[#1] Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie
Tak jak w temacie (i w poprzednim, wątku w którym o tym pisalem)
Bardzo chcialbym żeby powstał jakis tekst porównujący użytkowanie mosa i os4 na klasykach. Jest pare osób które mają oba systemy na jednym kompie może bysmy wspólnymi siłami zrobili obiektywne porównanie obu systemów (bez koncowych wniosków zeby nie przechylac szali).

Porównanie moglo by sie skladać:
1) Opisu porównawczego samego systemu zaraz po zainstalowaniu
2) Opisu porównawczego systemu po miesiącu uzytkowania, skonfigurowanego, z latkami etc.
3) Opisu porównawczego programów natywnych (np. 10 programów np. do muzyki, grafiki etc.) gdzie kazda grupa wybiera swojego przedstawiciela do porównanie (np. ANR kontra TuneNet)
4) Opisu porównawczego stabilnosci, prędkosci i kompatybilnosci oprogramowania z systemu os3x. pod oboma systemami (musi to byc oprogramowanie popularne jak np. Directoryopus czy imagefx). Kazda grupa wybiera po 10 programów i zsumowana 20 jest sprawdzana pod dwoma systemami.
5) Porównanie ceny do zawartosci systemu.

Żeby porównanie bylo obiektywne teksty grupy pro-morphos muszą byc zaakceptowane przez teksty grupy pro-os4 i odwrotnie.


Co wy na to ?
Mysle ze to ukróci bezsensowne dyskusje (takze z mojej strony :) )



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 12:47
[#2] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@rzookol, post #1

Ja bym jeszcze dodal punkt dotyczacy procesu instalacji systemu.

[#3] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@rzookol, post #1

Na klasykach? Bosz... Jak dla mnie oba systemy na klasykach nie działają. No a zwłaszcza MorphOS. Mnie strasznie wkurza fakt, że istnieje MOS w wersji dla Amigi Classic. To miało z założenia zachęcić do kupna prawdziwej maszyny i przekonania się do tego systemu, a myślę, że zrobiło coś zupełnie odwrotnego. Ja po tygodniu używania Pegasosa (wtedy jeszcze jedynki z G3) nie chciałem włączać Amigi i tak mi zostało do dzisiaj. No a jak słyszę co się dzieje na Classicach z MOSem to myślę, że dałbym sobie od razu z tym spokój.

Tyle lat czekaliśmy na nowy system i sprzęt. Mamy wreszcie i w momencie wyjścia był dużo tańszy niż maksymalnie wypasiona Amiga Classic. System jak na warunki amigowe też bardzo fajny. Nie rozumiem więc po co komu ten MOS na Classicu. Przecież on traci 90% swoich zalet na tych złomach. :) Jak nie A1200/A4000 to jakieś Efiki... kur... szlag mnie trafi. Jawne niszczenie MOSa. To tak jakby oceniać Vistę na 200MHz i 64MB RAM. :) Ja już się nie dziwię zwolennikom AmigaOS4, bo oni nie mają teraz wyboru. Ale MOSowcy? Kur... Pegasosy są tanie jak barszcz, sprawdzone. Można je jeszcze dostać. Bez sensu. Jak dla mnie MOS może przegrać to porównanie. Z tego co czytam na forach to tam większość rzeczy nie działa albo działa tak, że lepiej żeby nie działała. :)

[#4] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@reactor, post #2

A jaka tam instalacja. Copy copy gdzie chcesz i gotowe. :) Na platformach amigowych nie ma czegoś takiego jak "instalacja". :) Ja od 1995 roku dwa razy "instalowałem" systemy amigowe. Raz na początku jak kupiłem dysk twardy i drugi raz jak kupiłem Pegasosa. Potem przy każdym upgrade sprzętu i tak robiem to ręcznie. Do MorphOS na Pegasosie ja dorzucałem nawet niektóre rzeczy, które wrzucałem do katalogów systemowych w 1995/96 roku. :) Oprócz GoldED/CubicIDE/MorphED nie pamiętam żeby na platformach amigowych cokolwiek się instalowało. Reszta to albo ręczne kopiowanie albo kopiowanie plików przez skrypt instalacyjny. Wielka mi instalacja... :)

[#5] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #3

MDW zgadzam sie co do kwestji sprzetu ... ale nie do konca.
Moze MorphOS rzeczywiscie traci "na tych zlomach" za to
Classic'i wiele zyskuja np. taki LightWave pod MOS'em
liczy sobie bagatela 12 razy szybciej niz na 68040 25 mHz,
DigibosterPRO 32 kanaly + DSP obciaza procek (PPC603e 240mHz)
zaledwie kilka procent oczywiscie w trybie HIFI AHI 14bit
48kHz ... W moim przypadku MorphOS Classic zachecil mnie do zakupu
Pegasos'a, glownie za sprawa idealnie dzialajacego LW, no i
swiadomosc ze pracowali przy Pegasos spece od cudenka BlizzardPPC
;)
[#6] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@ede, post #5

No to się cieszę. Jesteś bardzo budującym przykładem. :)

Przyznam się, że nie miałem pojęcia, że LightWave chodzi na MOSie. Ten program zawsze mnie denerwował tym, że na wypasionej Amidze obrót drucianego sześcianu to była katorga. :) Wiem, że program do 3D to nie demo ale kurcze... Jakaś minimalna prędkość jest potrzebna do tego żeby te siatki edytować. No przecież to szału można dostać na takim amigowym LW. Poza tym program do 3D, który nie rozwija się od kilkunastu lat... :)

Oczywiście to wszystko dzisiaj nie ma znaczenia w obliczu Blendera. :)

[#7] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #6

Blender ... Jeszcze nie udalo mi sie go okielznac,
ale wyglada ciekawie, a LW na Pegazie G4 to poezja,
nawet siatki ladnie sie "zbieraja".

Moze kiedys zrobimy Blender vs LightWave :D

PS. tak wracajac do tematu testowalem na MOS Classic'u
LightWave 3D 5.10a, niestety nie posiadam OS4 zeby
porownac ale w razie co chetnie pomoge przy tym rankingu.
[#8] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@ede, post #7

OWB test
[#9] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@mufa, post #8

nie do konca o takie testowanie mi chodziło ale dobrze, że się starasz :)

[#10] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #3

> To miało z założenia zachęcić do kupna prawdziwej maszyny i przekonania się do tego systemu, a myślę, że zrobiło coś zupełnie odwrotnego.

ta bo przypomnieli sobie o klasykach dopiero jak wycofano z produkcji ostatni produkowany sprzet pod mosa. system powinien byc dostepny dla kazdego i rozwijac sie rownolegle (no tak ale jak jest tyle klasykow z ppc "10000" ??? to kto kupi dodatkowo takiego pega jak za te same pieniadze mozna miec wypasionego peceta) ja mysle ze takie bylo myslenie mosteam + spolka i sie przejechali jak zablodzki na mydle, hyperion podobna polityka.

[#11] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

kto kupi dodatkowo takiego pega jak za te same pieniadze mozna miec wypasionego peceta

Ale pecet chociażby nie wiem jak był wypasiony to Pegasosa nie zastąpi. Tak samo odwrotnie. Pegasos chociażby miał MOSa 2.0 i cholera wie co jeszcze to peceta nie zastąpi. Jak ktoś potrzebuje peceta to ma peceta, jak kogos kręci amigowa platforma to ją kupuje. Jak ktoś chce (albo potrzebuje) oba sprzęty to ma oba. To są zupełnie inne przedmioty.

[#12] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #4

Na platformach amigowych nie ma czegoś takiego jak instalacja...

Nie wiem jak to jest na tzw. tutaj "platformach amigowych", wiem natomiast jak jest na Amidze. Nie musze się też cofać do takiej prehistorii jak rok 1995. Skupię się na ostatnich kilku latach, w 2004r zainstalowałem AmigaOS 4.0 Pre Release, pierwsze uaktualnienie również było dostępne w postaci instalacji od nowa na gołą partycję. Pamięć może mnie mylić, ale zdaje się że podobnie było w przypadku czwartego uaktualnienia, a na pewno miało to miejsce w przypadku wersji finalnej. Zapewne i w przyszłości przy kolejnych większych (ale i mniejszych jak choćby ostatnie) uaktualnieniach przyda się wygodny installer, nie marginalizowałbym więc tego ważnego elementu systemu, hołdując jakimś prowizorkom.

P.S.

Mam nadzieję że ewentualnego porównania dokona osoba nie z grupy tych co "zdobyli nowy system" czy też "weszli w jego posiadanie", tylko z tych którzy go zakupili. Oczywiste jest przecież że powinno porównywać się aktualną publiczną wersją AmigaOS (a więc wersję uaktualnioną przez zarejestrowanych userów) z aktualnym publicznym MOSem.
[#13] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

> to kto kupi dodatkowo takiego pega jak za te same pieniadze mozna miec wypasionego peceta)

Wiesz, to jest europejskie myślenie. Pewnie mało kto wie, ale na przykład w USA, PC stanowią mniejszość. Ponad 50% ludzi używa MACów.

Ja wiem, że tu jest PL, a nie USA i wiem, że PEG nigdy PC tutaj nie zastąpi, ale świat kompów nie kończy się na PC, tym bardziej na WIN. ;)



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 16:30
[#14] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@mufa, post #12

przyda się wygodny installer

Oczywiście, że tak. Jak tylko jakiś program ma installer to ja ZAWSZE go używam. Jednak ja tego instalowaniem nie nazywam. :) Te amigowe installery i tak tylko kopiuja pliki. Przecież nic się nie tworzy, nie zapisuje w żadnym rejestrze, nie miesza. To wszystko jest prostym kopiowaniem. W AmigaOS skasowanie plików nie rozwali niczego. Dodanie czy zmiana sterownika to po prostu skopiowanie pliku w odpowiednie miejsce (które każdy dobrze zna). W każdej chwili całą partycję systemową mogę spakować np. LHA i sobie potem ją rozpakować i system będzie działał tak samo. I to jest właśnie kochane w tych wszystkich AmigaOS-ach (i klonach takich jak MorphOS, AROS). Od wieków zadaję sobie pytanie - czy wiodący system operacyjny nie mógł w ten sposób być zaprojektowany? :)

[#15] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@rzookol, post #1

A wiecie, że takie porównanie amigowych systemów w formie np wiki byłoby bardzo interesuje?

[#16] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #11

peceta nie mam i nigdy nie mialem, kupilem efike i czekam na system, bo a1200 w kazdej chwili moze mi przestac dzialac, jakby byl peg3 to juz by stal u mnie w domu, a teraz to raczej bym nie kupil takiego kompa bez "normalnego" systemu.

[#17] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@mufa, post #12

Zapuscilem os4 na klasyku, mosa mi sie nie chcialo-wole pega odpalic:), ale porownanie bym przeczytal. Co do prowizorek to os4 jest w calosci jej idealnym przykladem 5x ponury zniwiarz zanim podzialke ustawilem. Te cale aktualizacje to tylko latanie dziur.
A tak na marginesie jakim prawem obrazasz ludzi? Napisalem ze zdobylem bo zdobylem, nie kupilem u niemcow ani u wlochow, w efunzinie jeszcze nie sprzedawali, nadazyla sie okazja i kupilem z drugiej reki po prostu. Panie Mufa i panu podobni, zastanowcie sie nieco zanim zaczniecie obrazac ludzi.

[#18] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Fazior, post #17

Kolego nie próbuj mnie wciągać w jakieś wojenki. Nikogo z imienia i nazwiska nie obraziłem i nie musisz mi się tłumaczyć. Napisałem tylko delikatną sugestię do potencjalnej osoby dajmy na to X (a nie Fazior), która podjełąby się takiego porównania, aby dysponowała najnowszą wersją systemu (więc uaktualnieniem), w przeciwnym wypadku test straciłby na wiarygodności a i testującej osobie było by przykro, gdyby się okazało że opisywane błędy nie występują u zarejestrowanych użytkowników z najnowszym uaktualnieniem systemu.
[#19] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Fazior, post #17

Jeszcze kilka chwil i zaraz znowu będą bany
[#20] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@quantor, post #13

Pewnie mało kto wie, ale na przykład w USA, PC stanowią mniejszość. Ponad 50% ludzi używa MACów.

Dawno się tak nie uśmiałem

[#21] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Arbuz, post #19

No i wlasnie o tym pisalem jakies kilkadziesiat minut temu w topiku o "spolecznosci amigowej"...


Wy nie znacie umiaru, nie potraficie usiedziec na dupie spokojnie nawet 1 dnia, wiecznie prowokujecie siebie nawzajem do wojenek

JAkim cudem Wy chcecie zachecic kogokolwiek do uzytkowania czegos innego niz PC skoro sami prezentujecie sie jako zgraja ujadajacych kiboli.

Naprawde ! zal dupe sciska jak was "sie czyta" ...

duszenie kupki
[#22] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@mufa, post #18

Pierwsze primo nie prubuje Cie wciagac w zadne wojenki, ja po prostu stwierdzam fakty. Jakis gosc na execu wkleja linka do mojego posta i pisze ze uzytkownik przyznaje sie do kradziezy.
Drugie secundo sam piszesz w swoim poscie o ludziach ktorzy "zdobyli" os4. Zrozum ze nie masz prawa Ty ani nikt inny do sprawdzania w jaki sposob ktos wszedl w posiadanie Os4, a tym bardziej do osadzania ludzi po jednym slowie , w tym wypadku "zdobylem".

[#23] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@mufa, post #18

Drogi Mufo, odniosę się do Twojego posta z forum portalu Exec. Jesli chodzi o kryteria jakie podałem to mają one na celu nie porównaniu konkretnych tworów jakimi są systemy operacyjne w danej postaci, a całe środowisko jakie one tworzą z dodatkami/programami. Mi nie chodzi o porównanie produktów bo to nie jest żaden wyścig tylko o porównanie korzystania codziennego z danych systemów łącznie z jego wadami i zaletami. Stan sekunda po zainstalowaniu trwa jak sam napisales sekunde a z systemu korzysta się dużo dłużej i na ten element warto zwrócić uwagę.
Oczywiście to co posiada system zaraz po zainstalowaniu jest ważne i dlatego punkt 1) wlasnie tego dotyczy.

Jesli chodzi o rzeczone łatki to chodziło mi raczej o dodatki systemowe (tak jak png ikonki w os4) a nie o programy patchujące funkcje systemowe :)

[#24] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@quantor, post #13

> Wiesz, to jest europejskie myślenie.

nie ma nic do tego co napisalem.

> Pewnie mało kto wie, ale na przykład w USA, PC stanowią mniejszość. Ponad 50% ludzi używa MACów.

http://www.idg.pl/news/144404/Apple...14..rynku.w.USA..OS.X...0.3..rynku.w.Polsce.html

jeszcze do tego trzeba dodac, ze polowa sprzedawanych macow w USA trafia na rynek europejski.



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 19:45
[#25] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Arbuz, post #19

wtrącenie

Tak długo jak będzie zachowany jakiś poziom dyskusji bananów nie będzie. Banany mogą pojawić się jak znów ktoś zechce całkowicie odbiec od tematu czy też urządzić sobie jechanki personalne. Za dyskusje na temat, nawet jeśli ktoś ma skrajnie odmienne poglądy od moich bana nie daję. Nie każdy musi kochać OS4, ba nawet nie każdy musi go lubić, może go nawet nienawidzieć, ale w dyskusji obowiązuje pewien poziom i argumenty, a nie lanie pomyj na oponentów.

/wtrącenie
[#26] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@quantor, post #13

Wiesz, to jest europejskie myślenie. Pewnie mało kto wie, ale na przykład w USA, PC stanowią mniejszość. Ponad 50% ludzi używa MACów.


kto ci takich bzdur naopowiadal? takich bzdur to nawet PRowcy appla nie potrafia wymyslec. mozejakis link potwierdzajacy to co piszesz?bo ostatnio bylo ze apple ma cos kolo 3% na calym swiecie.



Ostatnia modyfikacja: 26.03.08 19:45
[#27] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@DRACOX, post #26

Takie myślenie rodzi się z tego, że w większości amerykańskich filmów jak używają kompa to właśnie apple'a
[#28] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #11

specjalnie napisalem dodatkowo, bo do liczenia
i nie tylko pecet jak najbardziej sie nadaje.
jakby bylo inaczej to by nie bylo tak jak jest.

[#29] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@rzookol, post #1

1) Opisu porównawczego samego systemu zaraz po zainstalowaniu

1. Natywny stos TCP/IP. Wystarczy wejsc Do Prefs/Internet i ustawic np. na DHCP i juz.

2. Katalog Utilities:
IBrowse 2.4OEM, Epistula (nie uzywalem), Yam, UnArc (korzystajacy z natywnego XAD), NotePad (na poczatku moze zastapic CEDa) - Czyli dajmy na to, znajdujac sie na calkowitym pustkowiu, z plyta AOS4 i czystym HD, jestesmy w stanie skontaktowac sie ze swiatem i za pomoca internetu dociagnac reszte potrzebnych rzeczy.

Jest tam jeszcze wiecej programow mniej lub bardziej potrzebnych: Partition Wizard (naprawiacz dla FFS2) DvPlayer, AmiPDF, AmiGS (nie wie co to), Commodities, Gostscript, kalkulator, zegarek, blankery, Commodities, jakis prosty odtwarzacz CD, jakis program do drukarek, USB, drugi program do HD (RawDisk)

3. Katalog System: Python, FormatCDRW, MediaToolbox (odpowiednik HDToolboxa) i reszta podobna do tego co jest w OS3.

4. Katalog MUI - wiadomo

5. Reszta jest podobna jak wszedzie. Zauwazylem jeszcze w Prefsach ciekawy program "Compatibility", w ktorym mozna wylaczac niektore programy 68k aby nie korzystaly z JITa


Co jest w MOS PUP, mozna sprawdzic sciagajac ISO.
[#30] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #4

Nie wiem czy czytales na temat instalacji OS4 ale to troche wiecej niz tylko COPY. A chcialem zwrocic uwage na ten element systemu poniwaz Hypierien nawet o to szczegolnie zadbal.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem