[#1] Karta turbo do GBA1000
Koledzy składający kartę 68060 dla GBA1000:
kto byłby chętny na zamówienie grupowe (ze mną) kilku trudniej dostępnych części?
Byłyby to:
- 74ALVT16543 4 sztuki na płytę
- ICS502
- cewki DR127-330-R 2 sztuki
- koraliki ferrytowe 48 ohm, 6A
- gen. kwarcowe SMD 4 i 40 MHz
- drabinki rezystorowe SMD 1206 różne
Możliwe że jakieś części dorzucę jeszcze ze specyfikacji karty graf dla GBA1000, ale muszę znaleźć na to czas. Więszkość drobnych elementów lepiej kupić w Polsce, bo za granicą ceny są jadnak powalające, stąd tutaj proponuję tylko to, czego nie znalazłem w Polsce.
Jeśli ktoś miałby jakieś propozycje dot. zamawianych części, dostawców, i inne, to proszę pisać w wątku, lub na priv. Zamierzam kupić 74ALVT16543 w UTSource, a resztę w Mouserze (ma najwyższe koszty przesyłki - aż 40 euro, ale za to prawie wszystko na stanie, jeśli uda się złożyć zamówienie za ponad 150 euro, to przesyłka for free).
[#2] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #1

Być może się jednak obejdzie bez tego Mousera, bo DR127-330-R znalazłem w Polsce za fajną cenę i normalną przesyłkę....
Czy ktoś orientuje się, jaka jest rola D1 i D2? Moim zdaniem te diody Shottky'ego są jedynie zabezpieczeniem przed ładunkami elektrostatycznymi na liniach zasilających 3V3 i 5V CPU, i stąd zamiast takiej o napięciu przebicia 50 V mogę spokojnie użyć 40 lub 60 V?
Super strona ze schematem karty karty i layoutem PCB: http://www.amigawiki.org/loc7/locator7.php?m=gbatk&lang=1&pic=img&s=-+all+-&pg=-+all+-&d=-+all+-
[#3] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #2

Ja się pisze na jeden komplet części ...
[#4] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #1

Mnie też dopisz na jeden komplet zamawianych część.
[#5] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #2

a czemu miały by to być diody shottky'ego? na schemacie oznaczone są jako zwykłe diody, imo zabezpieczają przed zmianą polaryzacji napięcia na wyjściu stabilizatora więc wystarczy dać jakieś przełączające ~50V 2A
[#6] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #2

A jak tu wyświetlić schemat bo szukam i nie mogę znaleźć ?
[#7] Re: Karta turbo do GBA1000

@KrisbA, post #6

Schaltplanseite (Schematic-Page): S. 1 albo S. 2

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 09:53:40 przez Kilos
[#8] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #7

ok już widzę.
[#9] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #5

Bazuję na informacjach z listy części opublikowanej na A1k, jest tam "Schottky-Diode SMD 2A, 50V". Czyli jak rozumiem, spokojnie można dać zwykłą diodę krzemową (ale także Schottky'ego"), napięcie wsteczne może być także 40, albo 60 V, tak?
[#10] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #9

to ja patrzyłem tylko na schemat, zwykłą ale szybką, dla świętego spokoju dać tego Schottky'ego 2A 40-60V, akurat z kupieniem tego niema problemu
[#11] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #10

Dzięki. Chodziło mi głównie o to, jak bardzo ważne jest w tym wypadku wsteczne napięcie diody. Z diodami Shottky'ego nie miałem nigdy do czynienia, z informacji z Wiki wykoncypowałem że właściwie można ją traktować jako diodę przełączającą, tyle że szybką i zdaje się nie ulega ona zniszczeniu przy przebiciu wstecznym napięciem, stąd używa się ich najczęściej do zabezpieczenia przed ładunkami w liniach zasilających. Bez wątpienia ta dioda pojawia się także na schemacie referencyjnym L5972: http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/stmicroelectronics/8587.pdf

Raz jeszcze dzięki za pomoc.
[#12] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #5

No chyba żartujesz bez tej diody wyleci cała elektronika do pana Boga . Tak nie wolno podpowiadać .TA DIODA MOŻE BYĆ NA WYŻSZE NAPIĘCIE NIGDY NA NIŻSZE.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 11:28:22 przez Dziadziomiecio
[#13] Re: Karta turbo do GBA1000

@Dziadziomiecio, post #12

w układzie referencyjnym jest na 25V, nic bez tej diody nigdzie nie wyleci, a po za tym nikt nikomu nie mówi żeby ją pomijał
[#14] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #13

To nie ma sensu ma być dioda taka sama jak przewidział konstruktor albo o nieco lepszy parametrach . Bez niej na wyjściu będziesz miał niezłą piłę o częstotliwości 250khznałozoną na składową stało prądową
[#15] Re: Karta turbo do GBA1000

@Dziadziomiecio, post #14

co niema sensu? rozmawiamy tu o konkretnym układzie gdzie użyta dioda ma podwójny zapas w stosunku do wymaganej więc czy będzie na 40V czy 50V to bez znaczenia, po za tym o czym Ty piszesz... ta dioda zabezpiecza przed zmianą polaryzacji napięcia na wyjściu stabilizatora, może się tak zdarzyć przy uruchamianiu lub zwarciu.
[#16] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #1

Również dopisuję się na komplet części.
[#17] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #1

jeśli chodzi o części to ja w tej chwili nie wiem, bo nie mam wieści od Marka co z płytkami i co ewentualnie on tam ma z części, na 74ALVT16543 bym się pisał, choć z drugiej strony mam tam w UTSource trochę innych gratów do kupienia więc nie chciał bym mącić... ferryty i trochę innej drobnicy to nawet mam, można to kupić u nas
btw szkoda, że 16543 nie dał na 5V, bo też bym miał, łatwiej też kupić i kosztuje $1
[#18] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #17

jutro zamierzam zrobic listę, więc zastanów sie nad tymi 74ALVT....
pytanie o ferryty - gdzie można kupić u nas? My potrzebujemy koralików 48R@100MHz, 6A i 50R@100MHz, 0.2A.
[#19] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #18

z dokładnymi wartościami może być kłopot, ale w przypadku ferrytów mogą być zbliżone... w GBA jeśli chodzi o 6A użyłem 31R zamiast 48R i parę mi zostało więc nawet nie będę się zastanawiał zwłaszcza, że tego zwykle trzeba kupić 100 sztuk
poszukaj np. w maritex zbliżonych wartości na nie mniejszy lub większy Imax
[#20] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #18

Czy mógłbyś przy okazji zamówić dla mnie 10 szt MC68030FE25C w UTSource?
[#21] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #2

A gdzie jest lista części? Może to są tkzw. transile, czyli diody zabezpieczające przed przepięciami.
[#22] Re: Karta turbo do GBA1000

@strim_, post #20

Mogę - potwierdź jeśli jesteś zdecydowany na 100%
[#23] Re: Karta turbo do GBA1000

@strim_, post #20

zamów sobie tu cena bardzo przystępna nawet jak by to miały być szlify ...

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 16:41:03 przez lukzer
[#24] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #22

Jestem zdecydowany na 100%.

@lukzer
Może kiedyś jak będę potrzebował więcej :P.


Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 16:46:38 przez strim_
[#25] Re: Karta turbo do GBA1000

@sanjyuubi, post #21

Lista części wygenerowana Eagle'm: http://www.amibay.com/attachment.php?attachmentid=81822&d=1421357876. Wiele informacji tam nie ma. Lepsza została zrobiona na potrzeby zamówienia grupowego na A1k, tyle że trzeba posiadać pełne konto na tym portalu aby ją ściągnąć (ja takiego nie mam): http://www.a1k.org/forum/attachment.php?attachmentid=89060&d=1404017869 .
To są jedyne diody w tym układzie, są zaraz za stabilizatorem L5972D, na schemacie referencyjnym też one są (tyle że napięcie wsteczne jest o połowe niższe).
[#26] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #1

Ok, zatem sprawa wygląda następująco - dzisiaj zamawiam części w UTSource poprzez ebay: ja, lukzer, krisba, voyager i strim dzielimy sie solidarnie kosztami wysyłki, zamówię 74ALVT16543, 68030 dla strima i może jeszcze cos znajdę w ofercie UTSource. Zapłacę od razu ze swojej kasy, przeliczę ile na każdego wypada i wyślę każdemu informację ile jest mi winien, oraz nr konta. Prosiłbym o szybką wpłatę. Nie wiem kiedy dostaniemy części (z tego co pamietam UTSource, jak na Chińczyków, nie ma specjalnie długiej dostawy).
W międzyczasie (postaram się w tym tygodniu) zrobię zamówienia na drobnicę (głównie kondensatory ceramiczne, bo rezystory i tantale już mam) w Sławmirze i cewki w Mariteksie, i podobnie jak przy UTSource wyśle informacje o wpłatach. Tu części powinny dotrzeć szybko.
Będą więc minimum trzy paczki u mnie, nie ma sensu rozsyłać tego osobno, jak dojdzie wszystko, to złożę każdemu paczkę i wyślę. OK?
Spodziewajcie się zatem dziś późnym wieczorem/jutro pierwszego maila z prośba o wpłatę :) Wyjdzie w okolicach 40 zł za 74ALVT16543 x 4.
Aha, jeśli ktoś chce jakąś konkretną rzecz z wymienionych firm, to proszę o wysłanie mi linka z daną ofertą. Dorzucę do zamówienia.
Zamawiam głównie rzeczy do karty turbo, bo Thylacine juz prawie zrobiłem (w każdym razie brakujace części mam zamówione), a o k. graficznej zaczynam mysleć (może cos tam zamówię....).
[#27] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #15

ta dioda zabezpiecza przed zmianą polaryzacji napięcia na wyjściu stabilizatora, może się tak zdarzyć przy uruchamianiu lub zwarciu.


Ta dioda nie zabezpiecza przed zmiana polaryzacji tylko jest jednym z podstawowych elementow zasilacza impulsowego. Bez tej diody przetwornica nie bedzie pracowala prawidlowo. Zwykla dioda bedzie zbyt wolna (przetwornica pracuje z czestotliwoscia 250 kHz)

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 11:44:29 przez mschulz
[#28] Re: Karta turbo do GBA1000

@wali7, post #2

Czy ktoś orientuje się, jaka jest rola D1 i D2? Moim zdaniem te diody Shottky'ego są jedynie zabezpieczeniem przed ładunkami elektrostatycznymi na liniach zasilających 3V3 i 5V CPU


https://en.wikipedia.org/wiki/Buck_converter
[#29] Re: Karta turbo do GBA1000

@mschulz, post #27

masz rację, wczoraj przejrzałem jeszcze raz datasheet L5972D i tego co tam jest użyte czyli STPS2L25U co formalnie nazywa się LOW DROP POWER SCHOTTKY RECTIFIER
L5972D nie jest zwykłym stabilizatorem

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 11:52:40 przez Kilos
[#30] Re: Karta turbo do GBA1000

@Kilos, post #29

Zwykly stabilizator przy zasilaniu 12V na wejsciu i 3,3V na wyjsciu bylby "troche" goracy - taka 17W grzalka na PCB...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem