[#1] GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well
Cześć,
wczoraj odpaliłem GBA1000 z nowo zakupionym zasilaczem Mean Well PT-65A, o którym to modelu krążą pochlebne opinie. Na dzień dobry postanowiłem zasilacz sprawdzić "na sucho": obciążyłem wyjście 5V i sprawdzałem napięcia. Na 5V było 5,0 V, na 12V było 12,0 V... ale na -5V było +0,5 V. Pomyślałem, że może jak go obciążę jak trzeba, to dopiero wtedy będzie OK....
Zaryzykowałem, podpiąłem do GBA i włączyłem. Dymu nie było, sprzęt wystartował. Ale z napięciami już nie jest różowo: 5V - 4,75 V, 12V - 13,2 V, -5V - +0,6 V.
Czy jest coś czego nie wiem o tym zasilaczu? Coś zrobiłem źle? Czy po prostu zasilacz jest walnięty i wymienić (jest na gwarancji)?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:46:32 przez wali7
[#2] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@wali7, post #1

Raczej jest coś nie tak z zasilaczem, podłączałem go komuś do GBA i pamiętam, że bez obciążenia wszystkie napięcia powinny być OK. Z linią -5V ewidentnie jest coś nie halo. Sprawdź stabilizator, tam zdaje się jest po prostu 7905.
[#3] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@Kilos, post #2

Skonfrontowałem zasilacz ze schematem (znalazłem na jakiejś ruskiej stronie) i wygląda na to, że wyjście z trafa (sekcja do trzeciego napięcia, czyli -5V) zwyczajnie wisi w powietrzu, nic tam nie ma aż do wyjścia zasilacza, po prostu pusty obszar na płytce. Jak w mózgu alkoholika ;) To 0,7V to chyba się tam dostawało "od tylca" z GBA ;)
Wygląda na to, że dostałem jakiś zubożony model, z dwoma napięciami na wyjściu. Do zwrotu więc, bo zapłaciłem za taki z trzema.
Z innej beczki, jakie kto ma (pozytywne) doświadczenia z zasilaczami dla GBA? Bo to temat rzeka....

PS. Oglądnąłem dokładnie zasilacz, pogooglałem i sprawa jest jasna... sprzedawca wysłał mi dwunapięciowy PD-65A, zamiast trzynapięciowego PT-65A, który mam na fakturze. Wyglądają prawie tak samo, po prostu nie wszystkie elementy są wlutowane, a złącze wyjściowe jest takie sam (tylko -5V brak).

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 23:09:09 przez wali7
[#4] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@wali7, post #3

No to naiwnie zakupiłem RT-65B, a tutaj zonk - -12V jest, a nie -5V. Więc zapytam - jaki AKTUALNIE PRODUKOWANY i DOSTĘPNY zasilacz najlepiej zakupić do projektu?
Najlepiej tak jak i te (RT-65B, PT-65A) - chłodzone pasywnie.
PT-65A jest już niedostępny.
Widzę, że jest jakis MPT-65A - nada się? Już widzę - to dwa razy droższa wersja z certyfikatem dla medycyny więc się nada, ale...
https://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=RT-85 - RT-85A
https://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=RT-125 - RT-125A

Te dwa są u nas dostępne, przy czym 125 jest tańszy (i mocniejszy).
W razie czego referencyjna specyfikacja PT-65A to:
https://www.meanwell.com/productPdf.aspx?i=664

(tak - pisząc tego posta przez 2h sięmocno doedukowałem, ale potrzebuję jeszcze potwierdzenia kogoś bardziej ogarniętego w elektronikowaniu (dopiero się uczę))

Przy okazji dopytam jak nazywa się wtyczka zasilania do A1000/GBA1000? Próbuję znaleźć odpowiednią w sklepach elektronicznych ,ale każdy odsyła mnie z kwitkiem :(

Na szczęście RT-65B znajdzie zastosowanie w A1200 z WARP1260 :)

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:45:53 przez kamilus
[#5] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@kamilus, post #4

Zasilacze z serii RT wymagają minimalnego obciążenia linii +5 V. Dla RT-65 jest to 0,5 A, co nie jest zazwyczaj problemem, ale dla RT125 to już jest 2,0 A. Jeżeli zasilana Amiga pobiera mniej prądu na tej linii, zasilacz nie ruszy i trzeba go będzie czymś dociążyć. Nie rozpędzałbym się więc z mocą bez potrzeby.
[#6] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@Krashan, post #5

A kojarzysz czy GBA1000 + 68060 będą w sttanie to dociążyć? Bo niestety DT-65A jest niedostępny nigdzie :(
[#7] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@kamilus, post #6

Taki też jest wystarczający link
[#8] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@kamilus, post #4

Wylutuj stabilizator 7912 i daj 7905. Będziesz miał -5V zamiast -12V. Tym różni się 65A od 65B.
Szukaj złącza 7pin w rastrze 3.96mm. Każde będzie dobre o ile będziesz pamiętał żeby kupić pasujący komplet wtyk - gniazdo i odpowiednie do niego terminale. W zamyśle wtyk pasować ma do gniazda zasilacza A1000, czyli ma być taki jak ten. Jeśli podłączasz inny zasilacz to masz pełną dowolność, aby tylko zgadzał się raster.
[#9] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@kamilus, post #6

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-impulsowy-wyjscie-potrojne-66-w-5-12-9201741177

Albo jak kilos proponował - 7905 powinien załatwić sprawę.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 22:41:48 przez wali7
[#10] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@wali7, post #9

Nie mogłem znaleźć namiarów na moje złącze, ale przypomniałem sobie, że miałem je od kolegi Jack_Swidnik i poproszony przesłał mi je znowu. Oto link:
https://www.tme.eu/pl/details/a3960wv-07p/zlacza-sygnalowe-raster-3-96mm/joint-tech/

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 09:53:41 przez wali7
[#11] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@wali7, post #10

Ok z tymi wszystkimi odpowiedziami i tym co Mariusz wysłał mi wcześniej w mailach udało mi się znaleźć:
https://www.maritex.com.pl/zlacza/zlacza_kablowe_crimp/zlacza_kablowe_raster_3_96mm/metalowy_styk_zenski_do_wbudowania_w_korpusy_zlacz_phz/phzt-z_1.html
https://www.maritex.com.pl/zlacza/zlacza_kablowe_crimp/zlacza_kablowe_raster_3_96mm/zlacza_kablowe_zenskie_z_zatrzaskiem_jednorzedowe_do_przewodow_w_rastrze_3_96mm_markowe/phz07.html

Tak dla "potomnych", bo wiem, że nie tylko ja raczkujący za GBA1000 się biorę.

I teraz jako podsumowanie kwestii zasilania dla początkujących:
Niegdyś budżetowym, sensownym rozwiązaniem było stosowanie zasilaczy AT, które były po prostu tanie. Teraz na fali mody retro ceny wyskoczyły w kosmos i lepiej niż używany, stary zasilacz, który będzie niepewny lepiej jest kupić coś nowego, z gwarancją.
Cenione wśród amigowców są zasilacze firmy Mean Well.
Dla GBA1000 potrzeba zasilacza z napięciami: 5V, -5V i 12V.
Polecanym zasilaczem był RT-65A i PT-65A. Obydwa są obecnie niedostępne.
RT-65B, który pojawia się jako amigowy na allegro nie nadaje się do GBA1000 (chyba, że z przeróbką - co wiąże się z utratą gwarancji). To na co należy zwrócić uwagę, że dla laika ostatnia literka może kojarzyć się po prostu z nowszą rewizją, ale tak nie jest. ostatnia literka określa jakie napięcie będzie na wyjściu.

Rozwinięcie nazwy modelu, który nas interesuje przez elektronicznego ignoranta:
R/P - obudowany/do zabudowy
D/T - na wyjściu dwa/trzy zasilania
-65/85/125 - moc zasilacza
A/B/C/D - trzecie napięcie to: -5/-12/-15/24V (przy czym dla C i D zmienia się również drugie napięcie.

Według obecnej wiedzy najlepiej jest zakupić za około 125zł + przesyłka RT-85A, który jest dostępny w Polsce (linki w powyższych postach).
[#12] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@kamilus, post #11

Wszystko już było kilkukrotnie przerabiane w starszych wątkach o GBA1000. Podawałem też linki do tych złącz w Maritex. Są lepsze, bo mają 4-ścienne terminale, które zapewniają lepszy kontakt.
Podałeś linki jedynie do złącza żeńskiego i terminali od strony zasilacza. W tym układzie musisz zastosować odpowiednie złącze męskie na płytę, bo żadne inne nie będzie pasowało ze względu na specyficzne zatrzaski.
[#13] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@kamilus, post #11

W linku który podałem powyżej masz RT-65A DOSTĘPNY. Chociaż trochę drogo.
[#14] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@Kilos, post #12

Podałem żeńskie od strony zasilacza, bo takiego poszukiwałem. Płytę mam już gotową kupioną tutaj z giełdy i ma złącze męskie. Dlatego też pytałem o wtyczkę ;)
[#15] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@kamilus, post #14

Tu są takie wtyczki link i stamtąd jest też gniazdo które jest na płycie.
[#16] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@Amigo-A1200-040, post #15

Mam zasilacz PT-65A w Gba1000 i po latach okazało się że sie nie nadaje
Z tym zasilaczem gba1000 jest niestabilna
2 dni temu zmieniłem na oryginał z A1000 i gba działa stabilnie
A taki ladny był, unikanie tych zasilaczy jak ognia
[#17] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@JacK_Swidnik, post #16

Ja też mam pewne wątpliwości co do Meanwella, ale i tak nie mam nic lepszego.
Jacek, a jak ustawiłeś Tick? Bierzesz z zasilacza, czy z sygnału Video (przestawiałeś zworkę)? Zawsze mnie zastanawiało, który Tick jest lepszy, i czy jakoś to wpływa na stabilność.
[#18] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@wali7, post #17

Sory mam RT-65A w obudowie widziales na amiparty czy amigowisku.
To zasilacz powowodowal wiekszosc moich problemów z gba
Objawy sie dopiero pojawiają po ok 2 godz pracy
[#19] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@wali7, post #17

a to w tym zasilaczu RT-65A coś da się ustawić? to ja nie wiem i chętnie bym poczytał
teraz do gba zamówiłem taki zasilacz Astec AA21430 50W 34-1609-02 Cisco 1800 1841 2600 więc sprawdzę jak ze stabilnością
[#20] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@JacK_Swidnik, post #19

Sygnał TICK jest generowany przez układ w oryginalnym zasilaczu. Na płycie GBA przełączasz zworą czy chcesz używać sygnału z zasilacza czy VBLANK jeśli np. nie posiadasz oryginalnego zasilacza. W praktyce źródło sygnału nie ma żadnego wpływu na stabilność.
W zasilaczu RT-65A jeśli chodzi o regulacje to masz tylko możliwość podniesienia/obniżenia napięcia +5V.
[#21] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@Kilos, post #20

Dokładnie, chodzi o ustawiane na mobo GBA1000 źródło sygnału Tick. Jestem jedynie ciekaw, czy przestawienie źródła na zasilacz (oryginalny zasilacz A1000 generuje ten sygnał) daje jakąkolwiek różnicę.
Bo w przypadku zasilaczy Meanwell mamy jedynie możliwość generowania Tick na płycie.
[#22] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@wali7, post #21

U mnie niema żadnej różnicy. Kiedyś już pisałem, u siebie wymieniłem złącze zasilacza na takie z 4 ściennymi terminalami gdzie w oryginalnym są 1 ścienne, także niema tu praktycznie żadnego spadku mocy. Z oryginalnym złączem wystarczyło je poruszyć, a na linii +5V napięcie zmieniało się w granicach +/- 0.3V. Zasilacz oryginalny A1000 po pełnym recapie. GBA ze wszystkimi rozszerzeniami i 060/100MHz/3.5V Vcore działa idealnie, żadnych problemów ze stabilnością.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 12:51:32 przez Kilos
[#23] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@Kilos, post #20

która to zworka na płycie gba od tego zasilacza?
[#24] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@JacK_Swidnik, post #23

X16
Lewa pozycja to podajże sygnał z płyty, a prawa z zasilacza.

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 13:26:05 przez Kilos
[#25] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@Kilos, post #24

X16 mam ustawione od prawej strony
[#26] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@JacK_Swidnik, post #19

Daj znać jak przyjdzie jak się będzie sprawować. Mam GBA1000/60 od Amigo-A1200-040 i mi nie wstawał za bardzo. Już myślałem, że uwalone coś. Odesłałem do sprawdzenia razem z zasilaczem i okazało się, że tak niezbyt działa z tym MW.
W recapowanie starych trupów bawić się nie chcę, bo boję się, że taki stary zasilacz może zaszkodzić ostro jak coś trzaśnie. Więc pozostaje mi poszukiwać czegoś co da się kupić nowego i będzie się sprawować prawidłowo.
[#27] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@JacK_Swidnik, post #25

przy ustwieniu 1-2 zworki X16 i tym zasilaczu RT-65A płyta w ogóle nie wstaje, w kółko mruga dioda power
przy ustawieniu 2-3 zworki X16 i tym zasilaczu płyta wstaje ale jak miałem z problemami
czasem wisi, czasem nie wykryje dysku, zwiechy po nagrzaniu
zmierzyłem napięcia na złączu plyty i tak od lewej mam
-5,17 V
13,37 V
5.03 V
4,99 V
a na wyświetlaczu zasilacza 4,99V i obciążeniu 2.84A

po podłaczeniu zasilacza z A1000 zworka x16 na 1-2 płyta odpala od razu, napięcia poniżej, a przy 2-3 też odpala
-5.04
12.22
5.21
5.21
3.18

więc po co ta zwora x16, ten sygnał teac jest gdzieś wykorzystywany na płycie?
[#28] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@JacK_Swidnik, post #27

Oto chodzi. :)
Sygnał Tick (z tego co pamiętam) idzie do CIA. W starych Amigach generowany jest z przemiennego napięcia sieciowego (zewnętrznie), w nowszych z sygnału synchronizacji pionowej (wewnętrznie). W GBA możesz sobie wybrać zworką który sposób wolisz. Tyle że zasilacze nieamigowe nie generują Tick, stąd jedyny wybór to źródło wewnętrzne.
Zasilacz Meanwell nie ma sygnału Tick, więc ustawienie GBA1000 na zewnętrzny sygnał (z zasilacza właśnie) oznacza że on nie wstanie... dziwne gdyby się uruchomił. Z zasilaczem A1000 będzie działać w obu pozycjach. Skoro na zasilaczu A1000 działa stabilnie, to zabawy ze zworką nic nie zmienią, bo w obu będzie dobrze.
Na Aminecie jest schemat generatora sygnału Tick, może sobie kiedyś go zrobię i sprawdzę w kombinacji z Meanwellem.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:31:33 przez wali7
[#29] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@JacK_Swidnik, post #27

Nie próbowałeś podbijać 5V do 5.1V na RT-65A? 5V dla Amig jest najważniejsze a moze dalsze straty 4,99 V są zabójcze.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 13:29:38 przez michal_zukowski
[#30] Re: GBA1000 - problemy z zasilaczem Mean Well

@michal_zukowski, post #29

GBA ma dosyć dobrze ogarnięte zasilanie, ale kto wie, może lekkie podniesienie ponad 5V by pomogło...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem