[#1] Pytanie o kickstart
W związku z tym ze nadal nie mogę uruchomić kontrolera dysku do a 500 a wszystko wydaje się być takie jak trzeba zaczynam podejrzewać wersję kickstartu.

W projekcie kontrolera autor wspomina że aby system startował z dysku potrzebny jest modyfikowany kickstart z a1200.
Pytanie brzmi po co jest ta przejściówka? Klik

Aktualnie testuje na kickstarcie 3.1 dla amigi 500/600, czy mogę nagrać wymagany kickstart zwyczajnie na jedną kość tak jak ten 3.1? Bo nie rozumiem po co jest to podzielone
[#2] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #1

Bo w Rosji tak jest, że nić się nie może zmarnować. Gościu miał takie 2 kości pewnie z jakich starych płyt PC, gdzie były pewnie jakiś biosy i wykorzystał je do zrobienia kickstartu. Te akurat się nadawały tylko musiał zrobić tak jak w a1200. Możesz śmiało nagrać na jedną kość.
[#3] Re: Pytanie o kickstart

@janekdrukarz, post #2

Wypalilem kosc robiąc wcześniej swap bytes ale amiga nie uruchamia się na tym... Coś jeszcze trzeba zrobić?
W ogóle na kickstarcie z a1200 wstanie amiga 500?
Wgrałem  Kickstart v3.0 rev 39.106 (1992)(Commodore)(A1200)[!].rom
Dostępny jest tutaj klik
Albo chociaż jak ktoś może to niech sprawdzi czy ruszy pod emulatorem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 02:59:44 przez kataklysm
[#4] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #3

Witam

Jak zrobisz przejściówkę 2xeprom z A1200 do gniazda A500 to dlaczego ma nie ruszyć. Odpowiedziałem ci na mejla, może ci coś to pomoże. Wgraj tak jak ci podałem w mejlu bez swap byte. Napisz na jaki nośnik będziesz to wgrywał (eprom, eeprom, flash). Wrzuciłbyś chociaż jakieś fotki tego co zrobiłeś.

Pozdrawiam
[#5] Re: Pytanie o kickstart

@janekdrukarz, post #4

Odpisałem Ci, tylko ja to nagrywam na jedną kość tak jak radziłes
[#6] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #3

No ten co podałeś to jest dla A1200 i A500 na nim raczej nie ruszy.
Wgraj wersje 3.1 dla A500/A600/A2000.
[#7] Re: Pytanie o kickstart

@Marcin74, post #6

Ale na stronie kontrolera który próbuje uruchomić właśnie ten rom jest wymieniony jako prawidłowy. Pod emulatorem także działa bez problemu więc chyba nie tutaj jest problem

Nagrywam to ja jedna kość a może trzeba to podzielić na dwie kości i zrobić adapter?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 14:39:57 przez kataklysm
[#8] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #7

Witam
Zacznij może od tego:
Zgraj rom z twojej a500 programatorem, ta na której amiga działa prawidłowo, potem zaprogramuj tym wsadem 27c160, wsadź w podstawkę do amigi i sprawdź czy ci się amiga bootuje z tak nagranego romu.

Pozdrawiam
[#9] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #7

Ten ROM, który wymieniłeś nie będzie działał na procesorze 68000. Musiałbyś mieć akcelerator z przynajmniej 68020 w Amidze.

Nie wiem jak uruchomiłeś to winuae, ale u mnie od razu wyskoczył komunikat, że ten kickstart wymaga 68020.

Wersja, która działa na wszystkich Amigach to [rom] Kickstart v3.1 rev 40.63 (1993)(Commodore)(A500-A600-A2000)[!].rom

Na jaką kość to wgrywałeś?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 20:05:36 przez sanjyuubi
[#10] Re: Pytanie o kickstart

@sanjyuubi, post #9

Byl tylko jeden ROM 3.0 dla malych Amig i dzialal na A500, A600 oraz A1200. Oryginalnie to on byl mocowany w A1200, bo A600 mialo ROM 2.0 w standardzie.
[#11] Re: Pytanie o kickstart

@sanjyuubi, post #9

Witam
Wgrywał to na 27c160, tak mi napisał na pw. Wszystko to jakieś dziwne bo u naszych przyjaciół za wschodniej granicy ten rom działa i to na a500 na zwykłym procku. Tak przynajmniej widać na kiepskiej jakości na zdjęciach autora projektu, który pochodzi z Rosji. Ktoś to próbował powielić na a1k.org, ale wiele osób odradziło mu tego projektu, proponując inne tego typu projekty np: polski savyna68k, czy niemiecki 14MhzTK+SRAM+IDE. Autor tego projektu nie daje żadnego wsparcia oprócz skąpych informacji na jego stronie. Jakość zdjęć i informacje na stronie są bardzo kiepskiej jakości. Oprócz tych dwóch stron niestety nie udało mi się znaleźć informacji o działających interfejsach tego typu. Nie twierdze, że to nie działa, ale jak ktoś ma programator i trochę czasu do poświęcenia może to sprawdzić, bo od autora ciężko uzyskać jakieś dodatkowe info.
Pozdrawiam
[#12] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #1

Niezbyt jasno piszesz, czy potrzebny jest kickstart zmodyfikowany czy kickstart oryginalny 3.0? Bo jak zmodyfikowany to link, ktory podales jest do normalnego. Normalny kickstart 3.0 powinien dzialac z A500, ale HD nie bedzie dzialac bez Gaylea, o ile dobrze pamietam. Wiec mozesz go nagrac i kick powinien zadzialac, ale bez HDka.
[#13] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #1

po co sobie utrudniac zycie? jak ruskie robia ich rzecz... wypal sobie 3.1 v40.063 i po problemiepomysł
[#14] Re: Pytanie o kickstart

@Don_Adan, post #12

Chodzi o zmodyfikowany kickstart, na stronie która podałem widnieje on w wersjach modyfikowanych, powiedz mi coś więcej na temat gaylea, powinienem mieć podmieniony jakiś układ w amidze?
[#15] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #14

Jak chcesz bootowac HD z ROMu 3.0 Amigi, to musisz miec Gayle albo jego odpowiednik. Albo potrzebujesz innego sterownika niz scsi.device. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Amiga_custom_chips . A500 nie ma Gaylea, wiec sam kicktart nic tu nie da.
[#16] Re: Pytanie o kickstart

@Don_Adan, post #15

[#17] Re: Pytanie o kickstart

@Don_Adan, post #16

link
Nie znam na tyle rosyjskiego, aby wszystko zakumać, ale niby gościu na początku daje link do projektu z aminetu z Gaylem i pisze, że to wersja uproszczona bez Gayla która niby działa ale brak autodetekcji hdd. Ale pisze dalej żeby to działało potrzebny jest właśnie ten rom, o którym mowa. Jak mówię mogę się mylić bo rosyjski znam bardzo słabo.
[#18] Re: Pytanie o kickstart

@janekdrukarz, post #17

I w tym projekcie z aminetu także wymagany jest ten kickstart. Tutaj jeśli dobrze rozumiem ma być wymagany tylko jeśli amiga ma startować z dysku. Problem w tym ze kiedy nagrywam go na jedną kość to amiga nie wstaje sprawdziłem to już na 2 amigach. Inne kickstarty działają kiedy je wypalam
[#19] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #18

A dwie nadmiarowe nóżki adresowe podłączyłeś do masy?

Na pewno ten ks nie działa na 68000, chyba że ktoś go spatchuje, ty podałeś linka do wersji oryginalnej bez patcha, ale nie wiem po co patchować skoro jest natywna wersja dla 68000.
[#20] Re: Pytanie o kickstart

@sanjyuubi, post #19

Nadal mam problem z wypaleniem kickstartu, to co zagrałem z kości i zapisałem do pliku mogę nagrać na inną kość i działa. A jeśli wezmę rom z netu i wypale to amiga nie wstaje. Robię to programem willema, otwieram rom wybieram swap bytes i wypalam wersja programu to 097i

Dwie dodatkowe nóżki podłączyć do masy? Ale gdzie? W amidze? Przecież kość zajmuje cała podstawkę
[#21] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #20

27c160 ma 42 nóżki, a gniazdo w amidze ma 40. Odnośnie tego romu to autor projektu podaje tylko jego nazwę, ale nie podaje linka do jego lokalizacji. Z tego co pamiętam to chyba ja zasugerowałem koledze @kataklyzm link do strony z romem. Może tu jest błąd.
[#22] Re: Pytanie o kickstart

@janekdrukarz, post #21

Gniazdo w amidze też ma 42 piny
Oryginalny kick e a 500 ma 40 pinów ale podstawka ma 42

Ale muszę rozwiązać problem z nagrywaniem romow bo kick 37.350 też mi nie działa a nagrałem go tak jak napisałem. Jest tu ktoś kto używa programatora?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 14:11:27 przez kataklysm
[#23] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #22

Układy pamięci z 42 pin, należy piny 1 i 42 lekko odgiąć tak żeby nie wchodziły w podstawkę.
Może do tych romów z netu należy wykonać swap byte.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 14:16:33 przez Amigo-A1200-040

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 14:17:51 przez Amigo-A1200-040
[#24] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #22

Witam
Ja mam a500 rev 5, a tam podstawka pod kickstart ma 40 pinów, prawdopodobnie ty masz wersje płyty 8a. A jaki rom 512kb ci działa po zaprogramowaniu?
[#25] Re: Pytanie o kickstart

@janekdrukarz, post #24

Rev 8a1 posiadam na laminacie a500+
Po zaprogramowaniu działa mi np 3.1 ale zgrany z innej takiej samej kości przy pomocy programu willema do rozszerzenia .bin (bo takie jest domyślne) i tak zgrany wsad mogę nagrać na inną kość oczywiście 27c160 i bez żadnych dodatkowych czynności czyli bez swap bytes itp. I taka kość działa bez problemu. Natomiast wsady .rom wymagają przy nagrywaniu zaznaczenia swap bytes z tego co mi wiadomo ale próbowałem z tym i bez tego, niestety nie działają amiga ma czarny obraz na nich
[#26] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #25

Być może trzeba któryś z pinów 1 albo 42 podłączyć do masy.
Bo pamięć 27c160 ma 2Mb a rom tylko 512kB i dodatkowo trzeba zapełnić całą pamięć czyli wszystkie banki w 27c160 zapełnić romem 512Kb .
Ja mam rom 1.3/2.04/2.05/3.1 i działa.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 15:22:44 przez Amigo-A1200-040

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 15:24:55 przez Amigo-A1200-040
[#27] Re: Pytanie o kickstart

@Amigo-A1200-040, post #26

ale podczas programowania? Bo słabo to rozumiem, w podstawkę amigi kość mieści się cała
[#28] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #27

Tak mieści się cała ale nóżki 1 i 42 trzeba odgiąć jak wkładasz do amigi bo tymi nóżkami zmienia się bankowanie pamięci. A programujesz normalnie wsadzasz całą bez odginania
[#29] Re: Pytanie o kickstart

@kataklysm, post #25

Porownaj sobie wersje .bin i wersje .rom (z netu) tego samego kickstartu i bedziesz wiedzial, czy byte swap musi byc zrobiony. Skoro wersja .bin dziala po nagraniu to raczej nie jest to problem z nozkami. Albo nagraj wersje .rom bez byte swapa.
[#30] Re: Pytanie o kickstart

@Don_Adan, post #29

Dokładnie, widać czy trzeba zrobić swap czy nie. Oczywiście próbowałem bez swap bytes i nic z tego. Ta kość ma 2mb może trzeba obraz jakoś specjalnie przygotować? Mogę spróbować z tymi nóżkami jeśli to mi niczego nie uszkodzi

Dostałem odpowiedź na eab że trzeba połączyć obrazy tak żeby wypełniły cała kość jednak i być może trzeba będzie kombinować z pinami w kości. Przetestuje to dziś

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 15:45:14 przez kataklysm
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem