[#31] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@MDW, post #4

A jaka tam instalacja. Copy copy gdzie chcesz i gotowe. usmiech Na platformach amigowych nie ma czegoś takiego jak "instalacja"

No .. nie jest tak do końca. Commodorowski Installer potrafi parę ciekawych rzeczy zrobić za użytkownika - poza kopiowaniem - modyfikacja choćby user-startup, dodanie takich czy innych tooltype.. że o trywialnym sprawdzaniu wersji bibliotek przy instalacji nie wspomnę. Więc nie jest to tylko copy-paste...



Ostatnia modyfikacja: 27.03.08 11:15
[#32] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@rzookol, post #1

No i w koncu musze to napisac, w zwiazku z tym ze znam MOSa od dawna i caly czas dzialam na AOS4.

Ciezko porownywac. Nie jestem zwiazany z zadnym ugrupowaniem od AONE lub Pegasosa.

Systemy sa bardzo podobne. Uzywanie ich nie sprawi problemu (no prawie ;) ), nikomu kto wychowal sie na AOS3.0/3.1.

AOS3.5 i 3.9 ominalem, poniewaz nie podobaly mi sie laty stosowane na sile. Co nie znaczy ze nie uzywam paru bibliotek w OS3.1 pochodzacych z OS3.5.

Oba systemy sa podobnie wiechliwe, jednak MOS ma to bardziej przemyslane. Moim subiektywnym zdaniem, MOS ma lepsza emulacje 68k.
W OS4 bardzo drazni Grim Reaper. MOSa tez nie oszczedze, bo zamiast Grima, dochodzi czesto do zawieszenia czegos nie wiedzac dlaczego.

AOS4 jest szybszy i bardziej przyjazny juz na samym starcie oraz ma wszystko co potrzeba na poczatku. MOSa trzeba konfigurowac...no dobra "nie nawiedze" Ambienta, chociaz nowe wersje sa juz calkiem uzywalne.

WB jest jednak bardziej przyjaznym srodowiskiem.

Ogolnie MOS wydaje sie byc systemem bardziej dopracowanym. Nie jest to dziwne, poniewaz pracuje nad nim wiele osob. AOS4 jest mniej, ale biorac pod uwage ze pracuja nad nim wlasciwie tylko dwie osoby - jest wielkim dzielem.

Tak czy inaczej, chcialbym obalic pewne mity i fundamentalne zapatrzenie niektorych osob. Mity sie juz skonczyly.

AOS4 na pewno nie jest tym, co sugerowano nam przez dlugi czas. Nie jest ani lepszy ani gorszy od MOSa. Oba systemy sa siebie warte i sa kawalkiem dobrej roboty. Dazenie jednak do polaczenia sil, to tylko marzenie...

Ja tu zostaje i bede pisal co mi sie podoba lub nie, na temat obu systemow. Mitologie spiszmy na papirusach, ku przerazeniu potomnych ;)
[#33] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #10

no tak ale jak jest tyle klasykow z ppc "10000" ??? to kto kupi dodatkowo takiego pega jak za te same pieniadze mozna miec wypasionego peceta

No ja na przykład. Mam dwa klasyki z PPC i kupiłem pega. :)
[#34] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Daclaw, post #33

Ja podobnie :)

Dwa klasyki z PPC do tego PegII i kurząca się w szafie Efika ;)
Nawet nie pamiętam gdzie dokładnie...

[#35] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Sir_Lucas, post #34

Tez mam pare klasykow i pega:)

[#36] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@quantor, post #13

mniej niz 10%
[#37] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Sir_Lucas, post #34

U mnie jest trochę inaczej :) . Jeden klasyk z PPC i oryginalnym systemem OS4 do niego oraz jedna A1XE też z oryginalnym OS4. Poza tym parę innych Amig...

[#38] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Deftronic/..., post #37

A ja mam Pega II z ORYGINALNYM MOSem 1.4.5 :)
[#39] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@wali7, post #38

To chyba jestem lepszy :), bo mam jeszcze A500 z 1.3 i A4000D z 3.0 i 3.1. Tez oryginaly...

[#40] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Deftronic/..., post #39

ale Pega nie masz.... :)
a kilka klasyków (rozbebeszonych i nie, działających i nie ;) ) wala mi się po warsztacie... jakoś nie mam siły i motywacji aby zebrać to towarzystwo do kupy i wysłać na Allegro - w sumie to kilka pięcsetek, dwie albo trzy A1200 i dwutysiączka z kontrolerem SCSI - kilka groszy na konto rodzimych i zagranicznych browarów na pewno wpłynie jak tylko się dostatecznie zmotywuję :D
... co A4000 brrrrr.... po kilku miesiącach używania tego wynalazku ś.p. C= na pewno do niego nie wrócę z Pega (myślę że mając A4000 i One z OS4 wiesz dlaczego)
co klasyków - to polecam przeglądnięcie artków na angielskiej Wikipedii nt. AAA i Hombre - zwłaszcza ten ostatni byłby klasykiem moich marzeń - chyba nawet teraz.



Ostatnia modyfikacja: 19.06.2008 21:16:44
[#41] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@wali7, post #40

Ja mam podobnie PegaII i 5 Amig1200 2xA500 (ale wszystko w częściach)
[#42] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Arbuz, post #27

> Takie myślenie rodzi się z tego, że w większości amerykańskich
> filmów jak używają kompa to właśnie apple'a

Jula w płot. Te statystyki nie są miarodajne, bo np. rynek inżynierski stanowią w większości PC (brak dobrego softu typu CAD na systemy inne niż WIN).
Z kolei w studiach nagrań ( tu mowa o innej części przemysłu) peceta raczej nie świadczysz. Wiem, że soft (i hardware) typu "ProTools" jest osiągalny zarówno na Win, jak i na MacOS oraz LIN, ale jakoś tak się przyjęło, że używaną w 90% studiach platformą jest... ...MAC!!...

Z kolei, jeśli mówimy o rynku domowych użytkowników, to jest on podzielony mniej więcej pół na pół, z małą przewagą MACów....

Powiem tylko, że nie są to informacje wyssane przeze mnie z palca!!...
[#43] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Arbuz, post #41

> Ja mam podobnie PegaII i 5 Amig1200 2xA500 (ale wszystko w
> częściach)

A masz może jakąś zbędną obudowę od A1200??... Mam na myśli klasycznego "pantofelka"...
[#44] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@quantor, post #43

Niestety, mam tylko jedną obudowę desktopową (niestety nie mogę się jej pozbyć), Za to mam prawie ;) kompletnego Infinitiva (tego z serii "gniotsa i łamiotsa") na zbyciu.
Planuję też w wolnej chwili (ech, tylko kiedy to będzie?) włożyć "sierocą" płytę A1200 do obudowy A500 - jest większa i jak dla mnie dużo ładniejsza.
[#45] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@wali7, post #40

No Pega nie mam :)... moze kiedyś...

za to mam trochę tego złomu:

- A4000T, A4000D, A500, A1200, A1XE i mnóstwo kart do nich (USB, DELFINY, Seiciowki, scan-dublery i takie tam...)

- 2xZ88

- ZX Spectrum 2+ wersja 2a

- Nextstation Color 1100 (taka lepsza Amiga)

- Atari 65 XE z 1Mb ram, 2x Pokey, HDD 1GB, i 3x OS i zwykłe 65, 130 ze stacją

- Acer Ferrari 4005

- C64 ze stacją

- PowerMac G4 z 1GB Ram

- MacBookPro 17' z GF8600, 4GB Ram i HD 7200 (tzn. max config)

- no i kiedyś pisałem gdzieś w poście, że żona ma Power Maca (niezły konfig - HDD 15.000 8 rdzeni i takie tam - tez było kiedyś w poście)...

Zaledwie 1 trzyletni Pecet ...

- parę konsol (głownie Nintendo, ale też boski Dreamcast i jedna konsola Sony PS3)

Ogólnie wiadomo A4000D standardowa to porażka, ale jak się ją doposaży, to stary system (i dema, dema!!!) chodzą spoko...

i to tyle...

pozdrowienia

aaa.. kiedyś była C65 do kupienia na Allegro, ale to było w czasach jak Amigafan kupował swoją wypasioną A3000 (której już nie ma)... niestety nie miałem wtedy kasy ani na A3000 ani też na C65....szkoda...




[#46] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Deftronic/..., post #45

Szkoda że doba nie ma 48 godzin...

[#47] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Deftronic/..., post #46

Są takie planety, gdzie ma. Nawet więcej! ;)

[#48] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@quantor, post #43

Musze pogrzebać ale chyba tylko mam w komplecie reszta to płyty i osprzęt + infinitiv
[#49] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Deftronic/..., post #45

pamiętam to c65, aukcja się skonczyła na okolo 6 tyś z kawałkiem i cena nie przekroczyla ceny miminalnej

[#50] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Arbuz, post #41

...

[#51] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@wali7, post #40

... co A4000 brrrrr.... po kilku miesiącach używania tego wynalazku ś.p. C=

Przesadzasz z tą niechęcią. Oczywistym faktem jest, że A4000 w konfiguracji podstawowej ohydnie się zestarzała moralnie, to jednak dotyczy każdej Amigi w konfiguracji podstawowej. Tym nie mniej, jeśli ją potraktować jako bazę do rozbudowy, jest po prostu wygodniejszą i mniej problematyczną alternatywą A1200.

AAA i Hombre - zwłaszcza ten ostatni byłby klasykiem moich marzeń - chyba nawet teraz

A ja jestem w ostatecznym rozrachunku przeciwnikiem tego rodzaju custom chipów. AAA to był dziwaczny wynalazek, już na etapie projektu oferujący mniej, niż dostępne wówczas dla Amigi karty GFX tzw. firm trzecich. Słowem - sztuka dla sztuki. Z Hombre byłoby tak samo.
[#52] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@rzookol, post #1

Ja proponuje zrobic porownanie w taki sposob jaki przeczytalem kiedys w ksiazce "Poddani Microsoftu".
Czyli:

EyeTech - BPlan
Hyperion - MOSTeam
AmigaONE - Pegasos
AmigaOS4 - MorphOS
Workbench - Ambient
Petunia - Trance
Reaction - MUI
BoingBall - Motyl
When it's done - Two weeks
OBW - Sputnik
...

Niech kazdy dopisze cos jeszcze



Ostatnia modyfikacja: 12.07.2008 15:44:14
[#53] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Phibrizzo, post #52

MiniGL - TinyGL

[#54] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@ChaL, post #53

exec - ppa :)

[#55] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@ChaL, post #53

Ofca - Mofca
;)
[#56] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@deez, post #55

Liczylem na cos bardziej konkretnego.

P96 - CGX
[#57] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@Phibrizzo, post #56

startup-sequence - startup-sequence ;P

[#58] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@deez, post #55

GumBoy i deez - pierwsze ostrzeżenie. Kolejnych nie będzie i nie jest ważne, w którym wątku je popełnicie. Tłumaczyć dlaczego chyba nie muszę.

[#59] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@mailman, post #58

eee przesadzasz.

[#60] Re: Os4 vs mos - zróbmy prawdziwe porównanie

@arti4-92, post #59

W ten sposób też możesz sobie zapracować na wakacje od PPA. Akurat trwają szkolne, więc nie prowokuj losu, abyś nie dostał tych drugich.

Kończymy OT. Każdy kolejny post nie na temat skończy się tygodniowym odpoczynkiem.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem