[#24]
Re: A500 Fast ram na side porcie
@ZbyniuR,
post #15
Poprawiam :)
Nie jest nigdzie określone, ilu bitowa ma być pamięć Fast. Przede wszystkim zależy to od rodzaju procka: 68000 i 68010 mają wyprowadzone 16 bitów magistrali danych, stąd da się do nich podłączyć jedynie pamięć 16 bitową. Stad na bocznym gnieździe w A500 jest 16 bitów szyny danych. W magistrali Zorro II (która jest w 99% zgodna z sygnałami na bocznym slocie A500) jest oczywiście tak samo.
Jeśli masz kartę z prockiem 68020+, można podpiąć pamięć 32 bitową magistralą (ba taka szyna tam istnieje). Da się też podpiąć wtedy pamięć 16 bitową.
Pamięć Fast to jest pamięć podpięta bezpośrednio do szyny procesora, może być więc 16 lub 32 bitowa, zależnie od typu procesora. Pamięć Slow podpięta jest za pośrednictwem szyny obsługiwanej przez Agnusa, szyna ta jest 16 bitowa, powolność wynika jednak głównie z obciążenia jej dostępem do chip RAM przez kanały DMA chipsetu (każdy transfer danych za pośrednictwem chipsetu - wysyłanie danych na ekran, blitter, muzyka z Pauli... powoduje uniemożliwienie procesorowi dostępu do pamięci korzystającej z tej magistrali). Można też zapytać, dlaczego wymyślono ten Slow RAM? Proste - można wprost podpiąć pamięć DRAM bez żadnych dodatkowych układów (odświeżanie), bo pamięć ta jest w pełni wykrywana i obsługiwana przez Agnusa. Chociaż niedostępna dla chipsetu.
Zamontowanie pamięci Fast wymaga dorobienia kontrolera DRAM (albo wykorzystanie dużo droższej pamięci SRAM), oraz obsługę autokonfiguracji tej pamięci, bez tego system by jej nie widział.
Pamięć Slow jest przez wiele niesystemowego softu (głównie gier dla A500) traktowana jako rozszerzenie pamięci. Jeśli masz przykładowo A4000 ze 128 MB pamięci Fast, a nie masz Slow (a zazwyczaj nie masz), to dla takiego starego softu jest to komputer z 0,5 MB RAM :) . Możliwe jest zaalokowanie w przestrzeni adresowej pamięci Slow, pamięci podpiętej bezpośrednio do CPU (prawdziwy Fast). Wtedy masz prawdziwy Fast (szybkość), a stary soft traktuje go jako Slow RAM. Takie coś funkcjonuje w ACA500.
Reasumując:
- pamięć Fast może być 16 lub 32 bitowa, zależnie od CPU
- pamięć Fast to dwie rzeczy: (I) podpięcie jej fizycznie do magistrali CPU, oraz (II) zamapowanie w górnych 8 MB przestrzeni adresowej MC68000 (wtedy jest to Fast ZII), lub powyżej pierwszych 16 MB (wtedy jest Fast ZIII, wymaga to minimum 68020)
- w A500 z 68000 pamięć Fast jest 16 bitowa, jeśli mamy kartę z 68020 to może (ale nie musi) być 32 bitowa
- każda pamięć fast podpięta za pośrednictwem magistrali Zorro II jest 16 bitowa
- "tradycyjna" pamięć Slow jest wolniejsza, bo spowalniają ją kanały DMA Agnusa, blokujące magistralę
- jest możliwe takie zamapowanie części prawdziwego Fastu, aby soft widział go jak Slow