[#31] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #29

Roman mam pytanie, ze względu że ty już projekowałeś tą płytke, czy używając dwóch gniazd kątowych (db23 i FDD34), można zrobić płytke jednostronną, gdzie wszystkie elementy elektroniczne będą smd, a u góry płytki wlutować goldpiny na zworki do wyboru funkcji i gniazdo zasilania FDD.
[#32] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Jeśli tylko obsłuży hxc floppy emulator to ja też się piszę na 1 sztukę.
[#33] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@janekdrukarz, post #31

Da się to zrobić tylko trzeba zaprojektować płytkę.

Jeśli tylko obsłuży hxc floppy emulator...

Interfejs ten tylko odpowiednio przekierowuje sygnały ze stacji/emulatora do Amigi i ew. generuje na ich podstawie sygnał READY. Więc wszystko zależy od tego, jakie sygnały daje emulator FDD. Nie mam tego jak sprawdzić, ale teoretycznie nie powinno być żadnych problemów z obsługą emulatora.
[#34] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #33

Płytki zamówione....
[#35] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #34

to super, to ile tych płytek będize i kto się załapał na zakup
ja chce 1 szt i dodatkowo z montażem :)
jak pisałem wcześniej mam HxC i mogę przetestować
[#36] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #35

załapali się wszyscy co się deklarowali... mam tylko nadzieje że się nie rozmyślą
[#37] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #36

Oczywiście, że nie. Czekam na 3 sztuki OK
[#38] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Przetestowałem na A500 (KS 2.05) i A600 (KS 3.1) współpracę interfejsu (wszystkie zworki w pozycji 1-2) z 5 nieprzerobionymi stacjami od PC, które zasilałem ze złącza DISK DRIVE. Test każdej stacji wykonałem w D-Copy 2.0 i X-Copy 2.9, a polegał on na odczycie dyskietki do pamięci RAM, ponownym jej zapisaniu i zweryfikowaniu danych.

Stacje testowe:
TEAC FD-235HF (6291), NEC FD1231H, SONY MPF920 Z/131, ALPS DF354H090F, Samsung SFD-321B (/E REV.A).

Jedynie na stacji Samsung SFD-321B występowały błędy odczytu (czerwone 4), ale tylko w programie D-Copy (temat był już opisywany na forum). Pozostałe stacje działają bez zarzutu. Zauważyłem również w D-Copy, że kiedy przy odczytywaniu dyskietki do RAM'u zabraknie pamięci i jedna strona sektoru zostanie odczytana, a druga już nie - to po dokończeniu operacji kopiowania na tym sektorze pojawia się błąd sumy kontrolnej (sprawdziłem na dobrych dyskietkach i 2 różnych stacjach).
[#39] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #38

czesc, jak przyjdą te płytki to dajcie znać
[#40] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #39

we wtorek powinny już być...
[#41] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #40

Płytki dotarły.
Złożyłem jedną i odpaliłem na CDTV. Chodzi z nieprzerobionej stacji jak i z HXC Floppy emulatora





[#42] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #41

To kiedy wysylka :) i jak sie rozliczymy?
[#43] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Sosabowski, post #42

to super że juz jest, dane swoje wysłałem na priv, jakie dalsze wskazówki
[#44] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #43

Płytka 17 PLN
Przesyłka powinna się zmieścić w granicach 6 PLN
[#45] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #44

Witam
Czy możliwe jest jeszcze zamówienie zmontowanej płytki?
[#46] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@johny73, post #45

Odnośnie tego interfejsu fdd da się go zmusić w jakiś prosty sposób coby był wykrywany jako DF0 ? Przy przestawionej zworce w wewnetrznej stacji na DF1 lub odłączonej.
W gnieździe DB23 nie widzę żadnego pinu odpowiedzialnego za ds0... ani nawet takiego "wolnego" jedyna możliwość to chyba przeciąć ścieżkę od np. DS3 i podlaczenie pinu od niej na płycie do Ds0 ?
Pytam bo przy podłaczeniu HXC... soft korzysta chyba w większości z DS0 ? Na DS1 rusza ale ......zalicza zonka.

Jak to jest rozwiązane w CDTV ? Gdy podłączyłem to chodziło bez problemu. Ds1 idzie na Ds0 bezpośrednio czy tam gniazdo ma inne wyprowadzenia lub ominięto to jakoś softwareowo ?

Druga sprawa to zasilanie +12V te w gniezdzie db23 udźwignie stacje 5,25 ?
[#47] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #46

Interfejs podpięty do CDTV będzie wykrywany jako DF0, jeśli ustawisz zworkę J4 w pozycji 1-2 (sygnał SEL0 jest na pinie 21 złącza DISK DRIVE). Zworkę J3 ustawiasz w zależności od numeru, jaki ma stacja. I tyle - stacja ma działać jako DF0.

W CDTV na złączu DISK DRIVE są dostępne sygnały SEL0-SEL2 (w zwykłych Amigach są SEL1-SEL3).
Dlatego zewnętrzna stacja podłączona do CDTV może być widziana jako DF0.

Napięcie +12V ze złącza DISK DRIVE (pin 23) idzie bezpośrednio z zasilacza Amigi.
[#48] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #47

No tak też mi się wydawało że w CDTV muszą te sygnały iść jakoś inaczej....

Czyli w A500/600/1200 bez kombinowania / cięcia ścieżek na płycie nici z DF0 ? :/
[#49] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #48

No dokładnie. Trzeba by podciągnąć sygnał SEL0 z płyty do interfejsu i stacja powinna działać jako DF0. Ten interfejs (jak sama nazwa wskazuje) jest przeznaczony do podłączenia zewnętrznej stacji dyskietek. Więc nici z tego ;)

A to emulatora nie da się podłączyć bezpośrednio do wewnętrznego złącza stacji, tak aby działał jako DF0?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 18:22:05 przez RomanWorkshop
[#50] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #49

da się .... ale fajniej by było gdyby dało się na zewnątrz
[#51] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #50

Ech szkoda, że swojej płytki nie zacząłem produkować. Było by wzięcie ;)

[#52] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@TomcioPaluszek, post #51

kupuje :)
[#53] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@TomcioPaluszek, post #51

Ale jakie dokładnie ma ona możliwości? Da się podpiąć nie przerobioną stację od PC? Generować sygnał READY? Wybierać na jakie piny stacji podawane są sygnały READY/DISK_CHANGE? Do czego ona służy?
[#54] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #53

[#55] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #53

Standardowy interfejs zewnętrznej stacji amigowej. Tu wewnętrzna stacja pracowała jako DF1, a HxC jako DF0.
[#56] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@TomcioPaluszek, post #55

A już wiem o co chodzi. Teoretycznie rozważałem zrobienie takiego intefejsu, ale ostatecznie wybrałem wersję zewnętrzną, bo założyłem że każdy ma DF0 i chce tylko dołożyć stację na zewnątrz Amigi.

Ale co szkodzi, żebyś zaczął produkować? Chyba tylko mała liczba chętnych ;)
[#57] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #56

Aktualnie brak Amigi do testowania :)
[#58] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@TomcioPaluszek, post #55

A jak szukałem czegoś takiego do mojej A1200, to wszyscy cicho siedzieli W razie czego jestem chętny na przynajmniej jedną sztukę.
[#59] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@ITU, post #58

Szybkie pytanko czemu oryginalna stacja po przestawieniu zworki wewnątrz ami na DS1 lub DS2 lub DS3 nie chce nic czytać ? Trzeba coś jeszcze w niej przestawić ?
Wyprowadziłem sobie przewód DS0 na zewnątrz przez otwór przy gnieździe fdd podłączony do 10 pinu stacji.

HXC teraz chodzi dobrze ale mam zonka z wewnętrzną stacją (nie ważne czy zew. podłączona czy nie jest to samo)
Przy odczycie z HXC ta wewnetrzna "szumi".







Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 05:53:26 przez stryker

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 05:53:53 przez stryker
[#60] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #59

Jak rozumiem: wyprowadziłeś sygnał SEL0 z płyty głównej i podłączyłeś go do pinu 2 zworki J4 interfejsu. Następnie podłączyłeś emulator do interfejsu i działa on jako DF0. To i tak dużo ;)

Następnie jednocześnie podłączyłeś Amigową stację do wewnętrznego złącza stacji dyskietek i chcesz, aby ona działała jako DF1. Niestety nie jest to możliwe, gdyż na wewnętrznym złączu jest co prawda sygnał SEL1, ale nie ma sygnału (MTR1) który włączałby silnik stacji DF1. Obecny tam sygnał MTR0 (pin 16) włącza tylko i wyłącznie silnik stacji DF0 (jest on generowany przez układy na płycie Amigi na podstawie sygnałów MTRX i SEL0).

Dlatego silniki obu tak podłączonych stacji (stacji i emulatora), działają ("szumią") jednocześnie.

Jak już pisałem ten interfejs nie był przewidziany do takiej jazdy ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem