[#1] Karta muzyczna Prisma
Czesc,
wlasnie ja otrzymalem i oczywiscie mam pytania.
Czy te 4 gniazda (2 wyjscia i 2 wejscia) sa na audio jack MONO ?
[#2] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #1

Nie wiem co to za karta, ale intuicja podpowiada mi, że większość urządzeń audio w takim układzie gniazd to wejścia/wyjścia mono (czyli rozdzielone stereo). Zatem masz tu jedno wejście stereofoniczne (rozdzielone na kanał lewy i prawy) i jedno wyjście stereofoniczne (także rozdzielone na kanały mono). Zatem jeśli chcesz podłączyć głośniki, potrzebny ci kabel z jednej strony 2xminijack (Prisma), a z drugiej końcówka pasująca do twoich głośników, wzmacniacza, miksera, itd.

Kliknąłem w google i na stronie wikipedii link masz opis tej karty. Poniżej fragment:

Audio Backplate

The audio backplate is either a PCI/Zorro for "big box" Amiga's or the A1200 backplate which is installed in the small trapdoor slot underneath the floppy drive (next to the mouse/joystick ports).

Both backplates have four audio connections. From the left the first two ports are for audio out and the rightmost two are audio in ports. With an optional stereo to phono Y cable, the audio in port can be connected to the Amiga's RCA stereo phono audio out to pass-through the Amiga's original Paula audio into the Prisma.

A speaker cable should be connected to the left most port of the audio backplate.


Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 11:19:11 przez Azzorek
[#3] Re: Karta muzyczna Prisma

@Azzorek, post #2

Tak, czytalem to, tylko przez tyle lat nieuzywania jack-ow mono zapomnialem o ich istnieniu i cos mi nie gralo :) Oczywiscie nigdzie u mnie w miescie nie ma kabla na 2 jack-i mono ale udalo mi sie kupic same wtyczki wiec juz skladam kabel.
Dzieki
[#4] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #3

Kupujesz taki kabel: Minijack stereo na 2x jack 6,3 mono..

Do tego kupujesz dwie przejściówki:

Przejściówka Jack 6,3 na 3,5

Przejściówki mogą być spokojnie na TRS, czyli symetryczne (stereo). W niektórych sprzętach nawet zaleca się stosowanie gniazd TRS na wyjściach mono.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 12:32:19 przez Azzorek

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 12:35:18 przez Azzorek
[#5] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #1

Stereo
[#6] Re: Karta muzyczna Prisma

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

No teraz to zaburzyles spokoj w mojej glowie :)
To co pisal Azzorek mialo sens i nawet zrobilem sobie taki kabel - i dzwiek jest.
[#7] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #6

Ja też mam w A2k na śledziu wpięte 2 przewody chinach - jack stereo, z Amigi Paula - prisma i prisma - wzmacniacz.
W oczekiwaniu na prisme kupiłem przelotki RCA - jack mono, bo też gdzieś taką informację widziałem. No i to nie działa :)
Być może wejścia na adapterze do A1200 są inaczej zorganizowane.

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 08:23:36 przez Raybeez

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 08:24:20 przez Raybeez

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 08:37:07 przez Raybeez
[#8] Re: Karta muzyczna Prisma

@Raybeez, post #7

Chyba najlepiej zrobie jak otworze amige, usune stacje dyskow i przyjrze sie temu co siedzi na tym wyprowadzeniu od kanalow - ale skoro dziala mi dzwiek na dwoch jack-ach mono to pewnie takie tam sa.
[#9] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #8

Była by pełna informacja dla nowych kupujących te prismy i do adaptera na śledziu i tego plastikowego do A1200.
[#10] Re: Karta muzyczna Prisma

@Raybeez, post #9

Swoją drogą co za kurna problem dla producenta żeby opisać te gniazda na płytce wprowadzającej? Za dużo kasy to kosztuje czy jak?

Pozdrawiam,

Azz
[#11] Re: Karta muzyczna Prisma

@Azzorek, post #10

tak to wyglada:


do kazdego gniazda dochodza 3 sciezki
[#12] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #11

Prisma narazie mam wpiętego bezpośrednio pod wzmacniacz, ale w drugiej a4k wykorzystałem wewnętrzny mikser audio do wpięcia ad516. W prism jest wejście cdin.
Można by tam wpiąć audio z ami.
Nie podobają mi się pętelki za ami.
[#13] Re: Karta muzyczna Prisma

@Risc, post #12

Ja tez nie jestem zwolennikiem dodatkowych kabli na zewnatrz.
Chcac ten dzwiek polaczyc w srodku (DODANO: mowie o "pass through" dzwieku z amigi) to musze sie jakos wlutowac tam gdzie oryginalnie znajduja sie chincze w amidze i polaczyc kablami z gniazdem cdin - tak?
Pytam jako laik ale jeslil potwierdzisz to dam jakiemus elektonikowi niech dlubie.

Na marginesie: na podstawie tego zdjecia co dalem wyzej - jakie to gniazda? mono czy stereo? skoro 3 sciezki na gniazdo to chyba stereo - tak?


Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 12:16:18 przez peceha
[#14] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #13

Ale przecież w instrukcji piszę jakie kable trzeba użyć.

Both backplates have four audio connections. From the left the first two ports are for audio out and the rightmost two are audio in ports. With an optional stereo to phono Y cable, the audio in port can be connected to the Amiga's RCA stereo phono audio out to pass-through the Amiga's original Paula audio into the Prisma.

A speaker cable should be connected to the left most port of the audio backplate.


Czyli opcjonalnie
With an optional stereo to phono Y cable, the audio


Co z SPDIF podobno miało być.

can be expanded by optional digital module (S/PDIF)


Ma ktoś ten moduł?

Tak karta na pewno nie jest pro/rec i te gniazda nie mają możliwości zmiany balanced/unbalanced.

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 13:52:03 przez TechNineWonder
[#15] Re: Karta muzyczna Prisma

@TechNineWonder, post #14

Jesli jest to ja tego nie widze:
- "four audio connections" - no ale jakie?
- "audio out".. "audio In" - ciagle nie wiem jaka wtyczka
- "A speaker cable should be connected to .." - stereo czy mono? jesli mono to dwa wtyki po jednym na gniazdo, jesli stereo to jeden wtyk do jednego gniazda a drugie jest tylko zdublowane.

Ja to tak widze - czyli zadnej informacji z tego nie moge uzyskac.
No chyba ze nazwa "speaker cable" albo "audio out/in" tyczy sie tylko i wylacznie jednego rodzaju wtyczki np. jack mono (wtedy nie ma tematu :) )
Druga mozliwosc to ze dosiega mnie demencja i ciezko ogarniam temat - ale to chyba nie te lata jeszcze :)
[#16] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #15

Ale przecież With an optional stereo to phono Y cable, the audio

To co to jest? stereo to phono Y cable, the audio

stereo to phono Y cable

Y cable

A co podpoiłeś to tymi jack/mono i separacja lewy prawy kanał działa ?

Rozumie że karta miksuje kanały w głośnikach mamy stereo czy Amigowe Stereo lewy co innego prawy co innego? Jest tam jakiś mikser?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 14:26:27 przez TechNineWonder
[#17] Re: Karta muzyczna Prisma

@TechNineWonder, post #16

no dobra moze sie teraz czepiam :) ale :

With an optional stereo to phono Y cable, the audio in port can be connected to the Amiga's RCA stereo phono audio out to pass-through the Amiga's original Paula audio into the Prisma.


wiec ten Y-cable uzywam gdy chce zrobic "pass through" - czyli lacze chincze (OUT) amigi z jackiem (IN) karty.
Ok.
Idac dalej tym tropem Y-cable powinien byc typu 2RCA> jack 3.5 (oczywiscie STEREO).
Jakie wnioski?
Ze gniazda OUT na tej przedluzce tez moga byc STEREO (ale w dalszym ciagu nie musza :) )



w odpowiedzi na Twoj EDIT - : zaraz sprawdze jak to jest - nie powyslalem o tym :)

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 14:33:57 przez peceha
[#18] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #17

Wnioski są takie że karta ma 2xIN i 2XOUT czyli jak sobie podepniesz jack/mono to też pewnie "zadziała" spróbuj i daj znaćOK
[#19] Re: Karta muzyczna Prisma

@TechNineWonder, post #18

Po obejrzeniu zdjęć i przeczytaniu wszystkiego stawiam hipotezę, że wszystkie 4 gniazda na tym paneliku są stereo. Co prawda nie wiem od której strony oni widzą lewo i prawo, ale logiczne byłoby patrząc „od dziurek”, po lewej są wyjścia, po prawej wejścia. No i zgadzam się, że brak opisów gniazd na płytce to chała.
[#20] Re: Karta muzyczna Prisma

@Krashan, post #19

| o |--> Audio Słuchawki (EAR)
| |
| o |--> Audio Aux Głośniki (OUT)
| |
| o |<-- Amiga Paula in (IN)
| |
| o |<-- (EXT)
| |
-----
[#21] Re: Karta muzyczna Prisma

@Dorian3d, post #20

Hehe, dzieki !!
i ja potwierdzam ze jest to jack stereo - na podstawie "doznan sluchowych" szeroki uśmiech czyli przekladaniu wtyczek mono/stereo i nasluchiwaniu co wychodzi z glosnikow.

Nie moglem sie z tym pogodzic bo nie mialem pojecia po co robic dwa wyjscia stereo tego samego - no ale powyzszy schemat rozwial wszelkie watpliwosci - jakos zapomnialem ze faktycznie moga to byc sluchawki i glosniki na przyklad.

Dzieki .
[#22] Re: Karta muzyczna Prisma

@Krashan, post #19

Krashan a jak będziesz robił ten swój sampler to nie myślałeś zrobić w nim wejścia PHONO czyli na gramofon czyli zintegrować wzmacniacz gramofonowy? Nie wiem czy słuchasz Vinyli ale to też retro może nie chodzi o same Vinyle a jako tako o Vinyle z kodem czasowym.

Zaprezentuje na przykładzie RPi3 aplikacja nazywa się PIDECK. Na AmiParty mógłby być szał jak by Mario z gramofonów puszczał mody na Amidze

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 22:56:58 przez TechNineWonder
[#23] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #11

Czesc,

potrzebuje kupic gniazda jak na zdjeciu z #11.
Znalazlem wiele mozliwych do wyboru na ponizszej stronie:
link

Czy jest to pozycja jedna z wymienionych?
1503-07
1503-08
1503-13VP3

Chcialbym tez nabyc tego druciaka (zlacze na dole plytki) ale nie mam pojecia jak sie to fachowo nazywa wiec nie wiem czego szukac.

Dzieki
[#24] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #23

Wygląda to na 1503-08. A co do "druciaka", to jest to goldpin kątowy dwurzędowy. Możesz kupić dłuższy, bo bez problemu skrócisz go poprostu go łamiąc.
[#25] Re: Karta muzyczna Prisma

@panti1801, post #24

No i wszystko jasne - dzieki wielkie.

Kolejne pytanie:
czy istnieja jakies firmy ktorym mozna zlecic wydruk plytki (najlepiej z zaprojektowaniem)?
Pozbylem sie ostatnio modulatora z amigi i w to miejsce chce wstawic te przedluzke od Prismy.
Problem w tym ze miejsce po modulatorze jest jakies , na oko, 2x mniejsze niz plytka ze zdjecia.
Przeszedlem (doslownie) cale Kutno, pytajac w roznych sklepach/warsztatach czy ktos by sie podjal zrobienia takiej plytki, niestety chetnych nie bylo.
[#26] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #25

Mogę Ci zaprojektować płytkę ale musiałbym mieć jakieś foto spodu tej z postu #11. A co do wykonania to jest pełno firm zajmującą się produkcją.
[#27] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #25

Jest foto od spodu, jakoś przeoczyłem ;)
[#28] Re: Karta muzyczna Prisma

@panti1801, post #27


niestety musze poczekac na swiatlo dzienne bo nie widac detali przy goldpin-ie
i ostrosc slaba

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 18:08:41 przez peceha
[#29] Re: Karta muzyczna Prisma

@panti1801, post #27

Calkiem przypadkiem zauwazylem ze plytka przepuszcza swiatlo wiec oto efekt OK

Zdjecie jest zrobione od spodu (tak samo jak to z postu wyzej):




Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 18:31:27 przez peceha
[#30] Re: Karta muzyczna Prisma

@peceha, post #29

Późniejszym wieczorem usiądę i narysuję płytkę. Nie mam A1200, ale wydaje mi się, że we wszystkich Amigach są takie same modulatory. Podeślę Ci później pdf z obrazem płytki to przymierzysz czy pasuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem