[#1] Programowanie kickstartów TL866
Od czasu do czasu pojawia się temat programowania epromów z kickstartem/kickstartami. Czasem ktoś pyta jakim programatorem, są różne lepsze lub gorsze rozwiązania i różny sprzęt.

Osobiście korzystam do niemal wszystkiego z obecnie taniego ale bardzo przyzwoitego programatora TL866. Jednak ma on tę wadę, że nie obsługuje kości jakie potrzebujemy do naszych Amig do zaprogramowania kickstartów.

W związku z tym zaprojektowałem płytkę PCB adaptera, który pozwala w TL866 zaprogramować kości 27C160, 27C800 lub 27C400. Osobiście używam kości 27C160. Przed chwilą polutowałem swój adapter i zaprogramowałem cztery kickstarty na 27C160, więc działa wszystko elegancko i chciałbym się podzielić na forum jak to robię.
Adapterek ma dwie zworki do przestawiania dwóch najstarszych linii adresowych układu 27C160 i programujemy kolejno cztery kickstarty osobno, zmieniając sobie kolejno ustawienie zworek. Czyli programowanie 27C160 wykonujemy tak jak byśmy programowali cztery osobne układy czterema osobnymi kickstartami.
Ponieważ oczywiście TL866 nie ma do wyboru w swojej bibliotece układu 27C160, więc całość jest oparta na patencie, że w TL866 wybieramy inny układ AM27C4096. Adapter podprowadza odpowiednie sygnały tak, że TL866 myśli, że ma właśnie podpięty taki układ i go programuje.
Ot cała filozofia.

Tu zdjęcie płytki PCB i gotowego polutowanego adaptera: adapter
A tutaj zdjęcie jak to wygląda w programatorze i jak należy poustawiać przy programowaniu: programowanie

W zasadzie przy programowaniu istotne jest tylko żeby odznaczyć Check ID, ponieważ programator nie może wykryć poprawnie ćwiartki układu 27C160 jako układu 27C4096.

Do zmontowania adapterka potrzebnych jest tylko kilka elementów:
- dwa rezystory 4k7 podciągające najstarsze nogi adresowe do plusa zasilania,
- dwie zworki z goldpinami do zwierania tychże najstarszych nóg do masy,
- zwykłe goldpiny pod spodem, które wpinamy później w programator,
- na wierzchu jako podstawka pod programowane układy co kto lubi: ja dałem listwy precyzyjne, ale można dać też inne podstawki, warto jednak zostawić całość odsłoniętą, bo na płytce zrobiłem opisy wszystkiego (w zasadzie kompletna instrukcja, z oznaczeniem pinów itd.)

Załączam też schemat gdyby kogoś ineteresował: schemat
Jeżeli ktoś ma taką potrzebę, żeby jednorazowo zaprogramować tylko jedną kość, to może się pobawić i ręcznie kabelkami podłączyć nawet wg tego schematu kość do programatora i też się tak da zaprogramować kickstart. Piszę o tym, bo zanim zrobiłem adapter, tak właśnie jedną kość zaprogramowałem sobie Dużo z tym jednak roboty było, więc to raczej wersja dla desperatów

Schemat i pomysł z wykorzystaniem układu wyprowadzeń 27C4096 nie jest mojego autorstwa, znalazłem go gdzieś w sieci. Ja natomiast zaprojektowałem płytkę PCB do tego i narysowałem wszystko od nowa po swojemu.
Gdyby były jakieś pytania, to chętnie odpowiem, pomogę.

I na koniec wisienka na tort Jak zwykle przy zamawianiu płytek jest ich więcej niż jedna Mam kilka płytek luzem, chętnie podzielę się po kosztach plus symbolicznie na piwo dla mnie i plus oczywiście wysyłka. Nie robię gotowych adapterów, bo mi się nie chce, ani nie mam na to czasu, same PCB tylko są do wzięcia. Koszt 27zł, w tym PCB, piwo dla mnie i wysyłka poleconym priorytetem. Jak ktoś chętny, to pisać w wątku, lub na PM, podam szczegóły. Jak by ktoś chciał więcej niż 1szt, to PM -zrobię baaaardzo promocyjną cenę kolejnej sztuki. Ilość ograniczona, akcja jednorazowa, jak się skończą więcej nie będzie.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 17:05:42 przez Mq
[#2] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #1

Ameryki z tym nie odkryłeś ;)
Dopisz jeszcze ze z TL866II Plus mogą występować problemy z uwagi na niższe napięcie Vpp.

Sorki, nowsza wersja TL866II Plus się tyczy układów o Vpp powyżej 18V. A 27C400 ma 12.5V.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 18:41:18 przez Architect1200
[#3] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Architect1200, post #2

A ja wiem, że Ameryki nie odkryłem, w ogóle jej nie odkrywałem, przecież napisałem, że schemat i pomysł znaleziony w sieci. Ja tylko narysowałem płytki, bo potrzebowałem, a jak bumerang wracają pytania o to jak programować kickstarty, więc opisałem, a resztę płytek mam na zbyciu. Jak ktoś będzie potrzebował a te moje się już rozejdą (mam tylko kilka, bo 10szt zamówiłem) i ktoś w przyszłości znów będzie szukał tego samego, trafi na ten wątek, trafi do mnie i dostanie pliki gotowe jak będzie chciał, żeby sobie adapterek wyprodukować. Tak ogólnie wątek założyłem dla potomnych.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 18:51:31 przez Mq
[#4] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #3

A jak ktoś będzie potrzebował programatora do adaptera to zapraszam.

Reklama [mode on]
https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/strona-glowna/22-programator-uniwerslany-tl866ii-plus.html

Będę miał tez starsza wersje TL866 A Black Socket.
[#5] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #1

Teraz siedzę w temacie robienia cartridge'a programowalnego do Megadrive'a i używam kości z rodziny Am29F, czyli tej samej co użyte w projekcie KickFlash z aminetu. Sam kickflash jest bardzo fajny ze względu na łatwość użycia. Może ktoś szybciej niż ja zaprojektuje do tego zgrabną płytkę i puści jej źródła tak, by każdy we własnym zakresie mógł sobie złożyć.

Tak czy inaczej do programowania kości na potrzeby carta używam arduino mega i adaptera do kości na stykówce, bo mam to pod ręką w przeciwieństwie do drogich i niepraktycznych programatorów 27C, ma to pełno pinów więc można bez problemu bitbangować programowanie nawet 8MB z 16-bitową szyną danych. Chciałem zaprojektować własnego shielda do programownia 27C ale Vpp 12V i Vcc 6V mnie zniechęciło, zwłaszcza że wtedy na pinach D/Q pojawia się to 6V, które może ubić Arduino. Niby można se z tym poradzić zenerką na każdym pinie ale za dużo dłubania na stykówce żeby to zaprototypować. ;) Jak skończę to zarówno pliki do carta jak i shielda programującego będą na GitHubie.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 21:20:08 przez teh_KaiN
[#6] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #1

Ja zrobiłem w oparciu o ten projekt: https://github.com/gaggi/27c160-tl866-adapter/blob/master/Adapter%20Kurzanleitung.pdf

Mam jeszcze z 3 płytki wolne, jakby ktoś potrzebował to za 12zł za płytkę mogę sprzedać. Mam też złożone 1 na sprzedaż z Zifem za 45zł.
[#7] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #1

poproszę 1szt tego adaptera, przyda się OK
znaczy się jednej płytki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 21:28:24 przez JacK_Swidnik
[#8] Re: Programowanie kickstartów TL866

@michal_zukowski, post #6

Yup, mam dokladnie ten sam i dziala tak jak potrzeba. Jak to sie mówi: "robi robote".OK
[#9] Re: Programowanie kickstartów TL866

@JacK_Swidnik, post #7

JacK_Swidnik poszła PM-ka.
[#10] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #1

Witam Jestem zainteresowany na zakup tej płytki 1szt.
[#11] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Dziadziomiecio, post #10

Dziadziomiecio poszła PM
[#12] Re: Programowanie kickstartów TL866

@michal_zukowski, post #6

Ja bym chciał złożoną płytkę.
[#13] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Rafał A-3000, post #12

Złożonych nie ma.

JacK_Swidnik, Dziadziomiecio, xtrem007 - pcb wysłane, numery przesyłek poszły na PM.

Zostały mi jeszcze trzy płytki do wzięcia jak by ktoś chciał.
[#14] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #13

Witam.

Jeżeli jeszcze jest to ja poproszę 1 sztukę.

Pozdrawiam.
[#15] Re: Programowanie kickstartów TL866

@gregoryi, post #14

Eee, dawno już tego nie ma... Temat zamknięty.
[#16] Re: Programowanie kickstartów TL866

@gregoryi, post #14

Ostatnio kupowałem adapter na allegro, ale czy działa to nie wiem, bo mi programator jeszcze nie doszedł.
[#17] Re: Programowanie kickstartów TL866

@gregoryi, post #14

Na Allegro jest dostępny "adapter 27c160", chociaż widziałem przed sylwestrem same płytki PCB za 10zł razem z wysyłką. Do tego podstawka, listwa i parę elementów. Powinno się w 30zł całość zamknąć.

Kolejny Opolanin Amigowiec? Trzeba się wprosić do pewnego Kuby

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 20:05:49 przez tbone
[#18] Re: Programowanie kickstartów TL866

@tbone, post #17

A może wiecie, czy gdzieś w okolicy można zaprogramować kość?
[#19] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Mq, post #1

Chcąc zaprogramować tylko jednego Kicka w 27C160 programuje się 4 razy to samo i można wtedy włożyć wszystkie 42 nóżki w socket 42?

Do czego służy przełącznik nr3 na tym adapterze?


Mam kilka kości różniących się krzemem. Cztero-segmentowy (ten po lewej) bez problemu się programuje i kasuje. Ten po prawej(ośmio-segmentowy) wywala błąd przy samym początku programowania. Ktoś ma doświadczenie z tym modelem?
[#20] Re: Programowanie kickstartów TL866

@snifferman, post #19

Programowałem kilkanaście rożnych epromow na tym adapterze i wszystkie bez problemów. Ustawiałem tylko ręcznie napięcia i długości impulsów dla poszczególnych epromow.
[#21] Re: Programowanie kickstartów TL866

@snifferman, post #19

Do czego służy przełącznik nr3 na tym adapterze?


Linia adresowa A20 - dla epromów pokroju 27c320.
[#22] Re: Programowanie kickstartów TL866

@snifferman, post #19

tak już jest, ja specjalnie pisze na aliexpresie, żeby dawali mi tylko te z podzialką na 4 a nie na 8
[#23] Re: Programowanie kickstartów TL866

@tbone, post #17

Jak ktoś by chciał płytkę adaptera to mam jeszcze kilka. Niestety nie mam juz darmowych kodów na paczkomat. Sam złożyłem dla siebie adapter ale nie mam epromu
[#24] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Marcin74, post #20

Programowałem kilkanaście rożnych epromow na tym adapterze i wszystkie bez problemów. Ustawiałem tylko ręcznie napięcia i długości impulsów dla poszczególnych epromow.


Jeśli możesz i pamiętasz to powiedz jakimi ustawieniami programowałeś te ośmiosegmentowe.

Akurat większość mam tych czterosegmentowych i tylko parę "ósemek", więc bardziej pytam z ciekawości niż do praktycznego zastosowania.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 03:18:14 przez snifferman
[#25] Re: Programowanie kickstartów TL866

@nekroskop, post #23

Hejka, jestem zainteresowany płytka bo przymierzam się do zakupu programatoraok, racja
[#26] Re: Programowanie kickstartów TL866

@QUAD, post #25

Będziesz na SACP ? To Ci zabiere.
[#27] Re: Programowanie kickstartów TL866

@snifferman, post #24

Vpp - 12,5V
Vcc - 6,25V
Vdd - 6,25V
Pulse Delay - 50 us
[#28] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Marcin74, post #27

I Chip ustawic na 27C4096 bez sprawdzenia ID.
[#29] Re: Programowanie kickstartów TL866

@nekroskop, post #26

Postaram się być ok, racja
[#30] Re: Programowanie kickstartów TL866

@Marcin74, post #27

Vpp - 12,5V
Vcc - 6,25V
Vdd - 6,25V
Pulse Delay - 50 us


W weekend przetestuje.

Przy okazji
Ma ktoś może zmodyfikowany kickstart z nowszym scsi.device
Na mojej A500+(Kick 3.1) z wichrem Load Module wywala błąd. Na winuae wszystko działa. Karta 16GB SD. Chciałem sprawdzić czy wszystkie partycje są poprawnie rozpoznawane na amidze i zonk.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem