[#61] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #59

Robisz to na A500?
Jeśli tak, to musiałbyś jeszcze od garego nogi 16 odciąć sygnał _SEL0, a zamiast niego podłączyć _SEL1.

Albo prościej zamienić sygnały _SEL0 i _SEL1 wychodzące z CIA U8 noga 13 z 14 i wtedy nie będziesz musiał nic dodatkowego wyprowadzać na zewnątrz.
[#62] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@jarob, post #61

Czy myk z CIA U8 zadziała na A600/A1200? Wlutowując się tam można zrobić swapper DF0/DF1 zewn./wewn.?
[#63] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@pong777, post #62

Tak zadziała, tylko jest trochę bardziej utrudniony ze względu na montaż powierzchniowy.
[#64] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@jarob, post #63

jarob - racja tez tak można
[#65] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Pomysł bardzo dobry, oryginalnych stacji zewnętrznych spotyka się mało a dzięki interfejsowi kupuje się za bezcen FDD z PC i voila!
Ale zastanawiam się czy istnieje techniczna możliwość aby do poczciwej Amigi podpiąć stację czytającą 1,76 MB? Kiedyś to był szczyt marzeń, obecnie pojemność ta i tak budzi uśmiech, ale zawsze to będzie fajny gadżet. Niestety nie pamiętam wymagań sprzętowych i gdzie stacje "gęste" były stosowane. Problem leży w porcie Amigi, OS czy w zaprojektowaniu odpowiedniego interfejsu?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 21:41:04 przez Romlen
[#66] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #65

Wymagany jest WB2.04 lub wyższy. No i kick 2.0.
[#67] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@jarob, post #61

To było chyba dość popularne rozwiązanie. W przypadku 5,25 do amigi była możliwość bootowania DF0. Czy mógłbyś zamieścić opis tego moda na CIA U8. To rozwiąże kwestię podpinania HxC przez interface zewnętrzny i robienie z niego bezproblemowo DF0. Dzięki
[#68] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@jarob, post #63

W moim STE zrobiłem tego moda STE_SWAP_FDD. Działa idealnie z FDD i emulatorem Lotharka.
W Amidze 1200 również przydał by mi się taki mod ale nie wiem czy dam rade z cięciem i lutowaniem w SMD nie psując jej. W Atari to była bułka z masłem. Tak więc szukam chętnego do wmontowania przeróbki swapa DF0-DF1 w A1200 bez zepsucia jej. Jeśli jest ktoś ze śląska do podrzucę sprzęta.
[#69] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@johny73, post #67

No przecież opisałem w poście wyżej, że trzeba zamienić w A500 i A500+ nogi 13 z 14 U8.
W tych amigach wystarczy dołożyć 2 podstawki 40 pinowe. W dolną wlutowujemy 2 przewody w pin 13 i 14, a w górnej wyginamy na zewnątrz piny 13 i 14 i do nich dolutowujemy kolejne 2 przewody. Pomiędzy podstawki w miejscu pinów 13 i 14 dajemy izolację, by piny te się nie stykały ze sobą.
Te 4 przewody doprowadzamy do podwójnego przełącznika 2 pozycyjnego. odpowiednio podlutowujemy, tak aby w jednym położeniu były połączone sygnały na wprost (_sel0 od górnej podstawki z _sel0 od dolnej podstawki i _sel1 od górnej podstawki z _sel1 od dolnej podstawki), a w drugim położeniu na krzyż (_sel0 z _sel1 i _sel1 z _sel0).

To wszystko

Co do A600 i A1200, to muszę sprawdzić jak są poprowadzone ścieżki (czy jest to proste do wykonania)

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 08:00:26 przez jarob
[#70] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #65

Problem leży w ograniczonym (albo ustalonym z góry) transferze jaki Amigi potrafi odebrać ze stacji dysków, dlatego gęste stacje dysków do Amigi, w przypadku dyskietek 1,7MB zmniejszały obroty silnika dwukrotnie, dzięki czemu prędkość transferu była ta sama. W celu zaadoptowania stacji od PC do odczytu dyskietek 1,7MB należałoby ją odpowiednio przerobić (Jarob kiedyś opracował taki układ), jednak nie każdą stację można przerobić, ponieważ nie wszystkie stacje od PC będą miały stabilne obroty przy 150 obrotach/min, nie ma to wpływu specjalnie na odczyt, ale w przypadku zapisu jest niedopuszczalne. Ciekawostką jest to, że można przerobić większość oryginalnych stacji dysków Panasonica z Amigi, tylko trzeba dołożyć przełącznik, który wykryje jaki rodzaj dysku jest akurat włożony, bo Amigowa stacja nie ma tego przełącznika.
[#71] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@jarob, post #69

Dzięki za wyczerpujące info. Dla średnio doświadczonego użytkownika dokładny opis jest podstawą.
[#72] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@sanjyuubi, post #70

To się układa w logiczną całość. Bo w ProModule podłączyłem pecetową FDD 1,44MB (czarną, dla spasowania z obudową) i bez przeróbek czyta bez problemu. Ale... ma ciekawy tryb pracy: czyta przerywając pracę. Dioda odczytu zaświeca się i gaśnie, ruch głowicy, znów świeci i gaśnie. Wygląda na to, że trwa transmisja danych gdzieś w interfejsie produkcji Elsatu w trybie wolniejszym, zgodnym z 880KB. Zatem gdyby tak idąc tym tropem zbudować interfejs na gęste stacje to byłby hit. Czyli stacja pecetowa czyta z normalną prędkością obrotową, wysyła normalnie a interfejs posiada jakiś bufor (via ProModule). Niestety sprawa nie będzie tak prosta jak się wydaje. Nawet ProModule mimo że ma gęstą stację i umie z nią współpracować, nie formatuje gęstych dyskietek, nie czyta ich. Trzeba zaklejać otwór aby stacja "myślała" że ma do czynienia z 720KB.
[#73] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #72

mam już ten interfejs i podłączyłem do amigi 1200 i HxC
ale mam na Wb DF1: ???
jak mają być te zworki ustawione J3 w HxC żeby działała jak DF1?
[#74] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #73

ustawiles zworki jak w tym opisie http://romanworkshop.blutu.pl/elec/amiextfdd.htm
Traktujac hxc jako stacja amigowa....
[#75] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #74

ok, rzeczywiście po przestawieniu zworek w interfejsie działa mój HxC jako amigowa stacja DF1, teraz trochę potestuję na programach co mam na karcie, na razie jest ok
[#76] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #75

Najpierw czyta się dokładnie dokumentację/instrukcję urządzenia, a dopiero później się je włącza i używa.
To taka dobra rada na przyszłość ;)

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 19:15:56 przez RomanWorkshop
[#77] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #76

dobra, dobra, oczywiście że przeczytałem, ale nie tą co trzeba :P
dzięki wielkie za pomoc i za ten interfejs
teraz zrobię sobie obudowę z plexi przeżroczystą, zmontuje HxC i interfejs i ... się bedę chwalił na AmiParty w Chełmie :)
bo widziałem że chłopaki takie cuda robią że szok
[#78] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #77

odpaliłem xcopy pro i zrobiłem checkdisk poszło ok zielone o
ale już skopiowanie dyskietki z pliku w hfe z DF1 na DF0 nie idzie, same błędy odczytu na czerwona 6,5,2
dyskietka sprawna i sprawdzona
[#79] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #78

zmieniłem program na d-copy i poszło skopiowałem
dyskietka odpala, testuję dalej
[#80] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #78

skopiowanie dyskietki z pliku w hfe z DF1 na DF0 nie idzie

Jak miałeś wtedy ustawione wszystkie zworki na interfejsie?
[#81] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #80

zworki tak samo były ustawione w xcopy jak i w dcopy
J1 na 1-2, J2 na 2-3, J4 1-2, J3 1-2
a na HxC standard J3 patrząc od zasilania i lewej strony to pierwsza zworka na 1-2 a druga na 2-3
zresztą w innej konfoguracji HxC nie chce czytać
[#82] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #81

Zrobiłem test z nieprzerobioną stacją ALPS od PC, podłączoną przez interfejs jako DF1. Uruchomiłem D-Copy 2.0 i X-Copy 2.9 i bez problemu skopiowałem dyskietkę z DF1 na DF0. Spróbuj, czy ta wersja X-Copy zadziała.

Poza tym spróbuj ustawić zworkę J1 na pozycję 2-3 (może emulator generuje odpowiedni sygnał READY) i sprawdź, czy emulator działa tak samo.

Jeśli to zawiedzie, to ewidentnie jest to wina sygnałów generowanych przez emulator, które nie są kompatybilne z programem X-Copy (pozostaje jedynie kopiowanie najpierw do RAM'u, a później na DF0).

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 15:14:22 przez RomanWorkshop
[#83] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #82

na razie odłłaczyłem hxc
sprawdzam teraz stację z PC nieprzerobiona zresztą na wet nie wiem jak to zrobić
pokombinowałem zworkami wg instrukcji i nic
nawet nie drgnie
samsung SFD-321B
[#84] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #83

Ustaw wszystkie zworki w pozycji 1-2. Stacja działa na PC?
[#85] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #84

ok, jeszcze raz sprawdziłem zworki czy mam tak samo jak na zdjęciu
i teraz czyta, myślałem że to przewód bo mam z pc ale amigowy też nie czytał
ponownie sprawdziłem, może coś nie łączyło i teraz już czyta tą PC tową na kablu z pc
więc kabel nie ma znaczenia
[#86] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #83

Jakiej taśmy używasz ?

Jakby ktoś chciał to mam jeszcze 3 złożone sztuki.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 19:14:11 przez stryker
[#87] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #86

mam zworki wszytkie na 1-2 i podłaczoną stacje od pc i taśme też od pc
D-COPY wer 3.1 mam

tak z ciekawości znalazłem u siebie programy firmy ELSAT w j. polskim do dysku twardego cos jak HD Tool Box
nie chcecie?
[#88] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@podolski_jp, post #87

Chcemy! Podeślij mi na maila ;)
[#89] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #88

Ja też, ja też
[#90] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@gegu, post #89

Kolega podolski_jp zniknął gdzieś bez śladu ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem