[#331] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #1

Zastanawia mnie to co się stanie? Jak do tego interfejsu podłączymy nie przerobionego Gotka.

Bo nie przerobiona pecetowa stacja działa, a jak zadziała nie przerobiony Gotek?
[#332] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@amizet, post #331

Co to znaczy nie przerobiony Gotek?
[#333] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #332

Gotek to emulator stacji dyskietek, nie przerobiony to taki, który posiada oryginalny firmware.

Czyli z oryginalnym firmware jest to zwykła stacja do komputera klasy IBM PC.


Strona autora firmware do Amigi. /link/

Na ebay są adaptery opisane że są przeznaczone do Gotka /link/ tylko tam piszę że muszą być przeflaszowane.

Na tej aukcji z ebay sprzedało się tych adapterów za 15000 tysięcy złotych. Nie źle idą ok, racja Tak w ogóle to podobne do tego który wykonałeś.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 00:04:00 przez amizet
[#334] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@amizet, post #333

Gotek z oryginalnym firmware nie obsługuje obrazów ADF więc, jak byś go nie podłączał to nie będzie działał z Amigą! To tak, jak byś do stacji 3.5" próbował wkładać dyskietki 5.25" - ona po prostu ich nie obsługuje

Sposobów na wykonanie takiego interfejsu wiele nie ma (klasyka to dwa układy scalone 74LS38 i 74LS74). Ale ten "podobny" interfejs nie ma zworek konfiguracyjnych, więc jest do bani ;)
[#335] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #334

Osłabiłeś mnie teraz.

Po co ma obsługiwać obrazy adf wystarczy żeby działał na obrazach dyskietek PC.


Czy obraz adf jest jakimś wyznacznikiem, czy tylko metodą archiwizacji dyskietek.

W głównej mierze chodzi o .device. dobra mniejsza z tym.


Jeszcze się odniosą się do tego co napisałeś. Co jeśli chciał byś nagrać pojedynczy plik też wtedy Gotek musi obsługiwać obrazy adf?

HXC też nie obsługuje adf a działa z Amigą. Jakim sposobem bo ma swój format pliku.

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 12:19:06 przez amizet
[#336] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #334

O ile dobrze zrozumiałem kolegę Amizet to chodzi mu o to by nieprzerobionego gotka potraktować jak stacje dyskietek do pc (taką samą zworkologią).. Ale nie mam pojęcia czy obrazy dyskietek na pc da sie przerobić na amigowe.. znaczy by miały amigową zawartość :P

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 12:27:17 przez sunater
[#337] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@amizet, post #335

Jest jeszcze taki problem:
Stacja dyskietek czyta zarówno dyskietki 720KB i 1,44MB - wiec i odczytuje Amigowe 880KB.

Emulator stacji dyskietek czyta obrazy 720KB, lub 1,44MB.
Z tego co pamiętam z dawnych czasów to Workbench widział mi (pod PC Task) tylko dyskietki 720KB z PeCeta.
W Emulatorze 720KB nie odczytasz obrazu 1,44MB i odwrotnie.
Emulator na 720KB jest 2x droższy od modelu na 1,44MB. Wiec taniej kupić jest 1,44MB i przefleszować na Amigę.

A po podpięciu przez interfejs (z ustawieniami jak dla stacji nie przerobionej) będzie on zapewne wymuszał aby emulator pracował z gęstością 880KB - na co nie pozwala Firmware emulatora (inne firmware emulatora jest dla modelu 720KB i 1,44MB).



Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 12:56:36 przez robertos231
[#338] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@amizet, post #335

Amiga inaczej czyta dyskietki HD niż PC, a oryginalne firmware tego nie obejmuje.
Aby gotek współpracował z Amiga należy go przefleszować.
[#339] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@robertos231, post #337

Tak, z tym interfejsem Amiga rozpoznaje każdą stację jako 880 kB. Po modyfikacjach teoretycznie możliwe jest też działanie stacji 1.76 MB, ale na pewno nie 720 kB, ani 1.44 MB.
[#340] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #339

Finalna wersja:













[#341] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #340

Bardzo estetyczna i praktyczna. Gratulacje!
[#342] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #340

Wygląda lepiej niż z fabryki C=OK
Czy będzie dostępna wersja biała?
[#343] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@_Skiba, post #342

Też postuluję za białą wersją - ładnie będzie z białym Gotekiem wyglądała zresztą kolorystyka Amig klasycznych to właśnie biały/szary/kremowy.
[#344] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@pong777, post #343

Nie będzie wersji białej - obudowy są już wyprodukowane w jedynym słusznym kolorze, czyli czarnym.


Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 11:52:13 przez strim_
[#345] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #344

Można kupić sam interfejs?
[#346] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@_Skiba, post #345

W obecnej chwili nie.
[#347] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #346

Kiedy planujecie wysyłki dla kupujacych w preorderze?
[#348] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Jacenty, post #347

Chcemy w następnym tygodniu wysłać towar do RetroAmi. Więc myślę że w przeciągu 2 tygodni osoby, które kupiły w preorderze otrzymają stacje. To jest wstępny szacunek, ale jeśli nic się nie wydarzy, to myślę że tak będzie.
[#349] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #340

Mam pare pytan:
1.czy jest szansa zobaczyc zdjecia finalnej wersji z czarnym gotekiem w srodku?
2.czy wersja bez stacji dyskow bedzie dostepna na 100%?
3. jezeli tak, to czy wiadomo jaka bedzie dokladnie cena i kiedy mozna jej oczekiwac?
4.czy cena w preorderze jest mniejsza?
5.zy ilosc jest bardzo ograniczona jak w przypadku pamieci sakura?
6. kiedy konczy sie preorder?
[#350] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@zmiennik, post #349

Cytat z facebooka:

"Drodzy Klienci. Chcemy Was poinformować, że wysyłka zewnętrznej stacji dysków Sakura rozpocznie się za około 2 tygodnie. W związku z tym, przedsprzedaż urządzeń zostanie zakończona w przyszły wtorek 28.04.2015 r. Po okresie przedsprzedaży cena urządzenia dla klienta końcowego będzie wynosiła 259 zł."
[#351] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@zmiennik, post #349

1.czy jest szansa zobaczyc zdjecia finalnej wersji z czarnym gotekiem w srodku?


Na obecną chwilę nie ma w ogóle takiej wersji, nie wiadomo czy będzie.

Sam interfejs powinien być całkowicie kompatybilny z Gotekiem, natomiast są przeszkody natury formalnej do zrobienia takiej wersji.

Badamy ten temat.

2.czy wersja bez stacji dyskow bedzie dostepna na 100%?


Tak, po zakończeniu preorderu. Jednak stacja dysków jest tu jednym z tańszych komponentów - dlatego różnica w cenie na pewno nie będzie zbyt duża.

3. jezeli tak, to czy wiadomo jaka bedzie dokladnie cena i kiedy mozna jej oczekiwac?


Nie.

4.czy cena w preorderze jest mniejsza?


Cena (wersji ze stacją, dostępnej teraz po 195 PLN) po zakończeniu preorderu będzie wynosić 259 PLN.

5.zy ilosc jest bardzo ograniczona jak w przypadku pamieci sakura?


Ilość jest ograniczona, ale nie aż tak bardzo ;).

6. kiedy konczy sie preorder?


We wtorek. Niebawem powinien pojawić się oficjalny news na PPA.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 15:32:11 przez strim_
[#352] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #351

dzieki za szybkie odpowiedzi.
Zrobdzilo mi sie kolejnych pare pytan poniewaz uzyles slowa "powinien" w odp na 1 pytanie.

Chodzi o to, ze akurat dla mnie jest to bardzo wazne czy gotek z tym wspolpracuje czy "powienien" wspolpracowac - bo to roznica.
Po drugie, czy pasuje fizycznie bez problemow - bo jak wiadomo np w a1200 cos tam trzeba ciac by upchnac goteka, w a500 sciagac gorna obudowe goteka, itp. Chodzi mi o to czy pasuje jak ulal na bank czy znow "powinien" pasowac?

poza tym ktos, kiedys, gdzies pisal, ze zewnetrzna stacja dyskow od Commodore do "bialych Amig" niekoniecznie wspolpracowala z CDTV. Nie wiem czy to prawda czy nie, ale tez slyszalem o problemach z dzialaniem goteka pod CDTV.
Mnie zastanawia czy zadziala mi ten interface z gotekiem w CDTV bo kolorystycznie fajnie pasuje :)
Czy macie mozliwosc to sprawdzic?
[#353] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@zmiennik, post #352

Chodzi o to, ze akurat dla mnie jest to bardzo wazne czy gotek z tym wspolpracuje czy "powienien" wspolpracowac - bo to roznica.


Nie mam Goteka, nie mam możliwości tego przetestować. Działa bez zarzutu z HxC rev F, którego posiadam. Podejrzewam, że ITU to przetestuje gdy stacje do niego dotrą - z tego co pamiętam on ma Goteka.

Po drugie, czy pasuje fizycznie bez problemow - bo jak wiadomo np w a1200 cos tam trzeba ciac by upchnac goteka, w a500 sciagac gorna obudowe goteka, itp. Chodzi mi o to czy pasuje jak ulal na bank czy znow "powinien" pasowac?


Obudowa ma punkty montowania takie same jak zwykła zatoka 3.5" w PC. Jeśli Gotek pasuje do takiej zatoki bez cięcia czegokolwiek, to do naszej obudowy też powinien pasować. Jak ITU to sprawdzi doświadczalnie, to będzie można powiedzieć, że pasuje z całą pewnością. HxC rev F pasuje.

poza tym ktos, kiedys, gdzies pisal, ze zewnetrzna stacja dyskow od Commodore do "bialych Amig" niekoniecznie wspolpracowala z CDTV. Nie wiem czy to prawda czy nie, ale tez slyszalem o problemach z dzialaniem goteka pod CDTV.


Może tutaj RomanWorkshop się wypowie, jako projektant tego interfejsu. Ja nie posiadam też CDTV, ale szczerze mówiąc, nie widzę powodu dla którego interfejs miałby nie działać z CDTV.
[#354] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #353

Na 100% każda stacja/emulator będzie działał podłączony przez ten interfejs do CDTV. Złącze DISK DRIVE Amigi CDTV różni się od innych modeli Amig tylko tym, że ma wyprowadzone sygnały SEL0-SEL2 (w pozostałych Amigach są to sygnały SEL1-SEL3).
[#355] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #353

Czy można skonfigurować interfejs tak aby stacja pracowała jako DF2 po podpięciu do Amigi a nie jako DF1?
[#356] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Jacenty, post #355

Interfejs ma zworkę DF1/DF2/DF3.
[#357] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@strim_, post #356

Miodzio OK
[#358] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@Jacenty, post #357

Wujek Romek pomyślał o wszystkim ;) Pewnie chcesz podłączyć nową stację do gniazda przelotowego starej i mieć dwie stacje zewnętrzne DF1 i DF2. Cwany plan, z wykonaniem którego nie będzie żadnego problemu.
[#359] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #358

Tyle, że w stacjach przelotowych jest to tak rozwiązane, że nie trzeba żadnej zworki przełączać w stacjach. Każda kolejna stacja dopięta do pierwszej ma kolejny numer z automatu.

Jeśli wpinam pierwszą stację, to ona konfiguruje się jako DF1. Następna taka sama konfiguruje się jako DF2, a następna wpięta do tej drugiej konfiguruje się jako DF3.

Nie ma w tym wielkiej filozofii - rozwiązanie to jest bardzo proste.
[#360] Re: Interfejs zewnętrznej stacji dyskietek

@RomanWorkshop, post #358

Chodzi mi raczej o podpięcie stacji do Amigi 500 z HXC gdzie są emulowane dwa napędy DF0 i DF1.
W tym przypadku po podpieciu zwykłej stacji zewnętrznej Amiga traktuje ją jako "kolejną" DF1 i tu zaczynają się cyrki. Pomaga wówczas ustawienie stacji na DF2 lub zamiana sygnału Sel1 na Sel2.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem