[#1] Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek
Wykonałem własną wersję interfejsu do podłączenia zewnętrznej stacji dyskietek (lub emulatora FDD) do złącza DISK DRIVE. Po pierwsze stacja musi być połączona z interfejsem prostą taśmą (bez żadnych twistów). Można podłączyć oryginalną, wewnętrzną stację DD od Amigi lub stację HD od PC (przerobioną lub nie). Niezależnie od typu podłączonej stacji, będzie ona widziana przez Amigę jako stacja DD (880 kB). Jeśli podłączymy stację HD od PC i używamy dyskietek HD posiadających drugi otwór, to należy w nich zakleić ten otwór (w przeciwnym razie wystąpią błędy dczytu/zapisu). Udogodnieniem jest to, że stację od PC można używać bez zmiany jej numeru z DS1 na DS0 (w większości stacji robi się to za pomocą lutownicy). Interfejs jest zasilany napięciem +5V ze złącza DISK DRIVE (pin 12, maksymalny prąd 250 mA) i pobiera prąd ok. 10 mA. Sama stacja musi być zasilana z zewnętrznego źródła (zasilacza Amigi). Układ 74LS38 został użyty w celu dopasowania sygnału MOTOR ON/READY do standardu szyny FDD, w której stosuje się wyjścia z otwartym kolektorem (OC). Z moich testów wynika, że można go jednak zastąpić zwykłym układem 74LS00. Interfejs znajduje się na płytce dwustronnej (36 przelotek) o wymiarach 6x5 cm, na której elementy są montowane powierzchniowo (na górnej warstwie). Płytka jest przystosowana do użycia złącz DB23 prostych lub kątowych (po wyprostowaniu nóżek). Jako małą ciekawostkę dodam, że płytkę prototypową wykonałem bez trawienia. W zależności od typu podłączanej stacji, należy odpowiednio ustawić zworki interfejsu, co jest opisane w dołączonej dokumentacji.



Tak wygląda prototyp, tu jest schemat, a w tym archiwum znajdują się: schemat (Eagle 5.9), płytka (DipTrace 2.3.1) oraz dokumentacja.
[#2] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Witam

Chciałem zapytac odnośnie tego zewnetrznego zasilania do fdd. Napisaleś ze max prad na pin 12 db23 wynosi 250mA, ile wynosi max pobór samej stacji w czasie pracy i jak to jest rozwiązane w oryginalnych stacjach zewnetrznych, gdzie zasilanie jest brane z db23.

Pozdrawiam
[#3] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@janekdrukarz, post #2

Stacje można spokojnie zasilać również ze złącza DiskDrive.
Można tam podłączyć trzy takie stacji i nic złego się amidze nie stanie. Sprawdzone wielokrotnie.
[#4] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@janekdrukarz, post #2

Informacja pochodzi z tej strony: link. Być może jest inaczej.

Przykładowo stacja Samsung SFD-321B pobiera przy odczycie/zapisie 0.3A, a najwięcej przy starcie silnika 0.7A (ale jest to prąd szczytowy).
[#5] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #4

W amidze 500 napięcie +5V idzie bezposrednio z zasilacza do gniazda 4 pinowego do zasilania wewnetrznego fdd, jak i na 12 pin gniazda db23 (DISK DRIVE). Przy zasilaczach gdzie na lini +5V wydajnośc pradowa jest 4.5A teoretycznie nic sie nie powinno stać. Czym robiłeś sciezki na płytce? Nie szybciej było to zrobic na żelazku? Da rade wstawić na płytke gniazdo do zasilania fdd?

Pozdrawiam
[#6] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@janekdrukarz, post #5

Jak na moje ścieżki wyglądają na obrysowane jakimś dremelem czy innym ustrojstwem z niskokalibrowym frezem. Frezarka CNC raczej nie była użyta, zbyt nierówne linie :)
[#7] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@janekdrukarz, post #5

W amidze 500 napięcie +5V idzie bezposrednio z zasilacza...

No dokładnie, tak jest też w A600 i pewnie w każdej innej Amidze. Nie wiem skąd taka informacja znalazła się na tej stronie. Muszę usunąć to z dokumentacji.

Czym robiłeś sciezki na płytce?

Tak, jak napisał teh_KaiN użyłem miniwiertarki z odpowiednią końcówką i zacząłem rzeźbić, po wcześniejszym przeniesieniu obrazu ścieżek na płytkę za pomocą kalki :)

Nie szybciej było to zrobic na żelazku?

Nie miałem pod ręką drukarki laserowej, ani ksera.

Da rade wstawić na płytke gniazdo do zasilania fdd?

Specjalnego miejsca na to gniazdo nie widzę, ale można je dolutować gdzieś i powinno się trzymać. Ja podpinam stację pod zasilacz od PC, którym zasilam Amigę.
[#8] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #7

Jeżeli dobrze przeczytałem w dokumentacji pdf napisałeś że mozna do tego podłączyć nieprzerobiony napęd z pc-ta, po przestawieniu odpowiedniej zworki na płytce interfejsu. Posiadam identyczną stacje jak ty testowałeś w swoim poprzednim wątku o problemach z d-copy czyli Samsung SFD-321B REV. T3 (płytka REV WT-04). Czy testowałeś ta stacje nieprzerobioną z twoim interfejsem?
[#9] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@janekdrukarz, post #8

Stacja Samsung SFD-321B /LNEC1 REV. T3 (płytka REV WT-04) na tym interfejsie działa dobrze z D-Copy, natomiast podłączona do wewnętrznego złącza jako DF0 już nie działa z D-Copy (z innymi programami nie ma żadnego problemu).

Stacje innych firm (TEAC, NEC, SONY) działają prawidłowo z D-Copy zarówno jako DF0, jak i DF1.
[#10] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #9

Mała poprawka: ta stacja na moim interfejsie działa dobrze z D-Copy na A600, natomiast na A500 (rev 6A) już nie działa z D-Copy (raczej jest to wina timingów sygnałów generowanych przez tą stację). Tak, że ogólnie Samsungi nie za bardzo chcą współpracować z D-Copy, ale z innymi programami nie robią problemów.
[#11] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #10

RomanWorkshop
A możesz na tej płytce zrobić dwa otworki pod +5V i Mase....
Mam trochę kabelków z zasilaczy z odpowiednim wtykiem.....

Ta dokumentacja jest na jakiej zasadzie ?
Można zrobić kilka płytek ? Ktoś chętny jakby co ?
[#12] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #11

Ściągnij sobie DipTrace i zmieniaj co chcesz (wygenerujesz nim pliki Gerber). Dokumentacja jest darmowa, do kopiowania i rozpowszechniania. Możesz wykonać nieograniczoną liczbę płytek tego interfejsu i je sprzedawać, jak znajdą się chętni ;)
[#13] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #11

Stryker, jakbyś zamawiał płytki, to jestem chętny na 3szt. - przy odrobinie szczęścia przyszłoby to od Ciebie jedną przesyłką razem z kickstartami (temat z mejla), chyba, że coś będzie wcześniej :)
[#14] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #11

Ja jestem chętny na 1 szt.
[#15] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@thePalec, post #14

RomanWorkshop - na Diptrace to ja się za dobrze nie znam ;)
Ten montaż jest trochę dziwny. Mam rozumieć podstawka ma być zwykła (wygiąć nogi lub poszukać wersji smd)....
Co do padów pod zworki czy możesz je poprawić pod to ?

Bo zwykłe goldpiny tht to pewnie wystają strasznie....i lutuje je się dziwnie...
No i pady pod te kilka sztuk drobnicy przydało by się rozciągnąć ....
Możesz zrobić zdjęcie tej płytki pod kątem ? ;)
dzięki...


Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 05:27:36 przez stryker
[#16] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #15

Też jestem chętny na zakup 3 sztuk PCB :)
[#17] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@QUAD, post #16

a jestem zainteresowany zakupem 1sztuki takiego gotowego interfejsu . jak ktoś już to wykona to dawać znać
[#18] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #17

To zamów od razu chociaż jedną sztukę pcb, a urządzenie ktoś Ci zawsze zmontuje, bo nie jest ono skomplikowane w montażu albo dogadaj się z kolegą stryker.
[#19] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@gegu, post #18

Ok, ok to podajcie wiecej szczegolow ile i komu wplacic kase za te plytki. Pytanie moje jest takie czy do tego interfejsu podlacze dxc od lotharka ktore mam. Czy na razie tylko fdd
[#20] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #15

Ja bym kupił z 2 sztuki
[#21] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Dorian3d, post #20

Dobra.... chyba że chcecie to co jest :) ....
Jeżeli tak to pisać na PM
Wtedy wieczorem zamówię płytki.....
[#22] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #21

jaki koszt płytek z grubsza ?
[#23] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@QUAD, post #22

max 20 pln ...

ciekawe czy to będzie działać z hxc floppy emulatorem... wtedy można by było w łatwy sposób go podłączyć do cdtv....

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 11:10:36 przez stryker
[#24] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #15

1. Użyłem zwykłych podstawek z wygiętymi nóżkami.
2. Zwykłe goldpiny wystają 3mm ponad układy scalone.
3. Jeśli emulator rzeczywiście emuluje stację, to nie powinno być problemu z jego działaniem.
4. Powiększyłem punkty lutownicze i ścieżki oraz dodałem miejsce na przylutowanie 2-pinowego złącza w celu podłączenia zasilania stacji. Pliki DIP i PDF są w archiwum.
5. W jakiej płytkarni zamawiasz płytki (podaj stronę) i w jakim formacie wysyłasz im wzór ścieżek?
6. Jeszcze jakieś poprawki?
[#25] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #24

czesc,
plytki zamawiam u chinczyka on sobie szuka w chinach odpowiednich firm....
gerbery i nc dril sobie wygeneruje z tego diptrace samemu
co oznacza "oraz dodałem miejsce na przylutowanie 2-pinowego złącza"
Patrze na wizualizacje plytki i nic nie widze....

Co do poprawek
Najlepiej jakby to było zrobione jako prawdziwe przewlekane lub smd ;p ale to pewnei ci się już nie bedzie chciało
[#26] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #25

Piszę się na 2 sztuki
[#27] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #25

"miejsce na przylutowanie 2-pinowego złącza" to dwa większe pola w prawej-dolnej części płytki ;) Myślę, że można tam w miarę sensownie umieścić jakieś gniazdo/wtyczkę albo po prostu przylutować dwa kabelki +5V i GND, zakończone gniazdem do zasilania stacji (mam kilka takich kabelków ze starych zasilaczy PC).
Jest to prawdziwe SMD (Surface Mounted Devices), gdyż elementy są montowane na powierzchnii płytki. A to, że są to elementy "normalnych" rozmiarów to już inna bajka. Tą prototypową płytkę projektowałem tylko dla siebie (mała liczba otworów, odstępy między ścieżkami), więc wygląda jak wygląda, ale najważniejsze że działa. Aby była ona "normalna", należałoby ją przeprojektować w zupełnie inny sposób, ale to już pozostawię "chętnym" ;)
[#28] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #27

A o soldermasce pamiętałeś ? Bo te powiększone pola + te dwa miejsca na złącze będą troszkę zasłonięte (patrz wizualizacja). Da się je w tych miejscach usunąć ? :) Czy później przyjdzie nam zdrapywać.... :)
No i może dodałbyś też opisy do tych zworek na płytce ?


Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 15:31:42 przez stryker

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 15:32:13 przez stryker
[#29] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #28

Dobrze, że przypomniałeś - pola lutownicze poprawiłem. A te opisy (Silk), które są na wizualizacji znajdą się na gotowej płytce? Jak tak, to one wystarczą.
[#30] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #25

Piszę się na 1 szt.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem