Forum » AROS
Wątek zamknięty
[#1] Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??
Witam wszystkich poraz 1szy albowiem 1szy raz pisze na waszym forum :)

Ale do rzeczy...

Od kiedy siedze w informatyce od zawsze interesowały mnie alternatywne systemy operacyjne...Zaczeło się od Windowsa potem cofnąłem się do DOS'a (zwłaszcza freeDOS = jedyny system operacyjny który mnie do tej pory nie zawiódł i jak dobrze pójdzie będę miał swój własny wkład w jego rozwój :) ) potem był BSD i Linux , Mac i przyszła pora na AROS'a i AmigaOS .

Wiec - zainstalowałem AROS'a i ... nawet instalacja była dla mnie kłopotliwa - całkowicie nie moge się w tym systemie znaleść... hehe...znowu sie uczymy komputera :) O shellu już nie mówie... Ale to jest to co lubie...nowe doświadczenia :)

Grzebie po waszym forum w poszukiwaniu odpowiedzi ale kompletnie nie wiem o czym wy mówicie . Więc odpowiedźcie prosze na moje pytania jak totalnemu jełopowi z planety mars który nawet nie wie co to komputer :)

1. Z tego co zrozumiałem AROS jest kompatybilny z AmigaOS na poziomie źródeł. Więc programy z Amigi na nim chulają ?? Podejrzewam że przez jakiś emulator bo jak odpalić programy amigowe na kompie z x86...chyba że programiści arosa to magicy. Więc jak to jest z jego kompatybilnością ?

2.Jak jest ze wsparciem technicznym i sterownikami ? Z tego co widziałem to istnieją porty drivierów większości linuxowych (nuveau- najgorszy syf moim ale na bezrybiu to i rak ryba...)

3.I jak w tym wynalazku skonfigurować dźwięk bo ni ma ?? (Realtek AC'97)


Czekam z niecerpliwością na odpowiedzi a tym czasem bd dalej rozgryzał tego OS'a :)
[#2] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@MasterOfMuppets, post #1

Hej,

Najpierw pytanie: zainstalowałeś Icarosa czy AROS nightly build?

A teraz szybkie odpowiedzi:

ODP1: na poziomie źródeł oznacza, że możesz przekompilować program z Amiga OS 3.1 na AROSs.

Jeśli chcesz uruchamiał bezpośrednio binarni z m68k to na razie jedynym wyjściem jest emulacja - J-UAE. Rozwijany jest również projekt emumiga - natywne uruchamianie binarek - emumiga.com

ODP2: Wsparcie jest jakie jak liczba developerów (która jest mała). Możesz albo próbować złożyć sobie kompatybilny komputer albo kupić gotowy.

Lista kompatybilności:
http://en.wikibooks.org/wiki/Aros/Platforms/x86_support

Gotowe komputery:
http://www.imica.net
http://www.vesalia.de/e_aresone.htm

ODP3: AROS:Prefs/AHIPref. Po uruchomieniu na liście po lewej będą rozpoznane sterowniki. Jeśli jest tam "ac97 cośtam" to masz szczęście. :) Wybierz go z listy a potem kliknij Play Sound

Ogólnie na wiele pytań dotyczących użytkowania znajdziesz odpowiedź w... instrukcji obsługi :) (dystrybuowana razem z Icarosem)

[#3] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@MasterOfMuppets, post #1

Jeśli tam jeszcze nie trafiłeś to polecam Ci forum http://aros-exec.org i polski vortal http://aros.ppa.pl

[#4] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@deadwood, post #2

Małe poprawki do odpowiedzi:

ODP1: na poziomie źródeł oznacza, że możesz przekompilować program z Amiga OS 3.1 na AROSs.


AROS miał być kompatybilny na poziomie źródeł.
Na chwilę obecną nie jest.
Żadnego większego programu nie da się po prostu skompilować.

Rozwijany jest również projekt emumiga


Na razie umożliwia uruchomienie aż jednej aplikacji - zegarka na dekstopie.
[#5] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@MasterOfMuppets, post #1

1. AROS nie jest kompatybilny.
2. Wydajność sterowników jest bardzo słaba, mają problemy z działaniem na większości kart NVidia.
3. Najlepiej w ogóle.

Jeśli chcesz zapoznać się z system Amiga Os i nie wydawać za dużo,
ściągnij WinUAE.
[#6] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #4

AROS miał być kompatybilny na poziomie źródeł.
Na chwilę obecną nie jest.
Żadnego większego programu nie da się po prostu skompilować.


http://www.ppa.pl/audio.evolution.4.ukonczone,7884;aktualnosci.html

"Davy Wentzler dotrzymał słowa i ukończył port programu Audio Evolution 4 w wersji dla systemu AROS. Zawiera on dokładnie identyczne funkcje jak wersja dla AmigaOS 4.x."

[#7] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@deadwood, post #6

Z AudioEvolution udało się, bo korzysta z własnego wewnętrznego systemu GUI odwołującego się bezpośrednio do Intuition i Graphics. Wystarczy, żeby program był pod MUI i pozamiatane.

[#8] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #4

Twoje poprawki NIC nie wnoszą do tego tematu.
AROS miał być kompatybilny na poziomie źródeł.
Na chwilę obecną nie jest.
Żadnego większego programu nie da się po prostu skompilować.

deadwood jest programistą i ma cokolwiek większe pojęcie o tym temacie od Ciebie. Być może AROS nie jest w 100% kompatybilny z AmigaOS ale okazuje się, że można skompilować od razu dla AmigaOS i AROS-a takie programy jak np. YAM, AmiGG, Hively Tracker itd...
Tu też ciekawe: http://www.ppa.pl/lodepaint.dla.amigaos.4.1,7774;aktualnosci.html LodePaint dla OS4 powstał na bazie kodu dla AROS-a...
Co też kolego próbujesz udowodnić? Że AROS-owi bliżej do Windowsa niż AmigaOS??

Na razie umożliwia uruchomienie aż jednej aplikacji - zegarka na dekstopie.

Czemu miało służyć dodanie w tym zdaniu słowa "aż"? Po ch..... zabierasz głos na forum o systemie, którego nienawidzisz?
Krucjatę sobie z kakoszatanem wymyśliliście? MasterOfPuppets ma sobie kupić X1000 zamiast bawić się AROS-em to wtedy będzie git tak?
odczepcie się!



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2010 20:25:20
[#9] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@G. Kraszewski, post #7

Grzegorzu, MUI nie jest częścią AmigaOS.

[#10] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@deadwood, post #6

Kolega się nie pytał, czy jak się będzie siedzieć dłużej niż nad wersją na windows, to da się przenieść program z Amiga Os na AROS.

Kolega się pytał czy da się program z Amiga OS skompilować na AROSie.

Może zamiast sterownikami które i tak ci nie wychodzą, zająłbyś się poprawieniem datatypów które nie działają tak jak w Amiga OS, choć powinny.

http://www.amiga.org/forums/showthread.php?t=52567
[#11] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #10

Czy moderator mógłby się zająć tym gościem?



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2010 20:45:30
[#12] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@FOrest, post #8

Twoje poprawki NIC nie wnoszą do tego tematu.


Moje poprawki wnoszą bardzo wiele do tematu.

deadwood jest programistą i ma cokolwiek większe pojęcie o tym temacie od Ciebie.


Tak na pewno.

Być może AROS nie jest w 100% kompatybilny z AmigaOS


W temacie GUI i grafiki jest kompatybilny może w 30%.

Że AROS-owi bliżej do Windowsa niż AmigaOS??


Nie obrażajmy chłopaków z Microsoftu. Porównaniem ich systemu do czegoś takiego.

Raczej bym powiedział że przeniesienie oprogramowania z Amiga OS na Windows to mniej pracy niż przeniesienie oprogramowania z Amiga OS na AROSa.

Po ch..... zabierasz głos na forum o systemie, którego nienawidzisz?


Dlaczego nienawidzę?
Ja życzę jak najlepiej temu systemowi i jego developerom.
Bardzo przydałby mi się system Open Source zgodny z Amiga Os.
Niestety AROS takim systemem nie jest.
I jeśli nie będzie się o tym mówić to nic się nie zmieni.

[#13] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@FOrest, post #9

MUI nie jest częścią AmigaOS


Teoretycznie nie.
Ale oryginalne MUI jest rozprowadzane razem z Amiga Os 4.0.
Poza tym przyzwyczailiśmy się wszyscy że MUI jest na Amiga OS.
Bez MUI to raczej trudno mówić o systemie Amigowym, czy kompatybilnym z Amigą.

[#14] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #12

Raczej bym powiedział że przeniesienie oprogramowania z Amiga OS na Windows to mniej pracy niż przeniesienie oprogramowania z Amiga OS na AROSa.

bez komentarza

Ja życzę jak najlepiej temu systemowi i jego developerom.

Nie obrażajmy chłopaków z Microsoftu. Porównaniem ich systemu do czegoś takiego.

Może zamiast sterownikami które i tak ci nie wychodzą,

Chyba podobnie jak kakoszatan masz schizę. To z pewnością z życzliwości dla AROS-a i jego developerów obrażasz ten system i jego developerów.
Jako osoba życzliwa OS4 powinienem zatem zacząć się nabijać z jego słabych stron... Dziękuję. Życzliwość rozumiem tak: http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=5&t=4205#reply_4208
Może powinieneś sprostować Minniata. Chyba wstyd przynosi Twojej formacji?

[#15] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@G. Kraszewski, post #7

Do braków w Zune przyznaję się bez bicia ;) 100% MUI nigdy i tak nie osiągnie, ale zastanawiam się, jaki poziom byłby "good enough" dla większości programów. Czy na przykład gdyby udało się poprawnie przeportować Ambienta(*) na AROSa to byłby już zadowalający poziom Zune?

(*) Z tego co wiem, Ambient wymaga MUI 4, a Zune na razie stara się osiągnąć 3.8

[#16] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@deadwood, post #15

Najbardziej bolesne jest to, że notyfikacje w Zune działają inaczej niż w MUI. Pętle notyfikacyjne, które MUI przerywa automatycznie bazując na wartości atrybutu, w Zune kręcą się bez końca.

[#17] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@FOrest, post #14

To z pewnością z życzliwości dla AROS-a i jego developerów obrażasz ten system i jego developerów.


Ja nie obrażam nikogo.

Stwierdzam fakty.

Chyba wstyd przynosi Twojej formacji?


Ale jakiej formacji?

Ja nie należę do żadnej formacji.

Dałem parę razy szansę systemowi AROS i z przykrością stwierdzam że ze

względu na niekompatybilność z Amiga OS, ten system jest do niczego.
[#18] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@G. Kraszewski, post #16

(przyznaję, że o Zune nie wiem wiele ;)

Chodzi o sytuację, gdy dwa połączone ze sobą "krzyżowo" gadgety (np. slider i pole tekstowe) reagują w następujący sposób: użytkownik przeciąga slider, co zmienia wartość pola tekstowego co zmienia wartość wartość slidera, co zmienia wartość pola tekstowego,... ?

[#19] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #5

@MasterOfPuppets


1. AROS nie jest kompatybilny.

Manipulacja. AROS jest rozwijany przede wszystkim dla procesorów x86. Z definicji nie może być kompatybilny na poziomie binariów AmigaOS 3.1, które działają na procesorach Motorola 68k. AROS jest kompatybilny (chociaż nie w 100%) z AmigaOS 3.1 na poziomie źródeł.

2. Wydajność sterowników jest bardzo słaba, mają problemy z działaniem na większości kart NVidia.

Kolejna manipulacja. Gallium 3D być może nie jest szczytem technologicznym ale w amigowym swiecie nie jest to w żadnym wypadku powód do wstydu. Zobacz sam: http://www.youtube.com/watch?v=EyAe9LUBM8U&feature=player_embedded


3. Najlepiej w ogóle.

To jest typowy przykład "życzliwego" podejścia do AROS-a niektórych zwolenników jedynie słusznej drogi - jako osoba nowa na tym portalu pewnie tego nie rozumiesz ale wiedz, że my amigowcy z kilkunastoletnim lub dłuższym stażem też tego nie rozumiemy. Borykamy sie tu z paroma takimi fighterami, którzy za punkt honoru postawili sobie rozwalenie pozostałości po amigowej legendzie. W tym temacie deadwood udzielił Ci odpowiednich wskazówek.


Jeśli chcesz zapoznać się z system Amiga Os i nie wydawać za dużo,
ściągnij WinUAE.

Uzupełnię o nieistotny szczegół, że musisz jeszcze dokupić system AmigaOS np tu: http://www.amigaforever.com/. Od siebie dodam, że mając AmigaOS 3.x możesz go zintegrować z AROS-em uzyskując możliwość uruchamiania binariów 68k bezpośrednio spod AROS-a.

Jeśli nie masz dosyć AROS-a po tej wojence to pełną pomoc uzyskasz wśród uzytkowników vortalu aros.ppa.pl



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2010 21:41:05
[#20] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@deadwood, post #18

Ten najprostszy przypadek działa chyba prawidłowo. Ja miałem trzy obiekty w łańcuchu i notyfikacja bujała w nieskończoność. Trochę już słabo pamiętam, to było jak ciągnąłem DigiBoostera 3 na AROS-a, ale im dalej w las, tym więcej było drzew (z AHI miałem też akcje) i odpuściłem. Dodatkowo co chwila natykałem się w Zune na niezaimplementowane metody (bynajmniej nie z MUI 4), albo ułomne klasy (np. brak obsługi wielu kolumn w klasie List). Nawet pare rzeczy zaimplementowałem i zgłosiłem kod, który chyba nawet został dodany do repozytorium.

[#21] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@FOrest, post #8

@FOrest

Ostrzeżenie za próbę obrażania innych i zaczepną prowokację. Ostatni akapit był całkowicie niepotrzebny w dyskusji.

[#22] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #17

qwerty: jesteś przykry ze swoją natarczywością. Przez takich ludzi jak Ty odechciewa się czytać wątki bo człowiek boi się czy nie natrafi na takiego jak Ty.

Żeby nie było wątpliwości, nie jestem fanbojem Arosa, nie używam go. Próbowałem i 3mam kciuki za jego dalszy rozwój.

Nie pasuje Ci? To już wiemy i na tym poprzestań bo przedstawianie po stokroć Twojej argumentacji, którą wpychasz w większość tematów o Arosie jest cholernie męcząca a nie w tym rzecz, żeby zablokować X uczestników na ppa bo wtedy robi się kompletna sieczka której czytać się nie da.

EDIT: Proszę jak facet faceta - wyluzuj.



Ostatnia modyfikacja: 09.08.2010 22:02:25
[#23] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@mailman, post #21

przepraszam zainteresowanego i moderatora

[#24] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@FOrest, post #19

1.
AROS jest kompatybilny (chociaż nie w 100%) z AmigaOS 3.1 na poziomie źródeł.


Szczegóły wyjaśnił Grzegorz Kraszewski w poście wyżej.

Zwłaszcza problemy z notyfikacją w ZUNE powodują że

zabawa z AROSem nie ma sensu.

2.
Kolejna manipulacja. Gallium 3D być może nie jest szczytem technologicznym ale w amigowym swiecie nie jest to w żadnym wypadku powód do wstydu.


To żeśmy już wyjaśniali http://www.ppa.pl/newsy/komentarze.php?id=7885 .

Przypomnę

Mój Athlon X2 4200 9600 GT XP HE - 293,3 fps

Mój mini 1.25 GHz G4 z morphosem 2.5 - 44,6 fps

AROS na Athlon64 X2 5200+ Geforce GTS 250 1 GB - 87,9 fps

AROS na wypasionej karcie graficznej nie jest w stanie nawet wymęczyć dwa

razy więcej fps niż mój stary mac mini.

Na pc gdzie sama karta kosztuje więcej niż ja dałem za maca mini.

3. To jest przykład właściwego podejścia do tematu.

WinUAE jest na dzisiejszych pecetach dostatecznie szybkie.

Oczywiście "zapomniałeś" dodać że aby na AROSie zadziałało j-uae

człowiek też będzie musiał dokupić http://www.amigaforever.com/

Wojenki mnie nie interesują.

Bardziej by mi pasowało jakby system AROS działał tak jak powinien.

[#25] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #24

nie trzeba kupowac amiga forever, do tego czegoś jest dodany na płytce licencjonowany amigaos:

http://www.ppa.pl/artykul-Joystick.Competition.Pro.SL6603SBK-1_3_1155.html

[#26] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #24

Zwłaszcza problemy z notyfikacją w ZUNE powodują że zabawa z AROSem nie ma sensu.

To jest zdecydowanie zbyt daleko idący wniosek z mojej wypowiedzi. Nie każda zabawa z AROS-em wymaga kompatybilnych notyfikacji. To co mogę powiedzieć jako programista, to fakt, że rozwijanie równolegle dla MorphOS-a i AROS-a dużej aplikacji używającej MUI jest czaso i pracochłonne, bo w wielu miejscach trzeba napisać kod specyficzny dla AROS-a.

Nie życzę sobie natomiast, żeby moje wypowiedzi były używane w jakiejś antyAROS-owej wojence. Osobiście AROS-a zainstalowałem i używałem jakieś 2 lata temu, stwierdziłem, że to nie dla mnie i tyle. Niech się AROS rozwija i niech ludzie pracujący przy nim czerpią z tego radość.

[#27] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #24

Oczywiście "zapomniałeś" dodać że aby na AROSie zadziałało j-uae

człowiek też będzie musiał dokupić http://www.amigaforever.com/


Nie zapomniałem. Czytaj ze zrozumieniem. Napisałem "Mając AmigaOS3.x...". Zakładam, że "mając" oznacza, że już "dokupił".

[#28] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@FOrest, post #27

Trochę się zaplątałeś.
To trzeba koledze wyjaśnić - AROS sam z siebie nie zapewni mu możliwości uruchamiania programów z Amiga Os.
Jeśli nie ma Amiga Os 3.x to powinien kupić.
Niezależnie od tego czy chce się bawić UAE pod windowsem czy pod AROSem.



Ostatnia modyfikacja: 10.08.2010 17:56:51
[#29] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@qwerty40001, post #28

Ja nie rozumiem tych waszych sprzeczek, człowiek zadał 3 pytania a wy mu wyjeżdżacie z wnioskologią czy ma sens używać czy nie, a przecież nie o to chodzi prawda?

Prawda jest taka, że AROSA nie ma sensu używać (jeśli chodzi o mnie), ale jako główny system, z tym, że nie tyczy się to każdego człowieka, bo znajdą się tacy, którym AROS w obecnej formie może wystarczyć.

Przedstawianie argumentów typu nie działa, nie jest kompatybilne w 100%, za wolny są nie na miejscu jeżeli bierzemy pod uwagę wciąż rozwijający się system pisany przez garść ochotników, AROSA powinno się chwalić i krytykować tak aby jego rozwój kształtował prawidłowo (tkzw. konstruktywan krytyka). Taką samą ścieżką podążał inny znany dzisiaj system operacyjny, który też na początku nie oferował zbyt wiele, a dzisiaj jego zwolennicy skaczą do gardeł okienkowej opozycji.


Ja bym raczej polecił AROSa jako ciekawostkę do rozpracowywania w wolnym czasie niż jako główne narzędzie pracy na komputerze.



Ostatnia modyfikacja: 04.09.2010 20:22:25
[#30] Re: Może mi ktoś wyjaśnić pare spraw z AROS'em ??

@rafgc, post #29

Ja nie rozumiem tych waszych sprzeczek,


To widać.

człowiek zadał 3 pytania


Na które uzyskał odpowiedź plus trochę propagandy fanów AROSa.

Przedstawianie argumentów typu nie działa, nie jest kompatybilne w 100%, za wolny są nie na miejscu


Przedstawianie argumentów typu nie działa, nie jest kompatybilne w 100%, za wolny jest jak najbardziej na miejscu, w końcu o to się człowiek pytał.

jeżeli bierzemy pod uwagę wciąż rozwijający się system pisany przez garść ochotników


Którzy mogą to zrobić dobrze i z pożytkiem dla społeczności, ale zamiast tego
wolą podsrywać ludzi którzy coś robią.

AROSA powinno się chwalić i krytykować tak aby jego rozwój kształtował prawidłowo (tkzw. konstruktywan krytyka).


Moja krytyka tego systemu jakbyś nie zauważył zawsze jest konstruktywna.
Niestety Kraszewski odzywa się za rzadko.

Ja bym raczej polecił AROSa jako ciekawostkę do rozpracowywania w wolnym czasie


Dopóki nie poprawią kompatybilności, tego systemu nie należy polecać nikomu.

Forum » AROS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem