[#211] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@robertos231, post #210

Tak, tak. Potwierdzam. Działa bardzo dobrze. Kupiłem flopa SONY za 16 zł. Dostałem 2 lata gwarancji :). I nawet dłuższą taśmę sobie zrobiłem od tej co była w zestawie.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 22:36:10 przez gilban
[#212] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@robertos231, post #210

sporo odpuscilem. mam interfejs w wersji pierwszej. teraz widze nowy od zaxona. napiszcie jakie sa roznice od tego co ja mam?

sam sobie odpowiem bo juz sie przekopalem przez te 8stron postow. to to samo tylko ze przelotowa wersja i inny uklad zworek. dobrze gadam?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 22:50:36 przez JacK_Swidnik
[#213] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@JacK_Swidnik, post #212

Troszke mniejszy. Normalne lutowanie tht. Dodane gniazdo przelotowe.
[#214] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@stryker, post #213

w lublinie znalazłem wtyki DB23 męskie, kupiłem sobie 2szt, maja jeszcze 4szt
ktoś chce po 2,50zł
[#215] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@JacK_Swidnik, post #214

komuś udało się uruchomić stacje podpiętą do interfejsu jako DF0 a wew w amidze DF1?
[#216] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@JacK_Swidnik, post #215

Mi się nigdy to nie udało. Natomiast kiedyś (ponad 10 lat temu) miałem do Amigi 1200 interfejs Micronika, który umożliwiał wewnątrz Amigi podłączyć na jednej taśmie dwóch stacji DF0 i DF1. Ale tylko te dwa flopy można było podłączyć.
[#217] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@JacK_Swidnik, post #215

Bez modyfikacji płyty głównej (cięcia ścieżek i dolutowywania kabelków) nie jest to możliwe, gdyż na złączu Disk Drive nie ma sygnału potrzebnego do wysterowania stacji DF0. Wyjątkiem jest Amiga CDTV, ale ona nie ma złącza wewnętrznej stacji.

Poza tym nie widzę żadnego sensownego powodu, żeby robić takie kombinacje.
[#218] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #217

Pozwólcie, że przedstawię swoją finalną wersję stacji dyskietek z interfejsem z tego wątku. Nawiązuje do oryginału, tj. CD1411.

Wszystkie wersje robocze z elektroniką na wierzchu są podatne na uszkodzenia, zwarcia i nie wyglądają jakoś estetycznie. Postanowiłem więc korzystając z dostępnych elementów i interfejsu zbudować coś w spójną całość.

Obudowę wykorzystałem z popularnego w czasach analogowych anten satelitarnych - sterownika pozycjonera. Po wyjęciu całości z obudowy nawierciłem otwory na mocowanie napędu FDD:



Do zamocowania napędu wykorzystałem dystanse o których mowa była w innym wątku, popularne do mocowania płyt głównych w PC:





Interfejs pomysłu autorów tego wątku postanowiłem zamontować w obudowie stacji dysków, podobnie jak ma to miejsce w innych oryginalnych produkcjach z epoki. Przewód do wtyczki DB23 wykorzystałem z kabla drukarkowego przecinając w połowie dla uzyskania odpowiedniej długości. Taśmę do podłączenia napędu FDD z interfejsem przylutowałem kabel po kabelku zamiast kombinować z gniazdem:



Płytkę interfejsu osadziłem na spodzie obudowy na grubej dwustronnej taśmie klejącej (piankowa grubości 1mm). Przewód do wtyku DB23 przeprowadziłem przez otwór i zabezpieczyłem przed ruszaniem się dwoma spinkami:



Odpowiednie ułożenie kabli, i...



..i efekt końcowy jak na obrazku:



Kilka szczegółów technicznych.

Stacja nie jest przelotowa więc nie musiałem stosować układu 74LS38 a wystarczył 74LS00. Działa bez problemu. Napędy FDD z jakimi testowałem interfejs to:

- ALPS DF354H - działał ok ale miał problem z zapisem, podpięty do PC też nie chciał zapisywać bezproblemowo, zatem nie mogę ocenić jego przydatności
- TEAC FD-235HF - bez problemu
- SONY MPF920 - bez problemu i wybór padł na niego do montażu w obudowie.

Czas jaki poświęciłem na wykonanie projektu to 5 godz. Koszty też nie są jakieś wielkie. A ile frajdy daje efekt finalny, efekt że ustrojstwo działa i ma się dobrze:



Podziękowania dla autora projektu i wykonawcy płytek. Projekt genialny w swojej prostocie.
[#219] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #218

Jak widać na bazie tego projektu przy odpowiednim zaopatrzeniu się w podzespoły przy w miarę rozsądnych kosztach można by stworzyć nową serię zewnętrznych stacji amigowych. Chętnych na pewno by nie zabrakło.
[#220] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #218

Stacja jak nowa OK
[#221] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #220

Stacja jak nowa


Chyba żartujesz ;) Taśma dwustronna, trytytki i nasmarkane cyną. Trochę wstyd pokazywać
[#222] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@JacK_Swidnik, post #215

Na zwyklym bootselektorze to jest mozliwe. Ale co ciekawe dziala to tylko wtedy jak sie przelaczy dzialajace juz stacje, bo tak to wewnetrzna stacja jest niewidoczna.
[#223] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Maniu, post #221

..., trytytki...

Interesujące słowo, poza tym nic ciekawego w Twojej wypowiedzi nie znalazłem (no może poza zazdrością). O co Ci chodzi?
Stacja wygląda jak fabryczna, a jest DIY. Wpinasz do Amigi i działa. Nikt nie będzie przecież zaglądał do środka.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 17:09:16 przez RomanWorkshop
[#224] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #223

Popularne określenie na opaski zaciskowe (ze względu na dźwięk, który wydają przy zaciskaniu), na śląsku też słyszałem określenie "tajsy" ;)
Zazdrość? Proszę Cię, nie ośmieszaj mnie ;) Chodzi mi o to, że nie powinno się takich przykładów prezentować na forum, chyba że jako przykład jak nie powinno się robić. DIY nie polega tylko na tym, że coś ma działać (i tylko tymczasowo), ale też liczy się przynajmniej minimalna estetyka a nie robienie czegoś na odczep. Chciałbyś kupić w sklepie stacje z takim bajzlem w środku? Przecież nie będziesz do niej zaglądał a działać będzie...
No ale jeśli zależy Ci na samym działaniu, to przy takich lutach też może długo nie podziałać. A można przecież przylutować raz a dobrze? Jak się nie umie dobrze lutować to daje się komuś kto umie, albo ogląda się filmik na youtubie jak to się robi, to wcale nie jest trudne. Nie trzeba tu mieć stacji lutowniczej za kilka stówek, zwykłą oporową można ładniej to polutować i będzie działało latami.
Zrobienie trwałego mocowania płytki też by wiele czasu nie zajęło.
[#225] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Maniu, post #224

Czepiasz się. Oczywiście każdy może wykonać coś lepiej, ale sam pomysł i efekt końcowy jest bardzo dobry. Nie sprawdzałem pod lupą, ale wydaje mi się, że te luty wytrzymają dłużej, niż sama stacja dyskietek ;)
[#226] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #225

Może interesującym rozwiązaniem byłoby wyprodukowanie wersji interfejsu, służacej do podłączenia bezpośrednio pod stację dyskietek, zakończoną od razu wtykiem 34-pin. To wyeliminowałoby (zbędną w tym wypadku) taśmę. Oczywiście wiem, że to wymagałoby wyprodukowania kabelka z wtykiem 23-pin, co nieco komplikuje sprawę.

Ja sam bym chętnie taką wersję nabył pod HxC (mam tą obecną wersję Zaxonowo-Strykerową i jest super, ale mogłoby to mniej miejsca jeszcze zajmować na biurku).

Albo jeszcze inaczej! Trzeba po prostu uruchomić produkcje obudów do stacji z tym interfejsem przygotowanych na przyjęcie dowolnego flopa lub HxC.
[#227] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #226

Trzeba po prostu uruchomić produkcje obudów do stacji z tym interfejsem przygotowanych na przyjęcie dowolnego flopa lub HxC.

To jest bardzo dobry pomysł. Obudowy plastikowe, wtyczki DB23 z kablem 1m, taśma połączeniowa do stacji i jakieś śrubki do jej przymocowania. Interfejs przeprojektować w celu minimalizacji kosztów płytki. Wszystkie składniki długo mieszamy, aż do uzyskania nowej serii zewnętrznych stacji dyskietek/emulatorów ;)

Tylko musiałby się tym ktoś odpowiedni zająć... Ktoś, kto ma doświadczenie w produkcji i sprzedaży... Hmm... Kto by to mógł być? ;)
[#228] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Maniu, post #224

Tak się składa, że PPA to forum MIŁOŚNIKÓW Amigi, a zatem i domowych konstruktorów. Czy w wątku przeczytałeś, że taka stacja idzie na handel, będzie następcą oryginałów i serwowana na wszelkich portalach i sklepach internetowych związanych z Ami? Wykonana została z dostępnych części składowych. Owe "nasmarkane" cyną to nic innego jak duża ilość topnika (kalafonii) której nie zmyłem po zakończeniu lutowania. Luty są solidne i przeżyją wiele. Tak się składa, że z lutownicą zaprzyjaźniliśmy się ładnych lat temu, obecnie moja praca zawodowa też wymaga umiejętności lutowania. Stacja złożona w taki sposób, że nie przewiduję awarii: nie wyrwę kabla, płytka nie uleci (choć oczywiście można było wykonać na milion innych sposobów). Wejdź ma Majsterkowo a zobaczysz że można stworzyć elektronikę domowymi metodami a jej funkcjonalność nie odbiega od wersji komercyjnych, a nieraz przewyższa jakość. Uwierz mi - naoglądałem się Chińskiej elektroniki dość, i nieraz zimne luty poprawiam moim "nasmarkaniem". Tyle OT. Przechodząc do tematu przewodniego: pomysł z wypuszczeniem krótkiej serii gotowych obudów ze przeprojektowaną elektroniką interfejsu jest strzałem w dziesiątkę. Być może będę miał dostęp do miniaturowej giętarki i będzie można wykonać obudowy. Jednak nie czuję się "architektem" i wszelkie projekty (przemyślany projekt, wymiarowanie, rozrysowanie etc) pozostawię komuś innemu. A do swojej stacji w startup'ie dopisałem funkcję "noclick" i działa bez problemu, podobnie jak wbudowana DF0:
[#229] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #218

Czy to tylko taka nazwa (PCFORMAT850), czy rzeczywiście dyskietka fat ma większą pojemność?
[#230] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Norbert, post #229

Gratuluję spostrzegawczości! Faktycznie tak jest! Stary DOSowy programik który formatuje dyskietki zgodne z MS-DOS używając większej ilości sektorów, wchodzi na obszary gdzie już standardowo nie zapisuje się danych lub są dane których "użyszkodnik" widzieć nie musi. Dyskietki DD formatuję na 850kB a standardowe 1,44MB nawet na 1,7MB! Być może pamiętacie lub zauważyliście, kiedyś nośnikiem instalacyjnym Win95 były dyskietki. I właśnie one miały taki format a cabinety były tej pojemności.

Program nazywa się FDFormat a składnia na wielką dyskietkę to:

fdformat a: /f:172 /k /u /v:disk_2
(odgapione z mojego pliku wsadowego)

A tu z pliku pomocy:

Example: FDFORMAT A: /F:820 /V (prompts for volume label)


Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 09:33:11 przez Romlen
[#231] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #230

A jak to wyglada po stronie Amigi ?
Wystarczy standardowa mountlista ?
[#232] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Norbert, post #231

Stacja DF0: jak i DF1: widzi, czyta i zapisuje zwykłe dyskietki 880KB jak i 720KB formatu MS-DOS. Zgłaszają się one odpowiednio: PC0: i PC1: Ja w ten sposób przenoszę dane, a także po kabelku RS232. Stacja czyta dyskietki sformatowane na większą pojemność. Ale robię to w ostateczności bo odczytać owszem może ale już zapisem jest różnie. Nawet na PC standardowy scandisk wykrywa setki błędów, ale co ciekawe zapisuje bez problemu.
[#233] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #232

Czy do dyskietek FAT 850kb uzywasz standardowej mountlisty PC0: ?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 10:57:10 przez Norbert
[#234] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Norbert, post #233

Standardowa mountlista. Stacja widzi zarówno dyskietki FFS 880KB jak i DOS 720KB. Chciałem poeksperymentować z formatowaniem dyskietek na większą pojemność bo ta która miałem padła nieoczekiwanie i wyszło, że 820KB jest jeszcze w miarę znośne. Choć nie pozbawione wad. Ami odczytała, zapisała plik na nią. Ale nie filemanagerem a metodą przeciągnij i upuść. Z kolei PC nagrał na dyskietkę dwa pliki po 400KB ale już jednego 800KB nie chciał. Zatem nagrywanie tak spreparowanych dyskietek jest ryzykowne.

Składnia na dysk 820KB:

FDFORMAT A: /F:820


Odchodzimy jednak od tematu przewodniego :)

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 22:57:35 przez Romlen
[#235] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Romlen, post #234

Fajnie by było jakby ktoś wpadł na pomysł jak poprzerabiać stacje dyskietek od PC, tak aby Amiga odczytywała i zapisywała dyskietki od PC 1.44 oraz Amigowe 1.76, czy jakoś tak. Kiedyś dawno temu miałem taką produkcji Mikronika. Chodziła ona wolno w trybie gęstym, ale chodziła i zapisywała.
[#236] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@gilban, post #235

Mam właśnie taką stację. Jest to SONY MPF920 z małym GAL'em podłączonym na pająka.
Przy gęstych dyskietkach zwalnia prędkość obrotowa silnika
[#237] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@gilban, post #235

Nie trzeba wpadać na pomysł. Ja to już dawno temu zrobiłem. Wątek z dokumentacją jest na EAB. Linki są i na tym forum.
Problemem jest tylko to, że nie wszystkie stacje dobrze działają przy wolniejszych obrotach. Najlepiej sprawują się wspomniane wyżej stacje Sony oraz Panasonic.
[#238] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@miro_78, post #219

Czy ktoś wie, gdzie można zdobyć ok. 75 wtyczek DB23?
Z tym, że nie chodzi o przerabiane na szlifierce wtyczki DB25 ;)
[#239] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #238

Tu jest trochę
[#240] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #238

Znalazłem też w sklepie, koszt dla 75 szt jest porażający. + 23,07 USD za przesyłkę i ewentualne cło i podatek.
Jeśli chcesz, mogę to zamówić i podesłać na twój adres. Jeśli cena jest za wysoka zamówię mniejszą ilość. Obudowy są osobno.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem