[#1] Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara
Nadszedł czas na pokazanie nowej zabaweczki
Tym razem mała pchełka dla A1200, a raczej dla Amig z portem zegara.
Jest to kontroler SPI (kompatybilny z kontrolerem na kartach Wicher 500i) umożliwiający podłączenie gniazda kart SD, modułu sieciowego itp., a tak się owa prototypowa pchełka prezentuje.





[#2] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #1

Łał OK

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 22:39:11 przez tbone
[#3] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #1

A czy będzie działać na innych clock portach (expanderach, slotach ZIV, itp.)?
[#4] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@baderman, post #3

A czy będzie działać na innych clock portach (expanderach, slotach ZIV, itp.)?

Powinien, chociaż trzeba będzie to przetestować.
No i oczywiście sterownik będzie musiał mieć opcję zmiany adresowania dla owych dodatkowych portów zegara.
[#5] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #4

Nadszedł czas żeby sprawdzić czy w proteinie clockport działa szeroki uśmiech
[#6] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Tomuś, post #5

Nadszedł czas żeby sprawdzić czy w proteinie clockport działa

Osobiście od czasu kiedy uruchomiłem obsługę karty SD na Wichrze, to nie używam innej metody do przenoszenia danych między Amigą a PC.
[#7] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #6

A będzie możliwość kupienia adaptera ale z kątowym złączem żeńskim ?
[#8] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #6

A kiedy to cudo będzie dostępne ? Ja poproszę razy 3 :)
[#9] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #4

A czy będzie to działać na porcie zegara w Buddha IDE 2018? Chciałbym tam podłączyć sieciówkę.
[#10] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@_Skiba, post #9

Tak, bo Buddha IDE 2018 ma clockport kompatybilny z amiga 1200.


Kontroler SPI umożliwia podłączenie
karty SD,złączem moduł sieciowy oraz mp3.
[#11] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Dorian3d, post #10

Heh... to będę miał internet na A2000 :D
[#12] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@_Skiba, post #11

I W amiga cd32




Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 17:44:22 przez Dorian3d
[#13] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@PrzemasIII, post #7

A będzie możliwość kupienia adaptera ale z kątowym złączem żeńskim ?

Właściwie, to zależeć może od dostępności takich złącz (nie sprawdzałem tego).
[#14] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@marpla, post #8

A kiedy to cudo będzie dostępne ? Ja poproszę razy 3 :)

Teraz będą rozpoczynały się zewnętrzne testy urządzenia. Więc chwilkę, to jeszcze potrwa.
[#15] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@_Skiba, post #11

Heh... to będę miał internet na A2000 :D

Jeszcze procuję nad amigowym sterownikiem. Obecnie są sterowniki do obsługi kart SD, modułu mp3 na układzie VS1003, zegara RTC na układzie DS1306, czujnika ciśnienia atmosferycznego. To tak na dobry początek
[#16] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #1

Bardzo fajnie, a jaki transfer z karty SD masz (i na jakim CPU)?
[#17] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BULI, post #16

Bardzo fajnie, a jaki transfer z karty SD masz (i na jakim CPU)?

Na 68k przy 50MHz wychodzi ~250kB/s. Trzeba brać pod uwagę, że połączenie z kartą SD odbywa się w trybie SPI.
Niebawem będą robione testy na innych sprzętach z clock portem i z różnymi turbinami.
[#18] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #17

Niebawem będą robione testy na innych sprzętach z clock portem i z różnymi turbinami


I to mnie interesuje- czekamy na wyniki OK
[#19] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BULI, post #18

Tak działa na gołej A1200. Soft wymaga jeszcze małych usprawnień.

[#20] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #19

Kurcze, fajnie to wygląda i całkiem ładnie pokazuje to filmik, ale brakło pomiaru prędkości w SysInfo?!
[#21] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BULI, post #20

Proszę bardzo, są i testy, a co z nich wynika...
Testy przeprowadzone na gołej A1200 z 2 MB Chip ramu.

[#22] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #21

Cała sprawa zapewne polega na "magicznym kółeczku z cyferką" na które mało kto zwraca uwagę.

Liczba ta znaczy ni mniej ni więcej, tylko max transfer (w MB/s). Ta 2 GB ma zapewne (2), SDHC obstawiam (10) albo (12).

Edit: Korekta, karta SDHC może mieć inne oznaczenia. Bez znaczka SDHC ma min 12.5MB/s (do 25MB/s), znaczek "I" daje 12,5-104 MB/s, znaczek "II" 156-312MB/s.



Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 11:29:59 przez Solo Kazuki
[#23] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #21

Hmm, no to zabiłeś klina.
No właśnie, co wynika z tych wyników?

Bo nie ma mowy żeby na clock porcie pocisnąć tyle co pokazało przy tej 8GB karcie!
Pytanie, czy transfer na tej 2GB karcie to jest max dla tej konfiguracji?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 23:32:06 przez BULI
[#24] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Solo Kazuki, post #22

Edit: Korekta, karta SDHC może mieć inne oznaczenia. Bez znaczka SDHC ma min 12.5MB/s (do 25MB/s), znaczek "I" daje 12,5-104 MB/s, znaczek "II" 156-312MB/s.

Tylko to masz zapewne podane przy obsłudze wszystkich linii do transferu danych. Za pomocą SPI masz tych linii najmniej, a zarazem transfer jest najsłabszy.
[#25] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #24

Oj tam, oj tam... i tak 11MB/s na SDHC przez clockport mnie zaskoczyło. Spodziewałem się transferów takich jak na tej karcie 2GB. OK
[#26] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #24

a da się podłączyć do tego jednocześnie np. czytnik kart SD i dekoder MP3 i coś jeszcze ?
[#27] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Solo Kazuki, post #25

Oj tam, oj tam... i tak 11MB/s na SDHC przez clockport mnie zaskoczyło. Spodziewałem się transferów takich jak na tej karcie 2GB.

Też się zdziwiłem, jak zobaczyłem pierwszy raz wynik na tym SDHC podłączonym do Wichra 49MB/s, a później te 11MB/s na porcie zegara. Coś jest nie tak z pomiarem, bo przy kopiowaniu plików tych MB nie widać
[#28] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@QUAD, post #26

a da się podłączyć do tego jednocześnie np. czytnik kart SD i dekoder MP3 i coś jeszcze ?

Do tego kontrolera można podłączyć do 4 urządzeń sterowanych pojedynczą linią wyboru CS. Jeśli chcesz podłączyć dekoder mp3 VS1003, to razem z nim można podłączyć już tylko jedno urządzenie.
[#29] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #27

A czy to nie jest tak, że to jest test "czysto po sektorach"? Przy kopiowaniu nakłada ci się system plików, od którego zależy także prędkość. Ten sam transfer może być "lepiej wykorzystany" przez szybszy FS. Nie będę się rozwodził "który jest szybszy", ale sam zauważyłem sporą różnicę na tym samym dysku przy przesiadce z FFS na PFS/SFS.
[#30] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #27

(...) przy kopiowaniu plików tych MB nie widać


Spidi, sprawdź proszę, ile sekund/minut zajmie przekopiowanie jakiegoś większego pliku (przynajmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt megabajtów) z karty na dysk (a jeszcze lepiej do RAM-u). Nie kojarzę teraz żadnego programu na Ami, który pokazywałby w czasie rzeczywistym transfer, ale zrób chociaż przybliżony test wykonany metodą prymitywną - stoperem. To da mniej więcej pojęcie o rzeczywistej prędkości. Test mógłbyś powtórzyć z plikami mniejszymi o podobnej wielkości sumarycznej do tego pojedynczego większego pliku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem