[#61] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #49

wlasnie sie pojawil na Alinea Computer

kupione :)
[#62] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@habib, post #61

O fajnie- a w polskim sklepie, np RetroAmi będzie?
No i kiedy stery zostaną opublikowane?
[#63] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BULI, post #62

tu link

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 10:18:41 przez Dorian3d
[#64] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Dorian3d, post #63

Widzę, że jest już opublikowany sterownik do kart SD ok, racja OK
[#65] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BULI, post #64

Nad MP3 to bym się zastanowił w desktop
[#66] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@mwb113, post #65

mp3 ogień piekielnyOK
[#67] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@mwb113, post #65

Też mi się wydaje, że player mp3 jest najciekawsza opcją ok, racja
Więc czekam na stery do MP3
[#68] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BULI, post #67

Stery, lub odtwarzacz do MP3, lub jakąś wtyczkę może napisać każdy.
[#69] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@sanjyuubi, post #68

Istnieją do Wicher 500i

1
[#70] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Dorian3d, post #69

Chodziło mi bardziej o coś, dzięki czemu można by odtwarzać mp3 za pomocą np. Hipka lub niezależną aplikacją z GUI.
[#71] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@sanjyuubi, post #70

Hipka OK
[#72] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@sanjyuubi, post #70

Albo playerek od peceha 😁
[#73] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@sanjyuubi, post #70

Istniej VlsiPlayer v0.3
[#74] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@QUAD, post #72

Właśnie- Player mp3 od peceha jest naprawdę - SUPER.
Mały szybki, ale przede wszytskim MEGA FUNKCJONALNY.
Uświadomiłem to sobie jak gdy wczoraj an Amidze zacząłem słuchać swoich starych zbiorów mp3 z dysku PC (parenaście GIGA) i okazało się, że ani Amiplifer, ani AmigaAMP ani SongPlayer, ani Prayer nie mają funkcji "szukaj"!!!!

A player od peceha ma nie tylko szybką i łatwą opcję szukaj, ale i umie filtrowaś i sortować listę na bieżąco! OK OK OK
[#75] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #28

Kontroler już do mnie jedzie z Alinea ;)
Czy będzie można do jednego kontrolera podłączyć kilka czytników SD? I czy sterownik w obecnej wersji to obsłuży?
[#76] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BULI, post #74

sprbuj aminetradio
[#77] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@sander180384, post #75

Czy będzie można do jednego kontrolera podłączyć kilka czytników SD? I czy sterownik w obecnej wersji to obsłuży?

Obecnie sterownik obsługuje jeden czytnik.
[#78] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #77

A jeszcze pytanie o typ karty pamięci obsługiwanej przez czytnik. Czy obsłuży tylko karty SD czy również SDHC (i już z czystej ciekawości jeszcze SDXC)?
[#79] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@sander180384, post #78

ja wsadzilem SDHC 4GB i dziala

btw... beda dostepne jakies podstawowe biblioteki dla developerow? chcialbym sie troche tym interfejsem "pobawic"
[#80] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@spidi, post #15

Hejka. Podepnę się pod temat bo interesuje mnie jak połączona jest szyna danych do clockportu w systemach 16bitowych z 68000? Skoro przy 020EC są używane linie D16-D23 to czy w takim wypadku używane jest 8 najstarszych bitów D7-D15?
Pozdrawiam
Krzysiek
[#81] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Krzysiek2, post #80

D0-D7.

Każdy bajt na szynie danych ma swoje miejsce w mapie pamięci, niezależnie od jej szerokości.

Jeśli ponumerujesz bajty od 0 do 3 i spojrzysz jakie linie danych odpowiadają kolejnym bajtom ( bajt 0 -> D24-D31, bajt 1 -> D16-D23...), to powinno stać się jasne pod którymi liniami danych znajdzie się bajt 1 przy dostępie 16-bitowym).
[#82] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@WyciorX, post #81

Hej
Dzięki za wyjaśnienie, staram się to rozgryźć i rozumiem, że tutaj jest dostęp do układu I/O z osmiobitową szyną danych, a nie do pamięci 16 czy 32 bitowej.
Dla tego urządzenia bez różnicy jest fakt, które to bity procesora (czy najmłodsze czy najstarsze) są używane, ważne żeby sterownik urządzenia zapisywal/odczytywal odpowiednie bity, które są realnie połączone z urządzeniem. I czy to nie jest tak, że program obsługujacy clockport w a1200 musi i tak dokonać odczytu /zapisu "long Word" czyli użyć całej szyny? Czyli przy odczycie, żeby "wyłuskać" te 8bitów danych od urządzenia z całej 32bitowej danej, CPU musi jeszcze wykonać dodatkowe instrukcje?
Jeśli tak to nie szybciej CPU mógłby się komunikować z clockportem, gdyby do niego konstruktorzy z Commodore podłączyli bity D0-D7? Wtedy mógłby odczytać od razu tylko najmłodszy bajt odrzucając niepotrzebne starsze bity i nie tracąc dodatkowego czasu na jakieś operacje (nie znam asemblera, ale musi je chyba przesunąć do najmłodszego bajtu?
Dobrze rozumuję czy się jednak mylę?
Pozdrawiam
Krzysiek
[#83] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Krzysiek2, post #82

nie tracąc dodatkowego czasu na jakieś operacje
Nie trzeba wykonywać dodatkowych instrukcji. Po prostu czytamy bajt (MOVE.B) spod adresu $D80001 (albo zapisujemy). Procesor sam się martwi z których linii danych to przeczytać i jak dosunąć do prawej. Jest to zrobione całkowicie sprzętowo.

Jeśli tak to nie szybciej CPU mógłby się komunikować z clockportem, gdyby do niego konstruktorzy z Commodore podłączyli bity D0-D7?
Nie. Szybciej mogłoby być, gdyby clockport miał szynę szerszą niż 8 bitów. Natomiast który to jest bajt z 16 czy 32-bitowej szyny, nie ma znaczenia dla szybkości.
[#84] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Krashan, post #83

No tak pomysł
Czyli jeśli dobrze rozumuję wykonując instrukcję:
Move.b $db0001, dx
Procesor odczytuje bajt poprzez wystawienie na szynie adresu $db0000 i tylko sprzętowo przenosi do rejestru dx jeden bajt (z całej 32bitowej szyny) o numerze podanym w adresie powyzszej instrukcji?
Czyli pod adresem db0000 jest 8 najstarszych bitów(d31-d24) a pod adresem $db0003 bity d7-d0?
[#85] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Krzysiek2, post #84

Procesor wystawia adres taki, jaki nakazuje mu instrukcja, w MC68000 linia A0 została usunięta z interfejsu zewnętrznego, jak również sygnał DS, w zamian zostały wyprowadzone sygnały UDS, LDS do wyboru bajta i te sygnały są ustawianie na podstawie adresu i rozmiaru danej.

W 68020 są wszystkie linie adresowe, a w dodatku procesor ten posiada dynamiczne skalowanie szyny, przez co może natywnie pracować na szynie 32,16,8-bit (jest to przeźroczyste dla programu).

Programista nie martwi się szerokość szyny, ani jak ją obsłużyć w kontekście dostępu, od tego jest interfejs między procesorem, a szyną danych, to on odpowiada za wystawienie odpowiednich sygnałów i czytanie z odpowiednich linii.

Czyli pod adresem db0000 jest 8 najstarszych bitów(d31-d24) a pod adresem $db0003 bity d7-d0?

tak
[#86] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@WyciorX, post #85

Dziękuję Kolegom za wyjaśnienia OK
Wczytuję się pomału w datasheet 020 i 000, narazie nie mam więcej pytań
[#87] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@Krzysiek2, post #86

Się podłącze z pytaniem o clockport, tylko że z XSurf2 w A4000T.
XSurf udostępnia dwa clockporty dostępne pod adresem bazowym $d80000 (jeden port bajty parzyste, drugi nieparzyste).
Czy to normalne że próbując odczytać bajt z adresów z zakresu od $d80000 do $d90000 dostaję wyjątek Illegal instruction (w debuggerze AsmOne) albo guru 80000004 jak odpalę programik testowy (tylko move.b $d80001,d0)? Do clockportów nie jest nic podłączone.
Chcę się tam podpiąć analizatorem stanów logicznych, ale teraz nie wiem czy te porty w ogóle działaja, czy nie (może są zwalone, bo karta miała różne przygody).
[#88] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BigBang, post #87

"Czy to normalne że próbując odczytać bajt z adresów z zakresu od $d80000 do $d90000 dostaję wyjątek Illegal instruction (w debuggerze AsmOne) albo guru 80000004 jak odpalę programik testowy (tylko move.b $d80001,d0)?"

nie wydaje mi sie... nie mam tego sprzetu, ale jak chcesz to moge sprawdzic na dowolnej amidze, przynajmniej na winuae nic sie nie dzieje (takze w debuggerze)
[#89] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@juen, post #88

No właśnie nie za dobrze to wygląda (chyba?).
Ale w takich sprawach to akurat na emulatorach nie można polegać...
Najlepiej byłoby jakkby ktoś kto ma jakiegoś xsurfa z clockportami (we wszystkich wersjach działają tak samo w/g doców) mógł zrobić taki test.
[#90] Re: Kontroler SPI dla Amigi 1200 pod port zegara

@BigBang, post #87

Moze MMU Ci miesza?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem