[#31] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #30

Elektronika cyfrowa nie jest aż tak niedostępną dziedziną jak się wydaje. Nawet ja co nieco dałem radę się nauczyć. ;)

Piny gniazda CPU są w większości (wszystkie?) wyprowadzone na boczne gniazdo, więc elektronom za bardzo nie robi różnicy czy latają między czipsetem a gniazdem CPU czy czipsetem a gniazdem bocznym. Tak samo rozszerzenia - obojętne jest gdzie będą siedzieć. Możesz mieć RAM na boku a HDD w środku lub na odwrót - póki oba rozszerzenia będą połączone ścieżką na której nic po drodze nie ma (a między gniazdem CPU a rozszerzeniem bocznym na ścieżkach nie ma nic) to traktujesz to jak podpięcie w tym samym punkcie. Czemu? Bo zakłada się że ścieżki mają zerową rezystancję (opór, jak kto woli). Faktycznie jednak jakaś rezystancja jest, pasożytnicze pojemności też są i to wszystko może powodować opóźnienia między sygnałami, ale prawdopodobnie przy takiej prędkości z jaką działa Amiga nie będzie to robić żadnej różnicy.

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 11:18:24 przez teh_KaiN
[#32] Re: A500 Fast ram na side porcie

@teh_KaiN, post #31

Kusisz ;P
Z czystej ciekawości zainstaluje sobie jakiegos CADa i porysuję, ale pewnie magicy zrobiliby to a) szybciej; b) mniejsze ;)
[#33] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #32

Na jutubie masz kanał Contextual Electronics gdzie uczą kicada - gość mówi monotonnie, ale jak się zmusisz i będziesz robić razem z nim to się nauczysz go dość szybko i dość dobrze. Sprawdzone bo w oparciu o ten tutorial na projekt z mikrokontrolerów na studiach robiłem płytkę pod kartę sieciową do Amigi na port równoległy - nawet działa. ;)

Krótkie i wydajne prowadzenie ścieżek nie jest aż tak istotne, zwłaszcza w epoce gdzie możesz zamówić za 15$ 10 płytek dwustronnych 10x10 bez ograniczeń przelotek między warstwami. Jedyne o czym trzeba pamiętać to przy scalakach kondensator jak najbliżej pinu zasilania i masy - co by zrobić łatwo dostępny mały magazyn energii. Dokładna wartość nie jest istotna - wystarczy podpatrzeć w innych rozwiązaniach jaki się stosuje dla danej kości.

Zawsze jeśli będziesz robił to w duchu open source to Ci mogą ludzie rzeczy podpowiadać. No choler,a to jest hobby, grunt to się bawić. ;)

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:48:33 przez teh_KaiN
[#34] Re: A500 Fast ram na side porcie

@teh_KaiN, post #31

Różnica może być, jeśli rozszerzenie działa na zasadzie odcięcia jakiegoś sygnału i przekazywania go do procesora "na swoich warunkach". Nie wszystkie piny muszą być przelotowe. W taki wypadku użycie procesora nie wpiętego w rozszerzenie spowoduje błędy działania.
[#35] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #28

Są schematy i wsady, nie ma layoutu płytki co by przygotować pliki Gerbera. Można by przerysować z rysunków do Eagle'a, ale zabawy z tym byłoby trochę.
Technicznie samo rozszerzenie proste do zrobienia, jeśli tylko będą płytki, to mogę polutować.
[#36] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #6

Mam taką Supre RAM, jakby kolega chciał to mogę się pozbyć. Jakby co zapraszam na PW.
[#37] Re: A500 Fast ram na side porcie

@wali7, post #35

Wydaje mi się po analizie schematu, że bezproblemowo powinno się to dać przerobić na wersję dopinaną do side portu A500. Nawet będzie lepiej, bo sygnały autoconfigu są w złączu i nie trzeba ich ciągnąć z płyty, jak w wersji nakładanej na gniazdo CPU.
[#38] Re: A500 Fast ram na side porcie

@wali7, post #37

A jak to może wyglądać z kwestią procesora? W sensie, że nie będzie go wpiętego w rozszerzenie, tylko zostanie w swoim miejscu/kontrolerze IDE? Na zdrowy rozum, to nie powinno być problemu, ale pewnie jednak się nie znam, i całość nie zadziała?
[#39] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #38

Dlaczego miałby nie zadziałać? Procesor jest wpięty w swoje gniazdo, a to czy dodatkowy ram jest fizycznie wpięty też w to gniazdo, czy w slot 3 cm bardziej na lewo, nie ma większego znaczenia. To są te same sygnały, przy częstościach rzędu 8 MHz nie ma tak wielkiego znaczenia kształt ścieżek.
Co innego., gdyby któryś sygnał był modyfikowany przez rozszerzenie, i dopiero wtedy wędrował do CPU... Ale takich sygnałów tam nie ma.
[#40] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #32

OK, znalazlem tabelki z wyprowadzeniami procka i sideportu, dzis wieczorem siade ze schematem, porownam i przynajmniej sobie poczytam :)
W miedzyczasie, czy ktos bardziej oblatany w czesciach moglby zerknac czy to co tam jest potrzebne (lista ponizej) jest jakos dostepne, czy trzeba bedzie kombinowac bardzo?

parts:
Dram KM416C4104 TSOP-50,
LM3480 -3.3volt regulator,
XC9572XL TQFP-100,
10 capacitors (see pcb notes),
led with series resistor,
connections to 68000 socket / 68000.
Also 5 volt xc9572 should work probably, regulator replaced with jumper.

Gosc jeszcez pisze tak:
"The RAM chip is 5 volt KM416C4104 (suffix maybe A or C) pdf Samsung 4M x 16bit CMOS Dynamic RAM with Extended Data Out, with 4K refresh, cas-before-ras refreshing. (FPM version might work too.) It is not very common, I got a couple by desoldering them from a 16 MByte SIMM, also 32 MB SIMMs."
[#41] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #40

tak, kości RAM typowo z wylutowania ze starych SIMMów pecetowych. Reszta to drobnica, te Xilinxy XC95xx nie są już chyba produkowane ale idzie je zdobyć - tylko względnie drogo. Zamiennika dla nich pinowo kompatybilnego chyba brak.

To jak się uczysz to od razu proponuję porządnie - załóż konto na githubie i tam trzymaj projekt - będzie można wygodnie przeglądać wersje i podpowiadać Tobie rzeczy lub wręcz nawet podrzucać poprawki do zaakceptowania przez Ciebie.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 15:00:25 przez teh_KaiN
[#42] Re: A500 Fast ram na side porcie

@teh_KaiN, post #41

Zainstalowałem Eagle i KiCada i mnie nagle łeb rozbolał :D

Ma ktoś biblioteki z amigowymi szpejami do nich? W sumie to chyba starczy na początek sideport i złącze procesora, żeby zbudować relocator :)
[#43] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #42

KiCada odradzam z jednego zasadniczego powodu, mózg od niego puchnie ;) Natomiast darmowa wersja Eagle powinna bez problemu wystarczyć do tego projektu (chociaż z relokatorem może być problem ze względu na ograniczenie wielkości płytki w darmowym Eaglu). Na YouTube jest dużo tutoriali, wystarczy poświęcić z godzinę czasu i przyswoisz najpotrzebniejsze funkcje łącznie z rysowaniem własnych bibliotek :)
[#44] Re: A500 Fast ram na side porcie

@panti1801, post #43

To ja mogę powiedzieć dokładnie odwrotnie o iglu. To jest program z interfejsem poniżej godności człowieka. ;)

Wniosek z tego taki, że każdy program EDA ma swoje bolączki i po prostu trzeba się przez nie przebić. Jak już mówiłem na samym początku - jutubowe tutoriale Cię uratują. ;)

Tu masz bibliotekę z gratami amigowymi do kicada - jak czegoś nie ma to możesz dodać i pchnąć zmiany. ;) Ale widzę że są "A500 side expansion slot" i "Motorola processors: MC68000"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 07:54:45 przez teh_KaiN
[#45] Re: A500 Fast ram na side porcie

@teh_KaiN, post #44

1) Dzięki za bibliotekę, na razie mam mało czasu na jutubowanie tuturiali, ale jest to ciągle gdzieś z tyłu głowy :)
2) aaaale, nie jestem pewien, cyz będzie potrzebne - Mika od tego rozszerzenia mi odpisał na maila odnośnie sideportu:
"Hi, quickest way to make one for side slot would be to use adapter pcb (I have few blank pcbs), 68000 socket to side slot, which I use with the 7Mhz clock taken from the side slot, first soldering a jumper blob on pads on rev6 a500 mainboard."
czyli, taka płytka już istnieje, tylko trzeba unieć wyguglać odpowiednie pliki/obrazki ;)
I tylko tego zegara nie rozumiem - czyżby to też było potrzebne, żeby działało?

EDYTA:
A, i jeszcze dostałem zdjęcia tego relocatora, muszę je gdzieś wrzucić żeby się dało zalinkować ;)

EDYTA2:
Zadziała?



EDYTA3:
Nie zadziałało, lecą linki:
Jeden i Dwa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 12:10:04 przez watman

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 12:13:53 przez watman

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 12:15:54 przez watman
[#46] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #45

Zegar jest zapewne do taktowania pamięci. Na szynie jest sygnał zegara 7MHz, ale pamięć potrzebuje (najwyraźniej) więcej.
[#47] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #45

czyli, taka płytka już istnieje, tylko trzeba unieć wyguglać odpowiednie pliki/obrazki ;)
I tylko tego zegara nie rozumiem - czyżby to też było potrzebne, żeby działało?

Nie wszystkie wersje płyt głównych mają wyprowadzone 7MHz na złączu sideport. I dlatego trzeba to 7MHz zrobić z dwóch innych sygnałów zegarowych znajdujących się na owym porcie.
[#48] Re: A500 Fast ram na side porcie

@spidi, post #47

Spidi, a masz może informacje która wersja płyty ma jaki pinout?

Znalazłem trzy różne pinouty do sideportu i pinout do slotu copro w A2000 (też 86 pinów, tyle że port jest na płycie a nie na rozszerzeniu) - wrzuciłem je na DRIVE
Skąd pomysł na copro z A2000? Ano od Kippera, który zrobił taki relokator.

W excelu z pinoutami widać, że różnic nie jest dużo, gerbery też są, więc może ktoś by dał radę przerobić? :)
[#49] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #48

Ech, czas edycji minął...
Patrząc po pinoucie CPU, widzę, że brakuje trzech sygnałów: CLK, HALT i RESET - CLK pewnie właśnie jest tym zegarem, o czym wspominał spidi, więc zostaje HALT i RESET...

spidi, podzielisz się know-how z prototypu Wichra? :P
[#50] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #49

Ale przecież masz na sideporcie zarówno _HLT jak i _RST - obydwa idą wprost do HALT i RESET w CPU.
[#51] Re: A500 Fast ram na side porcie

@wali7, post #50

O! Dzięki, widać braki u mnie :)
Czyli tylko ten zegar i powinno wszystko banglać :)
Spróbuję dziś zerknąć w te gerbery :D
[#52] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #51

Według www.amigapcb.org, sygnał zegara nazwany 7MHz jest na pinie 7 (4-ty na górnej warstwie płyty) złącza krawędziowego. Aczkolwiek płyta na tym schemacie to rev.8. Ciekawe, jak jest na innych wersjach.

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 18:19:08 przez perinoid
[#53] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #49

Ech, czas edycji minął...
Patrząc po pinoucie CPU, widzę, że brakuje trzech sygnałów: CLK, HALT i RESET - CLK pewnie właśnie jest tym zegarem, o czym wspominał spidi, więc zostaje HALT i RESET...

spidi, podzielisz się know-how z prototypu Wichra? :P


Te 7MHz możesz sobie zrobić z sygnałów znajdujących się na 14 i 16 wyprowadzeniu złącza expansion (boczne złącze), czyli 14 - _CCKQ i 16 - _CCK.
Można to zrobić jak na poniższym obrazku

[#54] Re: A500 Fast ram na side porcie

@perinoid, post #52

Według www.amigapcb.org, sygnał zegara nazwany 7MHz jest na pinie 7 (4-ty na górnej warstwie płyty) złącza krawędziowego. Aczkolwiek płyta na tym schemacie to rev.8. Ciekawe, jak jest na innych wersjach.

Na płytach rev8 i 8A jest zworka (normalnie rozwarta) i trzeba ją zlutować. Na starszych płytach sygnał ten w ogóle nie jest podłączony.
[#55] Re: A500 Fast ram na side porcie

@spidi, post #54

Dzięki spidi! :)

Otworzyłem te gerbery w KiCadzie i w Eaglu i znów dostałem bólu głowy :/ Muszę posiedzieć nad tutorialami, bo inaczej to nawet gotowych płytek nie dam rady przerobić ;)
[#56] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #55

Otworzyłem te gerbery w KiCadzie i w Eaglu i znów dostałem bólu głowy :/ Muszę posiedzieć nad tutorialami, bo inaczej to nawet gotowych płytek nie dam rady przerobić ;)

Tylko z samymi gerberami zbyt dużo nie zrobisz. Najlepiej byłoby mieć projekty w plikach z KiCada/Eagle.
[#57] Re: A500 Fast ram na side porcie

@spidi, post #56

Tego Kipper nie udostępnił :(
Czyli zostaje rysowanie praktycznie od zera :/
[#58] Re: A500 Fast ram na side porcie

@watman, post #57

Tak, gerber to już jest wyeksportowany projekt pod produkcję - nic z nim nie zrobisz prócz przejrzenia, czy to wygląda po ludzku.

Pozostaje Ci rozrysowanie schematu (o ile go nie masz) i potem projektowanie PCB. Nigdy na odwrót. Mając schemat aplikacja od PCB sama zaciągnie informację jakie są komponenty i jak się łączą - pozostanie Ci ich rozmieszczenie i... połączenie kropek ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem