[#751] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@dante, post #745

[ Koncepcja słuszna ale nie rozumiem co ma na myśli pisząc zapis cpu do DMA.
Można owszem pisać do chip no ale to czeka. Jakiś proof of concept by się przydał z samym pisaniem fast -> chip
[#752] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Deftronic/..., post #751

Przeczytaj kolego jeszcze raz dokładnie ze zrozumieniem. Nigdzie nie ma słowa o 'pisaniu' CPU do DMA, tylko o 'pisaniu' CPU do CHIP-RAM za pośrednictwem DMA...

Chyba że chodzi o to "CPU zapisuje dane z rejestru do wystawionego slotu DMA" - to chodzi o to, że DMA wystawia 'slot' informując CPU "teraz możesz wysłać dane", CPU wysyła dane i czeka na potwierdzenie zapisu, kontroler DMA czyli "Alice" te dane odbiera i to ona zapisuje je do pamięci CHIP-RAM, nie CPU. Na koniec "Alice" wysyła do CPU potwierdzenie, że operacja została zakończona. To wszystko dzieje się synchronicznie więc CPU de facto nic w tym czasie nie robi tylko czeka aż "Alice" mu powie, że może dalej działać... "Alice" jest w stanie komunikować się z CPU 'slotami' o częstotliwości 3,54 MHz, a z reguły nawet rzadziej jeśli inne układy w tym samym czasie również chcą korzystać z DMA (np. wyświetlanie obrazu ma pobrać dane do wyświetlenia)... I to jest właśnie wąskie gardło Amigi

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 22:34:43 przez dante
[#753] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@dante, post #752

Fakt. Sorry.
[#754] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Deftronic/..., post #753

Spoko, dopisałem kilka szczegółów do mojej odpowiedzi wyżej i może to jakoś lepiej wyjaśni cały ten skomplikowany proces...
[#755] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@dante, post #752

Kumam idee, ale nie rozumie jak mogła by w praktyce wyglądać komunikacja Alice z CPU od strony technicznej... Jesteś w stanie przedstawić fragment kodu piszącego coś do chip tą techniką?
[#756] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@dante, post #754

WARP 1260 przy częstotliwości 100MHz, przy wykorzystaniu architektury superscalar 060 jest w stanie wykonywać ok. 130 milionów operacji na sekundę, przy FAST-RAMie w DDR z kontrolerem potrafiącym kolejkować zapisy uzyskując zerowy wait state - to jest moc do tej pory nie spotykana w kartach do klasycznej Amigi. Jednak żal d..ę ściska kiedy taka moc będzie marnowana w demach targetowanych na 060+AGA gdy jeden zapis do pamięci CHIP-RAM przez ślamazarne DMA odbywa się z częstotliwością 3,54MHz i to w sprzyjających warunkach (czyli kiedy inne układy Amigi są wyłączone)...

Stąd cały ten pomysł na coś co pozwoliłoby w takich demach procesorowi działać zawsze na 100%. Żadnej ingerencji w chipset, żadnej Amigi w FPGA... Klasyk na podwójnych sterydach, który poza mega dopaleniem łamie dotychczas niezłamane ograniczenia architektury A1200

Ale żeby było jasne, to jest koncept, który być może będzie wzięty pod uwagę przez autorów karty, a być może nie. Nie mam z tym, żadnego problemu...
[#757] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Deftronic/..., post #755

Cały myk polega na tym, że kod się wcale nie zmienia - po prostu operacje zapisu pod adresy pamięci przeznaczone dla CHIP-RAM przechodziły by przez dodatkowy bufor i CPU zamiast czekać na informacje od Alice że może kontynuować dostawał by takie info od kontrolera tego bufora który byłby zaimplementowany w FPGA na karcie WARP. Dzięki temu beneficjentem takiego rozwiązania byłyby wszystkie dotychczas wypuszczone na Amigę dema bez konieczności robienia w nich jakichkolwiek zmian.

Wiem, że to wydaje się nierealne, ale właśnie na tym polega cały ten myk z write bufferem dla CHIP-RAM
[#758] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@dante, post #757

Ale przeciez najlepsze procedury c2p na 68060 dzialaja z szybkoscia kopiowania fast to chip lub sa nawet szybsze, bo kod zapisu do chip ramu jest odpowiednio rozmieszczony.. To moze mialoby sens jedynie dla 68040 i moze 68030.
[#759] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #758

1. Tak dokładnie, wszystkie najlepsze procedury c2p działające z szybkością tzw. copyspeed odnoszą się do szybkości kopiowani za pośrednictwem DMA.

2. Tak na dzień dzisiejszy nie ma opcji żeby coś działało szybciej czyli generalnie bardzo wolno...

3. Dopóki ktoś czegoś z tym nie zrobi to będzie maks co można z Amigi 1200 wycisnąć. Czyli najlepsze procedury c2p w ramach których CPU przez ok. 35% czasu nic nie robi.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 23:57:21 przez dante
[#760] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@dante, post #757

To nie może tak działać, ponieważ musisz mieć jeszcze informację o tym że bufor karty przewalił wszystkie dane do chip. Dopóki tej informacji nie masz to nie możesz przełączyć bufora ekranu, chyba że założysz że czas kopiowania bufor -> chip i tak będzie szybszy niż rysowanie klatki. Ryzykowne i bardzo nieładne, tak samo jak na A500 koderzy pisali z wykorzystaniem blittera i nie sprawdzali czy skończył prace bo i tak motorola w tym czasie robiła dłuższe operacje. A potem się pojawiła szybsza A3000 i nagle kaszana na ekranie. Poza tym musisz uwzględnić że do chip idą także dane dźwięku, one nie mogą sobie czekać w kolejce aż karta przekopiuje bufor ramki.
Według mnie rozwiązaniem najprostszym jest zrobienie prymitywnego blittera na karcie, który będzie umiał tylko asynchronicznie kopiować kawałki pamięci z bufora do chip i ewentualnie dodawać modulo. Dzieki blitterowi oddzieli się kopiowanie bufora od bezpośredniej ingerencji do chipu np. dla dźwięku czy rejestrów.
[#761] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@dante, post #757

Ok, ale wydaje mi się, że nie bierzecie w tym wszystkim pod uwagę ważnej kwestii. Powiedzmy, że mamy write-buffer do chip-ramu nie ważne jak, powiedzmy, że jest i działa. Wrzucamy dane z CPU z większą prędkością, CPU robi co innego, a dane grzecznie zasuwają do CHIP-RAM. Tyle, że CPU nie robi nic innego, chyba, że cały kod i dane na których pracuje będą w tym czasie w jego pamięci cache. W przeciwnym razie jak będzie chciał coś pobrać/zapisać do pamięci FAST, będzie musiał czekać aż logika od write-buffer'a zwolni szynę. Można oczywiście stosować jakąś 'przeplatankę', że np. 1 cykl zapisu do chipu i kilka cykli fast, ale biorąc pod uwagę jak długie są cykle do chip, to efekt byłby taki, że CPU byłby blokowany, chyba, że kod naprawdę po mistrzowsku korzystałby z pamięci cache CPU. Bo cache L2 jest w FPGA, ale żeby CPU mógł coś z niej pobrać też potrzebny jest dostęp do szyny. Cały niewielki zysk z posiadania takiego write-buffer'a byłby moim zdaniem niwelowany, bo byłby dławiony dostęp CPU do fastu. Czysto teoretycznie, żeby miało to sens, trzeba by rozdzielić szynę płyty głównej i CPU, ale potrzebny był by większy (droższy) FPGA i PCB już pewnie 6 warstw.
[#762] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Don_Adan, post #758

Najszybszym kopiowaniem na 68040/68060 jest to z uzyciem move16, ale to dziala szybko tylko z fastu do fastu. Jakby sie dalo z fastu do chipu zapisywac na raz wiecej niz 4 bajty to wtedy c2p, mogloby dzialac szybciej.
[#763] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Sellen, post #761

060 ma całkiem spory cache dla instrukcji ale dla danych to za mało w typowych zastosowaniach 3D. Jeżeli nie da się rozdzielić dostępu do L2 i fast to słabo, bo uważam że zysk mógłby być spory. Bez względu na to, blitter na karcie mógłby się sprawdzić, dając programiście możliwość przeplatania kodu i kopiowania w tle tam gdzie to możliwe.
[#764] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kefir_Union, post #763

to ja swoje 3 grosze...
cyt "dając programiście mozli......" z tego co wiem , a wiem, na karcie jest coś takiego jak RTG !!!. Rozumiem ze może w starych demach dało by to kilka % przyrostu . Taki mechanizm w karcie WARP bardziej wydajnego kopiowania do CHIP ramu jest po prostu nie uzasadniony. Jest RTG z dostępem czasowym o jakim nie śniła AMIGA od zawsze !! ba ta pamięć jest w tej samej fizycznej kości pamięci i można by się pokusić o nie kopiowanie czegoś do pamięci RTG a liczenie w niej czy przełączanie bufora obrazu bez kopiowania . Zostawcie ten biedny chip ram dla PAULI reszta na DDR3......OK

Jeżeli demo czy gra ma działać szybciej na kartach WARP to niech działa na RTG !!! a nie na AGA.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 08:36:23 przez Cizar

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 08:36:45 przez Cizar
[#765] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #764

Przyspieszanie AGA nie wyklucza RTG. W większości przypadków łatwiej będzie poprawić starsze oprogramowanie pisane dla AGA niż tworzyć wszystko do nowa pod RTG. Skutek będzie taki że pod RTG i tak mało kto będzie stare rzeczy przerabiał, przecież już teraz można to robić.
[#766] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kefir_Union, post #765

Wiec Twoje wypowiedzi raczej dotyczna poprawiania starego ( co raczej wątpię by komuś się chciało ) niż pisanie nowego. Bo nowe lepiej pisać pod RTG !



To o grafice w AGA
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:14:22 przez Cizar

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:14:55 przez Cizar
[#767] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #766

Ja tam chętnie zobaczyłbym szybsze kości AGA, ale... z wypowiedzi chłopaków z CS Labs wynika, że to po prostu poza zakresem projektu:

- jedna opcja: szybszy ChipRAM przy oryginalnych chipach - w zasadzie potrzebna nowa płyta główna, patrz projekty A1200 Reloaded czy Amiga 1200+ (link)

- druga opcja: nowa implementacja AGA, patrz projekt FPGA Arcade z kartą 68060


Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:22:47 przez Cedrat
[#768] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Ralpheeck, post #747

Skoro od początku autorzy się nie wypowiedzieli, to mam nadzieję, że nie ma większego znaczenia (poza ewentualnym szacowaniem popytu). Specjalnie czekałem z ewentualnym wpisywaniem się na listę do czasu, aż autorzy potwierdzą jej zasadność. Gdy teraz jest 116 osób, to wpisywanie się ma umiarkowany sens. Myślę, że nie jestem jedyny, który się nie wpisał, a poważnie myśli o Warpie/Warpach :)
[#769] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@baderman, post #768

Są tutaj ludzie którzy nawet już kupili MC68060 i przysłali na testy i ich procesory czekają na PCB !! Oczywiście my odezwiemy się do każdego z tej listy by nikt nie był pokrzywdzony.
[#770] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #769

I tu ogromna prośba, żeby SAMI TWÓRCY PILNOWALI listy kolejkowej i gdy przyjdzie co do czego odzywali się po kolei do osób z listy w kwestii realizacji transakcji.

Bo już był dla mnie osobiście niesmak z Savyną68k, gdzie była lista, ale potem i tak ludzie pisali na priv do autorów, okazało się, że ludzie z kolejki grubo po mnie, mieli rozszerzenie przede mną, ja cierpliwie czekając załapałem się na "antyallegrowy haracz" ze strony autorów, w postaci o wiele wyższej ceny niż pierwotna, a jedyna odpowiedź brzmiała: "nie musisz kupować"
No jasne, że nie musiałem, ale na rozszerzeniu mi zależało i ostatecznie kupiłem, ale nie uważam by tamta akcja była fair.


Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:44:56 przez Jacques
[#771] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #769

Hmm, to dalej jednoznacznie nie odpowiada na pytanie: czy będziecie respektowali kolejkę? I co z (potencjalnymi) klientami spoza kolejki? Może czas na jakieś jasne postawienie sprawy?
[#772] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #766

Tak, stare ma działać szybciej.
Przecież tu chodzi o kompatybilność z pozostałymi Amigami. Jeśli ktoś napisze kod który ma działać także na wolniejszych Amigach to i tak musi zrobić pod AGA. Ludzie mają karty z 040 czy 030 i szybciej stworzyć kod dla AGA + wparcie dla np. blittera w Warp1260 niż pisać dla AGA + RTG. Jeżeli kod ma być tylko dla Warpa to pewnie że lepiej AGA się nie dotykać. Najlepsze rozwiązanie dla Warpa to oczywiście zupełnie 'przezroczyste' wsparcie transferu dla chip ale to nie wydaje się możliwe poza własną implementacją AGA.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 10:48:51 przez Kefir_Union
[#773] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Kefir_Union, post #772

No i właśnie o to mi chodzi ...
"Jeżeli kod ma być tylko dla Warpa to pewnie że lepiej AGA się nie dotykać" czyli robić w karcie WARP wsparcia dla kopiowania do pamięci CHIP które nie będzie wykorzystane ! Ale oczywiście Andrzej zadbał by ten transfer nie był gorszy niż w innych kartach akceleratorów. A setno sprawy jest zupełnie inne - szkoda czasu Andrzeja na to !! jest tu jeszcze ARM który może nieźle namieszać w karcie ... a to jest co pisać uwierzcie !!!
[#774] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #773

Wsparcie dla kopiowania do chip zrobisz w kilka godzin. Wsparcie dla RTG od zera może nawet oznaczać zupełnie nową filozofię tworzenia grafiki w programie, komu się będzie chciało?
Jeżeli ma być tylko na Warp + RTG to po co 060? PPC szybsze.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 11:00:57 przez Kefir_Union
[#775] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@baderman, post #771

Tak kolejka będzie respektowana !. Ale :
Pierwsze sztuki ( zaznaczam prototypowe trafią do recenzentów portali Amigowych, i ludzi bardzo związanych z tworzeniem sprzętu do Amigi np ( pan. Hertell ) będą to sztuki tylko do testów i będą one miedzy nimi krążyły aż powiedzą ze jest OK ) ( coś na takiej zasadzie ) .
Ze względu na ograniczone zasoby jak i środki finansowe związane z zakupem MC68060 pierwszeństwo będą mieli posiadacze własnych procesorów przysłanych do nas na test i wlutowanie. ( proszę nas zrozumieć koszt 30 CPU to ponad 10tys zł - nie kupie dzisiaj 300szt bo nie mogę tak zamrażać 100tys zł ) Będziemy posiadać na początek 50 szt jak te się sprzedadzą to zakupimy kolejne może 100szt .
[#776] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #775

A czy coś wiadomo na temat dystrybutorów?
Czy będziecie poszukiwać firm czy sami sprzedawać aby minimalizować koszt końcowy?
Dystrybutorzy (pewno z 10-15 firm nawet) mogą wyłożyć kasę na preorder i to sporą a znów w hurcie można produkować taniej.
[#777] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #775

No i git, egzemplarze testowe jak najbardziej zrozumiałe.

Tylko żeby nie rozmyła się sprawa z podsyłaniem procków i wchodzeniem przez to przed kolejkę znów, bo ktoś wcześniej przysłał, w dodatku sprawa się tutaj miesza też z 50 CPU, które już macie.

Czyli lecieć po kolei odpytania do ludzi z listy w "paczkach" po 10, 20 czy ile naraz zechcecie:

1) masz procka, przyślij
2) nie masz
- ale mamy dla Ciebie 1 z 50 i dostaniesz droższą kartę z CPU od nas
- nie mamy już CPU, albo załatwiasz sobie, albo czekasz aż znów może będziemy mieć i trafiasz na listę B.

Tak bym to widział (choć może da się sprawniej, lepiej), żeby się sprawa nie rozmyła ze względu na 50 CPU, które macie i tych, którzy doślą. Ja osobiście zamówiłem CPU z eBaya i czekam i nie chcę być z tego powodu przed kimś wyżej na liście kto nie ma procka, ani nie chcę, żeby ktoś za mną miał kartę poza kolejnością, bo starczy dla niego z tych 50 CPU. Kolejność powinna być utrzymana niezależnie od tego, z odpowiednio wczesną informacją do ludzi, którzy mają podesłać CPU, żeby Wam to nie wstrzymywało produkcji
[#778] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Jacques, post #777

Bedę się starał by było OK ...
[#779] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #766

Mam wrażenie, że ta dyskusja, właśnie tak jak Titanic wydryfowała w niewłaściwą stronę

Absolutnie uważam, że nie ma żadnego sensu robienie nowego blittera jako koprocesora działającego asynchronicznie do CPU z własnymi rejestrami kontrolnymi i do tego wymagać dostosowywania pod niego oprogramowania. Nikt niczego na to nie zrobi i nikt niczego do tego nie dostosuje. No chyba że Kefir jakieś dawne produkcje Union

Do tego nowe rzeczy powstają w większości w środowiskach cross-dev gdzie development dzieje się głównie pod emulatorem, który też nie ma szans by nagle zaczął emulować taki nowy blitter... Wiec dla nowych rzeczy bezdyskusyjnie jedynym słusznym kierunkiem jest RTG! A C2P na AGA tylko dla zachowania kompatybilności z nie WARP'owcami

Natomiast chciałbym przypomnieć, że cała dyskusja zaczęła się od Kioea (którego Sellen nie mógł odpalić pod RTG) i zastanawiania się dlaczego na Falcon 060/66MHz działa ono szybciej i płynniej niż na WARP1260/100MHz. Powodem nie jest słaba optymalizacja kodu tego dema, bo na Falconie działa dokładnie ten sam kod efektów, c2p, itd. Różnice to oczywiście startup i funkcje systemowe otwierające ekran oraz odtwarzanie dźwięku, ale te różnice mają się nijak do optymalizacji. Demo to działa szybciej i płynniej na Falconie bo jego pamięć 'graficzna' niezależnie czy w trybach TC czy plannar nie jest odsługiwana przez DMA z częstotliwością 3,54 MHz/cykl, tylko CPU ma do niej bezpośredni dostęp (nie ma znaczenia że szyna Falcona jest 16 bitowa - ten bezpośrednio dostęp dla CPU jest tutaj kluczowy). C2P w copy-speed Amigi i C2P w copy-speed Falcona to dwa różne światy ze względu na całkowicie odmienną architekturę w obszarze dostępu do pamięci 'graficznej'. Dlatego ten sam kod C2P działający w copy-speed Amigi oraz działający w copy-speed Falcona, na Falconie będzie się wykonywał dużo szybciej ze względu na ten właśnie bezpośredni dostęp CPU do pamięci 'graficznej'.

Jak wiadomo na Amidze nie ma możliwości zrobienia bezpośredniego dostępu CPU do CHIP-RAM - to by wymagało modyfikacji chipsetu - Wykluczone!

Nie wiem czy ostatecznie Kioea da się odpalić pod RTG czy nie, ale jest mnóstwo świetnych, kultowych dem na Amigę, których najprawdopodobniej nie da odpalić pod RTG - np. taki Starstruck będzie zawsze cierpiał na Amidze AGA w stosunku do tego jak wygląda na Falconie nawet gdyby go odpalić na WARP1260/500MHz z DDR na 2GHz...

Jak napisał Sellen, architektura WARP'a w obecnym kształcie i tak nie pozwala na zrobienie całkowicie asynchronicznej komunikacji teoretycznego write-buffer'a z CHIP-RAM (via DMA) oraz równolegle CPU z FAST-RAM, ponieważ trzeba by rozdzielić szynę CPU i płyty głównej - więc tyle na ten temat i Starstruck będzie nadal cierpiał

Na szczęście jest JEDNO demo, które na Amidze AGA z Blizzardem 1260/66MHz działa praktycznie tak samo jak na Falconie 060/66MHz - jest to Rift by TBL...

Można? Można! OK

Nie sądzę jednak by obecnie ktokolwiek był w stanie dorównać majstersztykowi jaki został odwalony w Amigowej wersji Rift'a. Tu na pewno dobrą robotę robi C2P do FAST-RAM i kopiowanie przy użyciu Move16 do CHIP-RAM przy wyłączonym DMA bitplane'ów.

Tak samo jak nikt nie dostosowuje dem 060+AGA do tego 'nowożytnego' podejścia do C2P, tak tym bardziej nikt nie będzie ich dostosowywał do jakiegoś nowego blittera czy nawet RTG, które wierzę, że dzięki WARP'om odzyska zainteresowanie 'desktopowców'.

Jedynym sensownym rozwiązaniem, które pozwoliłoby osiągnąć cel wyczesania Falcona w zakresie płynności dem w tej chwili dostępnych na obie platformy, jest zrobienie czegoś co będzie całkowicie transparentne dla istniejącego software i chipsetu Amigi wykorzystując do tego możliwości komponentów wkładanych do nowo konstruowanego hardware - jeśli zrobienie czegoś takiego jest w ogóle możliwe...
[#780] Re: Nowe Turbo A1200/060 - WARP 1260

@Cizar, post #769


Są tutaj ludzie którzy nawet już kupili MC68060 i przysłali na testy i ich procesory czekają na PCB !! Oczywiście my odezwiemy się do każdego z tej listy by nikt nie był pokrzywdzony.


Kurcze, jak pytałem miesiąc temu czy przysyłać (bo po co tamować kolejkę, skoro i tak 060 leży w szufladzie), to usłyszałem by się wstrzymać
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem