mam nadzieje ze pomogłem z rozpakowywaniem



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 11:07
[#7] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #6

Okej, mea culpa - widocznie tak daleko nie zabrnolem w uzywaniu tego systemu. Ale ok - g-rexa nie mam i nie wiem jak natywne sterowniki spisywaly by sie, ale stery dla 68k nie wiem, czy dadza porownywalna wydajnosc na mojej BVision pod OS3.9+WOS+W3D. Moze nakierujesz mnie na odpowiedz? :)

PS.
W takim razie jak moglem przeoczyc ta natywna wersje lha? Musze sie poprawic ... :P



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 11:08
[#8] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #7

pod mosem nie ma context switchy więc jest szybciej

(pod os4 oczywiscie też)



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 11:09
[#9] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #8

Jest szybciej niz na 68k+W3D, czy PPC+W3D?

Wracajac do lha - wlasnie sprawdzilem - faktycznie jest dolaczony do obrazu systemu, dlatego zwracam honor.



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 11:16
[#10] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #9

i tu i tu szybciej (z tym ze trzeba przełączyć pri trance'a na wyższy)

pytanie mam do os4 na klasyka: ile ten system żżera ramu tak od razu po uruchomieniu + ibrowse włączone (IB po to żeby libsy mui tez się do pamięci załadowaly) ?

[#11] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #10

Z IBrowsem nie probowalem, ale po swiezym wczytaniu systemu pozostaje u mnie okolo 95 mb ze 128 ... jezeli dazysz do tego, aby przedstawic wyzszosc MOSa nas OS4 pod tym wzgledem ten drugi tak czy siak przegra (nawet nie uruchamiajac przegladarki), jednak dodam, ze w tym momencie na OS4 beda dzialac dwa srodowiska - ReAction oraz MUI.

[#12] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #11

zawsze bede robił czarny PR os4 zeby na execu mieli o czym lamentować

a tak na poważnie to jest pare osób w Polszy posiadających oba rozwiązania na jedynym komputerze. Fajnie jakby ktoś zrobił porównaniu łączenie z testami prędkości/kompatybilności tak po miesiącu (lub więcej) używania obu systemów. Testy po dniu lub paru dniach nie mają sensu bo na każdym systemie i tak trzeba sciągać dodatki (z tym że na os4 mniej a na mosie więcej)

[#13] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #12

zawsze bede robił czarny PR os4 zeby na execu mieli o czym lamentować

Na EXECu jest wiecej liberalnych ludzi niz Ci sie wydaje - to jest moje zdanie - a robienie niepotrzebnego "dymu" w niczym nie pomaga i nic nie wnosi, jedynie psuje dobre nastroje.

[#14] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #13

ten tekst miał wypaść dowcipnie, szkoda ze srodowisko doszlo do momentu gdy niewinne żarty są traktowane poważnie

[#15] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #14

Mozesz mnie uznac za kretyna, ale dowcipu nijak nie zaowazylem.

[#16] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #15

wlasnie o to chodzi, jakiekolwiek negatywne opinie są traktowane zawsze z maksymalną powagę jako atak na swoje jestestwo zamiast dac sobie odrobine luzu

[#17] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #13

o co się tu sprzeczać - jestem przekonany, że zarówno MOS jak i OS4 chodza na klasyku KIJOWO, gdyż:
- te marne 256 MB na klasyku to zdecydowanie zbyt mało, aby komfortowo używać systemu PPC (sporo nowych programów lubi dużo RAMu... nawet binarki PPC są wieksze niż 68k z tych samych źródeł)
- 603e (czy nawet 604) to zbyt wolny CPU - oczywiście w porównaniu do 68k zrywa głowę razem z kaskiem, ale każdy kto używał np. MUI4.0 nie będzie chciał wrócić do 3.9 (a na 603 MUI4.0 chodzi powoli), czy chociażby możliwość odpalenia E-UAE i pogrania w stare gierki z A500 też jest całkiem fajna (ale trzeba do tego odpowiedniego CPU)
- przestarzała konstrukcja całej maszyny - głównie chodzi o wolne szyny systemowe - prędzej czy później dane natrafiają na wolne gardło ZII
Powiedzmy sobie szczerze - OS4 czy MOS na klasyku to tylko namiastka tego co te systemy potrafią na odpowiedniej maszynie (A1 czy Peg).
[#18] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@wali7, post #17

Powiedzmy sobie szczerze - OS4 czy MOS na klasyku to tylko namiastka tego co te systemy potrafią na odpowiedniej maszynie (A1 czy Peg).

No i medal powinieneś dostać za tę wypowiedź. Classic zabija AmigaOS4/MorphOS. :) Co z tego, że cos tam jest na OS4/MOS jak i tak tego się na Classicu nie da używać, bo albo za mało RAMu, albo przymula albo czegoś tam brakuje (np. stery 3D). Albo zwyczajnie stary kanapkowany sprzęt się sypie i stabilność jest taka sobie.

Przecież ja bym z samej ciekawości AmigaOS4 kupił. Nawet żeby zobaczyć i walnąć w kąt. No ale jak sobie pomyślę, że miałbym go używac na moim BlizzardPPC 603e/160 + 060/50 z BVision3D (jeszcze RAM musiałbym dokombinować, bo mam tylko 64MB) to mnie szlag trafia. Ja tego nie chce oglądać nawet gdyby mi dopłacili. Chociaż może to i dobre by było. Obrzydziłbym sobie OS4 do końca życia. ;) :)

[#19] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #16

Moze, wszyscy daliby sobie luzu, gdyby zaczeto zartowac na zupelnie inne tematy - nie mozna wymagac od ludzi konkretnego poczucia humoru (tak jak i w moim wypadku... nie bardzo zrozumialem przekaz jak widac) bo kazdy ma inne i dla jednego jest "cos" zenujace, a dla drugiego to samo "cos" jest ultazabawne. Mysle, ze jest wiele innych tematow, z ktorych mozna sie smiac i co najwazniejsze moga to robic obie strony jednocznesnie.

[#20] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@wali7, post #17

> na 603 MUI4.0 chodzi powoli

bo jest z debug, ale i tak ostatnie wersje MIU4 chodza na 603e prawie tak szybko jak MUI3.9

[#21] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@wali7, post #17

na klasyku najbardziej wkurza brak rolki w myszce (jak sie nie ma usb/toppolino) i wolny odczyt z dysku (ide). Wszystko inne da się przeżyć.

[#22] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #20

Szybkość działania MUI na MorphOSie zależy głównie od konfiguracji. Jak dasz dużo gradientów i ramek z alpha, to na PowerUPie będzie się ślimaczyć i tyle. Po prostu BVision i Voodoo nie mają możliwości sprzętowego akcelerowania takich operacji graficznych.
[#23] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #21

No i klasyk ma klimat :>

[#24] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Jacek Piszczek, post #22

z moich testów wynika ze najbardziej zwalniają czcionki skalowane z aaliasingiem, reszta juz tak mocno nie zżera procka i mozna miec gradienty i skinsowane gadzety bez wielkich strat na prędkosci

[#25] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Fazior, post #1

Nyyyndza.


Przesada :P


ustawienie odpowiedniej podzialki dla 17 caalowego lcd kosztowalo mnie z 5 zwisow i pare komunikatow ponurego zniwiaza.

Racja, poniewaz nie wiedziales/nie wiesz o Tooltypach. Tez sie z tym meczylem. CGX jest jednak prostszy i/poniewaz uzywamy go od kilkunastu lat.

Sypie sie jak wzieta prostytuta

Sypia sie przewaznie wersje 68k. Z MOSem jest podobnie. Natywne rzeczy do tej pory mi sie nie zawiesily.


jest podobnie goly

Wbrew pozorom, masz od razu przegladarke WWW (IB2.4 OEM), Yama, natywny stos TCP/IP, prosty edytor tekstu i wiele innych rzeczy. Niestety, ale zaraz po zainstalowaniu (jezeli dobrze poszukasz, czego ja takze nie zrobilem) jest gotowy do pracy. Brakuje w nim jednak DOpusa - trzeba sciagnac z zewnatrz. MOS zaraz po instalacji jest jednak bardziej goly.


reaction boli... bardzo*

Ano boli, wyglada gorzej niz MUI w MOSie. Trzeba wejsc do konfiguracji i sobie pozmieniac pod siebie.


nie lyka WarpUp

Tez mnie to boli. Wielki minus za brak WOSa. MOS lyka nie tylko WOSa, ale takze PUP.


Nastepnie chwycilem za plyty z ami gazet

Nie oszukujmy sie, do starych gier i dem uzywa sie OS3 (dlatego powinienes zostawic sobie partycje z OS3). Analogicznie jest z MOSem. To nie sa systemy aby odpalac na nich shakowanego softu 68k. Dobrze napisane programy 68k daja rade.
Po to masz MOSa lub AOS4, aby uzywac na nich softu natywnego i z czasem pozbywac sie wersji 68k. Jezeli nie ma natywnych wersji, nalezy zaczac uzywac natywnych zamiennikow.
[#26] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@rzookol, post #21

na klasyku najbardziej wkurza brak rolki w myszce (jak sie nie ma usb/toppolino) i wolny odczyt z dysku (ide). Wszystko inne da się przeżyć.

Sam Classic z założenia jest mułem. I choćby miał MorphOS 3.0 to i tak będzie Classiciem na którego szkoda mi nawet czasu. Co z tego, że jest MPlayer jak Classic muli, co z tego, że można cos tam innego skoro RAMu mało, co z tego, że jest Blender jak na Classicu (i BVision 8MB) to pewnie pomyłka. Wszystko niby jest ale... ale to ciągle jest ograniczone przez ten cholerny prehistoryczny sprzęt. Pomijam juz ewentualne problemy związane z kanapkowaniem, reanimacją. Jak to sobie przypomnę to aż mnie trzęsie. Za pieniądze by mnie nie zmusili do używania tego. Musieliby mnie naprawdę bardzo mocno bić. :) Ja odkąd zobaczyłem normalny sprzęt to po prostu znienawidziłem Classica. Już nawet sympatii do tego sprzętu nie czuję.

[#27] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Fazior, post #3

az boje sie ciungnac p******y z os4depot bo sie boje ze moja starucha wyciagnie kopyta przy jakimkolwiek "natywnym" programiku.

Fazior, przyznaj sie - masz faze? Co? Co ty za p******y tu nam przymycasz?
[#28] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #5

I co z tego, ze ma emulacje WOSa/PUPa skoro brak 3D dyskwalifikuje odpalenie aplikacji pod Warp3D

To nie jest "co z tego". Brak przynajmniej WOSa w OS4 Classic, to "mała" porazka. A moze i duza...
Co do 3D, to dziala na MOSie Warp3D.
Nas jednak jako uzytkownikow BVision, interesuja sterowniki Mini/Open GL. Niestety prace nie zostaly nad tym dokonczone (na MOSie). Jesli chodzi o 3D, to w naszym przypadku AOS4 rzadzi. Sama praca AOS4 na AGA, to tez duza zaleta.
[#29] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Jacek Piszczek, post #22

juz to czytalem i specjalnie od kilku miesiecy prawie w kazdym programie dla mui mam gardienty w roznych kolorach i nie widac roznicy zeby bylo wolniej, system pod mosem na 603e/240 mam w 24bit.

btw. moja efika niestety lezy w szafie.

[#30] Re: Pierwsze wrazenia z os4 - wersja faziora

@Lokaty, post #13

Heh niepotrzebnie dazysz na sile do porownan z MOSem, bo ludziskom sie moze cisnienie podniesc:). Napisalem jak to z mojej perspektywy wyglada - ubogi jest ten system i wiechliwy okrutnie - pewnie zeby sobie pelniejsze zdanie wyrobic bede musial nieco dluzej pouzywac.
Ps. Twoi liberalowie z execa juz mnie o kradziez oskarzyli:).

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem