[#1] Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek
Zauważyłem, że czasem trzeba podłączyć do Amigi (zwłaszcza CDTV) dwie zewnętrzne stacje dyskietek/emulatory. Dlatego odgrzałem mój stary pomysł i tym razem serwuję go w podwójnej porcji. Nowy interfejs umożliwia podłączenie dwóch nieprzerobionych stacji od PC lub emulatorów (pracujących jak stacja PC) do złącza DISK DRIVE. Oznacza to, że podłączony napęd musi być ustawiony jako DS1 i musi generować sygnał DISK CHANGE na pinie 34 swojego złącza. Przerobione do współpracy z Amigą stacje od PC oraz oryginalne stacje Amigowe nie będą działać z tym interfejsem. Każdy napęd musi być połączony z interfejsem prostą taśmą (bez przeplotu). Napędy podłączone do złącz CON2 (FDD1) i CON3 (FDD2) interfejsu, będą widziane przez Amigę jako DF1 i DF2 (DF0 i DF1 w przypadku Amigi CDTV), każdy o pojemności 880 kB (DD - Double Density). Jeśli podłączymy stację HD (High Density) od PC i używamy dyskietek HD posiadających drugi otwór (oprócz Write-Protect), to należy zakleić ten otwór (w przeciwnym razie wystąpią błędy odczytu/zapisu).
Interfejs jest zasilany napięciem +5V ze złącza DISK DRIVE (pin 12) i pobiera ok. 10 mA prądu. Same napędy również mogą być z niego zasilane za pośrednictwem złącz CON4 (PWR1) i CON5 (PWR2) lub bezpośrednio z zasilacza od PC, którym jest zasilana Amiga.
Interfejs znajduje się na płytce dwustronnej (9 przelotek) o wymiarach 75x50 mm, na której elementy są montowane przewlekanie. Jako małą ciekawostkę dodam, że płytkę prototypową wykonałem bez trawienia (mini wiertarką z małym frezem). Z powodu braku złącza DB23M, użyłem złącza DB25M ze spiłowanymi dwoma skrajnymi pinami i odpowiednio wygiętą blachą ekranującą. Z powodu braku drabinki rezystorowej 5x2.2k, użyłem drabinki 8x2.2k z odciętymi trzema ostatnimi rezystorami. Układu 74LS38 (wyjścia z otwartym kolektorem) nie można zastąpić zwykłymi bramkami, np. 74LS00 lub podobnymi.

Przetestowałem na Amidze 500 (KS 2.05) i Amidze 600 (KS 3.1) współpracę interfejsu z następującymi stacjami od PC, które zasilałem bezpośrednio z niego: ALPS DF354H090F, Citizen LR102061, NEC FD1231H, Samsung SFD-321B (/LE REV.T3), SONY MPF920 (Z/131), TEAC FD-235HG (6325-U). Nie stwierdziłem żadnych problemów przy bezpośrednim kopiowaniu dyskietek (pod D-Copy 2.0 i X-Copy 5.1 Professional) pomiędzy zewnętrznymi stacjami, ani pomiędzy nimi i stacją wewnętrzną Amigi. Testowałem również formatowanie dyskietek i kopiowanie plików pod Workbenchem. Ponadto sprawdziłem bootowanie z dowolnie wybranej w Boot Menu stacji (oczywiście nie wszystkie gry/programy obsługują bootowanie z zewnętrznych napędów).
Jedynie stacja Samsung SFD-321B miała błędy odczytu (czerwone "4"), ale tylko w programie D-Copy i tylko na Amidze 500 (rev. 6A) - zarówno z Kickstartem 2.05, jak i 3.1. Takie same problemy sprawia ta stacja, gdy jest przerobiona do współpracy z Amigą i podłączona jako wewnętrzna DF0. W takim przypadku błędy odczytu w D-Copy były na Amidze 500 i 600. Jest to wina samej stacji, która generuje niekompatybilne sygnały.
Nie posiadam żadnego emulatora do testów, ale wszystkie powinny działać z interfejsem.

UWAGA:
Jeśli interfejs jest wpięty do złącza DISK DRIVE i nie jest do niego podłączony któryś z napędów, to i tak zostanie on wykryty przez Amigę. Napęd ten będzie widoczny w Boot Menu, a jego ikona "DFx: ????" pojawi się na blacie Workbencha. Poprzednia wersja pojedynczego interfejsu również ma tę wadę, o czym dowiedziałem się dopiero teraz (brawo ja).

Archiwum z projektem: link

Tak wygląda prototyp:



Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 20:02:16 przez RomanWorkshop
[#2] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Fajny pomysł OK
[#3] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Podoba mi się.
Chciałem sobie zrobić taki, ale na 3 x FDD, jednak jak na razie mam tylko plany...................
[#4] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@KRISS, post #3

UWAGA:
Jeśli interfejs jest wpięty do złącza DISK DRIVE i nie jest do niego podłączony któryś z napędów, to i tak zostanie on wykryty przez Amigę. Napęd ten będzie widoczny w Boot Menu, a jego ikona "DFx: ????" pojawi się na blacie Workbencha. Poprzednia wersja pojedynczego interfejsu również ma tę wadę, o czym dowiedziałem się dopiero teraz (brawo ja).
Ja w swoim prototypie dodałem zworki na liniach select. Po wyjęciu zworki Select nie dochodził do układów i wtedy "Stacja widmo" nie zostanie wykryta. Dobrze gdybyś przetestował czy działa na 3FDD. Ja co prawda testowałem twój poprzedni projekt na stacjach amigowych lub przerobionych, ale przy 3 stacjach występowały problemy. Przy 2 napędach czasem działało, czasem nie. Nie wiem czy związane to było z sygnałem ready(twój pierwszy projekt nie obsługiwał poprawnie sygnału ready dla stacji amigowej) albo mojego twórczego lutowania.
[#5] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #4

Wszystko zależy, jak połączyłeś te interfejsy. Pokaż mi schemat, a powiem Ci kim jesteś... Eeee znaczy się, czy to ma prawo działać ;)
[#6] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Świetny pomysł i głęboki ukłon w Twoją stronę smith
p.s. myślisz, że dałbyś radę dać tam jakiś przełącznik podłączonych napędów, który zamieniałby je miejscami bez potrzeby fizycznej zamiany kabli?
Czasem chciałbym np coś odpalić z dyskietki, a czasem z emulatora, a jak wiadomo niektóre gry mają problem, bo odwołują się do DF0. Taki przełącznik by to całkowicie eliminował (w CDTV)
Tak czy inaczej jestem tym interfejsem bardzo zainteresowany ok, racja OK

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 21:09:30 przez zmiennik
[#7] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #5

Nie mam schematu. Twój pierwszy projekt powieliłem 3 razy(oprócz rezystora na lini 8, bo dałem tylko 1) i dla każdego obwodu był inny sygnał SEL. Zamiast J4 z twojego schematu dałem pojedyńczy jumper na każdą linie SEL, który wyjęty ją przerywał (wyłączał stację i nie było jej widać w systemie. BRAWO JA :D ).
Testowałem podłączenie każdej stacji z osobna i każda z osobna działała. 2 działały ale zależy które modele podłączyłem. Główne problemy były ze współpracą z DF0. Zapis na DF0 szwankował. Ale... Tu jest gwóźdź programu:
Podłączyłem orginalną stację DATALUX do portu zewnętrznej stacji i też nie działała.
Wymieniłem płyte gł i stacja DATALUX działa. Niestety w złości że nie działa popsułem mój prototyp i nie mam jak go sprawdzić na tej płycie. Także możliwe że sam ESCOM miał problemy.
Obiecałem sobie, że zlutuje nowy, ale jakoś nie miałem weny. Następny planuje lutować wg tego projektulink, bo twój nie przewidział w pełni kompatybilnej obsługi sygnału ready stacji amigowej (oczywiście z jedną stacją to działało, może działa z 3). A ostateczna wersja Sakury chyba jest już dla mnie zbyt skomplikowany żeby wykonać na płytce prototypowej dla 3fdd. Dlatego wybrałem ten z linku powyżej.
Jak polutuje i przetestuje dam znać. Jeśli wykonasz na 3FDD to też daj znać.
[#8] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@zmiennik, post #6


Da się przełączać kolejność stacji. Wystarczy przeciąć ścieżki select i dać przełącznik 6 pinowy 2 pozycyjny i zastosować jako przełącznik krzyżowy.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 21:34:06 przez snifferman
[#9] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #8

no to bajka, biorę na bank, jak tylko będzie dostępny brawo!

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 21:33:01 przez zmiennik
[#10] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Widzę, że metoda produkcji płytek wciąż ta sama. ;) CNC czy nadal z ręki?

Planujesz zrobić poprawkę na tę przypadłość z niepodłączonym napędem?
[#11] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@teh_KaiN, post #10

Jestem bardzo uzdolniony manualnie, a ostatnio wgrałem sobie nowy software i teraz mogę robić ścieżki mieszczące się pomiędzy wyprowadzeniami o rastrze 2.54 mm ;)

Problem nie jest jakiś poważny, ale wydaje mi się że wystarczy układ z tej strony. Kiedyś może porobię testy...
[#12] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #11

Tą przypadłość udało mi się już kiedyś wyleczyć nieświadomie
Zamiast J4 z twojego schematu dałem pojedyńczy jumper na każdą linie SEL, który wyjęty ją przerywał (wyłączał stację i nie było jej widać w systemie. BRAWO JA :D )


Tak się właśnie zastanawiałem nad rozwiązaniem dla mojej A1200 w towerze. Zrobić "czwórnik" Gniazda wewnętrznego FDD lutując ze sobą 2 taśmy FDD. Ze złącza zewnętrznego pobrać sygnały SEL_2 i SEL_3 MTRX i DRES i zbudować 2 podwójne układy ze strony link
Wszystko bym upchał w towerze. Dodatkowo na liniach 1-3 SEL dałbym wyłącznik(do wyłączania poszczególnych stacji). Nie wiem tylko jak zachowa się DF0 gdy podłącze ją pod zewnętrzny układ, bo jeden jest już na mobo. Jeśli by to działało to można się pokusić o przełącznik krzyżowy dla DF0-DF1


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 00:57:34 przez snifferman
[#13] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #12

Tak, ale tu bardziej chodzi o automatyczne działanie bez konieczności przestawiania zworek, czy innych przełączników. Odpinasz napęd i ma nie być wykrywany, co jest zresztą raczej logiczne, bo jak coś może być wykrywane, jeśli nie jest w ogóle podłączone... Ale jak widać Polak potrafi ;)
[#14] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #13

Jedyne co mi przychodzi do głowy to pozostawić jeden z nieparzystych pinów przy gnieździe każdego FDD nie podłączony do masy. Gdy podłączysz napęd pojawi się tam masa(zakładając że pin, który wybrałeś jest połączony z masą po stronie stacji, bo wiem że niektóre stacje nie miały wszystkich pinów w jednym mostku). Pozostaje zbudować układ, który na podstawie potencjału 0V zamykałby linię SEL lub przekaźnik 5v(zwiększy znacznie pobór prądu)
Moje założenie było że skoro odpinam stację, to nawet jeśli jest w obudowie to muszę ją otworzyć. Więc wyjęcie zworki mnie nie zaboli.

Brawo ja?


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 01:19:15 przez snifferman
[#15] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #14

Albo podłączyć odpowiednio do 1 i 9 pinu 74LS38 i zerwać mostek między pinami 9 i 10 oraz między 1 i 2. Z tego co pamiętam to do zadziałania bramek jest tam potrzebne logiczne 0


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 01:53:55 przez snifferman
[#16] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #15

To jak będziesz robił swój prototyp, to będziesz mógł posprawdzać różne możliwości rozwiązania tego problemu. Najlepiej żeby dwie stacje dało się obsłużyć z wykorzystaniem tylko dwóch układów (74LS38 i 74LS74), ale może być ciężko to osiągnąć.
[#17] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #16

masz układy w podstawkach więc możesz wyjąć te nóżki i sprawdzić czy wykryje stacje. Podłączyć je do masy też możesz bez przerabiania płytki nawet bez lutowania. Jak zadziała to masz rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 13:57:18 przez snifferman
[#18] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #17

Odłączyłem (wisiała w powietrzu), a później podłączyłem do +5V i GND nóżkę 2 układu 74LS38, ale napęd nadal jest wykrywany. Na razie nie będzie braw...
[#19] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #18

A odłączyłeś jednocześnie stację?zapomniałem że select dochodzi do stacji.
[#20] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #19

Stacja nie była podłączona. Kiedyś wezmę analizator logiczny i pobadam zagadnienie.
[#21] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #20

Trochę odkopię temat :D Dzisiaj z nudów spreparowałem taśmę do podłączenia amigowej stacji dysków i goteka jako DF1 na jednej taśmie bez układów scalonych. Norbert z tego forum dał mi opis
http://www.ppa.pl/forum/amiga/33125/gotek-z-firmware-hxc/3#m494554
Gotek dostaje sygnał MTRX z gniazda zewnętrznej stacji dysków i SEL1 z wewnętrznego. Reszta podłączona równolegle.

Jak dotąd nie doświadczyłem żadnych błędów zapisu bądź odczytu.



Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 00:14:49 przez snifferman
[#22] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@snifferman, post #21

Działa jak napisałem.
[#23] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Norbert, post #22

Brawo ty :D
[#24] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

ma ktoś jakiś pomysł może jak podłączyć do cdtv dwie zewnętrzne stacje, wykorzystując to co jest dostępne na rynku?

Najlepsze by było do tego to - no ale tego nigdzie dostać nie mogę

a może ma ktoś, albo wie gdzie szukać schematu do tego?
link

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 14:22:04 przez zmiennik
[#25] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@zmiennik, post #24

Najlepsze by było połączenie obydwu interfejsów, w takim sensie, że zamiast jednego z tych żeńskich DB23, zrobić takie jak planował @RomanWorkshop na taśmę, żeby można było podłączyć też gołego Goteka, czy zwykłą stację...

Mniej więcej tak:




To byłby HIT :)

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 15:00:39 przez zmiennik
[#26] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@zmiennik, post #25

dokładnie TAK
[#27] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Jedynie stacja Samsung SFD-321B miała błędy odczytu (czerwone "4"), ale tylko w programie D-Copy i tylko na Amidze 500 (rev. 6A) - zarówno z Kickstartem 2.05, jak i 3.1.
Czyli teraz wiem skąd moje kłopoty ze stacją Samsung pracującą jako DF0 w Amidze 500 rev. 6a.
[#28] Re: Podwójny interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Adinfo, post #27

Ja z Samsungami miałem taki problem, że nieprawidłowo seek'owały na mojej A500 rev8a. Problem wykryłem, bo dziwnie wolno wgrywały jak grałem w Centuriona. Zacząłem się bawić AMI... Alignment System i tam zauważyłem, że ilekroć zmieniam kierunek zmiany ścieżki (ale tylko w jednym kierunku) to stacja robi pierwszy krok, jakby pamiętając poprzedni kierunek ruchu. Następne kroki są ok. Wygląda na to, że Samsungi są bardziej wymagające jeśli chodzi o jakieś zależności czasowe pomiędzy sygnałami sterującymi a A500 je narusza. W pececie Samsungi działają bez problemu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem