kategoria: Kontrolery
[#1] Sprężynki do joy`ów.
Po ostatnim pytaniu na naszym forum o sprężynki jednego z Użytkowników, zacząłem rozkminiać temat dorobienia takich sprężynek. Wymierzyłem sprężynkę i dane jako zapytania ofertowe przesłałem do 2 firm zajmujących się wyrobem sprężyn. Pominąłem tu twardość sprężynki (bo nie mam jak tego zmierzyć) ale wydaje mi się że przy tej średnicy drutu (0,4mm) i średnicy sprężynki (2,5 mm), drut sprężynowy z nierdzewki będzie akurat.

Dziś otrzymałem odpowiedź z jednej firmy... Koszt 1 sprężynki przy zamówieniu 200 sztuk to 3 zł netto... Myślałem że to będzie koło 1 - 1,5 zł a wtedy zarzuciłbym temat tu na forum i pewnie było by kilku chętnych... A tak lipa... Koszty, jak dla mnie za duże... Skórka nie warta sprężynki - wyprawki, oczywiście...

No, chyba że któryś z Was Panowie ma jakieś tańsze dojście?
[#2] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #1

Podaj wymiary.
Średnicę zewnętrzną
Średnicę druta
ilość zwoji
długość.
Daj fotkę sprężynki

mogę zbadać temat u siebie.
Zawsze jak potrzebowałem do czegoś sprężynkę, to ktoś już takie miał na magazynie i nigdy nie uruchamiano specjalnej produkcji.

Wszystkie joye mają takie same sprężynki? Pamiętam że bardzo dawno temu jak naprawiałem joya to sprężynkę wyprodukowałem tnąć sprężynkę z simeringa.

Moim zdaniem pozyskanie sprężynki zastępczej z istniejących części jest prostrze i tańsze niż uruchamianie nowej produkcji.
[#3] Re: Sprężynki do joy`ów.

@snifferman, post #2

- Średnica drutu 0,4mm,
- średnica zewnętrzna 2,5mm,
- ilość zwojów - 17,
- długość - max. 12,35mm,

FOTO
link

Patrzałem też na katalogi gotowców - coś by się dobrało, ale cena zaporowa (w okolicach 4,5 zł i więcej za sztukę)...

Wszystkie joy`e z mikrostykami sprężynkowo/blaszkowymi mają taką sprężynkę.
Na upartego można użyć sprężynki z zapalniczki...

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 20:26:11 przez yoo_gas
[#4] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #3

Hej.To ja zapytałem o sprężynki.Fajnie ,że drążycie temat.Szkoda,że koszt nowej to 3 zł.Szukam czegoś podobnego w Chinach,niestety bez rezultatu.
[#5] Re: Sprężynki do joy`ów.

@ak47, post #4

Dokładnie o Tobie myślałem (ale o sobie też i o innych).

Trza se pomagać... Nie ? szeroki uśmiech

Patrzałem też u majfrendów. Nie znalazłem.
[#6] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #5

Spytam, skąd masz wymiary sprężynki?
Osobiście mierzyłeś?Pytam,bo w QS II Turbo sprężynka ma około 21 zwojów.



Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 21:37:48 przez ak47
[#7] Re: Sprężynki do joy`ów.

@ak47, post #6

Osobiście mierzyłem. Zerknij do linku w poście 3.
[#8] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #7

I z jakiego joya pochodzi?
Aha.I jeszcze jedno. Długość podałeś całkowitą z uszkami?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 22:08:55 przez ak47
[#9] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #1

u kitajców są takie o w miarę zbliżonych wymiarach, wychodzi ok. 1,5zł za sztukę. nie sprawdzałem ich, dopiero znalazłem
link
link

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 01:01:43 przez poldek12
[#10] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #1

Sprężynka z zapalniczki. Koszt kupna zapalniczki 1pln. Problemem nie są sprężynki tylko blaszki, które "klikają". Nie znalazłem niczego zastępczego.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 07:49:52 przez Stoopi
[#11] Re: Sprężynki do joy`ów.

@ak47, post #8

A teraz to mnie zaskoczyłeś... Mam w swojej kolekcji ze 40 joyów (w tym może ze 30 na takich mikrostykach) i nie zwróciłem uwagi że są różne sprężynki. Może tylko długość jest inna... Będę to musiał sprawdzić

ok, racja Długość całkowita mojej sprężynki razem z (uchami) wynosi max. 12,35mm. Długość samych zwojów to c.a. 7 - 7,1 mm.

poldek12
u kitajców są takie o w miarę zbliżonych wymiarach, wychodzi ok. 1,5zł za sztukę. nie sprawdzałem ich, dopiero znalazłem

Faktycznie. Tego nie widziałem a jest to coś podobnego. Nawet długość zwojów i ich liczba się zgadza. Ciekawe czy w związku z większą średnicą, wejdzie "w oczko" podstawy styku (nie mam teraz jak sprawdzić bo w tyrze jestem). Zastanawia mnie czy to że ma średnicę większą nie spowoduje że sprężynka będzie bardziej miękka... No i mocowanie troszkę ciaśniejsze ma - ale to jest do obejścia.

Stoopi
Sprężynka z zapalniczki. Koszt kupna zapalniczki 1pln
Wiem... przerabiałem to... Te sprężynki zapalniczkowe mają inne charakterystyki (są bardziej twarde i ciężej chodzą) i żeby Joy w miarę równo chodził, trzeba wymieniać wszystkie kierunki albo dawać je do fire`ów. Jest to też jakieś rozwiązanie problemu... Ale jak by była szansa na "gotowe" sprężynki w dobrej cenie, to czemu nie ?szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 08:11:17 przez yoo_gas
[#12] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #11

Szukacie zbyt daleko - jest inny - prostszy sposób - o ile wymiary w środku pasują samej blaszki (jeżeli by ją wykorzystać) oraz sprężynki. Zerknijcie na to (jak by rozbebeszyć taki przełącznik - do przykładu, bo są też inne, gdzie blaszka jest dużo dłuższa):

Dla przykładu na ali znalazłem 100 sztuk podobnego przełącznika (nie wiem jeszcze jakie są wymiary sprężynki i długość blaszki) gdzie sztuka wychodzi niecałe 1,40zł
[#13] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Adinfo, post #12

No proszę.Co dwie głowy to nie jedna😀
[#14] Re: Sprężynki do joy`ów.

@ak47, post #13

Możliwe, że zamówię kilka różnych po 5-6 sztuk (oczywiście nie wszystkie są takie tanie), w najgorszym przypadku zrobię sobie nowe joye z tych mikrostyków zabudowanych
Drukarka 3D jest więc elementy obudowy itp. będzie można dorobić.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 08:51:03 przez Adinfo
[#15] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Adinfo, post #14

Bardziej chodzi o takie cuś

link
[#16] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #15

Pamiętam te blaszki, jaki to był pain in the ass...
Z perspektywy czasu myślę, że te możnaby dość łatwo sprokurować w ilościach dotatecznie dużych - przez jakiś czas bawiłem się w rekonstrukcję historyczną, i ludzie którzy bili monety mieli to nich zrobione stemple - taki stempel kosztuje od 200 do 500 pln, zależnie od skomplikowania (dla monet), wiec blaszkowy wzornik powinien byc nawet tanszy. A potem tylko arkusz cienkiej blachy, mlotek i na-3,14-R-dalać! :)
Spróbuję odszukać stare kontakty i dam znać, a w międzyczasie ktoś by mógł zwymiarować dokładnie blaszkę, łącznie z grubością i wypukłością :)
[#17] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #15

Właśnie - chodzi o takie coś - ale sprężynki z tych zabudowanych mikrostyków mają podobną średnicę i długość (niektóre modele) nawet blaszki mogą pasować. Dlatego podałem przykład. Mam joya bazującego na podobnych przezroczystych zabudowanych stykach i w nim sprężyna jest "prawie" identyczna jak podana u Ciebie na zdjęciu. I po wyjęciu sprężyny można ją użyć do naprawy "otwartego" mikrostyku.

Blaszki gdzieś mam wolne bo mi zostały z połamanych joyów (Decathlon w swoim czasie powodował duży stres i użycie siły grającego, stąd poniesione straty)
Postaram się je odszukać i zwymiarować.

Co do wypukłości - nawet płaski szablon do wybijania kształtu a tę wypukłość można jednym narzędziem zrobić po wycięciu.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 09:52:07 przez Adinfo
[#18] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Adinfo, post #17

"Co do wypukłości - nawet płaski szablon do wybijania kształtu a tę wypukłość można jednym narzędziem zrobić po wycięciu."
Myślę, że taki dupslik na szablonie nie zmieni ceny, a oszczędzi drugiej serii klupania młotkiem ;)

Wici już rozpuszczam, jak mi się ktoś odezwie, to będę dawał cynk :)
[#19] Re: Sprężynki do joy`ów.

@watman, post #18

Jak znajdę zapodam zdjęcia porównawcze sprężynek z blaszkami ze zwykłych mikrostyków oraz tych zabudowanych po otwarciu SV-133, zobaczymy różnice.
[#20] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Adinfo, post #19

Albo można zapytać się firm, które produkujący zapalniczki kto dostarcza im sprężynki?
Trzeba by je jeszcze lekko przerobić ale to trwa chwile
[#21] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Tanaka1910, post #20

Gdzieś w pozostałościach piwnicznych powinienem mieć kilka/kilkanaście sprężynek z zapalniczek, porównam z oryginalną wyjętą z jakiegoś joya.
[#22] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Stoopi, post #10

Z blaszkami to chyba nie ma problemu - skoro Duńczyk sobie poradził...

[#23] Re: Sprężynki do joy`ów.

@recedent, post #22

Zrob po Dunczykowemu blaszki do 15 joystickow I pokaz palce ;)

Mam jednego zainteresowanego, ale potrzebuje zwymiarowanej blaszki, jesli sie to uda, to jednym dupnieciem mlotka beda sie robic 4 sztuki blaszek :)

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 19:56:54 przez watman
[#24] Re: Sprężynki do joy`ów.

@recedent, post #22



Buchachacha... Pojechałeś ostro z tym Duńczykiem

Panowie - blaszki, blaszkami ale pamiętajcie też o sprężynkach :)

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 07:53:21 przez yoo_gas
[#25] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #24

To może kolejka po blaszki/sprężynki?
[#26] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Stoopi, post #25

1. Yoo_gas - bez kozery powiem pińcet :D.

Sorry za OT ale się nie mogłem powstrzymać
[#27] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #24

Przykładowo sprężyny o średnicy 2 i 3mm link link
Przy tym wyborze i rozmiarach na pewno znajdziemy odpowiednie.

Fajnie jak by ktoś zapodał z wymiarami model joya z jakiego pochodzi sprężyna to będzie łatwiej szukać i zamawiać.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:44:34 przez Adinfo
[#28] Re: Sprężynki do joy`ów.

@Adinfo, post #27

O w dziuplę Aleś wyniuchał OK

Toż to wygląda prawie jak ta sprężynka co jej poszukuję ok, racja.

Postaram się przez week (nie wiem jak czasowo będę stał...), rozkręcić joye i zapodać nazwę joya oraz zwymiarować sprężynki.
[#29] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #28

W każdym razie sprężynami bym się nie martwił. Jak będą blaszki to już pełny luksus.
[#30] Re: Sprężynki do joy`ów.

@yoo_gas, post #28

No więc w związku z tym że są sprawy ważne i ważniejsze , poniżej :

Nazwa joya,
1) średnica drutu,
2) średnica sprężynki,
3) długość.

Zwojów nie liczyłem (nie mogłem lupy znaleźć ...). Wszystkie wartości w mm.

QUICK SHOT II TURBO QS 111
1) 2,34
2) 0,34
3) 12,5

QJ I TURBO
1) 2,18
2) 0,34
3) 12,15

QUICKJOY MEGABOARD SV 128
1) 2,17
2) 0,36
3) 12,2

STC PROFFESIONAL MATCH PRO 959 TURBO
1) 2,20
2) 0,32
3) 12,17

QUICKJOY II TURBO SV 124
1) 2,20
2) 0,31
3) 12,25

QUICKJOY III SUPERCHARGER
1) 2,20
2) 0,35
3) 12,28

TURBO COMPUTEK
1) 2,26
2) 0,39
3) 12,30

QUICK JOY JET FIGHTER SV 126
1) 2,4
2) 0,37
3) 12,21

Zachodzę w głowę jakim cudem pomiary pierwszej sprężynki (z postu 3) osiągnęły takie wartości. Zmierzyłem sprężynkę którą miałem w pudełku "na zapasie" i być może ona już była dorabiana / kombinowana.

Uśredniając wszystkie otrzymane wyniki ... and the winner is...

1) 2,24
2) 0,35
3) 12,25

O ilości 20 zwojów (wychodzi 22, ale chyba lepiej jak będzie bardziej sprężysta).

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 20:26:14 przez yoo_gas
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem