[#1] Skarby ze zlomu
Czasami w mojej firmie jak sie cos elektronicznego popsuje lub poprostu lezy sobie w magazynie i nie wiadomo co z tym zrobic to wyzuca sie do smietnika.
Czasami mozna tam wyczaic jakies ciekowostki np: jakies epromy, scalaki cyfrowe TTL i CMOS, diod swiecacych i innego badziewia kupe :)
Dzisiaj na skladzie mam cos takiego: przetworniki D/A, A/D. Nie wiem czy na 100% sprawne.
Wiem ze jest tu duzo roznych zapalencow elektronikow wiec moze komus sie przyda.

http://blabla.ppa.pl/ftp/usr/Phibrizzo/scalaki.jpg

Watek jest otwart, wiec jesli inni maja podobne ciekawostki jak tu, to moga smialo pisac.
[#2] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #1

A że Ty chcesz to komuś dać?
Biorę! Bo śmieciarz jestem pierwszej wody
[#3] Re: Skarby ze zlomu

@*y, post #2

Tak, wylutuje i moge przekazac calkowicie za darmo. Po co ma sie marnowac.
Jesli tylko koomus by sie przydalo.
Jesli faktycznie chcesz to napisz na priv.
[#4] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #1

Odswierzam temat.
Tym razem wpadl mi w rece procesror ColdFire MFC5407 AI 162.
Ktos potrzebuje moze do jakiejs turbinki wlasnej roboty?
[#5] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #4

a nie możesz robić fotek całego magazynu? szeroki uśmiech
[#6] Re: Skarby ze zlomu

@JacK_Swidnik, post #5

Tak dobrze to nie ma szeroki uśmiech
Czasami przez moje rece przechodzi tyle elektroniki przemyslowej ze sam nie wiem.
A wyglada to tak:
- Chlopaki, tu jest jakas maszyneria. Co z nia robimy?
- Do zlomu jak sie nie przyda!
- OK, no rozkrecamy na srobki....

Tak wiec bywaly dni ze cale sterty scalakow z serji CD, HCT, F, pamieci statyczne, dynamiczne, flashe,
Spartany, przetworniki A/D, D/A, mostki H zwykle, powierzchniowe i czort wie co jeszcze szly na smietnik.

Kazda czesc jaka zdemontujemy jest 5 razy z kazdej strony ogladana a bo jakas perelka sie trafi.
Kiedys napatoczyl sie PPC 405. Co z nim zrobic? NA SMIETNIK!

Z tego wszystkiego to by dobra stacje robocz zbudowal.
[#7] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #6

Pamięci zip i procki amigowe
[#8] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #1

Ostatnio na zlom zakladowy eksmitowali kserokopiarje Lexmarka.
Zajrzalem do srodka i jedyna cenna rzecza byl dysk Western Digital 320GB SATA, rodzina "Blue costam" (nie bijta, pisze z glowy).
Po jego wydlubaniu i podpieciu do innego komputera okazalo sie ze sie nie zglasza (Windows 11).
Slychac ze talerze sie kreca, glowice cos tak terkocza, jednak po chwili dysk wchodzi jakby na nizsze obroty
a po chwili calkowicie sie wylacza.
Pytanie: czy dyski do tego typu urzadzen sa inne (szyfrowane/maja inny firmware ect.) czy tez dysk wykazuje objawy uszkodzenia?
[#9] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #8

Nie do końca rozumiem co masz na myśli pisząc "ze sie nie zglasza (Windows 11)".
- Nie widać go z poziomu "Eksploratora plików"???
- a może go nie widać na liście dysków w Narzędziach systemu Windows -> Zarządzanie Komputerem -> Zarządzanie dyskami???

W pierwszym przypadku - to nic nie znaczy bo dysk od Amigi też nie będzie widoczny, a jednak jest sprawny. Bo tu są pokazywane dyski znane dla systemu Windows (i ich "file system")

W drugim przypadku to elektronika z płytki pcb powinna się przedstawić systemowi windows (nawet gdy system plików jest windowsowi nieznany), gdy dysk tutaj jest niewidoczny to na 99% jego płytka logiczna jest uwalona i niewiele z tym da się zrobić w warunkach domowych.
[#10] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #8

Slychac ze talerze sie kreca, glowice cos tak terkocza, jednak po chwili dysk wchodzi jakby na nizsze obroty
a po chwili calkowicie sie wylacza.


Z tego co pamiętam dysk przy uruchomieniu robi self test i objawy, które opisujesz sugerują, że go nie przechodzi.

sprawdź pod win czy programik "CrystalDiskInfo" go "zobaczy". Tam zobaczysz parametry S.M.A.R.T. i będzie można powiedzieć coś więcej o kondycji dysku.
[#11] Re: Skarby ze zlomu

@PWS, post #9

a może go nie widać na liście dysków w Narzędziach systemu Windows -> Zarządzanie Komputerem -> Zarządzanie dyskami???

To jeszcze sprawdze jutro.
[#12] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #11

Czy ten dysk jest widoczny w biosie i w boot menu
jako opcja bootowania?
[#13] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #11

Użyj programu: Seregi Strelec, albo jakiegoś Windowsa PE.
[#14] Re: Skarby ze zlomu

@Hubez, post #13

Odpowiem zbiorczo:

- pod BIOSem nie widac dysku
- pod Windowsem rowierz.

Testowalem go podlaczajac go bezposrednio do plyty glownej jak i przez przejsciowke SATA->USB.

Jedyny program jaki mam zaistalowany to Acronis True Image. Ale on stwierdzil ze nic nie widzi.
Innego softu na sprzecie firmowym nie wolno i instalowac.

Podejrzewam ze dysk umarl.
[#15] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #14

Też myślę, że dysk padniety. Raczej w drukarkach i innych
urządzeniach montuje się zwykłe, standardowe dyski.
[#16] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #14

A DiskPart go widzi?
[#17] Re: Skarby ze zlomu

@nostrum666, post #16

Nie.
[#18] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #17

Z mojego doświadczenia powiem krótko: padlina.
[#19] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #17

R.I.P
[#20] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #17

Jak w MHDD (taki trochę dla ekspertów program) nie da rady go nawet wyzerować, to do śmieci na bank. MHDD bootujesz z DOSa, alternatywnie Victoria może coś pokaże.
[#21] Re: Skarby ze zlomu

@san_u, post #20

- pod BIOSem nie widac dysku

To raczej ucina softowy dostęp do tego dysku.

dysk Western Digital 320GB SATA, rodzina "Blue costam"

eksmitowali kserokopiarje Lexmarka.


Wartość danych jak i samego dysku na dzień dzisiejszy jest znikomy.

Miałem przypadki, że płytka sterowania traciła kontakt ze stykami na korpusie dysku. Możesz zaryzykować i sprawdzić jak to wygląda u ciebie demontując PCB. Jeśli są styki, to możesz wyczyścić i sprawdzić czy coś to zmieni.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 22:04:16 przez snifferman
[#22] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #14

- pod BIOSem nie widac dysku

Tego posta akurat nie czytałem, ten objaw praktycznie skreśla w 99% ten dysk, prawdopodobnie FW się w ogóle nie ładuje, bo nie przechodzi podstawowego testu. Na szybko pozostaje tylko to co kolega napisał wyżej.
[#23] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #8

https://allegro.pl/oferta/dysk-sata-2-5-wd-wd3200bpvt-320gb-18534h-11718100995



Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 22:42:07 przez Cezarykl
[#24] Re: Skarby ze zlomu

@Cezarykl, post #23

Ogolnie nie chodzi o to czy chce ratowac ten dysk na sile.
Myslalem ze jakies pomysly go ozywia. Ogolnie jak ktos chce to moge go komus odstapic.
Jak ktos da mu rade jego zysk.
Cena 0 zl + kost wysylki Poczta Polska, lub odbior osobisty Chetni na priv.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 22:49:03 przez Phibrizzo
[#25] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #24

Z urządzenia wielofunkcyjnego HP dysk - jak padnie i chcesz podmienić to teoretycznie powinien ruszyć, ale..... - te dysku np w HP mają dedykowany firmware i inny dysk nie ruszy z PC sata przełożony. Być może odwrotnie też jest, że w drugą stronę zwykły PC go nie zobaczy pod Windowsem. Być może jak byś do testu zrobił nośnik i wystartował jakiś pakiet narzędziowy z linuxem - na początek gparted, potem Hinen'sBoot itp. - jeżeli tam nic nie będzie się dało zrobić to może faktycznie dysk padł.
[#26] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #14

Kilka lat wstecz mialem takie zlecenie ze znajomym, mielismy hurtowo na kilku setkach komputerow postawic system z dodatkowym oprogramowaniem. Byly to lapki jednej marki i tego samego modelu. Robilismy to Ghostem po sieci, ale nie w tym rzecz... Oprogramowalismy jedna sztuke, wyciagnelismy dysk i podpielismy go do stacjonarki.... no i kuku, stacjonarka ani pod biosem ani pod windowsem nie zobaczyla dysku...... Zatem wbew sztuce wylaczylismy kompa, wlaczylismy i po zaladowaniu windy na beszczela podpelismy dysk. Winda go zobaczyla , doimstalowala stery i dalej bylo juz z gorki. Moze tak spróbuj ? ;)
Raz kozie smierc ;)
[#27] Re: Skarby ze zlomu

@Adinfo, post #25

To w takim przypadku w ustaleniu sprawności tego dysku pomóc może tylko już specjalistyczne oprogramowanie do odzyskiwania danych z dysku jak PC3000, które ma dostęp do strefy serwisowej (niestety wymaga odpowiedniej przystawki). Miałem dysk z dekodera cyfrowego i ten też miał własne oprogramowanie (ten system ma swoją nazwę), był wykrywany, ale nic nie dało rady z nim zrobić, serwisy zajmujące się odzyskiwaniem danych nie odblokowują takich dysków oficjalnie, chyba, że udowodnisz, że jest Twój.

Dyski twarde często mają też port szeregowy do debugowania, czasami dysk coś na tym porcie wypluwa.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 14:59:39 przez san_u
[#28] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #24

Myślę, że na jakimś party można urządzić konkurs rzutu dyskiem szeroki uśmiech
3
[#29] Re: Skarby ze zlomu

@san_u, post #27

Zrobie ostatni test. Podlacze go pod SAM440. Moze OS4.1 da mu rade. Ale to dopiero przez weekend.
Jesli to nie pomoze to odpuszczam i niech Bogotron zaopiekuje sie jego firmwarem
[#30] Re: Skarby ze zlomu

@Phibrizzo, post #29

Dysk ma jedna glowice zle zaparkowana (wypadla z rampy) stad zaniza obroty przy kalibracji i nie zglasza gotowosci do Pracy (BIOS Ready) sa filmiki na YT jak to naprawic
Jeden udalo mi sie po upadku uratowac ..ale to mozolna dlubanina ..zalezalo mi na zdjeciach syna jak jak mial 2 lata ( kiepski bakup)
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem